Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Wędkarstwo w Omanie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
46 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   Granturismo

Granturismo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 151 postów
  • LokalizacjaBeskid Mały
  • Imię:Grzesiek

Napisano 06 luty 2016 - 17:05

Fotka się nie wczytała. Może zatem teraz się uda...

Załączone pliki


Użytkownik Granturismo edytował ten post 06 luty 2016 - 17:37

  • Maraky lubi to

#22 OFFLINE   Granturismo

Granturismo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 151 postów
  • LokalizacjaBeskid Mały
  • Imię:Grzesiek

Napisano 09 marzec 2016 - 13:46

Od dłuższego czasu zabieram się za jakieś podsumowanie wyjazdu ale ciągle brakuje mi czasu. Postaram się dodawać coś etapami gdy tylko będę w Polsce. A zatem… wyprawa do Omanu była moją 64 zagraniczną wyprawą, która zorganizowałem. Polecieliśmy na 16 dni. Grupa łącznie ze mną liczyła 8 osób. Lądowaliśmy na lotnisku w Dubaju, tam wynajęliśmy dwa zupełnie nowe Mitsubishi Pajero 3,5 V6 i ruszyliśmy do Omanu. Nasza trasa skalkulowana była na około 5000km i dokładnie tyle zrobiliśmy. Była to wyprawa przygodowa o charakterze objazdówki krajoznawczej. Wszystkie noclegi odbyliśmy pod namiotami.  Naszym celem było odwiedzenie największych atrakcji przyrodniczych Omanu ze szczególnym uwzględnieniem gór Al.-Hadżar, pustyni Ar-Rab al-Chali i górskich lasów monsunowych w pobliżu granicy z Jemenem. Dla mnie istotny był również aspekt wędkarski, aczkolwiek byłem jedynym wędkującym w załodze, co miało dość istotny wpływ na nasze priorytety poznawcze. Naszym pierwszym celem były góry Al.-Hadżar, gdzie spędziliśmy 4 dni.

Kilka zdjęć z trasy dojazdowej w góry: (cdn…)

 

Załączony plik  DSC_7730.JPG   94,51 KB   27 Ilość pobrań

Starożytne miasto As-Sulayf powstało w czasach przed islamskich. Wszystkie zabudowania dosłownie ulepiono z gliny wymieszanej ze słomą. Przetrwały 2000lat, zanim miasto się wyludniło i popadło w riunę.

 

 

Załączony plik  DSC_7742.JPG   79,08 KB   23 Ilość pobrań

Starożytne grobowce w pobliżu Al-Ayn wpisane na listę UNESCO. Prawdopodobnie najstarsze z nich mają ponad 7 tysięcy lat i są starsze od egipskich piramid! Aż trudno uierzyć, że w tym czasie istniała tu wysoce rozwinięta cywilizacja, która miała świadomość godnego pochówku swoich władców czy duchownych.

 

 

Załączony plik  DSC_7752.JPG   69,56 KB   23 Ilość pobrań

Nasza pierwsza miejscówka u wylotu górskiej doliny, tzw. wadi, czyli uedu.

 

 

Załączony plik  DSC_7757.JPG   58,37 KB   23 Ilość pobrań

Niektóre omańskie domy nawet na głębokiej prowincji zaskakują swoim rozmachem i przepychem. Szczególną uwagę zwraca dopracowana ornamentyka.

 

 

Załączony plik  DSC_7764.JPG   82,44 KB   23 Ilość pobrań

Zagubiona w górach wioska z oazą.



#23 OFFLINE   Del Toro

Del Toro

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 7985 postów
  • LokalizacjaLondyn, UK

Napisano 09 marzec 2016 - 14:01

Fajnie :) czekamy na wiecej :)



#24 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6246 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 09 marzec 2016 - 21:35

Piękne klimaty, czekam na ciąg dalszy i epizody wędkarskie.



#25 OFFLINE   MarcinoZ

MarcinoZ

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 4 postów
  • LokalizacjaM.D.
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:Z

Napisano 09 marzec 2016 - 22:30

Naprawdę super widoki, szczególnie trzy ostatnie fotki, szkoda że wędkarska część wyprawy została gdzieś na marginesie, chyba, że autor jeszcze nas czymś uraczy  :) .



#26 OFFLINE   Granturismo

Granturismo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 151 postów
  • LokalizacjaBeskid Mały
  • Imię:Grzesiek

Napisano 09 marzec 2016 - 23:07

To tylko zajawka. Na bieżąco będę dodawał kolejne zdjęcia i opisy. Będzie też i o wędkarstwie :)


  • bartsiedlce lubi to

#27 OFFLINE   Granturismo

Granturismo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 151 postów
  • LokalizacjaBeskid Mały
  • Imię:Grzesiek

Napisano 12 marzec 2016 - 00:30

Góry Al-Hadżar to wysokie góry na północnym-wschodzie Omanu. Ich najwyższy szczyt - Dżabal Szams wznosi się na 3018m npm, a kilka innych szczytów przekracza 2900m npm. Zbudowane są głównie ze skał węglanowych - marmurów i dolomitów. Góry mają charakter pustynny lub półpustynny. Na całej prawie powierzchni są jałowe i pozbawione lasów. Pojedyncze drzewa akacji spotyka się jedynie w wyższych partiach gór, gdzie mogą tworzyć rzadkie zagajniki. Pierwotne lasy zostały wytrzebione przed tysiącami lat, podobnie jak nieliczne, porośnięte trawami pastwiska wysokogórskie. Bujna zieleń występuje jedynie u wylotu górskich dolin, gdzie zakładane są oazy. Miejscowa ludność  nauczyła się wykorzystywać bardzo skromne ilości wody i system nawadniania opanowała do perfekcji. Kamienne kanały irygacyjne, tzw. faladże rozprowadzają wodę po niewielkich poletkach i plantacjach palm daktylowych. W takich miejscach najczęściej zakładaliśmy obozy rozbijając namioty w cieniu palm. Przez góry prowadzi kilka lepszej lub gorszej jakości dróg. My wybieraliśmy te o gorszej nawierzchni, bo jazda nimi dawała nam największą frajdę. Poniżej kilka zdjęć z gór Al.-Hadżar. (cdn…)

 

Załączony plik  DSC_7772.JPG   88,33 KB   24 Ilość pobrań

Jedna z przełęczy w górach Al-Hadżar. Droga jak na górskie warunki jest bardzo dobrej jakości. Większość dróg jakimi przejeżdżaliśmy była zdecydowanie gorszej jakości.

 

Załączony plik  DSC_7777.JPG   63,57 KB   22 Ilość pobrań

Punkt widokowy na zakręcie. Po lewej stronie w dali najwyższy szczyt Dżabal Szams (3018m npm). Te z pozoru łagodne góry wznoszą się ponad okoliczne doliny ponad 2700 metrów! To bardzo dużo nawet jak na Alpy!

 

Załączony plik  DSC_7790.JPG   85,27 KB   22 Ilość pobrań

Wjeżdżamy do jednego z najgłębszych wąwozów świata - Wadi Nakher. Ma 25 km długości i prawie 2500m głębokości. Na jego końcu założymy obóz na dwie noce.

 

Załączony plik  DSC_7811.JPG   49,23 KB   22 Ilość pobrań

Ognisko na pustyni?? Czemu nie! Trzeba tylko znaleźć oazę z dużą ilością palm i pozbierać zeschnięte liście. Paradoksalnie mimo pustynnego klimatu i braku roślinności ogniska towarzyszyły nam przy każdym noclegu.

 

Załączony plik  DSC_7821.JPG   61,73 KB   22 Ilość pobrań

Następnego dnia o świcie ruszamy w góry z zamiarem zdobycia najwyższego szczytu. Upał był ogromny, a do tego całkowity brak cienia/ Ostatecznie zrezygnowaliśmy ze zdobywania Dżabal Szamsa i poprzestaliśmy jedynie na krawędzi wąwozu Nakher.

 

Załączony plik  DSC_7828.JPG   72,16 KB   21 Ilość pobrań

Wadi Nakher w całej okazałości. Wąwóz jest niesamowity! Przy głębokości 2500 metrów jest relatywnie wąski i ma strome zbocza.

 

Załączony plik  DSC_7837.JPG   73,05 KB   21 Ilość pobrań

Koza nad urwiskiem. To ich środowisko, więc spotyka się je na każdym niemal kroku.

 

Załączony plik  DSC_7839.JPG   79,04 KB   22 Ilość pobrań

Ruszamy wgłąb wąwozu. Na końcu ścieżki znajduje się mała wioska zawieszona nad urwiskiem.

 

Załączony plik  DSC_7853.JPG   69,9 KB   23 Ilość pobrań

Ścieżka prowadzi po krawędzi wąwozu. Szlak w żaden sposób nie jest zabezpieczony, a ekspozycja jest spora. Część osób z mojej ekipy nie była w stanie opanować lęku i musiała zawrócić.

 

Załączony plik  DSC_7854.JPG   86,17 KB   24 Ilość pobrań

Na wprost ponad potężną przewieszką znajdują się zbudowane przez ludzi tarasy, na których uprawiane były warzywa i owoce. Az trudno sobie wyobrazić, że ktoś może mieszkać w takich warunkach, a jednak wioska jest zamieszkiwana od setek lat!

 

cdn...


  • Maraky, Del Toro i Radek_Z lubią to

#28 OFFLINE   Granturismo

Granturismo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 151 postów
  • LokalizacjaBeskid Mały
  • Imię:Grzesiek

Napisano 09 luty 2017 - 19:58

Właśnie wróciłem z kolejnej wyprawy po Omanie. Tym razem trasę krajoznawczą po Omanie tak sobie zorganizowałem, żeby mieć więcej czasu na wędkowanie. No i rzeczywiście, nałowiłem się :)

Niebawem zapodam kilka zdjęć ryb z prośbą o identyfikację. Warto byłoby znać chociaż nazwy ryb, które się łowiło ;)


  • coma lubi to

#29 OFFLINE   Granturismo

Granturismo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 151 postów
  • LokalizacjaBeskid Mały
  • Imię:Grzesiek

Napisano 09 luty 2017 - 22:21

Nasza miejscówka nad dziką bezludną zatoką. Tak wygląda większość miejsc, z których łowiliśmy. Niewielka piaszczysta plaża w sam raz do rozbicia namiotów, otoczona skalistymi wzniesieniami.

Załączony plik  DSC_0881_00002.jpg   91,07 KB   29 Ilość pobrań

 

Efektem większości połowów były niewielkie rafowe rybki 20-30cm. Niektóre mają wyjątkowo mocne i ostre zęby, które tną przynęty na strzępy! Łowienie na gumki nie ma najmniejszego sensu, bo po wyjęciu z wody z przynęty pozostaje sama główka dżigowa z haczykiem!

Załączony plik  DSC_0893_00007.jpg   100,49 KB   31 Ilość pobrań

 

Naszym połowom często towarzyszyły ciekawskie delfiny. Niejednokrotnie podpływały do brzegu dając się głaskać. Zdumiewające było to, że za każdym razem gdy pojawiały się delfiny, pojawiały się też brania. Gdy delfiny odpływały, brania ustawały.

Załączony plik  DSC_1332_00014.jpg   68,42 KB   29 Ilość pobrań

 

Poniżej kilka zdjęć rybek, które łowiliśmy. Jeśli ktoś zna ich nazwy, będę wdzięczny za ich podanie.

Popularna rybka rafowa, która często lądowała na naszych haczykach.

Załączony plik  DSC_0951_00008.jpg   112,9 KB   31 Ilość pobrań

 

Dorada lub coś podobnego. Zazwyczaj do kilograma, czasem trochę więcej. Po zacięciu robiły imponujące odjazdy, często na kilkadziesiąt metrów!

Załączony plik  DSC_0890_00004.jpg   134,41 KB   31 Ilość pobrań

 

Jak powyżej tylko nieco ciemniejsza.

Załączony plik  DSC_1306_00011.jpg   139,5 KB   30 Ilość pobrań

 

Coś jak kur diabeł. Żerująca wśród skał, przydenna ryba. W wodzie po zacięciu stawiała wprost niewiarygodny opór! Największa jaką złowiłem miała około 35cm i nieco ponad kilogram wagi. Walka z nią przypominała holowanie dużego karpia! Coś niesamowitego!

Załączony plik  DSC_1423_00018.jpg   47,64 KB   30 Ilość pobrań

 

Najpopularniejsza ryba, która stanowiła około 80% wszystkich połowów, przez nas nazwana "czaruchem". Bardzo ciekawska i agresywna, atakuje i podgryza wszystkie przynęty. Ma bardzo mocne zęby i silnię umięśniony pysk, który potrafi błyskawicznie zacisnąć. Trzeba zachować ostrożność podczas wyjmowania przynęty, żeby nie stracić palca. Wrażliwa na łaskotki :) Trzymana w ręku wydaje z siebie dźwięk podobny do chrumkania prosiaka :D

Załączony plik  DSC_1424_00019.jpg   68,72 KB   32 Ilość pobrań

 

Podobna do poprzedniej tylko bardziej fioletowa. Ma mniejszy pyszczek.

Załączony plik  16650913_1305284802865761_824417761_o.jpg   121,9 KB   33 Ilość pobrań

 

Jak kur diabeł tylko większa i grubsza. Trudna do wyjęcia bo po zacięciu zaszywa się wśród skał.

Załączony plik  16650812_1305284936199081_1417344693_o.jpg   155 KB   37 Ilość pobrań

 

Barrakuda lub coś z tej rodziny. Zalegało ich bardzo dużo tuz pod powierzchnią wody. długość 50-150cm. Podczas snurkowania można było podpływać do nich dość blisko. Wielkie zębiska! Udało mi się zaciąć 2-3 sztuki o długości około 120cm, jednak mój sprzęt nie wytrzymał walki. Jedną wędkę złamałem, w drugiej pękała 16lb plecionka! Do wyjęcia możliwe były jedynie małe sztuki 40-70cm.

Załączony plik  16651460_1305283899532518_1658112347_o.jpg   141,07 KB   37 Ilość pobrań



#30 OFFLINE   Ziom

Ziom

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 171 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 18 październik 2019 - 10:47

W związku ze zbliżającym się wyjazdem do Omanu postanowiłem odświeżyć temat. Lecę na początku listopada, pewnie przez zimę odwiedzę Oman kilka razy, zależy gdzie firma dla której pracuje postanowi mnie wysłać- wyjazd pół-służbowy. Będę w Salalah, chce łowić z brzegu. Zabiorę dwa zestawy: lżejszy, do 50g z plecionką 0,20 oraz cięższy, wędka do 160g, plecionka 0,40mm. Będę łowił głównie stickbaitami i popperami 8-24cm. Czy ktoś może polecić miejsce godne uwagi do którego będę w stanie dostać się autobusem/taxi/pieszo? Widziałem na YT że fajne ryby łowi się tam w portach. Będę wdzięczny za wszelkie rady.
PS: gdyby ktoś wybierał się do Omanu z Itaką niech się odezwie, jest duża szansa że polecę w tym samym terminie

#31 OFFLINE   sloniu

sloniu

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 127 postów
  • LokalizacjaMuscat, Oman

Napisano 20 październik 2019 - 09:06

Ziom, żeby coś połowic potrzebujesz samochód, najlepiej jakiegoś SUVa. Niekoniecznie 4x4 ale z prześwitem większym niż w osobówce. Miejscówek w najbliższej okolicy Salalah nie znam ale Google pomaga w ich wytypowaniu a potem trzeba samemu sprawdzić. . Odpuściłby sobie cięższy zestaw jeśli planujesz łowić tylko z brzegu.
Jakby coś to pisz na priv

Pozdrawiam

Norbert

#32 OFFLINE   Ziom

Ziom

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 171 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 17 styczeń 2020 - 18:17

Jestem kolejny raz w Omanie, tym razem zmiana planów, ciężki sprzęt został w domu, zabrałem ze sobą travelka do 25g. Dziś pierwszy raz wybrałem się na ryby do portu i chyba trafiłem ławicę beltfishy bo brały na micro wahadlowki pstrągowe co 2-3 rzuty. Po trzeciej rybie złowionej przeze mnie w ciągu kilku minut lokalni wędkarze łowiący ryby wielkości palca przestali łowić, zebrali się za mną i zaczęli kibicować wszystkie ryby ok 60-70cm, dość waleczne, wąskie jak dupa węża i lekkie jak piórko- 70cm ryb jeszcze nie wyciągałem na klatę, tym bardziej na takim sprzęcie.
74faa8013706251e15b29165aabf9935.jpg29b6212fd24183d398cdac2f00438ffe.jpg9af9c861ecc6ba83b38d387d812e76a5.jpg

Użytkownik Ziom edytował ten post 17 styczeń 2020 - 18:18


#33 OFFLINE   wujek

wujek

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 5781 postów
  • Imię:Jan
  • Nazwisko:Soroka

Napisano 17 styczeń 2020 - 18:45

Oman to duże GT i bluefishe, ale trzeba pewnie wiedzieć gdzie.

#34 OFFLINE   Ziom

Ziom

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 171 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 17 styczeń 2020 - 18:55

Przede wszystkim trzeba wydać kupę kasy i wypłynąć w morze, ja przyjechałem tu zarabiać każdego miesiąca spędzam ok 3 tygodni w różnych miejscach nad oceanem, koszt jednej wyprawy na cały dzień to ok 750$, gdybym chciał pływać to szybciutko bym zbankrutował. Co innego gdybym miał w firmie kompana do łowienia, cena o której napisałem dotyczy wynajmu całej łodzi dla +|- 4 osób.

#35 OFFLINE   Granturismo

Granturismo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 151 postów
  • LokalizacjaBeskid Mały
  • Imię:Grzesiek

Napisano 17 styczeń 2020 - 19:09

Cześć.

Ja też właśnie wróciłem z Omanu. Byłem w Salalah, tym razem tylko tydzień. Mimo to połowiłem sporo...

Załączony plik  DSCF8024 (2).JPG   78,78 KB   32 Ilość pobrań

Załączony plik  DSCF8128.JPG   109,21 KB   29 Ilość pobrań

Załączony plik  DSCF8100.JPG   121,97 KB   29 Ilość pobrań

Załączony plik  DSCF8129.JPG   42,57 KB   29 Ilość pobrań

Załączony plik  DSCF8131.JPG   122,63 KB   29 Ilość pobrań


Użytkownik Granturismo edytował ten post 17 styczeń 2020 - 19:19

  • Friko, Ziom i iwan65 lubią to

#36 OFFLINE   PrzemekL

PrzemekL

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 282 postów
  • LokalizacjaToruń

Napisano 17 styczeń 2020 - 22:01

Wiem ze to nie ten temat jednak sprobuje. Bede w Dubaju byc moze z krotkim wypadem do Omanu. Jak typowac miejsca do polapania plus szukac info o oplatach. Jak bylem ostatnio nie wzialem sprzetu a w ichnim wedkarskim gosc stwierdzil ze jak turysta to moge bez zezwolenia. Wolalbym jednak miec potwierdzona informacje bo nie chce klopotow

#37 OFFLINE   Tommy100

Tommy100

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 293 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 18 styczeń 2020 - 03:47

Ja bylem w Dubaju i trzeba mieć kartę wędkarską. Bez karty mysle ze zlapia Cie w gora pol godziny i zaplacisz mandat nie wiem jaki ale chyba tauzena.
Dostępna dla turystów od 1 listopada do kwietnia. Jest darmowa, to nie PZW :)

Musisz zlozyc wniosek na Dubai Municipality. Ja złożyłem ale nic nigdy nie dostałem, ale byłem w październiku i tak jakby ta opcja była nieaktywna.
Procedura jest przerabana. Adresy miejsce pobytu kopie paszportu. Jako miejsce pobytu możesz podać hotel. Poczytaj o tym. Procedura trwa 3 dni i dostaniesz kartę. Bez niej bym nie lowil. "

"Fishing licences are required for all recreational fishing activities in Dubai. "

https://portal.dm.go...=3500&DeptId=28

Poczytaj tu.

#38 OFFLINE   PrzemekL

PrzemekL

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 282 postów
  • LokalizacjaToruń

Napisano 18 styczeń 2020 - 07:56

Dzieki za info. Bylem w listopadzie wiec moze dlatego mi tak powiedzieli. Ale ze to dosc restrykcyjny kraj jak sie nie przestrzega prawa to wolalem dopytac :)

#39 OFFLINE   tofik

tofik

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2132 postów
  • LokalizacjaPyrlandia
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Adamek

Napisano 18 styczeń 2020 - 09:07

Jeden kolega a zarazem były redaktor forum czyli @jerzy pisał sporo o łowieniu w Omanie,może warto poszukać jego wpisów czy artykułów....
  • jerzy lubi to

#40 OFFLINE   wujek

wujek

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 5781 postów
  • Imię:Jan
  • Nazwisko:Soroka

Napisano 18 styczeń 2020 - 12:00

Jerzy lowil duże bluefishe z plaż. Duże GT też można złowić ze skał. Te ryby często się trzymają brzegów. Z Omanem jest jeden problem, nie ma ich tam dużo, ale jak weźmie to wielki.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych