Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie
TECH

Technika RB

tech-rb warsztat narzędzia

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
228 odpowiedzi w tym temacie

#121 OFFLINE   samwieszkto

samwieszkto

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1078 postów
  • LokalizacjaBytom
  • Imię:Jacek
  • Nazwisko:Wichrowski

Napisano 22 kwiecień 2017 - 12:50

Dojrzewa mi w głowie decyzja o zamówieniu wędki której przeznaczeniem będzie sandacz na głębszej wodzie.
Wędką będzie budowana pod kątem uzyskania jak największej czułości.
Zastanawiam się czy zastosowanie rękojeści wykonanej z twardego drewna egzotycznego , lub z drewna stabilizowanego wpłynie w znaczącym stopniu na jakość transmisji drgań w takiej wędce .
Czy ktoś z was ma takie doświadczenia ?

#122 OFFLINE   mrWhite7

mrWhite7

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2266 postów
  • LokalizacjaHamburg
  • Imię:Artur
  • Nazwisko:Bielecki

Napisano 22 kwiecień 2017 - 13:19

Wielokrotnie sprawa opisywana na forum a więc tylko przypomnę .Samo zastosowanie insertu z drewna stabilizowanego tylko wspomoże efekt lepszego przenoszenia sygnału . Blank sam w sobie musi mieć takie właściwości co sandaczowcy nazywają "elektryczny kij " a więc brania sandacza są odczuwalne jako elektryczne kopnięcia .Co do blanków sandaczowych posiadających tą cechę trzeba wymienić :Phenix (TX) i dłuższe Black Chrome ,wyroby F.A blanki Hers oraz Kraag i Vekter Boron , nieco gorzej wypadają St.Croix Elite ale też zdają egzamin .Rękojeść wykonana w całości z drewna egzotycznego nie wniesie niczego pozytywnego, ale zastosowanie insertu z takiego drewienka i to wklejanego bezpośrednio na blank już wniesie sporo ,poprawi się efekt przewodzenia sygnałów .Jeżeli trzymasz wędkę za fore gip to można ewentualnie zrobić jakiś mały 1-2 cm z drewienka lub wykonać kij bez fore i trzymać palec na blanku ,jeżeli trzymasz wędkę za uchwyt to dobrym pomysłem będzie uchwyt PacBay z "dziurą" na palec .Bardziej klasycznie to już drewniany insert bezpośrednio wklejany na blank np uchwyt Matagi Andrew's Fishing  lub inny. Robiłem Hersy nano na normalnym DPS z taśmą jako arbor i ten sam blank z insertem wklejanym bezpośrednio na blank i różnica była znaczna na korzyść bezpośrednio wklejonego insertu na blank 



#123 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18579 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 22 kwiecień 2017 - 13:38

Moim zdaniem 'rekojesc' nie wplynie a jesli juz to negatywnie - czym cięższa tym gorzej. To oczywiscie ogólna zasada od której czasem zdarzają się wyjątki.

Trochę inaczej sprawa wygląda jeśli chodzi o 'uchwyt' kolowrotka czyli to co trzymasz w ręce podczas łowienia. Tutaj wybór rozwiązania może mieć jakiś wpływ na odczuwalną czułość - np. w zależności od rodzaju kleju , arborów , precyzji spasowania itp. W moim subiektywnym odczuciu bezkonkurencyjny jest tutaj uchwyt Delfin który - tak uważam - wyciąga max czułości z zestawu, używałem do tej pory tego uchwytu w lżejszych wędkach jigowych okoniowo/sandaczowych (amerykańskie 10-12lb) i bardzo dobrze się sprawdził

#124 OFFLINE   samwieszkto

samwieszkto

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1078 postów
  • LokalizacjaBytom
  • Imię:Jacek
  • Nazwisko:Wichrowski

Napisano 22 kwiecień 2017 - 14:06

Dzięki za odpowiedź.
W rzeczy samej planuję budowę wędki na Kraagu nano , tyle że nie dodałem wcześniej że wędka ma być krótka (6,6) i uzbrojona do castingu.
Wiem oczywiście że w castingu zawsze trzymam palec na blanku a kciuk na szpuli ale mimo to zawsze mam wrażenie że impulsy które do mnie docierają odbieram bardziej tą częścią dłoni która spoczywa na rękojeści.
Jest jeszcze jedną sprawa.
Naprawiałem ostatnio złamany dolnik wędki ( złamany w części pomiędzy split gripem a rear gripem ).
Żeby to połączyć wstawiłem w środek pręt aluminiowy ( na całej długości - od pazura do końca wędki ) i szczelnie wypełniłem żywicą.
Nieoczekiwanie, po tej operacji kij zaczął znacznie lepiej przenosić drgania i zamienił się z "mdłego" w taki właśnie "elektryczny".
Zastanawiam się czy wprowadzenie do dolnika sztywnych i ciężkich materiałów nie poprawi przypadkiem walorów wędki pod kątem "czułości"

Użytkownik samwieszkto edytował ten post 22 kwiecień 2017 - 14:38


#125 OFFLINE   samwieszkto

samwieszkto

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1078 postów
  • LokalizacjaBytom
  • Imię:Jacek
  • Nazwisko:Wichrowski

Napisano 22 kwiecień 2017 - 14:19

Swoją drogą , ciekawe jak odczuwane są wędki typu MB Arms Challenge albo lekkie castingi z rękojeścią "rewolwerową" ?
Nigdy nie miałem okazji połowić taką wędką z wielkim klocem drewna. (?)

#126 OFFLINE   Del Toro

Del Toro

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 7988 postów
  • LokalizacjaLondyn, UK

Napisano 22 kwiecień 2017 - 15:11

Nie wiem jak z tym metalowym pretem, ale np przy wedkach gdy mamy butt cup z korkogumy lub metalu, te z metalowym sa duzo bardziej elektryczne. 



#127 OFFLINE   Tomek Wielgus

Tomek Wielgus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 519 postów
  • LokalizacjaTarnów

Napisano 22 kwiecień 2017 - 15:22

 gdy mamy butt cup z korkogumy lub metalu, te z metalowym sa duzo bardziej elektryczne. 

 

Ciekawe , co piszesz - nigdy tego nie zaobserwowałem...pewnie dlatego, że praktycznie zawsze robię z korkogumy ... :D

Teraz mam na warsztacie SPG780 z Batsona, będzie to wędka dla mojego 8 letniego syna, a i ja skorzystam czasem.

Oskrobałem go z potwornej ilości lakieru , w sumie jeszcze nie wymyśliłem jaką dać rękojeść - ciekawe czy przy szklaku. które są w porównaniu z grafitem dość "tępe", taki metalowy butt cap też zrobiłby jakąś różnicę...


  • Bolesław lubi to

#128 OFFLINE   Del Toro

Del Toro

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 7988 postów
  • LokalizacjaLondyn, UK

Napisano 22 kwiecień 2017 - 15:29

Tez bym pewnie na to nie wpadl, gdybym nie zrobil takich samych wedek, akurat swoja w korkogumie  :D

 

Przy jakis pstragowych patykach, to nie robi roznicy  ;)



#129 OFFLINE   mrWhite7

mrWhite7

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2266 postów
  • LokalizacjaHamburg
  • Imię:Artur
  • Nazwisko:Bielecki

Napisano 22 kwiecień 2017 - 18:49

Kiedyś czytałem o tym efekcie metalowego kapsla i moim zdaniem jest to bardzo logiczne. Sygnał przenoszony jest jako drgania powietrza w środku blanku i jako fala akustyczna dotrze w końcu do kapsla. Korkoguma duża część pochłonie bo jest miękka a metal o dużo większej gęstości ją odbije i my to bardziej odczujemy.
  • popper lubi to

#130 OFFLINE   Tomek Wielgus

Tomek Wielgus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 519 postów
  • LokalizacjaTarnów

Napisano 22 kwiecień 2017 - 22:59

Kiedyś czytałem o tym efekcie metalowego kapsla i moim zdaniem jest to bardzo logiczne. Sygnał przenoszony jest jako drgania powietrza w środku blanku i jako fala akustyczna dotrze w końcu do kapsla. Korkoguma duża część pochłonie bo jest miękka a metal o dużo większej gęstości ją odbije i my to bardziej odczujemy.

Czyli butt cap z odpowiedniego  litego drewna powinien przewodzić drgania również bardzo dobrze - vide choćby gitary czy instrumenty smyczkowe :)


Użytkownik Tomek Wielgus edytował ten post 22 kwiecień 2017 - 23:00


#131 OFFLINE   mrWhite7

mrWhite7

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2266 postów
  • LokalizacjaHamburg
  • Imię:Artur
  • Nazwisko:Bielecki

Napisano 23 kwiecień 2017 - 06:24

Im większa gęstość czyli twardość materiału tym lepiej to funkcjonuje dlatego twarde inserty dobrze przewodza sygnał. Dotyczy to także drewnianych kapsli

#132 OFFLINE   kocurck1

kocurck1

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 92 postów
  • LokalizacjaKielce
  • Imię:Norbert
  • Nazwisko:Kot

Napisano 24 kwiecień 2017 - 13:21

koledzy gdzie ja kupie dobre pędzle w brc nie ma  



#133 OFFLINE   TomekSudety

TomekSudety

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1028 postów
  • LokalizacjaSudety / Kotlina Kłodzka
  • Imię:Tomek

Napisano 24 kwiecień 2017 - 13:25

http://www.szal-art.pl/  szukaj ze sztucznym włosiem.

Tak swoją drogą to nie wyobrażam sobie lakierować tymi z BRC....



#134 OFFLINE   filser

filser

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1058 postów
  • Lokalizacjamazowsze
  • Imię:Piotr

Napisano 24 kwiecień 2017 - 14:45

Też polecam te z tego sklepu , trafiłem ostatnio cały zestaw za 9zeta u Chińczyków i są super.

Użytkownik filser edytował ten post 24 kwiecień 2017 - 14:51


#135 OFFLINE   Apioo

Apioo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1226 postów
  • LokalizacjaRzeszów

Napisano 24 kwiecień 2017 - 14:58

Polecam spacer do sklepu dla plastyków, przy okazji prócz pędzelków można zawsze kilka stalówek i nową obsadkę sobie kupić :)



#136 OFFLINE   Mc.D

Mc.D

    Forumowicz

  • Twórcy
  • PipPip
  • 194 postów
  • LokalizacjaPolska
  • Imię:Maciej
  • Nazwisko:Deroń

Napisano 24 kwiecień 2017 - 14:59

Mimo mojego niewielkiego doświadczenia spróbuję coś podpowiedzieć.Można taki pędzelek kupić w lepiej zaopatrzonym sklepie papierniczym , można w w/w sklepie [kupowałem  tam  stalówki],.Nie zawsze pierwszy wybór jest trafny ,gdyż są różne preferencje co do samego lakierowania.Myślę że bardzo dobrym miejscem na  zakup pędzelka jest profesjonalny sklep z artykułami do stylizacji paznokci,gdyż lakiery tam używane są podobnej konsystencji,i podobny jest  cel malowania tj. uzyskanie równej , gładkiej powierzchni.Najlepszy pędzelek jaki mam [dla mnie] jest właśnie z tego sklepu.Jest tu też  coś co w sklepie dla plastyków nazywa się pędzlem gumowym ,gdzie zamiast włosia są silikonowe końcówki o różnym kształcie.Próbowałem i można tym też  nieżle  lakierować ,czy usuwać nadlewki lakieru. A pędzelki z BRC  są  ze specjalistycznej firmy Flex&Coat  .Widocznie im nie wyszły.



#137 OFFLINE   Del Toro

Del Toro

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 7988 postów
  • LokalizacjaLondyn, UK

Napisano 24 kwiecień 2017 - 15:03

Mimo mojego niewielkiego doświadczenia spróbuję coś podpowiedzieć.Można taki pędzelek kupić w lepiej zaopatrzonym sklepie papierniczym , można w w/w sklepie [kupowałem  tam  stalówki],.Nie zawsze pierwszy wybór jest trafny ,gdyż są różne preferencje co do samego lakierowania.Myślę że bardzo dobrym miejscem na  zakup pędzelka jest profesjonalny sklep z artykułami do stylizacji paznokci,gdyż lakiery tam używane są podobnej konsystencji,i podobny jest  cel malowania tj. uzyskanie równej , gładkiej powierzchni.Najlepszy pędzelek jaki mam [dla mnie] jest właśnie z tego sklepu.Jest tu też  coś co w sklepie dla plastyków nazywa się pędzlem gumowym ,gdzie zamiast włosia są silikonowe końcówki o różnym kształcie.Próbowałem i można tym też  nieżle  lakierować ,czy usuwać nadlewki lakieru. A pędzelki z BRC  są  ze specjalistycznej firmy Flex&Coat  .Widocznie im nie wyszły.

 

Daj lakiegos linka do tego pedzla gumowego, zaciekawil mnie temat :)



#138 OFFLINE   Mc.D

Mc.D

    Forumowicz

  • Twórcy
  • PipPip
  • 194 postów
  • LokalizacjaPolska
  • Imię:Maciej
  • Nazwisko:Deroń

Napisano 24 kwiecień 2017 - 15:13

To  m.in sklep z wpisu Tomka


  • Del Toro lubi to

#139 OFFLINE   kocurck1

kocurck1

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 92 postów
  • LokalizacjaKielce
  • Imię:Norbert
  • Nazwisko:Kot

Napisano 25 kwiecień 2017 - 09:51

kolejne moje pytanie ktos stabilizuje drewno albo ma dostęp do insertów koloru zielonego.



#140 OFFLINE   Del Toro

Del Toro

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 7988 postów
  • LokalizacjaLondyn, UK

Napisano 25 kwiecień 2017 - 10:26

kolejne moje pytanie ktos stabilizuje drewno albo ma dostęp do insertów koloru zielonego.

 

Tak jak pisalem w innym watku @Ark70, zielone tez ma :)







Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: tech, tech-rb, warsztat, narzędzia

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych