Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Przelotki a czułość wędki.

przelotki

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
46 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   pipczento2002

pipczento2002

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 174 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Mariusz

Napisano 10 listopad 2015 - 16:52

Szukałem, ale nie znalazłem zbyt wielu informacji. Zastanawia mnie zagadnienie przenoszenia drgań z przynęty na dłoń wędkarza. Temat wielokrotnie wałkowany, jednak nigdzie lub prawie nigdzie nie znajduję informacji, jaką role w tym wszystkim odgrywają przelotki. Ogólnie dużo pisze się o czułych blankach, konieczności posiadania odpowiedniej plecionki, doborze rękojeści itp. jednak po przeanalizowaniu drogi jaką przebywa sygnał generowany przez przynętę mamy jak na dłoni, że biegnie on od przynęty poprzez linkę (plecionkę) do przelotek, bo plecionka w żadnym miejscu nie styka się bezpośrednio z blankiem a właśnie punktowo z przelotkami, które to dopiero przenoszą ten sygnał na blank wędziska. Częściowo zapewne rolę odgrywa tutaj kołowrotek, ale sygnał docierający do kołowrotka jest już wcześniej przechwycony przez wszystkie przelotki zamontowane na wędce. Logiczne wydaje się, że kluczową rolę odgrywa tutaj przelotka szczytowa, gdyż ona jako pierwsza odbiera ten sygnał. W związku z tym proszę o wyjaśnienie, czy bierzecie pod uwagę problem przenoszenia drgań przez przelotki podczas konstruowania swoich wędek, czy istnieją przelotki, które robią to lepiej lub gorzej i czy sposób montażu przelotek ma znaczenie dla przenoszenia drgań przynęty? Może jakieś inne sugestie, które mają znaczenie. Jeżeli jest to już gdzieś opisane, to przepraszam, ale nie znalazłem ( na innych forach również).



#2 OFFLINE   Rafal.Bednarkiewicz

Rafal.Bednarkiewicz

    Forumowicz

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPip
  • 220 postów
  • LokalizacjaPolska
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:Bednarkiewicz

Napisano 10 listopad 2015 - 17:59

Różnica jest widoczna na załączonym obrazku. Namacalnie bardzo odczuwalna więc w 100% mogę się zgodzić z twoim założeniem że przelotki i materiał z jakiego są wykonane ramki ma znaczenie.

O ile pierścienie mają wpływ na współczynnik tarcia i prędkość z jaką plecionka przez nie przelatuje to wg mnie właśnie ramka odgrywa rolę nośnika drgań.

Załączony plik  P1010095_1024x768.JPG   44,08 KB   44 Ilość pobrań

Załączony plik  P1010098_1024x768.JPG   48,69 KB   39 Ilość pobrań

 

Zwróć uwagę jak zbroją w Japonii (wolę JP style niż USA)

 

【Top Guide】Frame:Titanium / Ring:SiC
【Other】Frame:Stainless / Ring:SiC
・KR Concept

 

Fuji K Guide & AT Guide / 【Frame】Titanium 【Ring】TORZITE(TOP~Belly) & SiC(Butt)

 

KR concept (Tip-belly part: Titanium frame SiC and butt part: E color stainless frame SiC)

 

Idąc twoim tokiem myślenia (moim również) ma to na celu odciążenie szczytu i podniesienie jego czułości.

 

Pozdrawiam


  • pipczento2002 lubi to

#3 ONLINE   kogut

kogut

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1600 postów
  • Lokalizacjaczęstochowa

Napisano 10 listopad 2015 - 18:00

Oczywiście ,że całą robotę przy budowie wędki robią przelotki(waga,rozmieszczenie).

Im lżej tym lepiej,aby z blanku wyciągnąć wszystko co oferuje(blank),jeżeli ktoś zaraz napisze ,że można założyć cięższe ,by trochę zwolnić etc.etc. to zawsze pytam<<Po co zbroić szybki ,czuły blank cięższymi przelotkami skoro są na rynku blanki wszelkiej maści(pracy)których nie musimy zwalniać>>.

 

Co do samych przelotek,myślę,że te które mają najgładszą powierzchnię będą przekazywać najwięcej sygnałów(SIC i TEMU PODOBNE) z tym co dzieje się z przynętą(Ale bez jaj,czy to sic czy hardloy to naprawdę nie ma różnicy,byle do blanku dobrać odpowiednie rozmieszczenie i wagę)


  • pipczento2002 i Tomas81 lubią to

#4 OFFLINE   Del Toro

Del Toro

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 7988 postów
  • LokalizacjaLondyn, UK

Napisano 10 listopad 2015 - 18:04

Sledzac poczynania Fuji, to chlopaki ida w coraz bardziej lekkie i coraz sztywniejsze ramki przelotek.


  • Hubertus i Tomas81 lubią to

#5 ONLINE   kogut

kogut

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1600 postów
  • Lokalizacjaczęstochowa

Napisano 10 listopad 2015 - 18:08

Dlatego czekam na ramkę grafenową z wkładem sic cieńszym niż toritze :)


  • mestre16 lubi to

#6 OFFLINE   pipczento2002

pipczento2002

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 174 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Mariusz

Napisano 10 listopad 2015 - 18:23

Sądząc po odzewie temat jest dobrze znany zbrojmistrzom, jednak słabo upowszechniony. Dziękuję i zachęcam innych do podzielenia się wiedzą. Taka np. podomotka skutecznie ograniczy nam czułość wędki izolując przelotkę od blanku, chyba, że są jakieś patenty? :)



#7 OFFLINE   strary

strary

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1931 postów

Napisano 10 listopad 2015 - 20:16

Jakiś czas temu rozmawiałem z kolegą, który przezbroił sandaczówkę ze spina na casta i twierdził, że czułość wzrosła znacznie. Może ten trop...

 

Nie pamiętam jaki blank ale nie dedykowany do casta tylko do spina..


Użytkownik FidoAngel edytował ten post 10 listopad 2015 - 20:16


#8 OFFLINE   Del Toro

Del Toro

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 7988 postów
  • LokalizacjaLondyn, UK

Napisano 10 listopad 2015 - 22:15

Sądząc po odzewie temat jest dobrze znany zbrojmistrzom, jednak słabo upowszechniony. Dziękuję i zachęcam innych do podzielenia się wiedzą. Taka np. podomotka skutecznie ograniczy nam czułość wędki izolując przelotkę od blanku, chyba, że są jakieś patenty? :)

 

No niby tak, ale podomotke nie zadladasz w kijach, gdzie liczysz na delikatne skubanie rybek :) Raczej pilnujesz sie zeby branie nie wyrwalo Ciebie z butow  :D


  • Hubertus, jbk i pipczento2002 lubią to

#9 OFFLINE   BazyL

BazyL

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5420 postów
  • Imię:Kamil

Napisano 10 listopad 2015 - 22:40

Dlatego czekam na ramkę grafenową z wkładem sic cieńszym niż toritze :)

 

SiC ma swoją grubość nie ze względu na ramkę :)


Użytkownik bazyloss edytował ten post 10 listopad 2015 - 22:40


#10 OFFLINE   Tomas81

Tomas81

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 592 postów
  • LokalizacjaToruń
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:K.

Napisano 10 listopad 2015 - 23:56

Teoretycznie im sztywniejsza ramka tym przenoszenie drgań powinno być mocniejsze gdyż nie ma ich "gubienia" tj tłumienia. Podobnie z tym że lżejsze przelotki dają większe możliwości (szybkość, czułość)-to akurat fakt niepodważalny.

 

Podomotka z pewnością tłumi drgania bo raz że sama omotka jest miękka a i też lakier nie jest sztywny jak stal ;)  Choć jak już Paweł @DelToro zauważył, podomotki nie zakłada się na kijach mających za zadanie przenieść najdelikatniejsze brania.



#11 OFFLINE   Tomas81

Tomas81

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 592 postów
  • LokalizacjaToruń
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:K.

Napisano 11 listopad 2015 - 00:01

Jakiś czas temu rozmawiałem z kolegą, który przezbroił sandaczówkę ze spina na casta i twierdził, że czułość wzrosła znacznie. Może ten trop...

 

Nie pamiętam jaki blank ale nie dedykowany do casta tylko do spina..

Zgadza się w 100% a związane jest to z budową młynka. W caście on praktycznie leży na uchwycie a w tradycyjnej korbie "wisi" na nóżce która również wytłumia. Sam miałem okazję być zaskoczonym gdy kumpel dał mi niedawno do ręki jakiś tani patyk castowy. Kurde jakież było moje zdziwienie że bardzo niskomodułowy blank jest prawie tak czuły jak moje Vegtery :o  Dało mi to wiele do myślenia :blink: 



#12 OFFLINE   Del Toro

Del Toro

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 7988 postów
  • LokalizacjaLondyn, UK

Napisano 11 listopad 2015 - 00:41

Zgadza się w 100% a związane jest to z budową młynka. W caście on praktycznie leży na uchwycie a w tradycyjnej korbie "wisi" na nóżce która również wytłumia. Sam miałem okazję być zaskoczonym gdy kumpel dał mi niedawno do ręki jakiś tani patyk castowy. Kurde jakież było moje zdziwienie że bardzo niskomodułowy blank jest prawie tak czuły jak moje Vegtery :o  Dało mi to wiele do myślenia :blink:

 

Przezbrajasz na casty?  :lol:  :P



#13 OFFLINE   Tomas81

Tomas81

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 592 postów
  • LokalizacjaToruń
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:K.

Napisano 11 listopad 2015 - 01:10

Przezbrajasz na casty?  :lol:  :P

Nie śmiej się :P  Mając w ręku tego kumplowego patyka oczami wyobraźni widziałem co by się działo na Vagterach. Toć same drgawki by do mnie docierały :lol:  jakieś choroby zawodowej (wędkarskiej???) można by się nabawić ;) Jedynie co mnie blokuje to fakt mokrych rąk, poważne.



#14 OFFLINE   maicke82

maicke82

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1020 postów
  • Lokalizacjapałownia na Szuminie

Napisano 11 listopad 2015 - 09:20

W spinnigu kołowrotek daję róznicę w czułości zestawu.Wedlug mnie najbardziej czułe,przenoszące do ręki np drgania woblera są daiwy R4 : starsza certate, infinity, zapewne exist choć nim nie łowiłem  itp.  Porównując  z popularnymi zauberami,red arcami odczujemy wyraźną róznicę.Shimano  z super wolna oscylacją też trochę "muli" pracę przynęty. Kołowrotek w pełni metalowy, najlepiej z niskim przełożeniem powinien wzbogacić naszą wrażliwość na ruch wabika. 



#15 OFFLINE   Paavo

Paavo

    Casting Illuminati

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1616 postów
  • LokalizacjaKanta-Hämee - Southern Finland
  • Imię:Paweł

Napisano 11 listopad 2015 - 15:41

W spinnigu kołowrotek daję róznicę w czułości zestawu.Wedlug mnie najbardziej czułe,przenoszące do ręki np drgania woblera są daiwy R4 : starsza certate, infinity, zapewne exist choć nim nie łowiłem  itp.  Porównując  z popularnymi zauberami,red arcami odczujemy wyraźną róznicę.Shimano  z super wolna oscylacją też trochę "muli" pracę przynęty. Kołowrotek w pełni metalowy, najlepiej z niskim przełożeniem powinien wzbogacić naszą wrażliwość na ruch wabika. 

W jigowaniu to raczej ''abstrakcja'',a często zbyt ciężki ''metalowy'' kołowrotek psuje dynamikę kija,nie mówiąc już o komforcie naszego nadgarstka i przed ramienia.


  • mrufa8 lubi to

#16 OFFLINE   Paavo

Paavo

    Casting Illuminati

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1616 postów
  • LokalizacjaKanta-Hämee - Southern Finland
  • Imię:Paweł

Napisano 11 listopad 2015 - 15:48

Zgadza się w 100% a związane jest to z budową młynka. W caście on praktycznie leży na uchwycie a w tradycyjnej korbie "wisi" na nóżce która również wytłumia. Sam miałem okazję być zaskoczonym gdy kumpel dał mi niedawno do ręki jakiś tani patyk castowy. Kurde jakież było moje zdziwienie że bardzo niskomodułowy blank jest prawie tak czuły jak moje Vegtery :o  Dało mi to wiele do myślenia :blink:

Że niby co ,sygnał od przynęty idzie po lince do kołowrotka i przez kołowrotek do ręki... :wacko:.W cascie przelotki mają mniejszą średnicę ringów i niż klasyczny spin w tej samej klasie,plus to,że wszystkie przelotki są bardzo blisko blanku i takie właśnie niuanse sprawiają,że wędzisko będzie czulsze.


  • pipczento2002 lubi to

#17 OFFLINE   pipczento2002

pipczento2002

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 174 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Mariusz

Napisano 11 listopad 2015 - 17:17

Idąc tym tokiem rozumowania system zbliżony do KR Fuji powinien być czulszy od standardowego zbrojenia. Czy tak jest? Może wypowiedzą się użytkownicy.



#18 OFFLINE   skalek-77

skalek-77

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2245 postów
  • Imię:Rafał

Napisano 11 listopad 2015 - 18:19

Dokładnie tak jest. Sprawdziłem to osobiście na dwóch takich samych blankach. Jeden w KR a drugi W ramkach Y od 30 Y do 6L .Oba komplety sic. Czułość wyszła na korzyść systemu KR. Choć nie była to jakaś drastyczna różnica ,ale jednak była ;)


  • Hubertus, Del Toro, pipczento2002 i 1 inna osoba lubią to

#19 OFFLINE   Hubertus

Hubertus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1849 postów
  • LokalizacjaŁódź

Napisano 11 listopad 2015 - 18:47

Tak jak kolega Skałek pisze, robiłęm dwa identyczne blanki w Y-L i KR....wyszło że KR są bardziej elektryczne, ale bez przesady


  • pipczento2002 lubi to

#20 OFFLINE   Paavo

Paavo

    Casting Illuminati

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1616 postów
  • LokalizacjaKanta-Hämee - Southern Finland
  • Imię:Paweł

Napisano 11 listopad 2015 - 19:56

Wydaje mi się ,że każdy system przelotek oparty na krótkim 3-4 przelotkowm stożku ''gaszącym'' i reszcie opartej na niskich przelotkach o małej średnicy ,blisko blanku,będzie dobrym rozwiązaniem,nie tylko KR i dodam ,że jest jeszcze jeden system,który jeszcze bardziej ''uczula'' wędzisko i za jakiś czas będzie miał premierę na forum.







Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: przelotki

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych