Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Jak prawidłowo dbać o akumulator i silnik elektryczny?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
141 odpowiedzi w tym temacie

#61 ONLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5472 postów
  • Imię:adam

Napisano 11 maj 2017 - 19:24

pomiar napiecia aku nawet miernikiem prosto z NASA nic nie mowi o jego stanie, zlomowalem zelowki 100ah ,ktore mialy 13,5V po pol roku stania i 2ah pojemnosci...



#62 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15578 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 11 maj 2017 - 19:45

Aku sprawdziłem specjalnym przyrządem i pokazuje po 12 h od przestania ładowania 13,2 V więc wszystko z nim ok, albo doładowuje przy końcu bardzo małym prądem i dlatego pokazuje, że ładowanie trwa, albo ładowarkę szlag trafił, w końcu to tylko sprzęt z lidla za 70 zł...

 

 

pomiar napiecia aku nawet miernikiem prosto z NASA nic nie mowi o jego stanie, zlomowalem zelowki 100ah ,ktore mialy 13,5V po pol roku stania i 2ah pojemnosci...

Zgadza się. Mój SSB AGM też tak miał.



#63 OFFLINE   Wiciu 1982

Wiciu 1982

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 114 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 12 maj 2017 - 19:42

Aku sprawdziłem specjalnym przyrządem i pokazuje po 12 h od przestania ładowania 13,2 V więc wszystko z nim ok, albo doładowuje przy końcu bardzo małym prądem i dlatego pokazuje, że ładowanie trwa, albo ładowarkę szlag trafił, w końcu to tylko sprzęt z lidla za 70 zł...

Ok pokazuje co pokazuje. Ale powiedz mi wyłączył się w końcu sam ??? Jeśli tak to oki a sprawność akumulatora sprawdzisz przy kolejnym pływaniu :)



#64 OFFLINE   kooper82

kooper82

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 735 postów
  • LokalizacjaMoryń/ Mieszkowice
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Kopczyński

Napisano 29 maj 2017 - 10:58

Witam. przepraszam ale nigdzie nie moglem znaleźć. Zwracam się z prośbą o udzielnie informacji odnośnie ładowania aku   Minn Kota 80Ah Deep Cycle Załączony plik  akumulator.jpg   68,15 KB   13 Ilość pobrań ( wklejony link nie jest reklamą - po prostu mam takie Aku http://www.sonarskle...cle-p-1414.html ) i posiadam taka ładowarkę Załączony plik  prostownik.jpg   53,39 KB   14 Ilość pobrań , moje jeziorka na ktorych pływam nie są duże ( małe leśne jeziorka). Jako ,że jestem swieży odnosnie pływania na elektryku to mam kilka pytań :

1) ten akumulator jest głebokiego rozładowania - jaka jest bezpieczna wartosć dla akumulatora ( wyczerpania) , czy mogę go rozładować maksymalnie ( tak mi powiedzieli w sklepie, że mogę )

2) sprawdzając naładowanie wyszło mi 12,6 V ( juz po wędkowaniu ) - czy musze doładowywać aku każdorazowo po powrocie.

3) czy ten prostownik obsługuje taki akumulator ( w sklepie powiedzieli ze tak ) ,

4) jakie wartości ustawić na prostowniku podczas ładowania ,żeby nie sp...... nowego akumulatora

Bardzo wdzięczny będę za podpowiedz . Pozdrawiam



#65 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15578 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 29 maj 2017 - 11:11

1) ten akumulator jest głebokiego rozładowania - jaka jest bezpieczna wartosć dla akumulatora ( wyczerpania) , czy mogę go rozładować maksymalnie ( tak mi powiedzieli w sklepie, że mogę )

2) sprawdzając naładowanie wyszło mi 12,6 V ( juz po wędkowaniu ) - czy musze doładowywać aku każdorazowo po powrocie.

3) czy ten prostownik obsługuje taki akumulator ( w sklepie powiedzieli ze tak ) ,

4) jakie wartości ustawić na prostowniku podczas ładowania ,żeby nie sp...... nowego akumulatora

Bardzo wdzięczny będę za podpowiedz . Pozdrawiam

1. 11,00 Volt mierzone pod obciążeniem silnika a nie po odpięciu go. Niektóre źródła podają 10 volt

2. Doładowywać.

3. Tak, aku to kwasiak.

4. Napięcie 14,9 V , natężenie na początku nie większe niż 8 A. Lepiej mniej jak mamy czas.

 

Jeszcze uwaga odnośnie prostownika. Po naładowaniu nie przechodzi w napięcie spoczynkowe 13,2-13,3 V więc powinno sie go niezwłocznie odłączyć.

Dlatego u mnie przeszedł do rezerwy.



#66 OFFLINE   kooper82

kooper82

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 735 postów
  • LokalizacjaMoryń/ Mieszkowice
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Kopczyński

Napisano 29 maj 2017 - 11:17

1. 11,00 Volt mierzone pod obciążeniem silnika a nie po odpięciu go. Niektóre źródła podają 10 volt

2. Doładowywać.

3. Tak, aku to kwasiak.

4. Napięcie 14,9 V , natężenie na początku nie większe niż 8 A. Lepiej mniej jak mamy czas.

 

Jeszcze uwaga odnośnie prostownika. Po naładowaniu nie przechodzi w napięcie spoczynkowe 13,2-13,3 V więc powinno sie go niezwłocznie odłączyć.

Dlatego u mnie przeszedł do rezerwy.

dziękuje bardzo za tak szybką odpowiedz . To jaki prostownik poleci Pan do tego Aku ??



#67 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15578 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 29 maj 2017 - 11:20

Pełen automat. Na przyklad Yato 8303 czy też Schumacher 10 do 15A.

To z tańszych. Z droższych CTEK 7-10 A.



#68 OFFLINE   kooper82

kooper82

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 735 postów
  • LokalizacjaMoryń/ Mieszkowice
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Kopczyński

Napisano 29 maj 2017 - 11:40

Pełen automat. Na przyklad Yato 8303 czy też Schumacher 10 do 15A.

To z tańszych. Z droższych CTEK 7-10 A.

Kurde zgłupiałem . na stronach internetowych pisze ze to ładowarka automatyczna :wacko:  

http://e-battery.pl/...16-12v-15a.html



#69 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15578 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 29 maj 2017 - 11:44

Mam taką. Chyba że coś zmienili w bebechach.

Sprawdź. Podłącz aku z voltomierzem i zmierz jak naładujesz napięcie przy podłączonym prostowniku.



#70 OFFLINE   kooper82

kooper82

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 735 postów
  • LokalizacjaMoryń/ Mieszkowice
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Kopczyński

Napisano 29 maj 2017 - 12:04

Podpowie mi Pan jeszcze zasadę tego pokrelta  tzn ile przekręcić ?? czy ma sie zapalić zielona kontrolka ? bo k..... nie mam pojęcia



#71 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15578 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 29 maj 2017 - 12:24

To regulacja prądu. Przy tym aku tak max 8 A



#72 OFFLINE   kooper82

kooper82

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 735 postów
  • LokalizacjaMoryń/ Mieszkowice
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Kopczyński

Napisano 31 maj 2017 - 06:28

To regulacja prądu. Przy tym aku tak max 8 A

Witam . Piszę bo nie wiem czy wartość naładowanego Aku 13,3 V jest prawidłowa ? (  bez obciążenia - aku naładowane i odłączone od prostownika ) Ma ktos może instrukcje obsługi  prostownika ( stef-pol est 516) z wcześniejszego wpisu który dałem. Bardzo bym prosił o inf. odnośnie kontrolki ,, końcowa faza ,,

1. jak przekręcę pokrętło w lewo ( tak jakby najmniejszy Amp to kontrolka gaśnie a jak troszkę podkręcę w prawo to się zapala - wskazówka niewiele drgnie )

2. ładowałem Aku ponad 12 godzin na tak mniej więcej na 2,5-4  Amp.- czy to jest za mało ???( akumulator Minn kota 80 Ah)

Bardzo proszę jak ktoś ma doświadczenie z tym prostownikiem o opisanie jak to prawidłowo zrobić . Nie ukrywam ,że nie mam pojęcia a nie chce rozwalić nowego akumulatora :(



#73 OFFLINE   Pumba

Pumba

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2532 postów
  • LokalizacjaGdynia / Tobołowo
  • Imię:Łukasz

Napisano 31 maj 2017 - 07:12

Jest dobrze. Ładowałem takim prostownikiem dokładnie takie same dwa akumulatory (no prawie bo po 100 Ah) przez jakieś 5-6 lat. Przyznam, że nie dbałem o nie wyłączając prostownik zaraz po naładowaniu i nic się złego nie stało. Z kwasiakami nie trzeba się aż tak cackać jak z żelowymi. jeśli po naładowaniu i odłączeniu aku ma 13,3 V to nic nie kombinuj, tak powinno być.



#74 OFFLINE   kooper82

kooper82

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 735 postów
  • LokalizacjaMoryń/ Mieszkowice
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Kopczyński

Napisano 31 maj 2017 - 08:01

Jest dobrze. Ładowałem takim prostownikiem dokładnie takie same dwa akumulatory (no prawie bo po 100 Ah) przez jakieś 5-6 lat. Przyznam, że nie dbałem o nie wyłączając prostownik zaraz po naładowaniu i nic się złego nie stało. Z kwasiakami nie trzeba się aż tak cackać jak z żelowymi. jeśli po naładowaniu i odłączeniu aku ma 13,3 V to nic nie kombinuj, tak powinno być.

dziękuje bardzo kolego. 



#75 OFFLINE   kooper82

kooper82

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 735 postów
  • LokalizacjaMoryń/ Mieszkowice
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Kopczyński

Napisano 01 czerwiec 2017 - 05:30

Panowie mam jeszcze jedno pytanie odnośnie prostownika Stef pol Est 516 . nie wiem czy tak powinno być , ale mi sie zdaje że nie .

1. jak podłącze akumulator pod prostownik i włącze do sieci to wskazówka amperomierza podskoczy do 5 AM i spada do zera ( tak wiec nie wiem jakim natężeniem ładuje) tak mi sie zdaje ze nie powinno byc ???? na wwoltomierzu osobnym pokazuje mi prąd ładowania 14,9 V  tyle ile ustawione a ampery nie wiem . :(

2. czy jest tam jakis bezpiecznik czy cos takiego ??? aby to funkcjonowało .

Załączone pliki


  • esox lucius lubi to

#76 OFFLINE   Robas

Robas

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2119 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Robert

Napisano 01 czerwiec 2017 - 06:09

ampery spadają wraz z końcem ładowania



#77 OFFLINE   Janusszr

Janusszr

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1341 postów
  • LokalizacjaSuwałki
  • Imię:Janusz
  • Nazwisko:Ja_to_ja

Napisano 01 czerwiec 2017 - 08:18

Zadzwoń do nich, tzn. do firmy Stef Pol. Kiedyś miałem problem z ich prostownikiem. Zadzwoniłem i bardzo uprzejmie wszystko mi wyjaśnili.

Wg mnie z tego co napisałeś, to masz naładowany akumulator.

 

PS. Woltomierz pokazuje napięcie ładowania. Prąd ładowania pokazuje amperomierz.


Użytkownik Janusszr edytował ten post 01 czerwiec 2017 - 08:20


#78 OFFLINE   Jammaey

Jammaey

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 265 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Radek

Napisano 01 czerwiec 2017 - 08:27

Ja mam pytanie trochę z innej beczki..

Praktycznie każdy z nas posiada multimetr i pokłada w nim wiarę i bezpieczeństwo swojego akumulatora..
Przez przypadek okazało się,że mój miernik pokazuje błędne napięcie, na szczęście w dobrą stronę.. 10,62V a w rzeczywistości 12,23V..

Pytanie do Was jakich mierników używacie?
Możecie jakiś polecić w rozsądnych pieniądzach który jest pewny i sprawdzony?
Jest jakiś sposób na sprawdzenie poprawności działania multimetra?
  • Kunasz63 lubi to

#79 OFFLINE   thug

thug

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1118 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 01 czerwiec 2017 - 08:32

http://www.uni-t.eu/...ersalny-ut-33-c

Mam dokladnie ten model. Ale sa rowniez tansze wersje. Moge polecic, w moim poprzednim miejscu pracy wyzsze modele tej firmy cieszyly sie zaufaniem (branza energetyczna).

Dodatkowo mam z allegro voltomierz zintegrowany z wyswietlaczem. Wskazania pokrywaja sie do 0,2 V.

 

A jesli chodzi o amperomierze to juz troche drozsza zabawa, ja nie potrzebuje tak naprawde.


Użytkownik thug edytował ten post 01 czerwiec 2017 - 08:34


#80 OFFLINE   Janusszr

Janusszr

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1341 postów
  • LokalizacjaSuwałki
  • Imię:Janusz
  • Nazwisko:Ja_to_ja

Napisano 01 czerwiec 2017 - 09:02

Można kupić na bazarze, allegro miernik za 10-30zł. Porównać wskazania z dobrym miernikiem (takie pseudo skalowanie). Tak np. zrobiłem ze swoim.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych