Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Jerki i ich skuteczność jesienią


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
39 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Nozo

Nozo

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 9 postów
  • LokalizacjaOlsztyn
  • Imię:Patryk
  • Nazwisko:...

Napisano 15 październik 2015 - 18:00

Witam mam do was kilka pytań . Jak wam się udają jesienne wyprawy z castingiem i jerkami ? Jak łowicie gdzie łowicie i co sądzicie o skuteczności ich na jesieni na przykład teraz w pazdzierniku lub pozniejszą porą . W moim przypadku  zaczynam wątpić w skuteczność ich jesienią  od maja aż do września wszystko było świetnie gdy pod koniec września brania ustały . Łowie sliderami 10 f/s ,fatso , sweeperem  rzucam i nie ma efektów. Jeśli można to opiwiedzcie co tam u was sie dzieje :)



#2 OFFLINE   PILOT

PILOT

    :)

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1493 postów
  • LokalizacjaCałyświat:)

Napisano 15 październik 2015 - 18:09

Zależy od wody ale ogolnie pisząc to fakt wrzesień/październik brania słabną na jerki

#3 OFFLINE   Jano

Jano

    mode raptor

  • Moderatorzy
  • 3206 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 15 październik 2015 - 18:15

Zależy od wody ale ogolnie pisząc to fakt wrzesień/październik brania słabną na jerki

...bo ryby siedzą głębiej...? :ph34r:


  • PLECIONA i Niedzielny lubią to

#4 OFFLINE   dekosz

dekosz

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 898 postów
  • LokalizacjaMazury

Napisano 15 październik 2015 - 18:15

Wszystko zależy od wody. Mam jedną wodę, gdzie łowię skutecznie jerkami nawet w grudniu, ale max głębokość tam to 3m.


  • salmon1977 i Waldi lubią to

#5 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18564 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 15 październik 2015 - 19:35

No raczej. Pamiętam jak jeszcze jeździłem na Drużno (koniec listopada / poczatek grudnia ) to jerki były jednymi z podstawowych przynet.  Tudzież inne plytko schodzace przynety np. Salmo Skiner 

 

Zależy od wody i od pogody. W słoneczny dzień nawet grudniu szczupak potrafi wyjśc na plytkie.



#6 OFFLINE   karolmax

karolmax

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 128 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 15 październik 2015 - 19:52

A ja bym doradzal gumy 10-20 cm i oblawial wszystkie stoki. Im zimniej tym wolniej. Chyba ze znasz wode w 100% i wiesz z doswiadczenia, ze jak jest cieplo i slonecznie to wychodza na 1-1.5 metrowa wode; mowa tu o listopadzie.


Użytkownik karolmax edytował ten post 15 październik 2015 - 19:53

  • Gobio Gobio lubi to

#7 OFFLINE   jeżyna

jeżyna

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 56 postów
  • Lokalizacjawarszawa

Napisano 15 październik 2015 - 20:35

ja w ostatni weekend połowiłem na jerka na jez. Dargin. Fakt ,że nieduże sztuki, bo ok. 55-60cm, na wodzie ok. 3m głębokości. Brały w czasie słonecznej pogody, temp. ok 7-10 stopni.



#8 OFFLINE   jaaaras

jaaaras

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 298 postów
  • LokalizacjaKazachstan

Napisano 15 październik 2015 - 20:45

Wszystko zależy od wody. Mam jedną wodę, gdzie łowię skutecznie jerkami nawet w grudniu, ale max głębokość tam to 3m.

O i fachowa odpowiedź a nie przelewanie z pustego w próżne.  Nie rozumiem takich tematów... co ma dowieść ten temat? Że jednym biorą a drugim nie? Zbyt dużo zmiennych jest by tak generalizować jedną myśl. 


  • kostom63 i Bolesław lubią to

#9 OFFLINE   Nozo

Nozo

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 9 postów
  • LokalizacjaOlsztyn
  • Imię:Patryk
  • Nazwisko:...

Napisano 16 październik 2015 - 00:45

na mojej wodzie jest max 4 m a tak to 1,5-2 m i właśnie dziwię się dlaczego nie biorą skoro wcześniej brały w tej samej wodzie jest to rozlewisko  z rzeki dzielące się na 2 ujścia tama utrzymuje zbiornik  woda czysta . Ten temat ma dowieść tego czy mam odłożyć jerki na bok i zająć sie gumami poprostu jestem Ciekaw jak innym się spisują o tej porze roku po wypowiedziach dacie mi nadzieje :D .



#10 OFFLINE   PLECIONA

PLECIONA

    Zaawansowany

  • Forumowicz+ bez giełdy
  • PipPipPip
  • 835 postów
  • LokalizacjaBydgoszcz

Napisano 16 październik 2015 - 07:26

Wyrocznia Jerkbait.pl :D :D :D
Jak nie napiszą to gumy nie wrzuci, jak gdzieś biorą to muszą i tu.
PSS internetowego. :)
  • NocnyLowca, rothen i Sebalos lubią to

#11 OFFLINE   croock

croock

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 635 postów
  • LokalizacjaWroclaw

Napisano 16 październik 2015 - 11:35

Ten temat ma dowieść tego czy mam odłożyć jerki na bok i zająć sie gumami poprostu jestem Ciekaw jak innym się spisują o tej porze roku

no i słusznie. od tego jest forum.

na podstawie doświadczeń kolegów staramy się wyciągnąć własne wnioski, a nie "generalizować jedną myśl".


Użytkownik croock edytował ten post 16 październik 2015 - 11:36


#12 OFFLINE   jaaaras

jaaaras

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 298 postów
  • LokalizacjaKazachstan

Napisano 16 październik 2015 - 12:07

Jakie wnioski!? Na Boga. Nad wodą wystarczy logicznie myśleć. Jak nie bierze na jerki to może na coś innego... np. na gumę. Równie dobrze, można było założyć temat: Łowię na kukurydzę i nie mogę złowić metrowego szczupaka. Zamiast pisać durne tematy trzeba jechać nad wodę i sprawdzać przynęty. Uwielbiam jerki ale jak mi w jakimś jeziorze nie biorą to nie znaczy, że one nie żerują lub ich nie ma a poprostu jedynie to, że trzeba zmienić przynętę, technikę ewentualnie jezioro jak chce się na siłę łowić na jerki.

 

Mam jezioro gdzie jest pełno szczupaków ale woda jest b. głęboka średnia ponad 20m. i mógłbym tam łowić na jerki, czemu nie? Ale po co jak drapieżniki stoją na spadach i to na głębokościach ponad 6-7 metrów? Mógłbym założyć Alien Eel-a 20 cm lub Wolf Taila 20 cm tonącego i go dociążyć 40 gramowym ciężarkiem ale po co?! jak wystarczy 10cm lunatic plus główka 12-15 gram? I kij nie o cw 120 gram a kij o cw 35 gram.

 

Ale wedle logiki, niektórych powinienem, zadać pytanie jakie jerki polecicie na wodę o głębokości 20 metrów albo łowię na jerki na 10 metrach i nic nie mogę złowić.. co robię źle.

Z resztą podobnych tematów tu na forum jest tak dużo, że się w głowie nie mieści i do tego są napisane przez fachowców co łowią na jerki od 15 lat lub od momentu gdy pojawił się Slider i swoją wiedzę już skutecznie przekazali. Dlatego polecam opcje "szukaj".


  • rothen, wobler130 i Kizior lubią to

#13 OFFLINE   croock

croock

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 635 postów
  • LokalizacjaWroclaw

Napisano 16 październik 2015 - 12:15

czym innym jest powielanie tematu i nieskorzystanie przez autora tematu z opcji szukaj, a czym innym kwestia sensu dyskutowania na dany temat.

 

Uważam, że gdyby przyjąć Twój tok rozumowania, jakiekolwiek forum nie miałoby sensu, bo przecież wystarczy pojechać nad wodę i logicznie myśleć.


  • joker i Gobio Gobio lubią to

#14 OFFLINE   ictus

ictus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1610 postów
  • LokalizacjaWawa
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:W.

Napisano 16 październik 2015 - 12:49

Podobno nie ma glupich pytan. Sa tylko glupie odpowiedzi.

 

Kiedys na Solinie mialem na lodce tylko powierzchniowe przynety i wielkie jerki. Na echu bylo widc ze ryby stoja zbyt gleboko. Dolozenie dopalu metr przed jerkami zalatwilosprawe i ryby ponownie zaczely brac. Zaklada sie na plecionke sama agrafke Latwo mozna wtedy optymalizowac ciezar dopalu. 


Użytkownik ictus edytował ten post 16 październik 2015 - 12:52

  • Gobio Gobio, spinnerman i Pisarz.......ewski Piotr lubią to

#15 ONLINE   Rexxx

Rexxx

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 726 postów

Napisano 18 październik 2015 - 07:39

Na rzece za rafami lub rozlewiskami sprawdzają mi się tonące jerki, woda jest tam max 3 metry. Łowię dosyć małymi przynętami max 25 gramowymi, w ten sposób, że pozwalam jerkowi opaść na dno i delikatnie podbijam trochę jak gumą. Dobre robi Piotrek Sukingad i te mi się sprawdzają.

#16 OFFLINE   Okonhel

Okonhel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1056 postów
  • Lokalizacjajuż nie Hel
  • Imię:Jacek

Napisano 18 październik 2015 - 17:08

Moim skromnym zdaniem jesienią jerki są bardzo skuteczne bo są po prostu duże i dają mocną falę akustyczną. A jak ryby schodzą głębiej to używa się jerków tonących a jak za wolno toną to owija się środkową lub obie kotwice lametą ołowianą 1 mm i toną szybciej. Lepiej poczekać chwilę dłużej aż jerk opadnie niż czekać cały dzień na branie....



#17 OFFLINE   spinnerman

spinnerman

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4601 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 18 październik 2015 - 17:19

A może poprostu zacząć stosować cięższe jerki...? ;)
  • ictus i Pisarz.......ewski Piotr lubią to

#18 OFFLINE   Okonhel

Okonhel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1056 postów
  • Lokalizacjajuż nie Hel
  • Imię:Jacek

Napisano 18 październik 2015 - 20:33

Można stosować cięższe.. Chociaż większość tonących tonie powoli. Jeśli masz szybciej tonące to dlaczego by ich nie użyć na głębszej wodzie.


  • Kuballa44 lubi to

#19 OFFLINE   spinnerman

spinnerman

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4601 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 18 październik 2015 - 21:53

Robiłem customy na Rugie 10 cm 60 gram na listopad na głębokie spady i dawały radę. Jerki to faktycznie przynęty płytkiej wody ale przy odpowiednich proporcjach i rozłożeniu balastu można je dosyć mocno dociążyć bez wiekszego uszczerbku dla pracy. Ba, w niektórych konstrukcjach większy balast znacznie zwiększa lusterkowanie w opadzie ;) Jestem przekonany, że wprowadzenie modeli ze znacznie zwiększoną masą w jerkach seryjnie produkowanych jest tylko kwestią czasu ;)

Użytkownik spinnerman edytował ten post 18 październik 2015 - 21:54

  • Gobio Gobio i Okonhel lubią to

#20 OFFLINE   Okonhel

Okonhel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1056 postów
  • Lokalizacjajuż nie Hel
  • Imię:Jacek

Napisano 19 październik 2015 - 13:04

Nie mam dużego doświadczenia w robieniu jerków jak Ty, łowię głównie jerkami Salmo choć mam trochę też innych wytwórców. Sliderem 10 S łowię do 5 m, trochę opada ale nie ma tragedii. Sam zrobiłem coś podobnego z twardego drewna i opada szybciej. Więc tak jak piszesz szybciej opadającym jerkiem da się spokojnie obłowić głębsze wody.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych