Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Plecionka na jazie i klenie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
76 odpowiedzi w tym temacie

#61 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4903 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 31 maj 2023 - 10:21

Używałem wielu ale numer jeden to Shimano pitbull 12X, bezkonkurencyjna. 



#62 OFFLINE   Andżej

Andżej

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 489 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 31 maj 2023 - 10:28

Tego PE to zupełnie nie kumam ale znalazłam na Jerku ;-) może się innym przyda
http://jerkbait.pl/t...acja-plecionek/

W skrócie, to Gou odnosi się do masy odcinka linki. Czyli metr linki 0.6 PE to 60% masy (a więc i ilości materiału, a więc w znacznym stopniu i wytrzymałości) metra linki 1.0 PE.
Ale Gou pomija splot. Dlatego dla tego samego PE np. Sunline może być optycznie minimalnie grubsze od YGK. Są oczywiście głosy, że i Sunline i YGK ostro przegrubiają, a Daiwa Morenthan 12-splotowa czy jak to się zwało, jest w cholerę cieńsza, niż Siglon 0.6 PE - ale nie mam jak tego sprawdzić.||


 

 

Używałem wielu ale numer jeden to Shimano pitbull 12X, bezkonkurencyjna. 

A czy ten Pitbull X12 dla 0.6 PE też wygląda na cieńszy niż 0.6 PE X4?
Bo ponoć splot w plecionkach X12 jest megagęsty i dzięki temu realna średnica idzie ostro w dół dla tego samego PE.

 


Użytkownik Andżej edytował ten post 31 maj 2023 - 10:30


#63 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3696 postów
  • LokalizacjaŁódź (łowiska O/Sieradz, O/Piotrków).
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 31 maj 2023 - 11:55

(...) Sunline i YGK ostro przegrubiają,(...)

Nie znam YGK, ale to, że Sunline jest przegrubiona, to herezja.
Przykładowe porównanie grubości z Power Pro 0,10mm 5lb

59f8adc7e198a125cf5a46ccf2772bd1.jpg

Od góry:
Power Pro 5lb 0,10mm
Sunline PE 4x 0.6
Sunline PE 4x 0.5
Sunline PE 4x 0.4
Sunline PE 4x 0.3
Sunline PE 4x 0.2



#64 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4903 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 31 maj 2023 - 12:34

Nie zauważyłem aby pit X12 był cieńszy od odpowiedników X4. Niemniej różnica jakości do linek 8X jest bardzo wyraźna. 



#65 OFFLINE   kineret

kineret

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 440 postów
  • LokalizacjaWrocław i okolice
  • Imię:Aleksander

Napisano 31 maj 2023 - 12:50

Oznaczenie PE jest logiczne, proste i łatwe do zapamiętania - jak już się przerzuci kilka japońskich linek w różnych grubościach to ma się dobre rozeznanie w co najlepiej celować. Jeśli mówimy o dobrej jakości plecionkach to różnice w tej samej klasie powinne być niewielkie - aczkolwiek występują i dla kogoś może to mieć znaczenie.

 

W przypadku najcieńszych plecionek różnice bardzo trudno jest zmierzyć a tym bardziej wyczuć organoleptycznie (szczególnie w przypadku "tasiemek") więc podawanie oznaczeń w mm. do którego wielu z nas przywykło wydaje się być nieco absurdalne. Nawet pod mikroskopem nie trzyma się to kupy. Oczywiście mam na myśli dokładne pomiary elektroniczne, a nie oglądanie linek w powiększeniu - choć i to uważam za zdecydowany powiew świeżości w porównaniu z niezliczoną ilością filmików z ruskimi gadającymi o plecionkach mając w tle swoją klitkę, facjatę czy pudełka po kołowrotkach lub też (my favorite) sowieckie instrumenty pomiarowe made in USSR, którymi czasem próbują coś zmierzyć... :lol:

 

Niedawno przy okazji wymiany linek mogłem porównać sobie kilka plecionek - m.in. wspomnianego Pitbulla x12, Morethana 12, Saltiga sensor 12 i 8 których używałem/używam oraz kilka starszych YGK, które jeszcze miałem na szpualch.

 

Daiwa Saltiga sensor są naprawdę cienkie, "okrągłe" na oko i mają bardzo gęsty splot, co daje fenomenalne właściwości rzutowe i nie zmienia się to nawet po 2-3 tygodniach łowienia (bez odcinania). YGK x8 których kiedyś używałem wyglądają przy niej jak spuchnięte sznurki. Jeżeli z Sunline po wytarciu wosku jest podobnie to również podziękuję - wiem że są to niezłe linki, ale niczego nie zyskam.

 

Morethany x8 i x12 zamówiłem w kilku rozmiarach, pomacałem i odpuściłem. Fajne linki, ale różnica cenowa trochę za duża żeby eksperymentować i nie sądzę aby były znacząco lepsze od Saltigi. Mogę się mylić, ale takie mam przeczucie.

 

Natomiast wspomniany Pitbull x12 jest rewelacyjny. Linka "tasiemkowata", bardzo mocna na węzłach (FG), cienka, cicha i bardzo dobrze się starzeje.

Przez dwa lata używałem intensywnie pe1 (m.in. na morzu) niedawno dokupiłem kilka innych rozmiarów i najchętniej nawinąłbym ją na wszystkie kołowrotki.
Niestety nie występuje w rozmiarze PE #0.4, ktory jest dla mnie najbardziej odpowiedni na klenie.

 

Jak trafię na bezwietrzną pogodę to na dniach postaram się zrobić w miarę rzetelny test rzutowy nad wodą pomiędzy Pitbullem x12 PE #0.6 Bornrush PE #0.4 i podzielę się wrażeniami.



#66 OFFLINE   Andżej

Andżej

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 489 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 31 maj 2023 - 12:56

Nie znam YGK, ale to, że Sunline jest przegrubiona, to herezja.
Przykładowe porównanie grubości z Power Pro 0,10mm 5lb

59f8adc7e198a125cf5a46ccf2772bd1.jpg

Od góry:
Power Pro 5lb 0,10mm
Sunline PE 4x 0.6
Sunline PE 4x 0.5
Sunline PE 4x 0.4
Sunline PE 4x 0.3
Sunline PE 4x 0.2

Nie no, nie to miałem na myśli. Ktoś gdzieś pisał, że jakaś plecionka, już nie pamiętam jaka, jest przy tym samym Gou cieńsza od Sunline i YGK. Ale mam pewne wątpliwości, stąd tylko o tym wspomniałem, jako o ciekawostce.

Power Pro z kolei ma oznaczenia z ..... i w sumie trudno powiedzieć, co producent miał na myśli :D  To tutaj to może być ile, 1.0 PE? 1.2?


  • Alexspin lubi to

#67 OFFLINE   kineret

kineret

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 440 postów
  • LokalizacjaWrocław i okolice
  • Imię:Aleksander

Napisano 31 maj 2023 - 13:48

To może żeby nie zataczać koła - jak w innych plecionkowych wątkach - umówmy się, że to Power Pro jest "przegrubiona", czegokolwiek byśmy do niej nie porównali :D

 

Dla zainteresowanych polecam obejrzeć https://linelaborato...r-slick-v2-8lb/ - dobrze pokazuje na czym polega fenomen tych linek...

Na powyższej stronce można sobie też zobaczyć jak wypadają pomiary np. znanych Sunline ADV PE 0.8 i Varivasa PE 0.4...

 

Fizyki nie oszukasz. Mocna linka to grubsza linka, choć nie zawsze jest to widoczne gołym okiem. Cienkie plecionki mają mniejszą wytrzymałość, ale umożliwiają znacząco dalsze rzuty niewielkimi przynętami, co ma kluczowe znaczenie przy łowieniu dużych ryb. m.in dlatego celuję wyłącznie ośmiosplotowe PE #0.4.

 

Podobnie wygląda sprawa z wytrzymałością na przetarcia - osobiście nie mogę uznać jakiejkolwiek wyższości linek x4 nad x8 w tej kwestii - przy kontakcie napiętej linki z kamieniami, betonem, racicznicami czy sczupakiem rezultat jest zawsze taki sam.


  • Andżej i Darek_W lubią to

#68 OFFLINE   zorroo85

zorroo85

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 45 postów

Napisano 15 czerwiec 2023 - 13:09

Shimano Pitbullx12 realnie PE 0,6  cena dość poważna prawie 170 zł. W granicach 130 zł można już dorwać Momoi Oshikage Green 0,074 mm - to jest bardzo dobra plecionka. I na pewno nie jest przegrabiona, więcej myślę że ta 0,07 mm będzie cieńsza dużo niż Pitbull PE 0,6. 

Jak będę miał obie to zrobię zdjęcie do porównania.



#69 OFFLINE   zorroo85

zorroo85

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 45 postów

Napisano 15 czerwiec 2023 - 13:12

Ewentualnie ta jest spoko - szczególnie na kamienie - jakaś opaska itd: SUNLINE Siglon PE X8 #0.6 10lb - ogólnie kto łowi na opaskach wie ile warta jest plecionka bo kilku wypadach i tak na prawdę cena robi potem spore znaczenie.

 

MOMOI OSHIKAGE 0,064 mm x 125 m - też spoko - mniej nie ma co zakładać bo to i tak jest już niteczka - a świrowanie z plecionkami 0,03 mm jak dla mnie to już fantazja i szkoda woblerów. Poza tym kleń pod 50 cm poleci z tym w roślinność lub zaczep i tyle z ryby.

Użytkownik zorroo85 edytował ten post 15 czerwiec 2023 - 13:15


#70 OFFLINE   Andżej

Andżej

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 489 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 15 czerwiec 2023 - 18:00

Ewentualnie ta jest spoko - szczególnie na kamienie - jakaś opaska itd: SUNLINE Siglon PE X8 #0.6 10lb - ogólnie kto łowi na opaskach wie ile warta jest plecionka bo kilku wypadach i tak na prawdę cena robi potem spore znaczenie.
 

MOMOI OSHIKAGE 0,064 mm x 125 m - też spoko - mniej nie ma co zakładać bo to i tak jest już niteczka - a świrowanie z plecionkami 0,03 mm jak dla mnie to już fantazja i szkoda woblerów. Poza tym kleń pod 50 cm poleci z tym w roślinność lub zaczep i tyle z ryby.


Momoi Oshikage 0,064mm jest 2 razy cieńsza i gdzieś 4 razy słabsza od plecionki 0.6 PE. Momoi w tej grubości ma 0.15 PE i to jest linka do XUL.

#71 OFFLINE   Andżej

Andżej

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 489 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 15 czerwiec 2023 - 18:02

Shimano Pitbullx12 realnie PE 0,6 cena dość poważna prawie 170 zł. W granicach 130 zł można już dorwać Momoi Oshikage Green 0,074 mm - to jest bardzo dobra plecionka. I na pewno nie jest przegrabiona, więcej myślę że ta 0,07 mm będzie cieńsza dużo niż Pitbull PE 0,6.
Jak będę miał obie to zrobię zdjęcie do porównania.

Oshikage 0.074 to jest 0.2 PE to jest bardzo, bardzo cienka linka. Ale ludzie myślą, że Momoi opisane jest po "polsku", biorą 0,074 i się dziwią, że jest w cholerę słabsza od ich ulubionej linki "0,06mm"

Użytkownik Andżej edytował ten post 15 czerwiec 2023 - 18:05

  • Krzysiek Rogalski i Tom Rob lubią to

#72 OFFLINE   kineret

kineret

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 440 postów
  • LokalizacjaWrocław i okolice
  • Imię:Aleksander

Napisano 26 czerwiec 2023 - 10:00

Jestem już po testach plecionek PE 0.6 i PE0.4 - krótkich, aczkolwiek intensywnych i owocnych. W tym roku klenie łowiłem krótko z racji późnego tarła i szybszego odstawienia wszelkiego rodzaju lekkiego sprzętu, ale pewne wnioski mam.

 

PE 0.6 (wspomniany Pitbull x12) rzuca tak samo dobrze jak PE0.4, przy czym jest prawie dwukrotnie mocniejsza na węźle z grubym FC lub mono i można nią łowić brzany jeśli ktoś wie co robi. W testach rzutowych przy identycznych warunkach pogodowych i sprzęcie różnice w odległościach rzutowych wynosiły ok. 0.5-1m. W przypadku wszelkiego rodzaju żelastwa czy przynęt gumowych różnice można uznać za pomijalne.

 

PE 0.4 prawdopodobnie odrobinę szybciej sprowadza najmniejsze przynęty do dna w głębokim nurcie - zapewne za sprawą mniejszego oporu w wodzie lub mniejszego ciężaru właściwego linki, które powoduje zjawisko chwilowego unoszenia się plecionki w powietrzu (za sprawą najmniejszych podmuchów wiatru) i wolniejszego jej opadania na wodę, co ma duże znaczenie w pierwszej fazie opadu. Każdy kto łowi kilkugramowymi przyętami na 40+ metrach wie o co chodzi.

 

Metoda badawcza - rzuty "do dużego zatopionego kamienia" z koncentracją, bez koncentracji i na odpierdziel ;)

Sprzętowo - Stranford 2500, kijek ten sam. PE 0.4 na szpuli nawinięte było minimalnie więcej niż PE 0.6 - mierzone dwa razy zwykłą suwmiarką.

 

354886535-226221446918723-45940556785807


  • Andżej lubi to

#73 OFFLINE   Andżej

Andżej

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 489 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 26 czerwiec 2023 - 15:18

Jestem już po testach plecionek PE 0.6 i PE0.4 - krótkich, aczkolwiek intensywnych i owocnych. W tym roku klenie łowiłem krótko z racji późnego tarła i szybszego odstawienia wszelkiego rodzaju lekkiego sprzętu, ale pewne wnioski mam.

 

PE 0.6 (wspomniany Pitbull x12) rzuca tak samo dobrze jak PE0.4, przy czym jest prawie dwukrotnie mocniejsza na węźle z grubym FC lub mono i można nią łowić brzany jeśli ktoś wie co robi. W testach rzutowych przy identycznych warunkach pogodowych i sprzęcie różnice w odległościach rzutowych wynosiły ok. 0.5-1m. W przypadku wszelkiego rodzaju żelastwa czy przynęt gumowych różnice można uznać za pomijalne.

 

PE 0.4 prawdopodobnie odrobinę szybciej sprowadza najmniejsze przynęty do dna w głębokim nurcie - zapewne za sprawą mniejszego oporu w wodzie lub mniejszego ciężaru właściwego linki, które powoduje zjawisko chwilowego unoszenia się plecionki w powietrzu (za sprawą najmniejszych podmuchów wiatru) i wolniejszego jej opadania na wodę, co ma duże znaczenie w pierwszej fazie opadu. Każdy kto łowi kilkugramowymi przyętami na 40+ metrach wie o co chodzi.

 

Metoda badawcza - rzuty "do dużego zatopionego kamienia" z koncentracją, bez koncentracji i na odpierdziel ;)

Sprzętowo - Stranford 2500, kijek ten sam. PE 0.4 na szpuli nawinięte było minimalnie więcej niż PE 0.6 - mierzone dwa razy zwykłą suwmiarką.

 

354886535-226221446918723-45940556785807

A jak +/- wyglądała masa testowej przynęty? Bo grubość plecionki ma dużo mniejsze znaczenie przy trochę cięższych przynętach.
No i co to była za linka 0.4 PE? X4 czy X8? Ponoć X8 lata trochę dalej.


Ale cieszy mnie, że jest jakiś postęp na rynku plecionek. Pitbull X12 zrobiony jest z jakichś nowych włókien, zgaduję, że pozwala to uzyskać "ciaśniejszy" splot i w efekcie mniejszą grubość, większą gładkość, a pewnie i wytrzymałość, niż wcześniej dostępne na rynku plecionki o tym samym Gou - które określa masę odcinka linki, Pitbull pewnie ma większą gęstość, nie zdziwiłbym się, gdyby 0.6 PE Pitbulla było jak 0.5 PE innych producentów albo i cieńsza - ciekawe jak na oko (albo w obiektywie macro telefonu)  wygląda kwestia grubości?

Intensywny kolor ma ten Pitbull. Świeci w UV? Mam Sunline'a X-plasmę 0.6 PE (w pełni się zgadzam, że dobre linki przy tej grubości wyholują na luzie naprawdę duże ryby, bo na węźle potrafią wytrzymać naprawdę dużo, ponad 2,5kg, czyli więcej, niż bym się odważył podnosić kijem szczupakowym :P) i przy zachodzącym słońcu to najlepiej widoczna plecionka na rynku, wydaje się wręcz świecić (w wodzie na szczęście już tak po oczach nie daje). Zastanawiam się, czy z Pitbullem jest podobnie.


Użytkownik Andżej edytował ten post 26 czerwiec 2023 - 15:27


#74 OFFLINE   kineret

kineret

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 440 postów
  • LokalizacjaWrocław i okolice
  • Imię:Aleksander

Napisano 26 czerwiec 2023 - 16:11

PE 0.4 to ośmiosplotowa YGK Bornrush - dobra linka i bodajże jedyny produkt YGK z którego byłem naprawdę zadowolony w ostatnich latach.

 

Pitbull x12 jest tasiemkowata, ale ma gęsty splot i po dwóch sezonach intensywngo łowienia rozmiarem PE 1.0 (Odra i morze) mogę stwierdzić, że wybitnie dobrze się ta linka starzeje - odciąłem jej bardzo niewiele bo nie puchnie, nie strzępi się tak (jak niektóre linki Daiwy), a normalna utrata wytrzymałości jest na bardzo akceptowalnym poziomie, przez cały czas mieści się w marginesie bezpieczeństwa, czego nie mogę powiedzieć o żadnej innej lince z wyjątkiem varivas. Świeża Pitbull x12 PE 0.6 na ulepszonym FG (FC 0.33 lub mono 0.22) podnosi prawie 4kg - realnie w reklamówce, nie na wadze.

 

Kolor jest intensywny ponieważ linka na zdjęciu jest bardzo świeża, po tygodniu łowienia blaknie jak wszystkie inne, ale dla mnie kolor to jeden z najmniej istotnych parametrów. Nie wiem czy świeci w UV ;)


  • Andżej lubi to

#75 OFFLINE   Andżej

Andżej

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 489 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 26 czerwiec 2023 - 20:06

PE 0.4 to ośmiosplotowa YGK Bornrush - dobra linka i bodajże jedyny produkt YGK z którego byłem naprawdę zadowolony w ostatnich latach.

 

Pitbull x12 jest tasiemkowata, ale ma gęsty splot i po dwóch sezonach intensywngo łowienia rozmiarem PE 1.0 (Odra i morze) mogę stwierdzić, że wybitnie dobrze się ta linka starzeje - odciąłem jej bardzo niewiele bo nie puchnie, nie strzępi się tak (jak niektóre linki Daiwy), a normalna utrata wytrzymałości jest na bardzo akceptowalnym poziomie, przez cały czas mieści się w marginesie bezpieczeństwa, czego nie mogę powiedzieć o żadnej innej lince z wyjątkiem varivas. Świeża Pitbull x12 PE 0.6 na ulepszonym FG (FC 0.33 lub mono 0.22) podnosi prawie 4kg - realnie w reklamówce, nie na wadze.

 

Kolor jest intensywny ponieważ linka na zdjęciu jest bardzo świeża, po tygodniu łowienia blaknie jak wszystkie inne, ale dla mnie kolor to jeden z najmniej istotnych parametrów. Nie wiem czy świeci w UV ;)

Cholera, akurat liczyłem, że będzie okrągła, ale nie można mieć wszystkiego.
Kolor  fajna rzecz, jak widzisz, jak plecionka idzie, to o wiele łatwiej się odwija przynętę z krzaka. To akurat w przypadku X-plasmy rewelacyjna cecha, bo jak pisałem, nawet późnym wieczorem jest mega dobrze widoczna dzięki fluorescencji (w UV, ale chyba też w paśmie widzialnym w pobliżu UV).


4kg to super wynik. Wspomniany Siglon Adv (który jest bardzo, bardzo mocny jak na plecionkę 0.6 PE) dźwiga średnio 3,6kg, ludzie twierdzą, że im wychodzi delikatnie więcej, ale liniowo. A jednak nawet na FG jest pewna utrata wytrzymałości, jak zgaduję.



 



#76 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4791 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 30 czerwiec 2023 - 20:47

Zazwyczaj jak linka jest wyraźnie mocniejsza, to wiąże się to z przegrubieniem. Deklaracje pudełkowe, to jedno, ale jak oglądałem hakieś tam Kairiki to deklarqcje nijak się miało do Siglona.

Wysłane z mojego SM-G975F przy użyciu Tapatalka

#77 OFFLINE   Andżej

Andżej

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 489 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 30 czerwiec 2023 - 21:53

Zazwyczaj jak linka jest wyraźnie mocniejsza, to wiąże się to z przegrubieniem. Deklaracje pudełkowe, to jedno, ale jak oglądałem hakieś tam Kairiki to deklarqcje nijak się miało do Siglona.

Wysłane z mojego SM-G975F przy użyciu Tapatalka

No, ale szkalowane tu niegdyś przeze mnie Oshikage powiem Ci uczciwie jest cienkie, nikt nie był w stanie dać mu foty, to musiałem do sklepu się kopnąć i obejrzeć :D

A co do mocy - ja na razie, póki ktoś tego nie wytestuje, chcę wierzyć, że linki X12 na nowych włóknach to skok jakościowy. Ciaśnienszy splot i dzięki temu mniejsza grubożć i takie cuda. Ale poczekamy, zobaczymy. Z chęcią zobaczyłbym uczciwe testy + fotkę w powiększeniu obok tradycyjnych linek o tym samym Gou.

Użytkownik Andżej edytował ten post 30 czerwiec 2023 - 21:54





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych