Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

PZW od kuchni


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
967 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6246 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 08 grudzień 2015 - 20:53

Nadałem tytuł temu wątkowi „PZW od kuchni”, więc spróbuję przybliżyć Wam strukturę związku, w kilku zdaniach. Z rozmów i obserwacji forum wynika, że wielu członków PZW nie zna statutu i nie bardzo ma pojęcie, jak funkcjonuje związek.

Myślę, że warto zacytować §1 Statutu PZW, brzmi on następująco: „Polski Związek Wędkarski, w skrócie PZW, zwany dalej Związkiem, jest dobrowolnym, samorządnym stowarzyszeniem miłośników wędkarstwa i sportu wędkarskiego, kontynuatorem tradycji zorganizowanego wędkarstwa w Polsce”.

Co wynika z tego zapisu? Otóż całkiem sporo. PZW to stowarzyszenie osób fizycznych, które dobrowolnie wstąpiły do związku. Samorządnym, ponieważ to członkowie stworzyli statut, na podstawie którego funkcjonuje.

Jak wygląda związkowa struktura? „Najwyższą władzą Związku jest Krajowy Zjazd Delegatów. W okresie między zjazdami, władzą związku jest Zarząd Główny”.

Kto wchodzi w skład ZG? Uczestnicy zjazdu krajowego, będący delegatami z okręgów. Wybierają ich delegaci na zjazd okręgowy spośród siebie, a tych z kolei wybierają spośród siebie, uczestnicy walnych zgromadzeń sprawozdawczo – wyborczych w kołach, raz na cztery lata. Wynika z tego, że Zarząd Główny jest wybierany spośród tych, którzy poświęcili swój czas na to, by pojawić się na zebraniu w kole.

Istotne jest również, że najwyższą władzą w okręgu jest okręgowy zjazd delegatów, zaś w kole walne zgromadzenie członków koła. Zarządy poszczególnych szczebli organizacyjnych sprawują władzę w okresach pomiędzy zjazdami.

Pamiętajcie, to my, szeregowi członkowie związku, ponosimy wspólnie odpowiedzialność za działania wszystkich władz tego stowarzyszenia. 



#22 OFFLINE   guma

guma

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 84 postów
  • LokalizacjaPrzemyśl

Napisano 08 grudzień 2015 - 21:15

Jak dobrze rozumiem przedstawione przez kolegów wyliczenia to całość składki okręgowej idzie do okręgu i aż 90% członkowskiej? Widać sporymi pieniędzmi dysponuje okręg. W tej sytuacji można by spokojnie zmiejszyć składkę członkowską a podnieść okręgową i całość zbilansować skoro pieniądze przepływają tam i z powrotem.


1.wędkarz opłaca kartę wędkarską w kole.
2.skarbnik koła, wpłaca pieniądze do Zarządu Okręgu.
3.księgowa Okręgu przelewa 10% kwoty ze składki Członkowskiej na rachunek Zarządu Głównego PZW.
4.pozostałe 90% w zależności od podziału w danym okręgu.
Część należna dla Okręgu zostaje w kasie Okręgu, pozostałe pieniądze przelewane są na konto koła

Środki ze składki Okręgowej pozostają w Okręgu.
Jest to składka na "Ochronę i zagospodarowanie wód "

Pieniądze które " przepływają " w skali kraju przez PZW są ogromne!!!
  • eRKa lubi to

#23 OFFLINE   gringo

gringo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 557 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Grzegorz

Napisano 08 grudzień 2015 - 23:14

Mam pytanie, a mianowicie jak to wygląda w przypadku, gdy wniosek zostanie przyjęty przez walne zgromadzenie, a dalej zostanie przekierowany przez Zarząd Koła do Zarząd Okręgu i przez nich odrzucony. Czy ten wniosek jest wiążący dla członków danego Koła?



#24 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6246 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 09 grudzień 2015 - 00:08

Wszystko zależy od rodzaju wniosku, tzn. w czyich kompetencjach leży jego realizacja. Jeśli może go zrealizować zarząd koła, to jest do tego zobligowany. Może go nie realizować, przy odpowiednim uzasadnieniu. Jeśli realizacja wniosku leży w kompetencji zarządu okręgu, to ma on obowiązek zająć się sprawą, przedyskutować na posiedzeniu i zdecydować o realizacji lub odrzuceniu wniosku. Jeśli ZO podejmie uchwałę o konieczności zrealizowania wniosku, to ZK ma obowiązek wykonać uchwałę ZO. Jeśli ZO uzna, że uchwała walnego zgromadzenia koła jest sprzeczna ze statutem lub innymi przepisami obowiązującymi, to ma prawo odmówić jej wykonania, odpowiednio uzasadniając. Odmowa i uzasadnienie formułowane są jako uchwała i przekazywane zarządowi koła. ZK ma obowiązek sprawozdania z realizacji uchwał przed walnym zgromadzeniem, na kolejnym spotkaniu.



#25 OFFLINE   gringo

gringo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 557 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Grzegorz

Napisano 09 grudzień 2015 - 00:54

Dziękuję za odpowiedź Panie Bartku.

 

Rozumiem, a teraz na konkretnym przypadku...

Załóżmy, że na walnym zgromadzeniu zostaje przegłosowany wniosek o stworzenia odcinka "no kill". Czyli gestia czysto wykonawcza leży po stronie ZO jeśli się zgodzą odcinek powstaje w przeciwnym wypadku nie. No i tu mam pojawia się całe sedno sprawy czy uchwała Koła nawet po negatywnym rozpatrzeniu winsoku przez ZO jest wiążąca dla członków Koła i muszą przestrzegać zasady "no kill"?

 

Po przemyśleniach doszedłem do wniosku, że w przypadku negatywnego rozpatrzenia sprawy przez ZO to uchwała Koła nie ma mocy, bo to ZO decyduje o wymiarach ochronnych w danym okręgu itp. i tworzenie obrębów chronionych.

 

Panie Bartku proszę mnie utwierdzić w przekonaniu, bądź poprawić.



#26 OFFLINE   wuran

wuran

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2145 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Marcin

Napisano 09 grudzień 2015 - 07:15

jest jeszcze procedura anulowania uchwał Zarządu Okręgu przez Prezydium Zarządu Głównego


  • joker lubi to

#27 OFFLINE   guma

guma

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 84 postów
  • LokalizacjaPrzemyśl

Napisano 09 grudzień 2015 - 07:41

jest jeszcze procedura anulowania uchwał Zarządu Okręgu przez Prezydium Zarządu Głównego


Zgadza się, dotyczy to jednak tylko niektórych spraw.

Poruszane powyżej pomysły(wnioski) np.ustanowienie odcinka specjalnego,
górnych wymiarów ochronnych ryb itp.
Pozostają w gestii Zarządów Okręgów.

#28 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6246 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 09 grudzień 2015 - 09:41

Grzegorz, podsumowałeś właściwie swoje wątpliwości, uchwała walnego nie wchodzi w życie ponieważ nie została wprowadzona przez uchwałę zarządu okręgu. Natomiast obliguje zarząd koła do złożenia wniosku do zarządu okręgu w tej sprawie.   A przy okazji, daruj sobie pana, po imieniu proszę  :)

Marcin, uchwały zarządów okręgów mogą być uchylone wyłącznie w przypadku stwierdzenia niezgodności ze statutem lub uchwałami wyższej rangi.



#29 OFFLINE   wuran

wuran

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2145 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Marcin

Napisano 09 grudzień 2015 - 09:49

no to dodam jeszcze, że Zarządy Okręgów zostały zobowiązane do publikacji swoich uchwał w internecie, co nawet czynią, ale czasami brakuje istotnych załączników do tych uchwał, tak jakby załącznik do uchwały nie był jej częścią



#30 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6246 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 09 grudzień 2015 - 10:04

To pisz do konkretnego zarządu, myślę że publikujący naprawi niedopatrzenie (oby to było tylko niedopatrzenie).



#31 OFFLINE   talon

talon

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 132 postów

Napisano 09 grudzień 2015 - 14:31

Witam

Czemu ma służyć założony przez kolegę wątek?Widzę że kolega próbuje tłumaczyć działalność PZW.Byłem działaczem w Okręgu Płockim do momentu pseudo połączenia z Włocławkiem.Byłem na zjeżdzie delegatów okręgu-to nie jest najwyższa władza PZW-uchwała tam podjęta nie była zrealizowana.Jeśli kogoś interesują rozgrywki w PZW -w byłym okręgu Płocko - Włocławskim-693309970.Możliwość zmian w obecnym PZW to marzenia-warto marzyć.

Pozdrawim



#32 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6246 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 09 grudzień 2015 - 15:13

Staram się wytłumaczyć jakie są zasady funkcjonowania PZW.

Na temat przepychanek z okręgiem płockim, włocławskim itd, to nie tutaj, proszę.



#33 OFFLINE   talon

talon

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 132 postów

Napisano 09 grudzień 2015 - 17:06

Dziwne wydaje mi się tłumaczenie zasad funkcjonowania PZW,chyba że Kolega chce przedstawiać pozytywne aspekty działalności,które na pewno mają miejsce ale tylko i wyłącznie dzięki ludziom walczącym przeciwko twardogłowym w tym właśnie PZW.PZW nie działa na rzecz wędkarzy , generalnie działa przeciwko nim.Lepiej moim zdaniem pomyśleć jak pozbyć się tej wspaniałej organizacji.

 

Kolego @talon, w pierwszym wpisie tego wątku prosiłem o powstrzymanie się od opiniowania i subiektywnych ocen. Wątek nie służy temu by "pozbyć się tej wspaniałej organizacji". 


Użytkownik bartsiedlce edytował ten post 10 grudzień 2015 - 10:18

  • darek3523 lubi to

#34 OFFLINE   luk_80

luk_80

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 826 postów
  • Lokalizacja03-980

Napisano 09 grudzień 2015 - 18:27

@Talon co do twojej diagnozy związku pełna zgoda choć niektóre kwestie można by bronić. Natomiast co do założonego tematu to jestem jak najbardziej za jego kontynuacją. Jest wiele osób co nie rozumie jego funcjonowania ani nie zna swoich praw (i obowiązków). Jakie jest PZW każdy z nas widzi i wie jakie są ułomności ale to nie tłumaczy faktu abyśmy mogli się jakość w tym odnaleźć jako członkowie. Bartkowi raczej nie chodzi o bronienie dobrego imienia związku bo tam gdzie jest źle trzeba sprawy nazywać po imieniu. Chodzi mu raczej by rozwiewać czyjeś wątpliwości co do naszych wspólnych działań bądź zaniechań. Sam też mam związane ręce i czuję bezsilność. Od 4 lat jestem na corocznym walnym mego koła. Ponad 2300 członków z czego na walnym jest między 30-40 osób. Kierowałem poprzez moje koło pytania i wnioski do OM z czego wszystkie zostały odrzucone bądź nie rozpatrzone. Mam jednak satysfakcje, że przynajmniej próbuje. Im więcej ludzi świadomych tym lepiej.


  • bartsiedlce lubi to

#35 OFFLINE   gringo

gringo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 557 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Grzegorz

Napisano 09 grudzień 2015 - 18:42

Bartku, dziękuję za rozwianie moich wątpliwości!

Pozdrawiam



#36 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 09 grudzień 2015 - 20:08

Kierowałem poprzez moje koło pytania i wnioski do OM z czego wszystkie zostały odrzucone bądź nie rozpatrzone. Mam jednak satysfakcje, że przynajmniej próbuje. Im więcej ludzi świadomych tym lepiej.


A możesz dać przykłady wniosków, które kierowałeś?

#37 OFFLINE   luk_80

luk_80

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 826 postów
  • Lokalizacja03-980

Napisano 09 grudzień 2015 - 20:39

Pewnie Remku. Oczywiście pytania były zadawane jako koło bo taka forma obowiązuje.

 

Pytania z koła na temat: 

 

- porozumień międzyokręgowych, ich braku, zadane w 2014 roku;

- wniosek koła o wprowadzenie górnych wymiarów ryb drapieżnych;

- zakaz spinningowania przynętami dłuższymi niż 5cm lub na żywca od 1 stycznia do 30 kwietnia;

 

http://ompzw.pl/modu...ol_0e9xj1ta.pdf

 

Koło nr 90. We wcześniejszych latach też były formułowane wnioski po dyskusjach.


  • remek lubi to

#38 OFFLINE   Zed Zgred

Zed Zgred

    Zed Zgred

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1503 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:RA-V

Napisano 09 grudzień 2015 - 21:00

Nieźle skondensowana lista życzeń. Przeszło cokolwiek z tego wniosku?



#39 OFFLINE   luk_80

luk_80

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 826 postów
  • Lokalizacja03-980

Napisano 09 grudzień 2015 - 21:07

Nieźle skondensowana lista życzeń. Przeszło cokolwiek z tego wniosku?

 

To była lista pytań z wielu kół. Przeszedł bodajże wniosek o ustanowienie okresu ochronnego na Kanale Żerańskim (ujście do Zegrza) oraz o rzece Rządzy (haki bezadziorowe itd). Widzę to w zmianach na 2016. Cała reszta poza pytaniami organizacyjnymi (młodzież, zmiany nazw tec.) bez zmian.



#40 OFFLINE   wuran

wuran

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2145 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Marcin

Napisano 09 grudzień 2015 - 21:42

tu wnioski z Lublina na 2015 i poniżej odpowiedzi (jak dla mnie niektóre trudne do uznania za odpowiedzi)

np http://www.pzw.org.p...rowanie_wod.pdf






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych