Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie
AUTORSKI

Ja też chcę własny kijek (początek przygody z rodbuildingiem)

autorski-rb

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
39 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Adam L.

Adam L.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 652 postów
  • LokalizacjaDąbrowa Górnicza
  • Imię:Adam
  • Nazwisko:Lorenc

Napisano 29 październik 2015 - 13:37

Cześć, stało się w końcu to czego już dawno się spodziewałem że się wydarzy :)
Wczoraj wieczorem zepsułem wędkę muchujową, zepsułem ją po to by zrobić z niej spinning. Fly fishing nie jest dla mnie przynajmniej jeszcze nie teraz, wiernie pozostaję przy wędkarstwie spinningowym

Będzie to moja pierwsza wędka, więc na pewno będę potrzebował odrobinę waszej pomocy :)

Wędka którą zepsułem to Konger World Champion fly w klasie 4/5 dlugosc 9ft
chciał bym zrobić z tego kijek pod jazie wzdręgi itp

Chciał bym go uzbroic w przelotki PB minima tylko nie wiem jak dobrać rozmiar i ilość przelotek.
Druga sprawa to jaki uchwyt zastosowac nie chce wydać za dużo kasy ale też nie chcę jakiegoś badziewia rodem z chinskiego bazaru ;)

Aha z usunięciem przelotek sobie poradziłem bez problemu ale jak zdjąc drewniany uchwyt kolowrotka nie niszczac go ?


  • Dawidoss lubi to

#2 OFFLINE   Paavo

Paavo

    Casting Illuminati

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1616 postów
  • LokalizacjaKanta-Hämee - Southern Finland
  • Imię:Paweł

Napisano 29 październik 2015 - 15:12

Jak już usunąłeś korkową rękojeść,spróbuj w włożyć uchwyt z blankiem na kilka minut do wrzątku,a następnie spróbuj poruszać uchwytem w lewo i w prawo,klej powinien puścić.Jak tak nie da rady,to niestety pozostaje tylko obustronne nacięcie drewnianego insertu.Przelotki najlepsze do takiego typu blanku będą w ramce V i L od PB,set powiedzmy o taki 20V-10V-6V-5L-4W-4x3W+top 4,5,uchwyt to zależy od Ciebie,ważne aby był wygodny.Z kijkami na długich blankach muchowych występują pewne nie dogodności,a mianowicie aby uzyskać właściwe wyważenie wędziska z kołowrotkiem,trzeba zostawić dosyć długi reargrip i tu jednak trzeba sobie odpuscić dzieloną rękojeść,bo w takiej kompilacji niezwykłe wrażenia podczas rzutów murowane.Jak ktoś jest przyzwyczajony do ,że rękojeść czy podczas rzutu czy nawet holu dużej ryby to sztywny element,to przy takim mucho-spinie,już przy energicznym rzucie masz wrażenie,że rękojeść jest z plasteliny :D .


Użytkownik Paavo edytował ten post 29 październik 2015 - 15:24

  • Adam L., JanuszD i trout master lubią to

#3 OFFLINE   mawer65

mawer65

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 47 postów
  • LokalizacjaUK
  • Imię:marek
  • Nazwisko:Grzymala

Napisano 29 październik 2015 - 15:13

Kombinacji jest wiele,na początek spróbuj polewanie uchwytu wrzątkiem i używanie suszarki do włosów. Ja zdejmowalem dwa i jeden puścił a drugi trzeba było przeciąć ☺

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka

#4 OFFLINE   Dąbek 111

Dąbek 111

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2657 postów

Napisano 29 październik 2015 - 18:03

Zapodam Ci sprawdzony i lżejszy niż w ramkach LV zestaw do wędki klenio/jaziowej  20M-10M-6M-4L-4x4W,

Możesz użyć też jeszcze lżejszego bo kijek na muchowym blanku #4-5 będzie bardzo delikatny,kręciłem na tym samym blanku ale #6-7 .

Pod żyłeczką 0,16mm fajnie sprawdza się 16M-8M-5M-4L-4W-4x3W


  • Adam L. i MarcinZ lubią to

#5 OFFLINE   Adam L.

Adam L.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 652 postów
  • LokalizacjaDąbrowa Górnicza
  • Imię:Adam
  • Nazwisko:Lorenc

Napisano 30 październik 2015 - 10:06

Dziękuje za podpowiedzi Paweł dzisiaj spróbuję wymoczyć we wrzątku chociaż czuję że może być ciężko bo jak na fabryczny kijek widzę że w kongerze kleju nie oszczędzali
a rękojeści nie chciałem robić dzielonej jak na pierwszy kijek nie chcę przedobrzyć ma być prosto, ładnie i dobrze przedewszystkim

Aha i przepraszam ale niechcąco wprowadziłem w błąd bo kij jest klasy 5/6 nie jak podałem 4/5 wiec pewnie sety ktore zaproponowaliscie juz nie bedą odpowiednie?

#6 OFFLINE   Paavo

Paavo

    Casting Illuminati

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1616 postów
  • LokalizacjaKanta-Hämee - Southern Finland
  • Imię:Paweł

Napisano 30 październik 2015 - 19:06

Dziękuje za podpowiedzi Paweł dzisiaj spróbuję wymoczyć we wrzątku chociaż czuję że może być ciężko bo jak na fabryczny kijek widzę że w kongerze kleju nie oszczędzali
a rękojeści nie chciałem robić dzielonej jak na pierwszy kijek nie chcę przedobrzyć ma być prosto, ładnie i dobrze przedewszystkim

Aha i przepraszam ale niechcąco wprowadziłem w błąd bo kij jest klasy 5/6 nie jak podałem 4/5 wiec pewnie sety ktore zaproponowaliscie juz nie bedą odpowiednie?

Klej jak klej,jak się dobrze go podgrzeje zaczyna być bardzo kruchy i nawet gruba warstwa puszcza elegancko.

Jak to z niedrogimi kijkami muchowymi bywa oznaczony jak 5/6 jest bardziej 6 niż 5,więc set przelotek zacznij od 20 czy zrobisz w V czy M sam zdecyduj,do M będziesz mógł zamontować większą ''korbę''.


Użytkownik Paavo edytował ten post 30 październik 2015 - 19:09

  • Adam L. lubi to

#7 OFFLINE   Adam L.

Adam L.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 652 postów
  • LokalizacjaDąbrowa Górnicza
  • Imię:Adam
  • Nazwisko:Lorenc

Napisano 02 listopad 2015 - 14:29

Kołowrotek jaki będę zakładał głównie do tej wedki to sakura siryx 2008FD set przelotek jaki chcial bym zamowic to to jak mi Pawle podałeś na początku tylko zamiast V beda Mki
20M-10M-6M-5L-4W-4x3W+top 4 bo 4,5 nie widzę nigdzie z PB czy zacząć od 16 przy matchowych a reszta bez zmian ?

Po wypolerowaniu blanku czytalem o wcieraniu zywicy aby go wzmocnic jest sens to robić ? pry okazji może jakiś kolorek bym zapodał na cały blank
jakiej żywicy do tego celu użyć mam na stanie epidian 5 podejrzewam że nawet na upartego nie nada się :D ?

#8 OFFLINE   PolMart

PolMart

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 62 postów
  • LokalizacjaSerock
  • Imię:Janusz
  • Nazwisko:Kowal

Napisano 02 listopad 2015 - 14:46

Zapodam Ci sprawdzony i lżejszy niż w ramkach LV zestaw do wędki klenio/jaziowej  20M-10M-6M-4L-4x4W,

Możesz użyć też jeszcze lżejszego bo kijek na muchowym blanku #4-5 będzie bardzo delikatny,kręciłem na tym samym blanku ale #6-7 .

Pod żyłeczką 0,16mm fajnie sprawdza się 16M-8M-5M-4L-4W-4x3W

Rafał a nie lepiej faktycznie od M16 polecieć ?  Przy takim Ul M20 chyba nie ma sesnu stosować. Zbroiłem podobne cuda na starcie w M20 i M16 i różnicy w rzutach nie widziałem ...

 

Dla mnie ten set wydaję się być idealny 16M-8M-5M-4L-4W-4x3W.


Użytkownik PolMart edytował ten post 02 listopad 2015 - 14:47

  • Paavo lubi to

#9 OFFLINE   Paavo

Paavo

    Casting Illuminati

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1616 postów
  • LokalizacjaKanta-Hämee - Southern Finland
  • Imię:Paweł

Napisano 02 listopad 2015 - 14:58

Kołowrotek jaki będę zakładał głównie do tej wedki to sakura siryx 2008FD set przelotek jaki chcial bym zamowic to to jak mi Pawle podałeś na początku tylko zamiast V beda Mki
20M-10M-6M-5L-4W-4x3W+top 4 bo 4,5 nie widzę nigdzie z PB czy zacząć od 16 przy matchowych a reszta bez zmian ?

Po wypolerowaniu blanku czytalem o wcieraniu zywicy aby go wzmocnic jest sens to robić ? pry okazji może jakiś kolorek bym zapodał na cały blank
jakiej żywicy do tego celu użyć mam na stanie epidian 5 podejrzewam że nawet na upartego nie nada się :D ?

Jak robiłem podobny kijek to dałem set od 20V,jak chcesz robić w M to lepiej bedzie zacząć od 16M-8M-5M-4L-4W-4x3W+top 4,5 jakiś lepszy fuji np.SIC, tak jak

pisał kolega Dąbek 111.   20M od PB to już straszna krowa,a w 16M i tak masz średnicę wewenętrzną pierścienia taką jak w np. Fuji 20 (Y czy KR jeden wuj).Co do wcierania żywicy to ja się nie znam,praktycznie wszystkie kije mam gołe po polerce,kiedyś próbowałem wcierania żywicy,ale poległem na dobieraniu właściwej ''szmatki'' do tego celu i dałem sobie spokój.Koledzy do tego celu używają lakieru do omotek,kolorek dodają w postaci pigmentu w proszku (ja do barwienia żywicy używałem farby proszkowej :D ).Epidian powinien się nadać,ale będzie trzeba go trochę podgrzać aby był bardziej płynny.



#10 OFFLINE   Dąbek 111

Dąbek 111

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2657 postów

Napisano 02 listopad 2015 - 15:17

Rafał a nie lepiej faktycznie od M16 polecieć ?  Przy takim Ul M20 chyba nie ma sesnu stosować. Zbroiłem podobne cuda na starcie w M20 i M16 i różnicy w rzutach nie widziałem ...

 

Dla mnie ten set wydaję się być idealny 16M-8M-5M-4L-4W-4x3W.

To są dwa zestawy,do wyboru ,sam wolę ten od 16m.

Przy kijach dłuższych i mocniejszych 10 i 12lb sprawdzi się ten od 20M,blank blankowi nie równy,więc nie można stwierdzić ,żę zestaw od 16m będzie idealny do każdego.

Przy tym konkretnym blanku muchowym i dedykowanym młynku startowa 16m będzie bardzo dobrym wyborem.


Użytkownik Dąbek 111 edytował ten post 02 listopad 2015 - 15:19


#11 OFFLINE   Adam L.

Adam L.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 652 postów
  • LokalizacjaDąbrowa Górnicza
  • Imię:Adam
  • Nazwisko:Lorenc

Napisano 02 listopad 2015 - 15:34

No i gra gitara zamawiam ten secik na M od 16
a takie jeszcze pytanko bo zamawiam również uhchwyt wybrałem fuji vss i widzę na zdjęciach albo może źle widzę że zakładają go różnie albo nakrętką ku górze albo nakrętką do dolu nie wiem już sam czy to ten sam uchwyt i montaż jest obojetny czy to sa różne rodzaje uchwytów ?

wolę wypytać o takie drobiazgi bo mam już jakiś wygląd kija w wyobraźni i nie chciał bym zamówić czegoś nieodpowiedniego :)

hmmm może spróbuję tym epidianem + niebieski pigment natrzec blank szmatki odpowiednie sie ogarnie z lakierni maja takie które nie zostawiaja pylkow ;)

#12 OFFLINE   Paavo

Paavo

    Casting Illuminati

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1616 postów
  • LokalizacjaKanta-Hämee - Southern Finland
  • Imię:Paweł

Napisano 02 listopad 2015 - 17:06

Montaż VSS zależy od samego budowniczego,jak komu wygodnie w jedną czy w drugą stronę.


  • Adam L. lubi to

#13 OFFLINE   Adam L.

Adam L.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 652 postów
  • LokalizacjaDąbrowa Górnicza
  • Imię:Adam
  • Nazwisko:Lorenc

Napisano 02 listopad 2015 - 19:24

noo to elegancko na dniach składam zamówienie tylko kasę z pracy otrzymam i jak już wszystkie komponenty będę miał w łapie bede działał dalej a poki co spadam czytać oglądać filmiki i w ogóle szkolić się
Bo może i już dawno myślałem żeby spróbować swoich sił w rodbuildingu to jakos nigdy nic nie czytałem na ten temat więc moja wiedza jest nijaka w tym temacie a już mi się to zaczyna podobać i na pewno to nie bedzie jedyna wędka jaką zrobie
to jest tak samo zaraźliwe jak robienie woblerów :D

PS Dzięki wam jeszcze raz, doceniam waszą pomoc !

#14 OFFLINE   Paavo

Paavo

    Casting Illuminati

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1616 postów
  • LokalizacjaKanta-Hämee - Southern Finland
  • Imię:Paweł

Napisano 02 listopad 2015 - 19:41

Wszystko fajnie,tylko z woblerami wychodzi taniej :P .



#15 OFFLINE   PolMart

PolMart

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 62 postów
  • LokalizacjaSerock
  • Imię:Janusz
  • Nazwisko:Kowal

Napisano 04 listopad 2015 - 14:01

A ile się umęczysz z pierwszym lakierem ....trenowałeś już na jakimś kawałku blanku  ?? Jeśli nie , radzę potrenować przed docelowym lakierowaniem kijka :)

Opłaci się to na pewno ...Ładniej kij wyjdzie :)

 

Pozdrawiam 


  • Adam L. lubi to

#16 OFFLINE   Adam L.

Adam L.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 652 postów
  • LokalizacjaDąbrowa Górnicza
  • Imię:Adam
  • Nazwisko:Lorenc

Napisano 04 listopad 2015 - 15:17

jeszcze nie trenowalem powoli zbieram elementy do budowy suszarki trenowalem poki co krecenie omotek na kolanach i nie jest to takie trudne jak by sie moglo wydawac ale zanim zaczne robic tą wędke dalej musze skompletowac sprzet suszarke wrapa i moze o jakas prostą tokarke na wiertarce się pokuszę :D

#17 OFFLINE   fifek

fifek

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 895 postów
  • Lokalizacja800 m. od Szreniawy
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:F.

Napisano 05 listopad 2015 - 22:32

Jak będzie skrobać lakier z blanku to uważaj na ostatnią część od szczytu-ścianka prawie jak papier (słabiutka). Wiem co mówię bo mam dokładnie ten model Kongera przerobiony na spinning. Po liftingu jest krótszy o 11 cm od oryginału. Strzelił w czasie planowania spacingu.


  • Adam L. lubi to

#18 OFFLINE   Adam L.

Adam L.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 652 postów
  • LokalizacjaDąbrowa Górnicza
  • Imię:Adam
  • Nazwisko:Lorenc

Napisano 06 listopad 2015 - 15:20

Marcinie juz wszystko usuniete i oskrobane na szczescie bez zadnego uszkodzenia ale szczytowke w sumie nie musialem skrobac tylko papierkiem na mokro zeszlo bo tu tak jak by lakieru nie bylo tylko raczej jakas slabej jakosci farba czy cholera wie co pachnialo troche jak tusz i tak tez brudzilo rece jak szlifowalem

myslalem troche nad skroceniem szczytowki ale chyba zostawiam tak jak jest
A powiedz mi Marcinie jak Ci sie sprawdza kijek na tym blanku jaki wyrzut do 10g czy cos wiecej

bedę zakladal przelotki po stronie "kregoslupa" licze ze bedzie ciut szybsza w zacięciu a ty jak to rozwiazales ?

#19 OFFLINE   fifek

fifek

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 895 postów
  • Lokalizacja800 m. od Szreniawy
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:F.

Napisano 06 listopad 2015 - 16:26

Skrócony blank=ciężar wyrzutu do ok 14g

#20 OFFLINE   Adam L.

Adam L.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 652 postów
  • LokalizacjaDąbrowa Górnicza
  • Imię:Adam
  • Nazwisko:Lorenc

Napisano 12 listopad 2015 - 23:05

Zaczynam budowę maszynek :D Na pierwszy rzut tokarka
etap I- planowanie konstrukcji ;)Załączony plik  tokarka.jpg   50,9 KB   29 Ilość pobrań

Użytkownik Adam L. edytował ten post 12 listopad 2015 - 23:07

  • Dawidoss lubi to





Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: autorski, autorski-rb

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych