Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

[Artykuł] Usprawnienia wykonywania woblerów - cz. 2 - ster


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
30 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   peekol

peekol

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 752 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 07 marzec 2021 - 13:20

Ja stosuje do polerowania drewniany klocek - wystarczy kilka razy przejechać.

Odnośnie zaostrzania krawędzi - to ma znaczenie przy grubych sterach. Na nie zaostrzonej krawędzi grubego steru powstają turbulencje - efektem jest mniejsza stabilność.
Sławek pewnie precyzyjniej wyjaśni :)

#22 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4362 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 07 marzec 2021 - 16:05

Dzięki za swoje rady i spostrzeżenia. Czekam na tezy Sławka z niecierpliwością. :)
Wczoraj robiłem kolejne testy i znowu ster który był tylko zaokrąglony nie zdawał egzaminu jak ten który był mocno ścięty. Te dwa które są na pomalowanych woblerach działają, ten oryginalny z wtryskarki (z oczkiem, lekko zaokrąglony) niestety nie. :(
_______

Załączone pliki



#23 OFFLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2774 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 08 marzec 2021 - 18:41

Ja stosuje do polerowania drewniany klocek - wystarczy kilka razy przejechać.

Odnośnie zaostrzania krawędzi - to ma znaczenie przy grubych sterach. Na nie zaostrzonej krawędzi grubego steru powstają turbulencje - efektem jest mniejsza stabilność.
Sławek pewnie precyzyjniej wyjaśni :)

 

Co tutaj więcej tłumaczyć. Po prostu tak zeszlifowany ster stawia mniejszy opór i to wszystko. 

 

Podobnie jest z tym otworem przy nosku. Woda płynąc po sterze napotyka nosek woblera, który stawia opór. Po sterem wytwarza się niższe ciśnienie niż nad sterem i woda zamiast uderzać w nosek wpływa pod ster, gdyż na sterze jest większe ciśnienie. Różnica ciśnień powoduje, że woda płynie w kierunku mniejszego ciśnienia. Oczywiście na krawędziach otworu tez tworzą się małe zawirowania wody. Ponadto wykonanie otworu zmniejsza powierzchnię stera.

 

Arku, a jak wyszły eksperymenty ze sterami z drutu?


Użytkownik Banjo edytował ten post 09 marzec 2021 - 09:41

  • Delbanka lubi to

#24 OFFLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2774 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 09 marzec 2021 - 09:44

Arku, ster łyżeczkowy, taki jak np. w Krakuskach daje dodatkowo, wzmacnia pracę lusterkującą.



#25 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4362 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 09 marzec 2021 - 10:05

Dzięki za swoje wnioski. Podobnie to widzę. Ze też człowiek przez prawie 30 lat robienia woblerow czegoś takiego jak "ostrość" steru nie zauważył. Salmo jednak na początku produkcji wiedziało jak robić stery. Później poszło w łatwiznę i zmienieniem kształtu ualtwilo stabilność woblera. Ale to niestety zupełnie inna akcja przy tych samych korpusach.
Z drutem jeszcze nic nie kombinowałem. Z otworkiem w sterze też kiedyś przy okazji sprawdzę nowy efekt.
Jestem ciekaw czy da radę w jakiś prosty sposób wyginać ster jak miały Krakuski? Ster łyżeczkowy też bardziej stabilnie utrzymuje wobler w silniejszym nurcie. Praca jest spokojniejsza ale mocno kładzie się bokami.
Polerowanie zeszlifowanych sterów dziala rzeczywiście na desce czy płótnie. Ja robiłem pilnikiem, papierkiem ściernym, deska a później filc z pastą polerską. Sama deska też jest wystarczająca pod warunkiem że nie ma za głębokich wżerów po pikniku czy szlifierce.

Dzięki jeszcze raz wszystkim za wskazówki i swoje spostrzeżenia.

#26 OFFLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2774 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 09 marzec 2021 - 10:19

Spróbuj jeszcze w woblerze SDR przed oczkiem, patrząc od strony steru, wywiercić otworek i wstawić małą śrucinkę (można ją zaklepać w otworze).



#27 OFFLINE   Hesher

Hesher

    Ekspert

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPipPip
  • 6209 postów
  • LokalizacjaPułtusk
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Prażmowski

Napisano 09 marzec 2021 - 11:44

Dzięki za swoje wnioski. Podobnie to widzę. Ze też człowiek przez prawie 30 lat robienia woblerow czegoś takiego jak "ostrość" steru nie zauważył. Salmo jednak na początku produkcji wiedziało jak robić stery. Później poszło w łatwiznę i zmienieniem kształtu ualtwilo stabilność woblera. Ale to niestety zupełnie inna akcja przy tych samych korpusach.
Z drutem jeszcze nic nie kombinowałem. Z otworkiem w sterze też kiedyś przy okazji sprawdzę nowy efekt.
Jestem ciekaw czy da radę w jakiś prosty sposób wyginać ster jak miały Krakuski? Ster łyżeczkowy też bardziej stabilnie utrzymuje wobler w silniejszym nurcie. Praca jest spokojniejsza ale mocno kładzie się bokami.
Polerowanie zeszlifowanych sterów dziala rzeczywiście na desce czy płótnie. Ja robiłem pilnikiem, papierkiem ściernym, deska a później filc z pastą polerską. Sama deska też jest wystarczająca pod warunkiem że nie ma za głębokich wżerów po pikniku czy szlifierce.

Dzięki jeszcze raz wszystkim za wskazówki i swoje spostrzeżenia.


Da się wygiąć w jakiś łatwy sposób ;) podgrzej ster opalarką, tylko z wyczuciem bo narobisz... bąbelki :D

#28 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4362 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 09 marzec 2021 - 20:20

Tak to próbowałem nie raz. We wrzątku, w oleju, ale gruby 2mm ciężko jest ugiąć. Jak przygrzejesz za bardzo to tak jak piszesz, powietrze w sterze.
________

Użytkownik trout master edytował ten post 09 marzec 2021 - 20:22


#29 OFFLINE   Hesher

Hesher

    Ekspert

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPipPip
  • 6209 postów
  • LokalizacjaPułtusk
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Prażmowski

Napisano 09 marzec 2021 - 20:25

Bo to musisz wyginać w takcie podgrzewania a nie najpierw podgrzać, a potem wygiąć. 2mm nie próbowałem, może być ciężko ale jedynki spokojnie szły. Czasem z tymi bąblami.

#30 OFFLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2774 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 09 marzec 2021 - 20:30

Arku pogadaj z Harjerem. Jurek wygina grubsze stery, chyba łyżeczkowych nie robi, ale siodełkowe na pewno. Ale tutaj nie chodzi o kształt, tylko o sam fakt wyginania. Zatem warto z Nim pogadać.



#31 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4362 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 09 marzec 2021 - 22:14

Siodełkowe gnę w rękach. Kombinerki (plaskoszczypce) a jak za gruby i ciezko to imadło i klocek do popychania żeby palców czy ręki nie złamać w razie "w". "W" to pęknięcie steru.
Krokusek swoje kształty miał z wtryskarki czy doginane na jakiś urządzeniu?

Dzisiaj znowu testowałem dwa stery głowaczowe. Powiedzmy kształt i grubość jak w starym Salmo Bullhead 6cm. O ile nie szlifowany "na ostrze" nie pracował z wobkiem, to dzisiaj zeszlifowalem na próbę i poezja. Praca coś pięknego. Chyba zacznę wszystkie tak robić. Będę musiał formę do wtryskarki poprawić. Ehhhhh. :)




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych