Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Jak zrobić dość dobre zdjęcie kompaktem.....w nocy ?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
18 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   tomi101

tomi101

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 580 postów
  • LokalizacjaBielsk Podlaski
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Ignatowicz

Napisano 19 październik 2015 - 18:35

Po ostatnich perypetiach z wykonaniem przyzwoitego zdjęcia okazałemu sandaczowi w zupełnych ciemnościach,postanowiłem zasięgnąć informacji jak Wy sobie radzicie w takich okolicznościach przyrody.

 

Podstawowy warunek to : zwykła małpka,czyli popularny cyfrowy aparat w kompaktowych wymiarach,a druga ważna sprawa to brak kolegi który mógłby pomóc z oświetleniem,cyknięciem fotki itp.

Wszystko trzeba ogarnąć we własnym zakresie i dość szybko,bo niestety ryby na lądzie nie żyją wiecznie. :wacko:

Zakładam iż zdecydowana większość używa podobnych aparatów niż dużych luster ,z nie mniejszym obiektywem,więc niektóre stosowane przez Was triki i ułatwienia nie będą tajemnicą.

Zaznaczam ,że samą kwestię ustawienia aparatu na podłożu mam dobrze opanowaną .Stosuję teleskopowy statyw własnej produkcji ,z regulowaną głowicą ,do zdjęć w orientacji poziomej lub pionowej z możliwością zablokowania pod praktycznie dowolnym kątem.

Większość zdjęć będzie z samowyzwalacza.

Generalnie interesuje mnie jakich trybów pracy,ustawień menu,programów tematycznych bądź ich wzajemnych kombinacji używacie do zrobienia fajnej fotki?

Czy wystarcza wbudowana lampa błyskowa ,a może doświetlacie obiekt zewnętrznym źródłem światła?

 

Ja fotografuję dość leciwym aparatem Nikon Coolpix E 5600  http://www.fotopolis...-coolpix-4600/ i przynajmniej na razie nie planuję zmieniać.W dzień ,przy dobrym świetle potrafi wykonać naprawdę niezłe fotki.

 

Przeczytałem dostępne na forum tematy lecz nie znalazłem odpowiedzi na swoje pytania.Chyba że nie czytałem zbyt uważnie. :blink:

 

Zapraszam do wymiany spostrzeżeń,porad i dyskusji na temat nocnych fotografii .....kompaktem

 

Pozdrawiam Tomi B)


  • platynowłosy lubi to

#2 OFFLINE   Jano

Jano

    mode raptor

  • Moderatorzy
  • 3206 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 19 październik 2015 - 18:41

A masz w tym aparacie tryb manualny? (pewnie nie, ale warto dopytać...)



#3 OFFLINE   ictus

ictus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1610 postów
  • LokalizacjaWawa
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:W.

Napisano 19 październik 2015 - 19:03

Ponieważ nie planujesz zmieniać aparatu. Od razu zaznaczę że jest to autorski pomysł i może nie wypalić.

 

Zakup namiot bezcieniowy ok 90zł za namiot 80cm.

Latarka za 140 zł, XP-L V6 2C koniecznie oskalpowaną ( po skalpie jest ciepła) zaznaczając aby po skalpie miała powyżej 5500 K najlepiej 5700 K, 1226 lumenów przy 3A temp 25 stopni,

http://www.swiatelka...pic.php?t=11183

 

Na nią za pomocą drutu montujesz w lekkim dystansie dyfuzor ( folia) Za darmo dostaniesz jako próbkę z firmy Teatrum PPHU.

 

Babam!



#4 OFFLINE   Jano

Jano

    mode raptor

  • Moderatorzy
  • 3206 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 19 październik 2015 - 19:08

Babam!

i to wszystko z sandaczem w jednej dłoni :good:

dasz radę...


  • popper i w6i6e6 lubią to

#5 OFFLINE   tomi101

tomi101

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 580 postów
  • LokalizacjaBielsk Podlaski
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Ignatowicz

Napisano 19 październik 2015 - 19:40

Ponieważ nie planujesz zmieniać aparatu. Od razu zaznaczę że jest to autorski pomysł i może nie wypalić.

 

Zakup namiot bezcieniowy ok 90zł za namiot 80cm.

Latarka za 140 zł, XP-L V6 2C koniecznie oskalpowaną ( po skalpie jest ciepła) zaznaczając aby po skalpie miała powyżej 5500 K najlepiej 5700 K, 1226 lumenów przy 3A temp 25 stopni,

http://www.swiatelka...pic.php?t=11183

 

Na nią za pomocą drutu montujesz w lekkim dystansie dyfuzor ( folia) Za darmo dostaniesz jako próbkę z firmy Teatrum PPHU.

 

Babam!

Paweł,czy tylko tyle ,lub aż tyle wystarczy aby cieszyć się fajną fotką zrobioną kompaktem w nocy?

Nie jestem pewien czy ryby które mam zamiar sfotografować w przyszłości zmieszczą się w namiocie ...80cm. ;)

Nie za bardzo też wyobrażam sobie targanie namiotu w nocy po chaszczach,skarpach itd.

Mimo wszystko dziękuję za informacje.

Babam!

i to wszystko z sandaczem w jednej dłoni :good:

dasz radę...

Gdyby tylko w jednej to pól biedy.Planuję fotografować takie ,które ciężko utrzymać w obydwu :)

 

Pozdrawiam Tomi B)



#6 OFFLINE   Bander

Bander

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1000 postów
  • LokalizacjaGliwice
  • Imię:Radek

Napisano 19 październik 2015 - 21:46

Heh... koledzy posypali pieprzem, bo to trochę pytanie typu "jaki kołowrotek na ryby kupić"... :D

 

Sprawa jest dość jednoznaczna, wiele zależy od sprzętu i jego możliwości jak i od ilości światła. Tak więc albo masz zaj... sprzęt albo sporo światła. Przysłowiowe "wyżej d.. nie przeskoczysz" sprawdza się jak wszędzie.

O jakikolwiek patent będzie ciężko, aczkolwiek sam poobserwuję i się może czegoś dowiem....

 

Ale...

Może będzie pewną wskazówką takie np. coś i światło obiektywu 1,8:

http://www.optyczne...._DSC-RX100.html

... tylko cena ;)

no, ale jak już pisałem - coś za coś.

 

aha, plus za statyw!

powodzenia



#7 OFFLINE   ictus

ictus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1610 postów
  • LokalizacjaWawa
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:W.

Napisano 19 październik 2015 - 22:05

Czołówka z ciepłym światłem + dyfuzor (wariant 2 jest uroczy!).

 

http://www.dfv.pl/fo...opic.php?id=158

 

;)

 

P.S. Dwa namioty bezcieniowe (połączone) dają 1,6m - poza sumami zmieścisz każdą rybę ;)


Użytkownik ictus edytował ten post 19 październik 2015 - 22:08


#8 OFFLINE   tomi101

tomi101

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 580 postów
  • LokalizacjaBielsk Podlaski
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Ignatowicz

Napisano 20 październik 2015 - 19:13

Dziękuje za te kilka porad.

Wygląda na to że jednak ze zwykłego kompaktu niewiele da się wycisnąć przy nocnych fotkach.

Fajne rozwiązania obejrzałem w linku od Pawła...ale dotyczą innego typu aparatu.

 

Na razie zastosuję dobre oświetlenie zewnętrzne i zrobię próby z wykorzystaniem wszystkich trybów do nocnych zdjęć.

Planuję stuningować swój statyw tak aby szybko można było dołączyć ramię z zamocowaną latarką z góry i lekko z tyłu za aparatem.

Odległości tego dodatkowego oświetlenia od aparatu trzeba będzie dobrać metodą prób i błędów.

Wszystko ma być prostej i niezawodnej konstrukcji.Łatwej do montażu, demontażu oraz transportu w terenie.

Wszelkie sugestie mile widziane.

 

Pozdrawiam Tomi B)


  • platynowłosy lubi to

#9 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4881 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 21 październik 2015 - 13:27

Ja mam chiński statyw i chiński kabelek spustowy za 40pln łącznie. Stawiam statyw, ustawiam się do zdjęcia, tryb mam ustawiony wcześniej na serię, lekki nacisk kabla i ustawia się ostrość, mocniejszy wyzwala migawkę i robią się zdjęcia. 20 sekund i uwalniam rybę, zwykle 2-3 zdjęcia są ok.
  • platynowłosy i rózgaś lubią to

#10 OFFLINE   tomi101

tomi101

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 580 postów
  • LokalizacjaBielsk Podlaski
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Ignatowicz

Napisano 21 październik 2015 - 20:08

Ja mam chiński statyw i chiński kabelek spustowy za 40pln łącznie. Stawiam statyw, ustawiam się do zdjęcia, tryb mam ustawiony wcześniej na serię, lekki nacisk kabla i ustawia się ostrość, mocniejszy wyzwala migawkę i robią się zdjęcia. 20 sekund i uwalniam rybę, zwykle 2-3 zdjęcia są ok.

Kuba,wszystko co piszesz to najprawdziwsza prawda,tylko Ty stosujesz inny rodzaj aparatu.Nie zwykły kompakt.

Ja nie mam możliwości podłączenia zdalnego sterowania spustem,co z resztą nie jest mi do niczego potrzebne.

Te 10 sekund zwłoki w fabrycznym samowyzwalaczu wystarczają mi w większości przypadków, aby wyjąć rybę z zanurzonego podbieraka lub zalanych traw,i zapozować.

Problemem jest zbyt małe doświetlenie fotografowanego obiektu(niewiele widać) lub zbyt naświetlone(światło lampy odbija się od boku ryby i wychodzi duża biała plama).

Niemniej jednak zdarza się wykonać dość przyzwoite zdjęcie.

 

Trzeba przećwiczyć kilka ustawień i wybrać najlepsze rozwiązanie.

 

Pozdrawiam Tomi B)


  • *Hektor* lubi to

#11 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4881 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 21 październik 2015 - 20:19

Tomku, zdalne sterowanie jest bardzo potrzebne i nie chodzi tu o czas ale o ustawienie ostrości na odpowiedni plan. Jeżeli korzystasz tylko z samowyzwalacza to focus wcześniej koncentruje się na wypadkowy obiekt, zwykle jest to ten najbliżej, na środku planu lub ten najjaśniejszy, potem stajesz przed aparatem i wychodzi to co wychodzi... Co do białej plamy to wystarczy ustawić rybę pod kątem a nie na wprost obiektywu. 

 

1. przykład na wprost

 

11127655_1127350273947618_56640927294788

 

2. Przykład pod kątem

 

11224122_1129979403684705_59412158292907


Użytkownik guciolucky edytował ten post 21 październik 2015 - 20:24

  • platynowłosy, Zwierzu, woblery z Bielska i 1 inna osoba lubią to

#12 OFFLINE   ictus

ictus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1610 postów
  • LokalizacjaWawa
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:W.

Napisano 24 październik 2015 - 09:31

Do kompaktu mozesz przykleic kawalek mlecznej tasmy klejacej 3M - ona tez zmiekczy swiatlo.



#13 OFFLINE   Agata_Fishing24

Agata_Fishing24

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 3 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Agata
  • Nazwisko:Korzeniowska

Napisano 22 listopad 2015 - 17:32

Powiedz czy w swoim aparacie masz ustawienia ISO oraz czasu i przesłony?

Wysłane z mojego GT-I9515 przy użyciu Tapatalka

#14 OFFLINE   patu

patu

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 6984 postów
  • Lokalizacjaokolice Szczecina
  • Imię:Patryk
  • Nazwisko:S.

Napisano 22 listopad 2015 - 18:54

Do kompaktu mozesz przykleic kawalek mlecznej tasmy klejacej 3M - ona tez zmiekczy swiatlo.

..a do body z lampą pop-up dyfuzor za 10PLN..

http://allegro.pl/dy...4818853798.html



#15 OFFLINE   tomi101

tomi101

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 580 postów
  • LokalizacjaBielsk Podlaski
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Ignatowicz

Napisano 26 listopad 2015 - 22:23

Powiedz czy w swoim aparacie masz ustawienia ISO oraz czasu i przesłony?

Wysłane z mojego GT-I9515 przy użyciu Tapatalka

Agato ,wybacz że zwlekałem z odpisaniem na Twoje pytanie ale ..... dwa dni szukałem instrukcji od aparatu :) .Aparat ma 10 lat jednak znalazłem pudło z papierami i instrukcją.Poczytałem sobie i generalnie nic nowatorskiego nie odkryłem.

Wszystko odbywa się automatycznie i nie mam możliwości manualnej zmiany czułości(ISO 50 standard,automatycznie ISO 100 lub ISO 200), czas otwarcia migawki 4-1/3000s, przesłona sterowana elektronicznie-dwa stopnie(f/2,9 i f/4,9[W] )

Wszystko to jest do wykorzystania w 4 trybach"asysty" i 12 "programach tematycznych" oczywiście automatycznych :D .

 

..a do body z lampą pop-up dyfuzor za 10PLN..

http://allegro.pl/dy...4818853798.html

Patryk,patent z mleczną taśmą będzie w moim przypadku lepszym rozwiązaniem i nie omieszkam wypróbować.Ten dyfuzor , choć dość ciekawy ,ma wielkość ....mojego kompaktu ;) ,pomijając kwestię zamocowania.

Na razie modernizuję statyw instalując dodatkowe,zewnętrzne źródło światła.

Mroźne noce nie bardzo pozwalają sprawdzić całość konstrukcji w terenie,ale po pierwszych testach podzielę się wynikami.

 

Pozdrawiam Tomi B)



#16 OFFLINE   mdziam_78

mdziam_78

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1713 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Marcin

Napisano 26 listopad 2015 - 22:57

A próbowałeś może wyostrzyć dalszy plan - nie mam tu na myśli drugiego brzegu, ale obiekt kilkadziesiąt cm za obiektem fotografowanym i zrobić zdjęcie w trybie nocnym. Jestem d... z fotografii, ale ostatnio w przedszkolu u dziecka miałem konkurs foto i nocna sceneria była pomysłem na zdjęcie. Najlepiej wyszły te ostrzone na obiekt statyczny na dalszym planie i potem w kadr wchodziła główna postać. Szału nie było, ale zdjęcie czytelne. Inne próby kończyły się zbytnim prześwietleniem postaci albo tła. To amatorska rada, ale może na coś się zda.



#17 OFFLINE   Jano

Jano

    mode raptor

  • Moderatorzy
  • 3206 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 27 listopad 2015 - 08:06

Tomasz,

sorry, ale to niestety nieuchronnie zmierza do konieczności zmiany aparatu, przy twoich oczekiwaniach chyba wiele z obecnego nie wyciśniesz


  • platynowłosy lubi to

#18 OFFLINE   teethar

teethar

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 331 postów
  • LokalizacjaWLKP
  • Imię:Bartek
  • Nazwisko:Bie...ski

Napisano 28 listopad 2015 - 00:28

Witam,

 

trochę siedzę w fotografii więc postaram się pomóc, przy czym od razu zaznaczam, że konkluzja całego wywodu będzie taka, że musisz kupić nowy sprzęt...

 

A oto dlaczego.

 

Prawie wszystkie aparaty fotograficzne dostępne obecnie mają wbudowany pomiar światła, i tak jest od lat ... 70, 80tych :)

 

Natomiast mało który aparat dostępny dzisiaj posiada naprawdę dobry system autofocus, na tyle inteligentny, żeby wiedział jak zrobić zdjęcie, żeby wyszło tak jak chciał tego naciskający spust migawki. Powiem więcej... takiego aparatu chyba jeszcze nie wynaleziono...

 

Cały problem w robieniu zdjęć nocą, polega na autofocusie. Po pierwsze - idioten camera mają problemy z ostrzeniem w nocy. Profesjonalne aparaty też mają z tym problem, ale nieco mniejszy.

Trochę pomocne bywa tzw. wspomaganie autofocusa, realizowane za pomocą czasami pomarańczowej lampki, lub laserowej siatki wyświetlanych z aparaty/ flesza tak aby system autofocusa "widział" obiekt który chcemy sfotografować.

 

Problem polega tylko na tym, że najczęściej funkcja samowyzwalacza mierzy odległość w momencie wciśnięcia migawki a nie faktycznego jej wyzwolenia (po 10 sek). Więc najczęściej aparat mierzy odległość do traw, wody, drzewa czegokolwiek a my w efekcie wychodzimy nieostro. 

 

No i przechodząc do meritum - możesz mieć nawet aparat na kliszę, z lat 70-tych, z podstawowym fleszem i możliwością pomiaru światła TTL    ORAZ MOŻLIWOŚCIĄ USTAWIENIA SZTYWNEGO AUTOFOKUSA NA DANĄ ODLEGŁOŚĆ.

 

Mam taki aparat, Yashica 35 Electro GSN, lata 70-te. Jak trafię z ostrością to nawet w największej czerni zrobi dobrą fotkę.

 

Czyli reasumując: 

 

na ryby potrzeba aparatu z manualnym ustawieniem ostrości i automatycznym pomiarem światła + statyw żeby go gdzieś postawić sensownie. I tyle. Cała filozofia.

 

 

Pozdrawiam


  • Arek Kubale i tomi101 lubią to

#19 OFFLINE   alex62

alex62

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 499 postów
  • LokalizacjaKatowice

Napisano 10 grudzień 2015 - 21:06

Albo obiektyw przełączony na manual . Poza tym u siebie robię tak że ustawiam ekspozycję + ostrość naciskając przycisk migawki do połowy , potem do końca i leci samowyzwalacz .


Użytkownik alex62 edytował ten post 10 grudzień 2015 - 21:08





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych