Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Jezioro DADAJ


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1360 odpowiedzi w tym temacie

#561 OFFLINE   Dziadek Mróz

Dziadek Mróz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 68 postów
  • Imię:Marek

Napisano 08 październik 2017 - 16:36

 

 

 

Pooglądaj filmy z zagranicy, ze SE czy z NL, choćby linkowany ostatnio Pike Fight, tam nikt nie łowi czterdziestek, dominują siedemdziesiątki i większe. 

 

filmik zmontować też mogę i będą same 100+ z trzech kamerek za każdym razem inny horyzont i z trzech ryb zrobię 9. :) Luzik :)

 

Wracając na chwilkę do 40-staków, Jak miałem naście lat jeździłem do stryja na jezioro Pluszne. Na jednym brzegu Małego Plusznego był ośrodek PZPR, a na drugim górniczy i MSW. Na łączce porośniętej piękną roślinnością brały małe szczupaki natomiast z głębokiej wody  brały duże i proszę mi wierzyć populacja szczupaczka w tym jeziorze za tamtych czasów była olbrzymia i bardzo zdrowa, żywca można było złapać tylko przy pomoście w zielsku lub między roślinami na szczycie górki, mały okoń często służył za przynętę bo płotki nie wychodziły na głębszą wodę.

Pozwolę sobie zatem nie do końca się zgodzić, ze w tak dużym jeziorze jakim jest Dadaj i przy wielopokoleniowej populacji nie trafiają się małe szczupaki.

Nie zmierzam w swojej wypowiedzi do stwierdzenia, że mało ryb jest w Dadaju bo za słabo poznałem to jezioro i jak pisałem nie poddaję się, tylko dziwi mnie fakt, że nie gryzą małe szczupaki.  Miło by było, żeby dało się porównać Dadaj do SE, ale chyba jeszcze na to za wcześnie. Dla przykładu, na jednym ze szwedzkich jezior na 40 szczupłych trafiało się tyle samo 40- co 80+, a reszta w środku. Pożyjemy, zobaczymy człowiek uczy się całe życie.



#562 OFFLINE   Dano.

Dano.

    Wyprawy wędkarskie do Laponii

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 2315 postów
  • LokalizacjaBaza wędkarska w Laponii
  • Imię:Daniel

Napisano 08 październik 2017 - 16:52

Powiedz mojemu koledze, ze na Dadaju nie ma małych szczupaków ;-)
Na Garminie złowił 11 szt i żaden nie miał wymiaru...


Tapatalknięte z komórki

#563 OFFLINE   Pumba

Pumba

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2532 postów
  • LokalizacjaGdynia / Tobołowo
  • Imię:Łukasz

Napisano 08 październik 2017 - 17:27

Byłem do tej pory 3 razy w Szwecji i 3 razy w Holandii. Nie wiem ile w sumie złowiłem szczupaków w trakcie tych wyjazdów, pewnie około 500 - 600 sztuk. Jeśli mnie pamięć nie myli to w NL złowiłem chyba jednego szczupaka poniżej 60 cm, w Szwecji z 5, wszystkie w jednej małej zatoce w ciągu 15 minut. Łowiąc w trollingu na Żarnowcu złowiłem jednego pistoleta 40 cm na kilkadziesiąt ryb złowionych w ciągu ostatnich 3 lat.
Nie porównuję Dadaja do Szwecji pod względem liczebności ryb, porównuję jedynie charakterystykę populacji.
Jeżeli nie łowisz 40taków to znaczy że dobrze podchodzisz do łowienia szczupaków. Pistolety też tam są, duże ryby biorą się z małych.

Użytkownik Pumba edytował ten post 08 październik 2017 - 17:31


#564 OFFLINE   Robert Crocker

Robert Crocker

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1962 postów
  • LokalizacjaNYC
  • Imię:Bobby
  • Nazwisko:Crocker

Napisano 08 październik 2017 - 17:56

Dzisiaj O. Dołożyła 4 szt. W tym 90 cm. Ola jest kobietą amatorem.
  • Henri lubi to

#565 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4898 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 08 październik 2017 - 17:57

Koledzy w stosunku do j. Dadaj nie możemy zastosować terminu "zdrowa populacja szczupaka" ani nawet populacja...to są wpuszczaki i nie ma tu mowy u stabilnym czy naturalnym układzie a taki eksperyment w skali całkiem sporej niecki ma swoje prawidła, które właśnie poznajecie a my z Wami niejako :)


  • popper i Dano. lubią to

#566 OFFLINE   Pumba

Pumba

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2532 postów
  • LokalizacjaGdynia / Tobołowo
  • Imię:Łukasz

Napisano 08 październik 2017 - 18:12

Kuba, a czy wiemy jaki procent całkowitej liczby łowionych ryb stanowią wpuszczaki? Mniemam, że nie wiemy. Domyślam się również, że może to być całkiem znaczny udział jednak mimo wszystko coś tam chyba jednak przed zarybieniami pływało.

#567 OFFLINE   Dziadek Mróz

Dziadek Mróz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 68 postów
  • Imię:Marek

Napisano 08 październik 2017 - 19:14

Właśnie kolega dzwonił z Wilim, cztery złapał, a dwa urwał :) 



#568 OFFLINE   Dziadek Mróz

Dziadek Mróz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 68 postów
  • Imię:Marek

Napisano 08 październik 2017 - 19:15

A, z tych czterech jeden sam wskoczył do łódki ; - )



#569 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4898 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 08 październik 2017 - 21:15

Pomijając mojego Aspergera a biorąc pod uwagę to do czego doszliśmy w naszym kraju, jeśli chodzi o podobne eksperymenty, jest i było ich zdecydowanie więcej tylko są/były niemedialne, wszelkie szacunki są nierealne i nie mieszczą się w granicach błędów statystycznych. Płakać mi się chce nad tym w jak dużym zakresie, praktycznie każdy człowiek może modyfikować ekosystemy wodne :( A my Ludzie nie mamy nawet możliwości weryfikować, badać czy rozumieć co znaczą podstawowe terminy związane z dynamiką populacji. Smutne jest, że chociaż my wędkarze kochamy naszą pasję idziemy w to z uśmiechem, w zasadzie tylko po to aby łowić.

Jestem zwolennikiem zmian w akwakulturze z rybackich (zakres jaki w 99% rysuje się teraz w głowie przeciętnego wędkarza) na rekreację wodno/wędkarską jak ma to miejsce w wielu krajach ale właśnie w taki sposób abyśmy mieli możliwość obserwowania naturalnych zależności o jakich wspomniano wyżej.

Liczę na choć niewielkie zrozumienie stanowiska.

#570 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15583 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 08 październik 2017 - 22:05

40-taki nie biorą nie dla tego ze ich nie ma. W łowiskach ze zdrową populacją szczupaków rozmiarówka ca 70 cm stanowi trzon populacji. Pooglądaj filmy z zagranicy, ze SE czy z NL, choćby linkowany ostatnio Pike Fight, tam nikt nie łowi czterdziestek, dominują siedemdziesiątki i większe.

Z tym się zgodzę. Małe kryją się po trzcinach i innych miejscach bo inaczej zostaną pożarte.

Po kilku wyjazdach na zagraniczne rybne łowiska mogę powiedzieć że szczupaki 70+ czy 80+ stoją w innych miejscach niż pistolety.



#571 OFFLINE   pabik

pabik

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 408 postów

Napisano 08 październik 2017 - 22:46

 

Po kilku wyjazdach na zagraniczne rybne łowiska mogę powiedzieć że szczupaki 70+ czy 80+ stoją w innych miejscach niż pistolety.

No pewnie dla tego , że te małe wolą obiad zjeść ,niż być na objad gratuluję spostrzeżeń 



#572 OFFLINE   Dziadek Mróz

Dziadek Mróz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 68 postów
  • Imię:Marek

Napisano 09 październik 2017 - 06:33

Wprowadzić zakaz zabierania złowionych ryb, fotka i do wody,

Każdy stały klient GRWO z roczną licencją z urzędu dostaje społeczne pozwolenie kontrolowania siatek, schowków i zezwoleń. Ten kto zaakceptuje taki regulamin przy kupnie pozwolenia sam się na to godzi. Na Polaka potrzeba bata. Jeżeli GRWO nie odławia szczupaka to będzie lepiej.

Oczywiście kontrolowanie nie będzie obowiązkiem, ale strach za uszami będzie.



#573 OFFLINE   golenia

golenia

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 531 postów
  • LokalizacjaBiskupiec
  • Imię:Przemek

Napisano 09 październik 2017 - 11:48

Już kiedyś to pisałem i napiszę jeszcze raz - MY, wędkarze nie jesteśmy gotowi na korzystanie z rybnych wód. Możesz zakazywać , kontrolować i robić nie wiadomo co jeszcze a i tak nic to nie da. Zdecydowana większość osób przyjeżdża PO RYBY


  • bartek i cyprys19 lubią to

#574 OFFLINE   silurus

silurus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 828 postów
  • LokalizacjaJózefosław
  • Imię:Robert

Napisano 09 październik 2017 - 12:10

Już kiedyś to pisałem i napiszę jeszcze raz - MY, wędkarze nie jesteśmy gotowi na korzystanie z rybnych wód. Możesz zakazywać , kontrolować i robić nie wiadomo co jeszcze a i tak nic to nie da. Zdecydowana większość osób przyjeżdża PO RYBY

 

bo, mamy niestety wschodnią mentalność, im dalej na wschód tym gorzej  :(.  "Panie jak ja nie wezmę to weźmie ktoś inny" często to słyszę nad wodą  :doh:



#575 OFFLINE   ObraFM

ObraFM

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 517 postów
  • LokalizacjaFMI
  • Imię:Mariusz

Napisano 09 październik 2017 - 12:52

Już Piotr Wielki (słowami Lwa Tołstoja) mówił, że na zachód od Odry to nawet psy mniej zajadle szczekają  :lol:



#576 OFFLINE   Kadet

Kadet

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1003 postów

Napisano 09 październik 2017 - 13:21

Często jak ktoś się pyta ze zdziwieniem, dlaczego wypuszczam ryby, odpowiadam mu porównaniem do klasera ze znaczkami. "Filatelistyka również pasja. Jak mu porwę wszystkie znaczki z klasera to co będzie później oglądał?" Odpowiedź pada "No tak... puste kartki." Wtedy zaczyna taki gość coś kumać.

#577 OFFLINE   Dziadek Mróz

Dziadek Mróz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 68 postów
  • Imię:Marek

Napisano 09 październik 2017 - 13:49

Po ryby niech jeżdżą do centrali. Tyle rybnych jezior na świecie i nikt nie ma problemu z wypuszczaniem tylko u nas na wszystko szukamy usprawiedliwienia, dla mięsiarzy też. To może limity wprowadzić, tylko nie takie, że pół wesela wykarmi.

 

z regulaminu GRWO :

 

5. Jeżeli wędkarzowi nie odpowiadają zapisy niniejszego Regulaminu i nie zamierza podporządkować się tym regulacjom może zmienić łowisko i wędkować w innym miejscu gdzie obowiązuje inny regulamin. Natomiast gdy już zdecyduje się na wędkowanie w wodach będących w użytkowaniu GR-WO powinien ściśle przestrzegać zapisy Regulaminu GR-WO.

jakoś  nasi wędkarze płaca sporą kasę za wyprawy do Szwecji i nie mają problemu z wypuszczaniem ryb. Tylko w Polsce kraść trzeba wszystko i wszędzie.


  • GregorS lubi to

#578 OFFLINE   szczupak1

szczupak1

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 812 postów
  • LokalizacjaDaleko od domu.

Napisano 09 październik 2017 - 15:46

.

#579 OFFLINE   Dano.

Dano.

    Wyprawy wędkarskie do Laponii

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 2315 postów
  • LokalizacjaBaza wędkarska w Laponii
  • Imię:Daniel

Napisano 09 październik 2017 - 15:51

jakoś nasi wędkarze płaca sporą kasę za wyprawy do Szwecji i nie mają problemu z wypuszczaniem ryb. Tylko w Polsce kraść trzeba wszystko i wszędzie.


Płacę i jeżdżę. W Polsce również nie kradnę....


Tapatalknięte z komórki
  • kostom63 lubi to

#580 OFFLINE   Dziadek Mróz

Dziadek Mróz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 68 postów
  • Imię:Marek

Napisano 10 październik 2017 - 11:35

Niestety tych drugich jest większość i tak jak napisał Przemek jeżdżą po ryby wychodząc z założenia, że jak wydali kasę to musi się ona zwrócić.

 

No dobra, a czy szanowni koledzy wędkarze wesprą jakąś ciekawa radą Dziadka Mroza. W sobotę wróciłem do domu z czwartego pobytu nad Dadajem. W niedzielę przywitałem się z Wami, opisałem swoje spostrzeżenia może i były jakieś moje uwagi, ale to tylko  z troski, a tu nic; ani cześć, ani pocałuj mnie w ........! Nie znam Was, nie wiem kto jest kto, kto pracuje w GRWO lub działa w stowarzyszeniu ??? Tak bardzo złe humory wszyscy mają ???

 

Dano niepotrzebnie odnosisz to do siebie. Napisałem co widziałem w czerwcu na Dadaju. Ty płacisz i jeździsz , w Polsce nie kradniesz, brawo, choć to żadna sztuka, oby tak wszyscy.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych