Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Jakie gacie do brodzenia w bardzo zimnej wodzie ?

śpiochy wodery

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
52 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   platynowłosy

platynowłosy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1274 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 23 listopad 2015 - 22:41

Witam Panowie

 

Przeglądałem wątki dotyczące spodniobutów, śpiochów, neoprenów itd..

Mój problem to:

Nie znam tematu. Nigdy nie miałem, nie korzystałem a za niedługo będę musiał.

Warunki: woda do bioder, wczesna wiosna,w czambuł zimna, do postania kilka godzin.

Mam swoje lata więc o nerki muszę dbać. Bezapelacyjnie.

Ma być sucho i ciepło. O bieliźnie termo już wiem, ale o resztę to proszę Was o sugestie i wskazówki.

Aha, i w Totka nie wygrałem.

Wskażcie chociaż kierunek.

 

Pozdrawiam

Alek



#2 OFFLINE   klim

klim

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 348 postów
  • Lokalizacjamultikonto: darek1,

Napisano 23 listopad 2015 - 22:48

To Ty masz produkować ciepło...także odpowiednie odżywianie przed i w trakcie połowu.

Neopren jak najgrubszy i wełna pod spodnie,by jak najmniej tracić ciepło.

Trochę ruchu niezbędne nawet dreptanie w miejscu(platyna na głowie-sygnalizuje

mniejszą sprawność grzewczą od żeber w dół). Pzdr R


  • platynowłosy lubi to

#3 OFFLINE   Kacper.K

Kacper.K

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2132 postów
  • LokalizacjaSzczecin/Lębork

Napisano 23 listopad 2015 - 22:52

Andrzej Błauciak - Wrocław. 

Zamów pancerne (mocno wzmocnione na szwach) 7 mm neopreny, najlepiej ze skarpetami neoprenowymi (jest jeszcze wersja z gumowcami). Kumplowi tak zrobione gacie wytrzymały 10 lat i teraz trochę materiał już kruszeje, choć dalej nie ciekną.  

Co prawda tanio nie będzie (ok. 600-700zł) ale tańsze to niż reumatyzm na starość, czy wizyty u lekarza. No i serwis masz na nie.

Niedługo też takie będę zamawiał. 


Użytkownik Kacper.K edytował ten post 23 listopad 2015 - 22:56

  • Sławek Oppeln Bronikowski i platynowłosy lubią to

#4 OFFLINE   platynowłosy

platynowłosy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1274 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 23 listopad 2015 - 23:04

@Klim, tego uczę swoich studentów. Dla mnie było tak oczywiste, że nie wspomniałem o ciepły wewnętrznym. Ale fajnie, że o tym napisałeś. Dzięki.

@Kacper.K, dzięki za kierunek.

 

Pozdrawiam.

Alek



#5 ONLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15581 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 23 listopad 2015 - 23:13

Pas z owczej wełny albo z merynosów na dół pleców. Bez niego się nie ruszam poniżej 10 stopni.


  • szczupak1 lubi to

#6 OFFLINE   gooral

gooral

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3411 postów
  • Lokalizacjairlandia

Napisano 23 listopad 2015 - 23:40

Proponuje kolekture :) pozniej bedzieszmial od tego ludzi. A tak serio to zaczalbym od neoprenow. Z panem blaciakuem radze troche uwazac. A moje dopiero drugie wogole dalem rade zalozyc. B 2 lub 3 lata tylko wytrzymaly (oddychajace patagonie uzywane duuuzo czesviej wytrzymaly 2x tyle).ja w tym roku mam plan zamiast neoprenow kilka warstw bielizny termicznej.

Sent from my SM-N910F using Tapatalk
  • platynowłosy i Del Toro lubią to

#7 OFFLINE   gooral

gooral

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3411 postów
  • Lokalizacjairlandia

Napisano 23 listopad 2015 - 23:43

Ps mam skarpetki z merynosa kilka lat temu dalem tyle ze dalej mnie portfel boli(nie pomne ale 20 do 50 euro za pare). Cudownych wladciwosci nie stwierdzono.. mam tez jakis superduper tshirt z welny (ice breaker czy jakmutam tez cos kolo 70e kosztowal) koszulka termiczna z lidla robi lepsza robote.... takie luzne przemyslenia.

Sent from my SM-N910F using Tapatalk
  • wobler129 i platynowłosy lubią to

#8 OFFLINE   platynowłosy

platynowłosy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1274 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 23 listopad 2015 - 23:49

Proponuje kolekture :) pozniej bedzieszmial od tego ludzi. A tak serio to zaczalbym od neoprenow. Z panem blaciakuem radze troche uwazac. A moje dopiero drugie wogole dalem rade zalozyc. B 2 lub 3 lata tylko wytrzymaly (oddychajace patagonie uzywane duuuzo czesviej wytrzymaly 2x tyle).ja w tym roku mam plan zamiast neoprenow kilka warstw bielizny termicznej.

Sent from my SM-N910F using Tapatalk

Patagonie? Sorry, ale??? Gdzie szukać info?



#9 Guest_mikolaj_*

Guest_mikolaj_*
  • Guests

Napisano 23 listopad 2015 - 23:49

Z moich doświadczeń wynika że jednak oddychające. Do tego bielizna, ocieplacze polarowe. Nie stosuję pod śpiochy bielizny termoaktywnej. Nie sprawdza się bo ruchu mało, a wyrzucenie potu na zewnątrz tylko chłodzi. Żadne śpiochy nie oddadzą go gdy jesteśmy w wodzie.


  • mrWhite7 lubi to

#10 OFFLINE   gooral

gooral

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3411 postów
  • Lokalizacjairlandia

Napisano 23 listopad 2015 - 23:58

Patagonia to firma taka. Za jakies 250e tutaj kupisz wysoki model spiochow w outlecie. Zanim ktos powie ze drogo to powiem ze od blaciaka neopreny chyba mnie 700pln kosztowaly. Problem z wedkarskimi ciuchami na zime jest taki ze to w czym sie cieplo siedzi na lodce przez 8h jest za gorace do dlugiego marszu nad wode i na odwrot. W irlandii nie ma mega zim rzadko jest minus jak jestem nad woda a zmarznac w zestawie kalesony termo spodnie grube polarowe i neopreny 5mm to zmarzlem nie raz nie dwa...

Sent from my SM-N910F using Tapatalk
  • platynowłosy lubi to

#11 OFFLINE   Elton

Elton

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 389 postów
  • LokalizacjaTarnów

Napisano 23 listopad 2015 - 23:58

Do takich neoprenów 7mm, to ze dwóch pomocników trzeba, żeby założyć, nie wspominając o zdjęciu namokniętych i zawilgoconych od potu :o Poza tym ważą swoje i komfort ruchowy średniowiecznego rycerza. Wolę oddychacze i odpowiedni "podkład". I tak co jakiś czas trzeba wyjść z lodowatej wody i przywrócić odpowiednie krążenie ;)



#12 OFFLINE   gooral

gooral

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3411 postów
  • Lokalizacjairlandia

Napisano 23 listopad 2015 - 23:59

Ps co do oddychalnosc roznych materialow to mam swoja wlasna opinie....

Sent from my SM-N910F using Tapatalk

#13 OFFLINE   platynowłosy

platynowłosy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1274 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 24 listopad 2015 - 00:06

Patagonia to firma taka. Za jakies 250e tutaj kupisz wysoki model spiochow w outlecie. Zanim ktos powie ze drogo to powiem ze od blaciaka neopreny chyba mnie 700pln kosztowaly. Problem z wedkarskimi ciuchami na zime jest taki ze to w czym sie cieplo siedzi na lodce przez 8h jest za gorace do dlugiego marszu nad wode i na odwrot. W irlandii nie ma mega zim rzadko jest minus jak jestem nad woda a zmarznac w zestawie kalesony termo spodnie grube polarowe i neopreny 5mm to zmarzlem nie raz nie dwa...

Sent from my SM-N910F using Tapatalk

Dzięki.



#14 OFFLINE   Elton

Elton

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 389 postów
  • LokalizacjaTarnów

Napisano 24 listopad 2015 - 00:06

Owszem ale chodziło o ogólne określenie pewnego rodzaju "gaci"



#15 OFFLINE   Rafał Światłoń

Rafał Światłoń

    Forumowicz

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPip
  • 79 postów
  • LokalizacjaLuboń
  • Imię:Rafał

Napisano 24 listopad 2015 - 01:46

Vision Subzero 5 mm Waders i Polartec kalesonki, na ciało bielizna craft.

Nie ma co oszczedzać na zdrowiu


  • platynowłosy lubi to

#16 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4888 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 24 listopad 2015 - 06:02

Nie ma dla dobrego jakościowo neoprenu żadnych sensownych zamienników. Polecam również rękodzieło Pana Andrzeja. Jeśli te najgrubsze, to numer większe..


  • Fatso i platynowłosy lubią to

#17 OFFLINE   Rheinangler

Rheinangler

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5354 postów
  • LokalizacjaDusseldorf
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:Wałęga

Napisano 24 listopad 2015 - 07:14

Jakieś 10 albo więcej lat temu kupiłem na baaardzo zimowy wyjazd neopreny Jaxon-a bodajże z 5-tki z butem 2 nr za dużym żeby skarpeta neoprenowa i merino-skarpeta po założeniu dawały jeszcze trochę luzu. Wszystko się zmieściło tzn i kalesony i polarowe spodnie... Było jako tako, nie zmarzłem jakos strasznie ale komfortu nie było,- o ile w ogóle można o komforcie w takich sytuacjach mówić.... Filcowa podeszwa w wodzie na kamieniach spisywała się średnio (brak kolców) za to na sniegu jeździłem jak na łyżwach.... Na wyjeździe był chłopak który miał śpiochy z 7-ki właśnie od Pana Andrzeja i normalne buty do brodzenia (filc i kolce) i on na cieniutkie kalesony z revlonu już nic nie zakładał i było mu ciepło... Na śniegu też jakby mniej się ślizgał....

Moje neoprenowe spodniobuty mam do dziś,- ale na 100% nie działają one tak jak trzeba w ekstremalnych warunkach,- ale w takich w których da się jeszcze łowić (do -5 stopni), później tzn po przekroczeniu jakiegoś tam "extremum" zamarzania (dla mnie -15stopni) można sobie całkiem darować łowienie, chyba, że ktoś lubi takie wędkarskie SM bez finału ;)  ...


Użytkownik Rheinangler edytował ten post 24 listopad 2015 - 07:21

  • platynowłosy i mrWhite7 lubią to

#18 OFFLINE   Fatso

Fatso

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2639 postów
  • LokalizacjaWarszawa, Choszczówka
  • Imię:Michał

Napisano 24 listopad 2015 - 08:59

Z własnego doświadczenia polecam 5mm Cabelasy - śpiochy. Majątku nie kosztują, zapas w centymetrach mają a i solidnie zrobione. Spodniobuty wygodniej się wkłada, ale do łażenia po kamienistym dnie (jeśli takowe wchodzi w rachubę) tylko śpiochy i buty na podkutej gumie.

Pod spód zwykle wystarczają np. gacie z Polartec Powerstretch i dobre, wełniane skarpety. Mogą spokojnie być narciarskie, byle jak najwięcej wełny. Pod grube skarpety można założyć cieńsze, też wełniane. Jeśli cholernie zimno, to jakieś dobre kalesony i na nie spodnie z Polartecu 200, albo czegoś, o podobnej ciepłocie. To powinno sprawę załatwić.

Pzdr,

Fatso


  • platynowłosy i trout master lubią to

#19 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6252 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 24 listopad 2015 - 10:14

Alek, nie wnikaj za mocno w zewnętrzną warstwę. Ma być sucho, wygodnie i luźno, reszta nie jest ważna. To, co ważne zakładasz pod spód. 

Jak Michał napisał, na kamieniach zdecydowanie śpiochy i kolce w podeszwie. Jedyny wyjątek stanowią krystaliczne rzeki, gdzie kamienie są czyściutkie, wtedy filc. Co prawda na śniegu trzeba będzie na czterech łapach, ale w wodzie będzie bardzo pewnie.

Ja neoprenu nie lubię. Raz byłem na wyprawie z neoprenami i kląłem w żywy kamień. W zimnie sztywnieje, ciężko w tym chodzić, nie chce schnąć.  Musiałem to gówno mokre targać po lotniskach, beeee.


  • platynowłosy i Del Toro lubią to

#20 OFFLINE   brown

brown

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 276 postów
  • Lokalizacjadziki wschód / dziki zachód

Napisano 24 listopad 2015 - 11:11

Panowie a co pod śpiochy oddychające w zimie? Chcę komfortowo potropić pierwsze krtopy i nie wiem co kupić. Wełna nasiąknie potem i nie będzie zimno? Czy jakiś syntetyk ? A może odziesz termoaktywna? Co sprawdza się w takich warunkach najlepiej?







Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: śpiochy, wodery

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych