Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

kołowrotek z mocnym hamulcem


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
45 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Niedzielny

Niedzielny

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3780 postów

Napisano 13 październik 2015 - 14:26

Nie wiem czy taki kołowrotek istnieje ale zapytam ;)

 

Szukam relatywnie niedrogiego kręcioła (do 600-700zł) w rozmiarze ok 4000, który będzie miał bardzo mocny hamulec (absolutne minimum to te 7-8kg, najlepiej 9 lub więcej).

 

Sprzęt musi sprostać dość częstym przyłowom sumów 160-200cm (na ostatnie 2 wypady miałem na kiju 4 sztuki), przy okazji polowania na szczupaki 70-100cm (łowisko specjalne).

 

Obecnie wykorzystuję do tego celu TP 4000 '11 ale trochę mi go szkoda "katować" i chciałbym nabyć coś specjalnie tylko pod to łowisko.

 

Jako, że łowimy tam zazwyczaj przez cały dzień i głównie nastawiamy się na szczupaki, fajnie jakby kręcioł nie był jakimś mega kowadłem urywającym ramię (powiedzmy do 400g max).

 

Musi pomieścić 100m linki 0.20. Dokręcony będzie do Team Dragon 185cm 30-70g pod jerki 10S i gumy 15cm na 12-17g główkach

 

Myślałem o Slammerze 360 ale okazało się, że hamulec ma tylko 4,5kg, tak więc z góry odpada.

 

Czy coś ze starszych konstrukcji jest godne polecenia? Coś z Daiwy: Caldia, Tournament, Emblem? Może jakiś starszy TP lub Stradic? A może coś innego (Ryobi Metaroyal? Finn Nor Inshore?)

 

Reasumując:

1. kwota do 600-700zł

2. hamulec min. 8-9kg, najlepiej więcej

3. w miarę dobre nawijanie linki

4. masa do 400g

5. szpula na minimum 100m linki 0.20

 

Z góry dziękuję za wszelkie info.



#2 OFFLINE   Profil_Nieaktywny

Profil_Nieaktywny

    Sparta Rods

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3476 postów
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Borucki

Napisano 13 październik 2015 - 14:51

nie patrz na suche dane odnośnie mocy hamulca bo raczej się poślizgniesz i to mocno :D nie napiszę żebyś sobie taurusa kupił :D ale kup :D



#3 OFFLINE   czarny1

czarny1

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 869 postów
  • LokalizacjaLanckorona/Przemyśl
  • Imię:Michał

Napisano 13 październik 2015 - 14:59

zawsze możesz kupić multika - na giełdzie masz bbs-a daiwy:) powinien spełniac wymagania, poza hamulcem - 4kg... za to waży 205 gram:) poj. szpuli 0,38 - 95m...



#4 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15565 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 13 październik 2015 - 15:11

zawsze możesz kupić multika - na giełdzie masz bbs-a daiwy:) powinien spełniac wymagania, poza hamulcem - 4kg... za to waży 205 gram:) poj. szpuli 0,38 - 95m...

Z multików to Toro NACL lub Winch.

 

http://allegro.pl/ab...5717041456.html



#5 OFFLINE   Niedzielny

Niedzielny

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3780 postów

Napisano 13 październik 2015 - 15:12

zawsze możesz kupić multika - na giełdzie masz bbs-a daiwy:) powinien spełniac wymagania, poza hamulcem - 4kg... za to waży 205 gram:) poj. szpuli 0,38 - 95m...

Uwierz mi, że jakby chciał casta, to kupiłbym casta i multika ;) Nie pasuje mi jednak taka metoda i wolę zwykłe "korby". Poza tym, co mi da hamulec 4kg przy sumie? Po chwili ryba będzie na drugim końcu stawu w krzaczorach i tyle ją zobaczę ;)

 

Tica Taurus, to bym z chęcią kupił ale znajdź gdzieś takie cudo w sprzedaży?



#6 OFFLINE   Profil_Nieaktywny

Profil_Nieaktywny

    Sparta Rods

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3476 postów
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Borucki

Napisano 13 październik 2015 - 15:17

jak sobie dzisiaj z jułesej zamówisz to zanim Ci coś w temacie polecą już będzie u Ciebie, a 600 zł to za nowy młynek chyba Ci budżetu mocno nie zczyści


  • Piotrek Milupa lubi to

#7 OFFLINE   Arek X

Arek X

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 819 postów
  • Imię:Arek

Napisano 13 październik 2015 - 15:23

Kubas. nie ma co patrzeć na wagę zestawu jak jest dobrze wyważony...

W tym sezonie pod Sumce używałem sprzętu ważącego łącznie ok 800g.

Połów brodząc z ręki.

I jakoś łapa nie uschła  ;)

Fakt, pierwsze wypady kończyły się bólem całej łapki.

Ale idzie wytrzymać.

Polecam od siebie Stradic 6000 FG- tyle że waga to około 530g...



#8 OFFLINE   miramar69

miramar69

    jadę na ryby i nie będzie mnie trochę , trzeba odpocząć od

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 4957 postów
  • LokalizacjaSANDOMIERZ
  • Imię:MARIUSZ

Napisano 13 październik 2015 - 15:26

CALDIA 3500 - starsze modele, TWIN POWER PG 4000/5000 - 02


Użytkownik miramar69 edytował ten post 13 październik 2015 - 15:27


#9 OFFLINE   Niedzielny

Niedzielny

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3780 postów

Napisano 13 październik 2015 - 15:31

No właśnie mam możliwość kupić TP 3000PG '02 ze szpulką od Stelli 5000SW za 500zł. Pytanie, czy takie coś się nada?

 

A Caldia która? Starszy model jak wygląda? Znalazłem Caldię 3500X (srebrna, szpulka z czerwonym rantem) za 400zł

[attachment=271249:caldia.jpg]


Użytkownik Żbiku edytował ten post 13 październik 2015 - 15:37


#10 ONLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14821 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 13 październik 2015 - 15:37

Zaczalbym od wedki. Lowisz jakims krotkim dyszlem o mocno średniej amortyzacji.
Takie wedki nigdy nie sprawdzaja sie przy Sumach.
Jak lowisz guma to siegnij po rclb batsona 25 lb.
Dokrecisz hamulec w tp 2011 i dopiero zobaczysz ile potrzebujesz hamulca.
Wartosci liczbowe, ktore padaja w tym wątku to typowa inflacja liczb.
Avet z dragiem 17 lb dokręconym na opor to grozny rywal. Nieuwaga podczas trollingu i przy zaczepie wedka za burta. Wyrywa zestaw z reki.
Takze bym uwazal z tymi kilogramami hamulca
  • Jozi i Tomas81 lubią to

#11 OFFLINE   miramar69

miramar69

    jadę na ryby i nie będzie mnie trochę , trzeba odpocząć od

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 4957 postów
  • LokalizacjaSANDOMIERZ
  • Imię:MARIUSZ

Napisano 13 październik 2015 - 15:37

TP 3000PG -02 to to samo body tylko szpulka mniejsza.  Jeżeli nie zajeżdżony to da radę. 



#12 OFFLINE   Niedzielny

Niedzielny

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3780 postów

Napisano 13 październik 2015 - 15:43

jak sobie dzisiaj z jułesej zamówisz to zanim Ci coś w temacie polecą już będzie u Ciebie, a 600 zł to za nowy młynek chyba Ci budżetu mocno nie zczyści

Podpowiedz jeszcze jak z wielkościami tych Taurusów? 3000SR ma w wielkości jaki odpowiednik w Shimano?



#13 OFFLINE   Niedzielny

Niedzielny

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3780 postów

Napisano 13 październik 2015 - 15:50

Zaczalbym od wedki. Lowisz jakims krotkim dyszlem o mocno średniej amortyzacji.
Takie wedki nigdy nie sprawdzaja sie przy Sumach.
Jak lowisz guma to siegnij po rclb batsona 25 lb.
Dokrecisz hamulec w tp 2011 i dopiero zobaczysz ile potrzebujesz hamulca.
Wartosci liczbowe, ktore padaja w tym wątku to typowa inflacja liczb.
Avet z dragiem 17 lb dokręconym na opor to grozny rywal. Nieuwaga podczas trollingu i przy zaczepie wedka za burta. Wyrywa zestaw z reki.
Takze bym uwazal z tymi kilogramami hamulca

Daniel, oczywiście hamulec "na beton" nie oznacza u mnie dokręconego na maxa, bez możliwości ruszenia. Ale TP '11 daje możliwość na prawdę fajnego dohamowania walczącej ryby. Kolega łowi mniejszym rozmiarem Penn Prion i tam hamulec wymięka i musi hamować szpulę ręką...

 

Odnośnie wędki, sumy to przyłów. Nie nastawiamy się zbytnio specjalnie na nie. Główne polowanie jest na szczupaki. Nie mniej, jest ich kilkanaście w niedużej wodzie i trafiają na kij srednio 1 na dzień. Choć ostatnio mieliśmy apogeum i były 4 hole zakończone wyjęciem 1 sztuki 180cm. Drugi ponad 200cm był już cały przy pomoście, wyłożony na boku. Niestety w ostatniej fazie powoli odjechał pod pomost, gdzie zakręcił linkę wokół palika i zerwał 11kg wolfram.



#14 OFFLINE   Brambor

Brambor

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 231 postów
  • LokalizacjaWlkp

Napisano 13 październik 2015 - 15:50

Jak byś gdzieś dostał Shimano Technium 6000 FB, mała waga 370g, duża pojemność szpuli i przełożenie 4.6:1

 

http://www.trytackle...le&Id=538853260



#15 ONLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14821 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 13 październik 2015 - 15:54

Daniel, oczywiście hamulec "na beton" nie oznacza u mnie dokręconego na maxa, bez możliwości ruszenia. Ale TP '11 daje możliwość na prawdę fajnego dohamowania walczącej ryby. Kolega łowi mniejszym rozmiarem Penn Prion i tam hamulec wymięka i musi hamować szpulę ręką...

 

Odnośnie wędki, sumy to przyłów. Nie nastawiamy się zbytnio specjalnie na nie. Główne polowanie jest na szczupaki. Nie mniej, jest ich kilkanaście w niedużej wodzie i trafiają na kij srednio 1 na dzień. Choć ostatnio mieliśmy apogeum i były 4 hole zakończone wyjęciem 1 sztuki 180cm. Drugi ponad 200cm był już cały przy pomoście, wyłożony na boku. Niestety w ostatniej fazie powoli odjechał pod pomost, gdzie zakręcił linkę wokół palika i zerwał 11kg wolfram.

 

Skomplikowane to. Jak polujecie na szczupaki z pomostu to akurat hamulec nie zwiekszy szans wyholowania SUMA podczas przyciagania go do pomostu, ktory jest niczym innym jak zaczepem przeszkadzajacym w walce z ryba.

 

Dwumetrowej ryby nie zatrzymasz w miejscu na kolowrotku kablakowym. Szczegolnie, ze sam ta rybe do tego pomostu przyciagasz...

 

Nie znam warunkow lowiska, nie bede sie madrzyl, co i jak robic. 

 

A kase zamiast na kolowrotek wolalbym wydac na prezenty gwiazdkowe, to juz niedlugo ! :)


  • prezes77 lubi to

#16 OFFLINE   Szymon82

Szymon82

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1571 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Szymon

Napisano 13 październik 2015 - 16:01

Co do Slammera, nie miałem nigdy dużego suma na kiju, ale obserwuję , że na 360 pada sporo dużych ryb, nie wiem Żbiku czy nie przesadzasz z tym hamulcem.Duża ryba musi poszaleć i tyle.

#17 OFFLINE   miramar69

miramar69

    jadę na ryby i nie będzie mnie trochę , trzeba odpocząć od

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 4957 postów
  • LokalizacjaSANDOMIERZ
  • Imię:MARIUSZ

Napisano 13 październik 2015 - 16:04

No właśnie mam możliwość kupić TP 3000PG '02 ze szpulką od Stelli 5000SW za 500zł. Pytanie, czy takie coś się nada?

 

A Caldia która? Starszy model jak wygląda? Znalazłem Caldię 3500X (srebrna, szpulka z czerwonym rantem) za 400zł

attachicon.gifcaldia.jpg

No właśnie tak jak na załączonym obrazku ;) , może być też KIX



#18 OFFLINE   Marcin2015

Marcin2015

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 52 postów
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:Małecki

Napisano 13 październik 2015 - 16:05

No właśnie mam możliwość kupić TP 3000PG '02 ze szpulką od Stelli 5000SW za 500zł. Pytanie, czy takie coś się nada?

 

A Caldia która? Starszy model jak wygląda? Znalazłem Caldię 3500X (srebrna, szpulka z czerwonym rantem) za 400zł

attachicon.gifcaldia.jpg

... Witam...

Ten TP czasami nie z tej strony.

http://olx.pl/oferta...html#188bcb8064



#19 OFFLINE   Niedzielny

Niedzielny

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3780 postów

Napisano 13 październik 2015 - 16:07

Jedyne co możemy zrobić na tym łowisku to po zacięciu suma nie można go absolutnie próbować przyciągać do brzegu. Sum chodzi na długiej lince wzdłuż brzegu w miarę bezpiecznej odległości od przybrzeżnych krzaków. Dopiero po jakimś czasie można go próbować przyciągać do brzegu. Ważne, aby starać się przyciągać go w miarę na wprost pomostu, bo jak pójdzie na boki w krzaki, to pozamiatane. Po 20-25 minutach zmęczenia, na lince 0.20-0.22 i mocnym hamulcu i kiju, można próbować go zatrzymać, gdyby nie chciał iść prosto do podbieraka i próbował odejść w bok. Przy słabym hamulcu nie zatrzymasz ryby i po sprawie...

 

Miałem na kiju w tym roku (6-7 wyjazdów) 4szt, wyjąłem 2. Kolega jeżdżący częściej na łowisko miał kontakt z kilkunastoma sumami, wyjął 3. Większość ryb, po długiej walce, odjeżdżała mu spod samych nóg na bok i nie mógł ich zatrzymać na słabym hamulcu Priona.


Użytkownik Żbiku edytował ten post 13 październik 2015 - 16:09


#20 OFFLINE   Niedzielny

Niedzielny

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3780 postów

Napisano 13 październik 2015 - 16:08

... Witam...

Ten TP czasami nie z tej strony.

http://olx.pl/oferta...html#188bcb8064

Dokładnie ten.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych