Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Plecionka na jazie i klenie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
76 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   pawello

pawello

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 703 postów
  • LokalizacjaMazowsze
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:B.

Napisano 30 październik 2015 - 17:50

Koledzy, dużo się pisze na temat cienkich plecionek na okonia a chciałbym poznać Waszą opinię na temat stosowania cienkich plecionek na jazia i klenia. Jakie macie doświadczenia w ich stosowaniu głównie w większych rzekach (mniej przejrzystych)? Czy macie dużo "spadów" kleniojaziów z plecionek? Jakie marki i średnice plecionek stosujecie na ten drapieżny białoryb? Będę wdzięczny za Wasze spostrzeżenia.    



#2 OFFLINE   tasiek321

tasiek321

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1419 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Bartek

Napisano 30 październik 2015 - 18:32

Od kilku lat używam tylko i wyłącznie pletki do jazio-kleniowania.

 

Przechodząc z żyłki na plecionkę nie zauważyłem spadku ilości brań.

 

Pewnie na rozciągliwej żyłce mógłbym wyholować jazia zapiętego za skórkę. Ewentualne spady rekompensuje lepsze czucie brania :huh:

 

Co do marki i średnicy, to z powodzeniem używam 10 funtowej PowerPro kolor ciemna zieleń.


  • pawello lubi to

#3 OFFLINE   G r e g

G r e g

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 647 postów
  • LokalizacjaOpole
  • Imię:Grzegorz

Napisano 30 październik 2015 - 20:09

Jesli faktycznie jest cieniusienka to fajnie sie łowi czuc prace woblerka takiego nawet 2 cm zacinaja sie lepiej ale trzeba umiec tez holowac na takiej lince luzniejszy hamulec nie zawsze wybaczy błedy holowania...



#4 OFFLINE   Andrzej2401

Andrzej2401

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 161 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Andrzej

Napisano 30 październik 2015 - 21:59

W tym sezonie używam plecionek Duel Hardcore 0,06 (kolor beżowo-srebrny) oraz Dragon Invisible Braid 0,08. Jest o.k. Jeżeli łowię w płytkich kamienistych rzekach stosuję przypon z żyłki 0,14 długości 1.20m - 1,80m (ile się utnie). W ubiegłym roku stosowałem plecionkę Foxa 0,06 w kolorze żółtym - bardzo fajna. Jestem zadowolony, ryby się łowią i nie spadają :)

 

31.10.2015

Dzisiaj na wypad nad Rabę, kilkanaście kleni, głównie 30-40 cm oraz dwa ok. 50 cm. Łowiłem wyłącznie na plecionkę (Duel Hardcore 0,06), zero spadów. Dzień bardzo udany a ja jestem bardzo zmęczony :))


Użytkownik Andrzej2401 edytował ten post 31 październik 2015 - 19:27

  • azhek i pawello lubią to

#5 OFFLINE   motylW1

motylW1

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 499 postów
  • LokalizacjaMiędzyrzec
  • Imię:Arek

Napisano 01 listopad 2015 - 07:10

Witam,używam plecionki z różnych powodów,a mianowicie :

-lepsze czucie woblerka (nieraz trzeba poprowadzić bardzo wolno , spokojnie, prawie bez skręcania przy małym uciągu i wtedy musisz wiedziec kiedy wobler przygasa lub za mocno pracuje )

-czucie każdego brania (kleń nie zawsze wali jak z procy )

-lepsze zacięcie (nawet jak zle trafi to siedzi, a duży kleń ma bardzo twarde ,,wary'' )

-utrata przynęt zminimalizowana do 90% (szczególnie wtedy gdy przyjdzie pora ,że rzeka jest ,,pięknie'' zarośnięta różną roślinnością).

 Jeżeli chodzi o sprawy techniczne to używam plecionki Dragon Jiggin' Braid (kolor czerwony) oraz Duel Hardcore (błękitna).Grubość uzależniona jest od wielkości woblera .Łowiąc na woblerki od 3cm-5cm stosuje 0,8 natomiast od 1,5 cm-2,5cm 0,6.

 

Teraz najważniejsza sprawa . Przy łowieniu na plecionkę musisz dobrać odpowiedni kij ,nie lekceważ tego, bo od tego właśnie będzie zależało czy hol jazia -klenia na plecionkę będzie udany ( nie wymądrzam się tylko przekazuje uwagi poparte moimi doświadczeniami,a nie że gdzieś tam słyszałem albo czytałem).

Wędka ( do tej pory  najlepsza na świecie), na  którą łowiłeś kiedyś przy użyciu żyłki się nie nada.

Musi to być kij który będzie bardziej spolegliwy, który przejmie rolę żyłki w kwestii amortyzacji (twoje błędy też naprawi ,kiedy nie do końca dobrze ustawisz hamulec kołowrotka).

Mam nadzieję ,że moje spostrzeżenia się komuś przydadzą ,pozdrawiam i życzę pięknych kleni , jazi i nie tylko.



#6 OFFLINE   Andrzej2401

Andrzej2401

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 161 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Andrzej

Napisano 01 listopad 2015 - 19:25

motylW1  używasz plecionki w kolorze czerwonym ? W jakiej wodzie łowisz, chodzi mi klarowność/przejrzystość ? W ubiegłym roku używałem plecionki Foxa 0,06 w kolorze żółtym i kleniom to nie przeszkadzało. Woda, czysta, piaszczysto żwirowe dno. Na odcinkach rzeki o głębokości ok. 1,5m doskonale widoczne było dno. Temat koloru używanych plecionek bardzo mnie interesuje, zwłaszcza w odniesieniu do powszechnego poglądu, że kleń to ryba bardzo płochliwa i należy używać do jej połowu wyłącznie żyłek ponieważ plecionka ją płoszy. Myślę, że jest również ciekawy temat który może poruszyć w tym wątku.

#7 OFFLINE   motylW1

motylW1

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 499 postów
  • LokalizacjaMiędzyrzec
  • Imię:Arek

Napisano 01 listopad 2015 - 20:46

W rzece, na której łowie woda przeważnie jest przezroczysta, nigdy nie stwierdziłem aby to plecionka była powodem mniejszej ilości brań, przyczyna raczej zawsze tkwiła w czymś innym. Niektórzy uważają, że czerwona plecionka jest niewidoczna w wodzie dla ryb, może i tak ale ja tego nie wiem i nigdy sam nie sprawdzę. Mam znajomych, którzy łowią na inne kolory plecionek i też mają dobre wyniki. Powiem więcej, kiedy straciłem pięknego klenia przez przetarcie pletki o kamienie zacząłem dowiązywać wolfram i też im to nie przeszkadzało, oczywiście sam taki przypon i agrafka muszą być odpowiednio dobrane do stosowanej przynęty, aby nic nie zakłócało pracy woblera. Więc jeżeli wolfram im nie przeszkadza to dlaczego ma przeszkadzać plecionka.

Każdy może mieć wyrobione zdanie na ten temat , to o czym pisze to po prostu moja opinia wyrobiona podczas połowu tych ryb.



#8 OFFLINE   Łukasz W

Łukasz W

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 531 postów
  • LokalizacjaCzechowice - Dziedzice

Napisano 02 listopad 2015 - 19:56

Power Pro lub Spiderwire Stealth Braid 6lb-ciemna zieleń:-)

#9 OFFLINE   tier

tier

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 293 postów

Napisano 02 listopad 2015 - 21:54

nanofil 0.12 też się nada. pozdr.

#10 OFFLINE   lukasz_c

lukasz_c

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 199 postów
  • LokalizacjaGdańsk

Napisano 10 listopad 2015 - 13:54

Witam,

 

Również od paru sezonów używam tylko plecionek na kleniojazie i nie narzekam. Prawie 100% brań wciętych, +/- 90% ryb wyjętych. Generalnie wszystko co napisali koledzy powyżej się zgadza, z jednym maluteńkim wyjątkiem - nie zgodzę się, że kij pod plecionkę musi być bardziej spolegliwy. Z mojego doświadczenia wynika, że więcej wciętych ryb i udanych holi odbywa się z użyciem wędziska o akcji x-fast i ugięciu szczytowym.

 

Co do konkretnej marki plecionki - ja używam nanofila 0,12 i jest super. Leci z niego jak z katapulty i jest mniej podatny na skręcanie niż standardowe plecionki. Jedna uwaga - musi być w miarę świeży. Po kilkunastu wypadach już nie leci z niego tak dobrze, a i przy dynamiczny rzucie lub zacięciu potrafi strzelić przy kołowrotku.

 

Pzdr


Użytkownik lukasz_c edytował ten post 10 listopad 2015 - 14:50


#11 OFFLINE   motylW1

motylW1

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 499 postów
  • LokalizacjaMiędzyrzec
  • Imię:Arek

Napisano 10 listopad 2015 - 23:41

lukasz_c, możesz zdradzić jakiej wielkości łowisz jazie na spinning przy użyciu x-fasta (jak firma kija jeśli można wiedzieć) z plecionką oczywiście?



#12 OFFLINE   pawello

pawello

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 703 postów
  • LokalizacjaMazowsze
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:B.

Napisano 11 listopad 2015 - 01:41

Witam,

Również od paru sezonów używam tylko plecionek na kleniojazie i nie narzekam. Prawie 100% brań wciętych, +/- 90% ryb wyjętych. Generalnie wszystko co napisali koledzy powyżej się zgadza, z jednym maluteńkim wyjątkiem - nie zgodzę się, że kij pod plecionkę musi być bardziej spolegliwy. Z mojego doświadczenia wynika, że więcej wciętych ryb i udanych holi odbywa się z użyciem wędziska o akcji x-fast i ugięciu szczytowym.

Co do konkretnej marki plecionki - ja używam nanofila 0,12 i jest super. Leci z niego jak z katapulty i jest mniej podatny na skręcanie niż standardowe plecionki. Jedna uwaga - musi być w miarę świeży. Po kilkunastu wypadach już nie leci z niego tak dobrze, a i przy dynamiczny rzucie lub zacięciu potrafi strzelić przy kołowrotku.

Pzdr




Jak dla mnie to to strzelanie przy zacieciu dyskwalifikuje Nanofil. Testowałem tą linkę i rzeczywiście, nawet małe i lekkie wobki lecą jak z procy, ale to jedyny plus w porównaniu ze zwykłą plecionka. Ja od dwóch sezonów używam Dragon Jiggin Braid 0,06 i ta plecionka mi się sprawdza.

Użytkownik pawello edytował ten post 11 listopad 2015 - 01:53


#13 OFFLINE   sajdol1

sajdol1

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 697 postów
  • LokalizacjaWawa

Napisano 11 listopad 2015 - 08:33

Chyba w przyszłym sezonie też zaryzykuję i zacznę łowić na plecionkę. W sumie z kluchy i żyłki też spadają.

Co do plecionki Dragon Jiggin Braid to używam 0,12 na inne ryby i jestem bardzo zadowolony. Jest trwała i cholernie mocna.

Pawello a jak u Ciebie wygląda sprawa ze spadami  żyłka vs plecionka ?



#14 OFFLINE   pawello

pawello

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 703 postów
  • LokalizacjaMazowsze
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:B.

Napisano 11 listopad 2015 - 11:50

0,12 służy mi do uniwersalnego łowienia boleni, kleniojazi na większe przynęty i szczupłych. 0,06 łowię na najmniejsze przynęty. Jeśli chodzi o spady to trudno powiedzieć bo na żyłkę łowię już tylko na mniejszych rzekach np. nad Wkrą.


Użytkownik pawello edytował ten post 11 listopad 2015 - 12:06


#15 OFFLINE   lukasz_c

lukasz_c

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 199 postów
  • LokalizacjaGdańsk

Napisano 13 listopad 2015 - 13:33

Jak dla mnie to to strzelanie przy zacieciu dyskwalifikuje Nanofil. Testowałem tą linkę i rzeczywiście, nawet małe i lekkie wobki lecą jak z procy, ale to jedyny plus w porównaniu ze zwykłą plecionka. Ja od dwóch sezonów używam Dragon Jiggin Braid 0,06 i ta plecionka mi się sprawdza.

 

Nie jest tak źle. Przy normalnym zacięciu jeszcze nigdy mi nie pękło, ale już przy sandaczowaniu gdzie zacinam dosyć mocno i dynamicznie zdarzały się niestety takie historie.


  • scorpion lubi to

#16 OFFLINE   lukasz_c

lukasz_c

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 199 postów
  • LokalizacjaGdańsk

Napisano 13 listopad 2015 - 13:54

lukasz_c, możesz zdradzić jakiej wielkości łowisz jazie na spinning przy użyciu x-fasta (jak firma kija jeśli można wiedzieć) z plecionką oczywiście?

 

Sam jestem na etapie poszukiwań takiego kija :) Na chwilę obecną od biedy używam Mikado Inazuma Flash Perch 260 i daje radę. Przymierzam się do Dragona HM 80 Golden River, tylko ta cena... 


Użytkownik lukasz_c edytował ten post 13 listopad 2015 - 13:58


#17 OFFLINE   Łukasz W

Łukasz W

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 531 postów
  • LokalizacjaCzechowice - Dziedzice

Napisano 13 listopad 2015 - 17:36

Kup sobie batsona dss 1082-2 do 14 gr.Blank niedrogi,a gotowy kij wyjdzie taniej niż hm.Super blank pod klenio-jazie.

#18 OFFLINE   lukasz_c

lukasz_c

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 199 postów
  • LokalizacjaGdańsk

Napisano 14 listopad 2015 - 12:16

Kup sobie batsona dss 1082-2 do 14 gr.Blank niedrogi,a gotowy kij wyjdzie taniej niż hm.Super blank pod klenio-jazie.

 

Akcja Mod/Fast to nie jest to czego szukam :) ale dzięki za pomoc, każda sugestia jest dobra :)



#19 OFFLINE   Bluzer

Bluzer

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 307 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Kamil

Napisano 14 listopad 2015 - 12:30

A jak wygląda kwestia odległości rzutowych przy plecionce? Łowię jazie bardzo małymi woblerami i niekiedy przydałyby sie nieco dłuższe rzuty niż te,które moge zrobić z nawinięta 0,14-0,16.



#20 OFFLINE   lukasz_c

lukasz_c

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 199 postów
  • LokalizacjaGdańsk

Napisano 14 listopad 2015 - 12:35

A jak wygląda kwestia odległości rzutowych przy plecionce? Łowię jazie bardzo małymi woblerami i niekiedy przydałyby sie nieco dłuższe rzuty niż te,które moge zrobić z nawinięta 0,14-0,16.

 

Na moje oko ok. 20% dłuższe. Na nanofilu jeszcze dalej lata. Pod warunkiem, że jest w miarę świeży. Dużo zależy od samej plecionki. Im bardziej śliska tym lepiej.

 

Swoją drogą jeżeli komuś zależy na dalekich rzutach małymi przynętami to polecam cykady. Małe, ciężki, lotne i przede wszystkim łowne :)


Użytkownik lukasz_c edytował ten post 14 listopad 2015 - 12:37





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych