Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Dodatkowe wyposażenie pontonu i przyczepy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
885 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   surk

surk

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 52 postów

Napisano 10 grudzień 2015 - 21:30

Chciałbym pokazać swoje udogodnienia dotyczące wyposażenia pontonu i przyczepy.

Sezon już na ukończeniu i będzie więcej czasu na grzebanie przy sprzęcie.                                                  Może ktoś z Was pochwali się też swoimi pomysłami.

Mój ponton to Bush  Kajman 360. Wożę go na przyczepie Niewiadów P400, którą też wyposażyłem w dodatkowy osprzęt (płozy, dodatkowe rolki dolne i boczne, rolkę pod pawęż).

Ponton wyposażony oczywiście w standardowe kółka do transportu.

W miejsce kółka z prawej strony wkładam w uchwyt  przetwornik echosondy montowany na dorobionym stelażu, drugi uchwyt wykorzystywany jest do kotwicy. Wykonałem stojak  wyposażony w rolkę i  zaczep do wiązania linki kotwicy wkładany w uchwyt  kółka.                                                                        

Pokazane jest to na załączonych zdjęciach. Jeżeli kogoś to zainteresuje, mogę dać więcej zdjęć.

Załączone pliki



#2 OFFLINE   Kamil Z.

Kamil Z.

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5317 postów
  • LokalizacjaWałbrzych/Wrocław
  • Imię:Kamil

Napisano 10 grudzień 2015 - 21:54

Na rzece też się ustawiasz na tej kotwie?

#3 OFFLINE   surk

surk

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 52 postów

Napisano 10 grudzień 2015 - 21:57

Na rzece nie pływam.



#4 OFFLINE   wesoływędkarz

wesoływędkarz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 104 postów
  • LokalizacjaToruń
  • Imię:Marek

Napisano 10 grudzień 2015 - 22:04

Najbardziej chyba cieszy fakt, że zrobiło się coś samemu. Najważniejsze żeby było prosto, użytecznie i ułatwiało pobyt na pontonie/łodzi.



#5 OFFLINE   luk_80

luk_80

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 826 postów
  • Lokalizacja03-980

Napisano 11 grudzień 2015 - 08:24

Fajne rozwiązanie z tą kotwicą.


Użytkownik luk_80 edytował ten post 11 grudzień 2015 - 08:25


#6 OFFLINE   Kamil Z.

Kamil Z.

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5317 postów
  • LokalizacjaWałbrzych/Wrocław
  • Imię:Kamil

Napisano 11 grudzień 2015 - 08:51

http://www.forumsumo...914&rowstart=40

 

Takie mocowanie by mi się przydało :D



#7 OFFLINE   surk

surk

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 52 postów

Napisano 11 grudzień 2015 - 09:47

Też takie rozwiązanie brałem pod uwagę, ale tak mam dostęp do rumpla i do kotwicy i nie muszę jak jestem sam latać po pontonie.



#8 OFFLINE   Kamil Z.

Kamil Z.

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5317 postów
  • LokalizacjaWałbrzych/Wrocław
  • Imię:Kamil

Napisano 11 grudzień 2015 - 11:31

Mocowanie na dziobie u mnie wymagane, bo w nurcie tylko tak się można ustawić. Nie ma co ryzykować ;)



#9 OFFLINE   surk

surk

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 52 postów

Napisano 20 grudzień 2015 - 18:48

Myślę cały czas nad sposobem przewożenia dodatkowego zbiornika paliwa na stałe w pontonie. Próbowałem już specjalnej siatki ale to nie to. Może ktoś z Was wozi zbiornik stale w pontonie?



#10 OFFLINE   maweric

maweric

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 1367 postów
  • LokalizacjaRadom
  • Imię:Ryszard
  • Nazwisko:Przybyłowski

Napisano 20 grudzień 2015 - 20:08

3c6a89a438aa2464med.jpg

 

 

 A do tego pas i trzyma się na 100%


  • Brylant lubi to

#11 OFFLINE   surk

surk

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 52 postów

Napisano 20 grudzień 2015 - 20:48

Niestety już próbowałem, miałem do ławki założoną torbę, w której woziłem gaśnicę i inne duperele. Niestety ławka w czasie jazdy przesuwa się pod obciążeniem na prowadnicach. Myślę żeby coś wykombinować z mocowaniem do podłogi.



#12 OFFLINE   fred88

fred88

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 219 postów
  • LokalizacjaBielsk Podlaski
  • Imię:Piotrek

Napisano 21 grudzień 2015 - 07:48

Ławka Ci się przesuwa...? W jakim pontonie? Mam mawerica 330 i trzeba się przyłożyć żeby ławkę przesunąć, a jak napompowany do końca to chyba tylko nogą... Jeśli mocowanie pokazane post wyżej to możesz kupić pasy transportowe ale musisz wiercić podłoge i zakładac haki albo jakieś szekle.

#13 OFFLINE   thug

thug

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1116 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 21 grudzień 2015 - 14:16

Jeśli już się zdecydujesz na mocowania w podłodze (moim zdaniem najpewniejsze rozwiązanie) to możesz użyć tego typu uchwytów:

http://goliat.com.pl...odlogowe,2,5299


  • universo SpinWorld lubi to

#14 OFFLINE   surk

surk

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 52 postów

Napisano 21 grudzień 2015 - 19:37

Ponton tak jak na zdjęciach na początku postu, Bush Kajman 360. Jeździ wraz z silnikiem cały czas na przyczepie (zdejmowany tylko na zimę ). Ciągłe przyspieszanie i hamownie robi swoje, podczas jazdy nad morze i z powrotem kilka razy poprawiałem ławkę z podwieszoną torbą z  ładunkiem, fakt, że wolno nie jeżdżę. Rozważam wykonanie lub zakup kątowników nierównoramiennych z aluminium. Zbiornik dociśnięty do pawęży w jednym rogu pontonu i zablokowany tymi kątownikami dokręconymi do podłogi (ale jak ?).Od strony gumy zbiornik oklejony jakimś materiałem, żeby nie obcierał pontonu. Jak coś wymyślę to się pochwalę. Ale czekam na Wasze sugestie i pomysły.



#15 OFFLINE   maweric

maweric

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 1367 postów
  • LokalizacjaRadom
  • Imię:Ryszard
  • Nazwisko:Przybyłowski

Napisano 21 grudzień 2015 - 21:18

@surk jeżeli wozisz silnik na pawęży i jeszcze chcesz dodać do tego siłę zbiornika ( hamowanie , ruszanie itd ) to chyba nie jest to dobry sposób .

Są to dodatkowe uderzenie naciski na pawęż , pewnie przy małym silniku nie będzie to bardzo istotne, ale każdy kg na pawęż ma znaczenie.

 

Uchwyty z linku kolegi @thug poz 1, 2 wystarczy zanitować do podłogi ( oryginalny łeb od dołu ) i po temacie, pasek parciany, skórzany załatwi sprawę. Cały ciężar przyjmuje podłoga, czy sklejka czy alu to i tak lepiej niż pawęż.



#16 OFFLINE   surk

surk

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 52 postów

Napisano 21 grudzień 2015 - 22:11

Pod pawężą na przyczepie mam dodatkową rolkę (widać ją na zdjęciach) na której wspiera się pawęż z silnikiem suzuki 6 więc jest to jakieś zabezpieczenie, ewentualnie można zrobić ramkę z kątowników dookoła zbiornika i do tych kątowników go zabezpieczyć, żeby nie wyskoczył na dziurze. Na jedną z opcji trzeba będzie się zdecydować.



#17 OFFLINE   Bolesław

Bolesław

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 497 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 21 grudzień 2015 - 22:48

Kotwica powinna być z przodu, no chyba że przednią masz i chcesz rufową... Nawet na jeziorze jak powieje i zrobi się fala, to będzie miotac Tobą i będziesz produkował zamęt na wodzie, miast łowic we względnym spokoju ;)  Ale generalnie... to te prace i kase wpakowałbym w silnik który będzie miał siłę pchnąc te pływadło w ślizg... sorry za szczerośc ale kupa roboty i kasy na zestaw który nie spełnia podstawowej funkcji. No ale Ty masz być zadowolony :)



#18 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15565 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 21 grudzień 2015 - 23:07

Kotwica powinna być z przodu, no chyba że przednią masz i chcesz rufową... Nawet na jeziorze jak powieje i zrobi się fala, to będzie miotac Tobą i będziesz produkował zamęt na wodzie, miast łowic we względnym spokoju ;)  Ale generalnie... to te prace i kase wpakowałbym w silnik który będzie miał siłę pchnąc te pływadło w ślizg... sorry za szczerośc ale kupa roboty i kasy na zestaw który nie spełnia podstawowej funkcji. No ale Ty masz być zadowolony :)

Jak pływa  sam to ślizg jest pewnie. Ale faktycznie, do takiego gotowego zestawu 9,8/9,9 by się przydało. 



#19 OFFLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5446 postów
  • Imię:adam

Napisano 14 styczeń 2016 - 08:29

Czy kots z szanownych kolegow uzywal moze takiego uchywu montazu echosondy do pawezy , troche droga impreza jednak wyglada funkcjonalnie i rzetelnie.? https://youtu.be/kHqIz1TXKNE  , , 


Użytkownik siarq edytował ten post 14 styczeń 2016 - 08:35


#20 OFFLINE   Sołtys

Sołtys

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 256 postów
  • Imię:Artur
  • Nazwisko:Kiersnowski

Napisano 14 styczeń 2016 - 10:49

siarq, do pawęży to raczej cienko ja to widzę, chyba że gdy na wiosłach płyniesz i jesteś odwrócony w stronę pawęży, ale do do ławeczki to już znacznie lepiej.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych