Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

PZW od kuchni


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
967 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6246 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 07 grudzień 2015 - 20:03

Długo zwlekałem z rozpoczęciem tego tematu, zasięgnąłem opinii wielu i wreszcie podjąłem decyzję. Zaczynam poradnik o Polskim Związku Wędkarskim. Wątek ma na celu informowanie o regulaminach, statucie, RAPR, itp. Chciałbym poszerzać Waszą wiedzę o organizacji, której członkami jesteście (w większości) lub na której wodach wędkujecie. Podejmę wszelkie starania, by informować Was o nowościach, o zmianach i o projektach, które będą dotykały nas wszystkich. Dodatkowo chciałbym wyjaśniać wątpliwości dotyczące ustaw i rozporządzeń, które nas dotyczą. Podyskutujmy o PSR, SSR, o możliwościach i sposobach chronienia naszych wód. Pytajcie, wyrażajcie wątpliwości, sugerujcie zmiany. Jeśli czegoś nie wiem, dowiem się, zrobię wszystko by odpowiedzieć na pytania. Mam dostęp do wiedzy i do ludzi, pomogą mi wyjaśniać Wasze wątpliwości i odpowiadać na pytania.

Na początek kilka zasad, które będą bezwzględnie egzekwowane. Jestem autorem tego tematu i jego moderatorem. Wszelkie wątpliwości wobec moich działań w tym wątku proszę zgłaszać Administratorowi lub Super Moderatorowi. Pozostali moderatorzy nie będą interweniować, chyba że ja ich poproszę. Nie życzę sobie opiniowania PZW, negatywnego, ani pozytywnego, nie temu służy wątek. Wszelkie nie merytoryczne dyskusje będą ucinane. Podobnie będzie z próbami upolityczniania dyskusji. Wszelkie „wycieczki” osobiste będę ucinał w zarodku, nie ma miejsca w tym wątku na puste komentarze, obelgi i wulgaryzmy.

To chyba tyle, widzę mnóstwo tematów i zapytań, rozproszonych po forum, które mogą znaleźć się tutaj. Zapraszam do pytań, rozmów i dyskusji na poniższe tematy:

http://www.pzw.org.p.../statut_pzw.pdf

http://www.pzw.org.p...gulamindruk.pdf

http://www.pzw.org.p...raga_i_lipienia

http://www.pzw.org.p...kadencji_201317

http://www.pzw.org.p...kadencji_201317

http://www.pzw.org.p...zwiazku_wedkars

http://www.pzw.org.p...stwa_i_rybactwa

 

Oczywiście proponujcie inne, ważne tematy do dyskusji.



#2 OFFLINE   bar888

bar888

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 60 postów
  • Lokalizacjakalisz/ostrów wlkp
  • Imię:bartek

Napisano 07 grudzień 2015 - 20:44

Czołem,

Jestem od stycznia w kręgach:) PZW,

I takie pytanie czy jako członek PZW mogę sprawdzić  czy  wędkarz posiada kartę i legitymację wędkarską.



#3 OFFLINE   luk_80

luk_80

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 826 postów
  • Lokalizacja03-980

Napisano 07 grudzień 2015 - 20:44

Proponowałem już kiedyś by powstał przynajmniej jeden spójny wątek o PZW lub nawet wydzielony dział. Cieszę się, że podjąłeś wysiłek koordynowania tej dyskusji. Warto to podpiąć bo z czasem poleci w dół i wątki z podobnymi pytaniami będą się dublować.

 

Na start pytanie na które częściowo znam odpowiedź ale mogę się mylić. Skoro jesteś na codzień bliżej działaczy może odpowiesz. Płacimy składkę członkowską oraz składkę okręgową. Składki okręgowe są różne z wiadomych względów i szerszego tłumaczenia nie trzeba. Składka członkowska (obowiązkowa dla wszystkich) wynosi w 2016 roku bez żadnych ulg 75zł. Na co konkretnie idą te środki? Czy można gdzieś zobaczyć zestawienia na co idą te pieniądze i jak dużo z tej składki pochłania administracja czyli: pensje, biura etc Zarządu Głównego?



#4 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6246 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 07 grudzień 2015 - 20:46

Na początek chciałbym wskazać Wam drogę, jak coś zmienić w swoim Kole.

Co roku zwoływane jest Walne Zgromadzenie Sprawozdawcze. Ma to miejsce w okresie grudzień - luty, sprawozdania muszą być przekazane do Okręgu do 1 marca. Zwykle na zebrania przychodzi niewielka liczba członków, 20-30 plus władze i organy Koła.

Chcecie coś nakazać Waszemu Zarządowi? Skrzyknijcie się i przyjdźcie na Walne, to ono jest najwyższą władzą, a uchwały przyjęte w tym dniu muszą zostać zrealizowane przez Zarząd Koła. Ma on obowiązek przedstawić sprawozdanie z realizacji na następnym Walnym, a jeśli nie realizuje jakiejś uchwały, to musi uzasadnić takie zaniechanie. Brak racjonalnego uzasadnienia skutkuje wszczęciem postępowania dyscyplinarnego wobec Zarządu przez Rzecznika Dyscyplinarnego Okręgu.

Władza w rękach ludu  ;)


  • Guzu, radek_u i wedkarzyk1 lubią to

#5 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6246 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 07 grudzień 2015 - 20:49

Czołem,

Jestem od stycznia w kręgach:) PZW,

I takie pytanie czy jako członek PZW mogę sprawdzić  czy  wędkarz posiada kartę i legitymację wędkarską.

 

Uprawnienia do kontroli posiadają służby, czyli PSR, SSR, Policja, Państwowa Straż Leśna, Państwowa Straż Graniczna. Ty, jako szeregowy członek PZW nie możesz sprawdzać uprawnień do wędkowania. 



#6 ONLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5446 postów
  • Imię:adam

Napisano 07 grudzień 2015 - 20:50

to i ja sie podlacze do pytania zadanego powyzej i moze troche je rozwine. Jezeli zalozymy wlasne kolo wedkarskie zrzeszymy x osob, to rozumiem ze skladki okregowe nalezy oddac do okregu a czlonkowskie zostana w kole ?



#7 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6246 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 07 grudzień 2015 - 20:52

Proponowałem już kiedyś by powstał przynajmniej jeden spójny wątek o PZW lub nawet wydzielony dział. Cieszę się, że podjąłeś wysiłek koordynowania tej dyskusji. Warto to podpiąć bo z czasem poleci w dół i wątki z podobnymi pytaniami będą się dublować.

 

Na start pytanie na które częściowo znam odpowiedź ale mogę się mylić. Skoro jesteś na codzień bliżej działaczy może odpowiesz. Płacimy składkę członkowską oraz składkę okręgową. Składki okręgowe są różne z wiadomych względów i szerszego tłumaczenia nie trzeba. Składka członkowska (obowiązkowa dla wszystkich) wynosi w 2016 roku bez żadnych ulg 75zł. Na co konkretnie idą te środki? Czy można gdzieś zobaczyć zestawienia na co idą te pieniądze i jak dużo z tej składki pochłania administracja czyli: pensje, biura etc Zarządu Głównego?

 

Generalnie składka członkowska jest przeznaczona na funkcjonowanie i administrację wszystkich szczebli związku, łącznie z wynagrodzeniami pracowników etatowych, paliwem, delegacjami, organizacją imprez itp. Jeśli chodzi o szczegółowy jej podział, to muszę zasięgnąć informacji.



#8 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6246 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 07 grudzień 2015 - 20:55

to i ja sie podlacze do pytania zadanego powyzej i moze troche je rozwine. Jezeli zalozymy wlasne kolo wedkarskie zrzeszymy x osob, to rozumiem ze skladki okregowe nalezy oddac do okregu a czlonkowskie zostana w kole ?

 

Na Walnym Zgromadzeniu Delegatów Kół danego Okręgu jest ustalany tzw. odpis dla Kół, czyli procent od składki członkowskiej, przekazywany na działalność Kół. Natomiast na Walnym Zgromadzeniu Delegatów Okręgów ustalana jest wielkość odpisu na działalność Zarządu Głównego. To, co pomiędzy, pozostaje w Okręgu.



#9 ONLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5446 postów
  • Imię:adam

Napisano 07 grudzień 2015 - 21:17

i wielkosc przekazywanego procentu dla kol ,rozumiem ze zalezy od ilosci czlonkow zrzeszonych czy tez jest dzielony po rowno dla wszystkich kol


Użytkownik siarq edytował ten post 07 grudzień 2015 - 21:18


#10 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6246 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 07 grudzień 2015 - 21:22

Nie, nie równo. Kwota jest uzależniona od ilości członków. Jeśli odpis to np. 25% składki członkowskiej, a Koło ma 500 członków, to otrzymuje 0,25 x 75 x 500 zł rocznie, zwykle w dwóch transzach.



#11 OFFLINE   fred88

fred88

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 219 postów
  • LokalizacjaBielsk Podlaski
  • Imię:Piotrek

Napisano 08 grudzień 2015 - 07:47

Mam taka oto propozycje aby stworzyc i przypiąć w tym temacie numery do PSR i SSR. Coś w rodzaju katalogu. Myślę, że dobrze mieć zbór takich numerów w jednym miejscu.

#12 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6246 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 08 grudzień 2015 - 09:43

Nie zgadzam się, każdy może sprawdzić w każdej chwili w swoim telefonie z dostępem do internetu. W Polsce jest 314 powiatów plus posterunki PSR, zatkanie tematu czterystoma wpisami niczemu nie posłuży.



#13 OFFLINE   guma

guma

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 84 postów
  • LokalizacjaPrzemyśl

Napisano 08 grudzień 2015 - 10:00

Proponowałem już kiedyś by powstał przynajmniej jeden spójny wątek o PZW lub nawet wydzielony dział. Cieszę się, że podjąłeś wysiłek koordynowania tej dyskusji. Warto to podpiąć bo z czasem poleci w dół i wątki z podobnymi pytaniami będą się dublować.
 
Na start pytanie na które częściowo znam odpowiedź ale mogę się mylić. Skoro jesteś na codzień bliżej działaczy może odpowiesz. Płacimy składkę członkowską oraz składkę okręgową. Składki okręgowe są różne z wiadomych względów i szerszego tłumaczenia nie trzeba. Składka członkowska (obowiązkowa dla wszystkich) wynosi w 2016 roku bez żadnych ulg 75zł. Na co konkretnie idą te środki? Czy można gdzieś zobaczyć zestawienia na co idą te pieniądze i jak dużo z tej składki pochłania administracja czyli: pensje, biura etc Zarządu Głównego?


Kolego podział składki członkowskiej, przedstawia się następująco :

1. 10% przekazywane jest do Zarządu Głównego PZW.
2. Pozostałe 90% pozostaje w gestii Zarządu Okręgu i Koła.
Jaki jest podział, to zależy oczywiście od Zarządu Okręgu.

Pieniądze z tej składki idą na realizację celów statutowych.

Jeśli chodzi o kolejne pytanie: czy można gdzieś zobaczyć zestawienia na co idą te pieniądze?

Takie dane mają biura Zarządów Okręgów i zwykłemu wędkarzowi raczej nie udostępnią.

Więcej dowiedzieć się można na corocznych Zebraniach Sprawozdawczych Koła na które przychodzą delegaci z Zarządu Okręgu i na takie pytanie odpowiedzą.

Mówiąc ogólnie pieniądze idą na szeroko pojętą administrację.
  • bartsiedlce lubi to

#14 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6246 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 08 grudzień 2015 - 10:03

Dzięki Kolego za wyjaśnienie i uzupełnienie  :)



#15 OFFLINE   tadekb

tadekb

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 612 postów

Napisano 08 grudzień 2015 - 11:12

2. Pozostałe 90% pozostaje w gestii Zarządu Okręgu i Koła.
Jaki jest podział, to zależy oczywiście od Zarządu Okręgu.

 

Jeżeli mogę coś uzupełnić, to na przykładzie Krakowa:

 

Tzw odpis dla kół to max. 45%. To ile koło dostaje zależy od tego czym się koło zajmuje. Tzn jak prowadzi działalność z młodzieżą, sportową, działa przy kole SSR, komisja egzaminacyjna itd do dostaje max. Jeżeli ta działalność jest nie pełna, to kwotę odpisu się zmniejsza.

 

To co z tymi pieniędzmi może zrobić koło też jest po części narzucone - Część (nie mniej niż...) ma iść na pracę z młodzieżą, część na sport itd. Konkretnych wielkości nie chcę z głowy przytaczać, żeby nie wprowadzić w błąd. W każdym razie nie jest tak, że niewiadomo na co te pieniądze są i na co idą. Wszystkie te informacje można uzyskać na walnym zebraniu koła. Wystarczy na nie iść. I nawet pytać nie trzeba, bo skarbnik ma obowiązek przedstawić m.in. sprawozdanie finansowe. Dopytać o jakieś szczegóły jak najbardziej można. A nawet trzeba :)


  • bartsiedlce lubi to

#16 OFFLINE   guma

guma

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 84 postów
  • LokalizacjaPrzemyśl

Napisano 08 grudzień 2015 - 11:25

Na początek chciałbym wskazać Wam drogę, jak coś zmienić w swoim Kole.
Co roku zwoływane jest Walne Zgromadzenie Sprawozdawcze. Ma to miejsce w okresie grudzień - luty, sprawozdania muszą być przekazane do Okręgu do 1 marca. Zwykle na zebrania przychodzi niewielka liczba członków, 20-30 plus władze i organy Koła.
Chcecie coś nakazać Waszemu Zarządowi? Skrzyknijcie się i przyjdźcie na Walne, to ono jest najwyższą władzą, a uchwały przyjęte w tym dniu muszą zostać zrealizowane przez Zarząd Koła. Ma on obowiązek przedstawić sprawozdanie z realizacji na następnym Walnym, a jeśli nie realizuje jakiejś uchwały, to musi uzasadnić takie zaniechanie. Brak racjonalnego uzasadnienia skutkuje wszczęciem postępowania dyscyplinarnego wobec Zarządu przez Rzecznika Dyscyplinarnego Okręgu.
Władza w rękach ludu  ;)


Bartku.
Chciałbym skorygować to oczym piszesz.

1. Zabrania Sprawozdawcze odbywają się co roku a Zebrania Sprawozdawczo- wyborcze co 4 lata.

2.Zebrania muszą się odbyć do końca marca.
3. Materiały z zebrania przekazuje się zwykle w ciągu 14 dni od zebrania.
4. Członkowie zebrania nie mogą " nakazać " zarządowi koła czego tylko sobie zamarzą.

5. Jeśli członek zebrania chce aby zarząd zrealizował jak to nazwałeś " wolę ludu " składa Wniosek do Komisji Wniosków i Uchwał. Wniosek jest podany dyskusji a następnie głosowaniu. Jeśli będzie pozytywnie zaopiniowany wchodzi w skład Uchwały z Zebrania Sprawozdawczego.

Uwaga!!!
Wniosek musi być poprawnie sformułowany pod względem merytorycznym i formalnym.

Nie może być sprzeczny ze Statutem, Regulaminem Amatorskiego Połowu Ryb oraz innymi przepisami.

Wnioski mogą być kierowane zarówno do Zarządu Koła lub za pośrednictwem Zarządu Koła do Zarządu Okręgu.

6. Wbrew pozorom nie wszystkie wnioski a w efekcie uchwały muszą być zrealizowane.

7. Mylisz się Bartku pisząc że w przypadku nie zrealizowania uchwały, sprawą zajmuje się Rzecznik Dyscyplinarny.

Takimi rzeczami zajmuje się Komisja Rewizyjna Koła, która opiniuje (pozytywnie, lub nie) działalność Zarządu Koła.

Przewodniczący Komisji Rewizyjnej składa Wniosek o Absolutorium dla Zarządu.
Następnie jest głosowanie.

#17 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6246 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 08 grudzień 2015 - 12:34

Dzięki @guma za rozwinięcie mojego skrótu myślowego.

Oczywiście masz rację, co do Komisji Rewizyjnej.

Jeśli chodzi o daty, to Okręgi ustalają termin, bo same muszą na podstawie sprawozdań z Kół, napisać własne sprawozdanie z działalności dla ZG. Dlatego napisałem, że "zwykle" odbywają się do lutego.

 

Bardzo merytorycznie i szczegółowo wyjaśniłeś zagadnienie.  :)


Użytkownik bartsiedlce edytował ten post 08 grudzień 2015 - 12:37


#18 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6246 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 08 grudzień 2015 - 14:11

Dzięki pomocy jednego z Kolegów załączam link do ważnego dokumentu, który może rozwiać nieco Waszych wątpliwości i odpowiedzieć na część pytań.

http://www.pzw.org.p...ku_wedkarskiego



#19 OFFLINE   luk_80

luk_80

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 826 postów
  • Lokalizacja03-980

Napisano 08 grudzień 2015 - 20:26

Jak dobrze rozumiem przedstawione przez kolegów wyliczenia to całość składki okręgowej idzie do okręgu i aż 90% członkowskiej? Widać sporymi pieniędzmi dysponuje okręg. W tej sytuacji można by spokojnie zmiejszyć składkę członkowską a podnieść okręgową i całość zbilansować skoro pieniądze przepływają tam i z powrotem.



#20 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6246 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 08 grudzień 2015 - 20:51

Jest dokładnie, jak napisałeś. Okręg dysponuje zdecydowaną większością pieniędzy ze składek biorąc na siebie zdecydowaną większość zadań statutowych związku. Sposób redystrybucji pobieranych składek pozostaje również w gestii okręgów, ale jest ubrany w ramki uchwał zarządu głównego, które określają zakresy wydatków na poszczególne fragmenty działalności.

Wysokość składki członkowskiej określa zarząd główny, zaś wysokość składki na zagospodarowanie i ochronę wód (okręgowej) określają zarządy okręgów.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych