Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Jaka wędka na okonie w cenie do 300 zł?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
229 odpowiedzi w tym temacie

#221 OFFLINE   Ostry

Ostry

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 236 postów
  • LokalizacjaNowy Dwór Mazowiecki
  • Imię:Marcin

Napisano 06 czerwiec 2022 - 15:26

A odświeżę sobie temat, może ktoś podłapie :)

Może ktoś jest mi w stanie polecić kijek do łowienia na gumki, tylko na gumki. Długość 1,8-2,2m, c.w do około 5-7 gram. Akcja szybka i koniecznie wklejana szczytówka. Preferowana waga jak najniższa. Może akurat coś mi umknęło na naszym lub wschodnim rynku?

 

Ja korzystam z Mikado LX Shapiree Fazlite 220 cm do 7 gram, szybka, sztywna wklejka, polecam. Jest też wersja około 2 metrowa do 5 gram. 


  • GroPerch lubi to

#222 OFFLINE   STYCHU3

STYCHU3

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 75 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:S

Napisano 08 czerwiec 2022 - 16:30

Witam szukam kija do łowienia na jaskółki w toni , główki trójkątne max 3 gr, kijek musi być szybki

#223 OFFLINE   pawelWPR

pawelWPR

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 17 postów
  • LokalizacjaPruszków
  • Imię:Paweł

Napisano 12 czerwiec 2022 - 20:16

A odświeżę sobie temat, może ktoś podłapie :)
Może ktoś jest mi w stanie polecić kijek do łowienia na gumki, tylko na gumki. Długość 1,8-2,2m, c.w do około 5-7 gram. Akcja szybka i koniecznie wklejana szczytówka. Preferowana waga jak najniższa. Może akurat coś mi umknęło na naszym lub wschodnim rynku?


Major Craft Crostage S642AJI może się Ci spodobać ;) Jest lekko wolniejszy od Elfa S602UL którego u mnie widziałeś.
  • GroPerch lubi to

#224 OFFLINE   GroPerch

GroPerch

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 329 postów
  • LokalizacjaPółnocny Wschód i Wwa
  • Imię:Filip

Napisano 12 czerwiec 2022 - 21:04

Major Craft Crostage S642AJI może się Ci spodobać ;) Jest lekko wolniejszy od Elfa S602UL którego u mnie widziałeś.

Dzięki, właśnie myślałem czy nie pisać do Ciebie jeszcze o radę. Ten elf już kompletnie nigdzie nie do dostania. Chyba faktycznie skończy się na jakimś MC :)



#225 OFFLINE   Andżej

Andżej

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 489 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 13 czerwiec 2022 - 23:43

Tak się podepnę pod temat - po co właściwie kijek na okonie ma być szybki? Na gumy łowię Heraklesem Area Rap 0,8-3g, realnie 4g komfortowo, to kij trout area pełną gębą, pracuje cały pod rybą, nie jest to slow, ale jak się wędką pomacha, to od razu wiadomo, że jest dość "spolegliwa" i totalne 0 problemów z prowadzeniem gum. Zastąpiłem nim Berkleya Urbn RS 4g (realnie 5) który był bardzo szybki, z mocnym, sztywnym dolnikiem i... łowienie na gumy ani odrobinę się nie pogorszyło, za to czucie lepsze, bo delikatna pusta szczytówka robi swoje. Na czym polega ta przewaga fastów? Jak chodzi o "zapas mocy", to jak się łowi delikatną plecionką 0.3 PE, czy żyłką 0,14mm, to i tak wędka wytrzyma więcej niż linka na węźle najprawdopodobniej i tak.

Użytkownik Andżej edytował ten post 13 czerwiec 2022 - 23:46


#226 OFFLINE   GroPerch

GroPerch

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 329 postów
  • LokalizacjaPółnocny Wschód i Wwa
  • Imię:Filip

Napisano 14 czerwiec 2022 - 17:23

Nie chodzi o zapas mocy, a o czucie, które będzie zazwyczaj nieco lepsze na szybkim kiju, oraz o komfort animacji przynęty. Łowiąc okonie wędką o wolnej akcji na 12-15m mniej komfortowo animuje się przynęty niż szybką kosą
  • Bolesław lubi to

#227 OFFLINE   Andżej

Andżej

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 489 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 14 czerwiec 2022 - 21:35

Nie chodzi o zapas mocy, a o czucie, które będzie zazwyczaj nieco lepsze na szybkim kiju, oraz o komfort animacji przynęty. Łowiąc okonie wędką o wolnej akcji na 12-15m mniej komfortowo animuje się przynęty niż szybką kosą

Szczerze, to nie zauważyłem. W typowej okoniowej wklejce szczytówka jest bardziej spolegliwa i tak, więc ani przy podbiciu, ani przy "potrząsaniu" przynętą, nie widzę tej przewagi ogólnie sztywnej wędki. No dobra, jak się tak szarpnie, że się "szczytówka podda", to faktycznie idzie mocniejszy impuls przy b. szybkiej wędce, ale takie cuda to dopiero przy mocnym dociążeniu kija, a ja łowię na główkach 0,5-3g i tu taki problem w ogóle nie istnieje.
To samo z czułością - ten Herakles jest mega czuły w tym sensie, że czuję każde skubnięcie i jestem w stanie powiedzieć, kiedy przynęt się zsuwa po łodydze trzciny. Może sztywna wędka może być jeszcze czulsza, ale za 340zł to mam pewne wątpliwości, czy się taka znajdzie...

 

Nie wiem, na ile robi się tubulary, które są sztywne i jednocześnie mają delikatną szczytówkę (jak ktoś zna, to proszę o namiary - w sensie, mocny dolnik, ale ciągle pracujący pod rybą + delikatna szczytówka, ale nie wklejka). Łowiłem paroma kijami ostatnio i dla mnie przewaga "sztywnej kosy" jest taka, że przy trochę grubszej rybie (szczupaczek dobrze w wymiarze) człowiek nie ma wrażenia, że to się połamie. Ale wędki bardziej "giętkie" tak naprawdę wcale nie są łamliwe, po prostu jak się dolnik zaczyna wyginać, to człowiek panikuje, a zwykle jest jeszcze zapas mocy, bo kij może się wygiąć jeszcze sporo mocniej...

A piszę to wszystko z perspektywy człowieka, który kosę zastąpił kijem typu "trout area". Może mam lekkie zboczenie w kierunku "wolniejszych" wędek, ale odnoszę b. silne wrażenie, że silna akcja jest drastycznie przereklamowana i zachęcam każdego do wzięcia do ręki wędki trochę bardziej się "gnącej". Zabawa jest przednia.

 

CHciałbym tu podkreślić, że jestem całkiem niedoświadczonym wędkarzem. Po prostu gdybym wierzył w to, co "mówi większość", to bym dalej latał z okoniową "kosą" i prawdopodobnie komfort mojego łowienia byłby niższy, niż obecnie. Nasłuchałem się, jak to "wolniejszy kij" do gum się nie nadaje itd., a rzeczywistość pokazała, że żadnego problemu w sumie nie ma i nadaje się b. dobrze, tylko musi to być kij przyzwoitej jakości.


Użytkownik Andżej edytował ten post 14 czerwiec 2022 - 21:43

  • Pisarz.......ewski Piotr, Maciej_K i GroPerch lubią to

#228 OFFLINE   GroPerch

GroPerch

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 329 postów
  • LokalizacjaPółnocny Wschód i Wwa
  • Imię:Filip

Napisano 15 czerwiec 2022 - 04:36

ja bym powiedział,  że to właśnie szybki kij się prędzej złamie :D Ogólnie masz wiele racji w tym co piszesz, zarówno wolne i szybkie mają swoje zalety, na pewno wolniejsze kijki lepiej trzymają ryby.


  • Andżej lubi to

#229 OFFLINE   wilczybilet

wilczybilet

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1160 postów
  • Imię:Maciej

Napisano 15 czerwiec 2022 - 06:55

Dla mnie, typowo pod okonia, najlepsze są kije o akcji fast z pełnym ugięciem, przy wędkach powiedzmy do 5g, kiedy bawię się małymi/lekkimi przynętami. Nie potrzeba tu żadnego x-fast, bo jest więcej spadów ryb. Natomiast, gdy waga przynęt rośnie i chcę agresywniej poprowadzić np. jaskółkę, wtedy szybszy kij o bardziej szczytowym ugięciu, pomaga przy animacji przynęty, ale możliwe jest, że częściej okonie będą spadać, bo to już stricte lekka sandaczówka 


  • wicher_dziki_koń, S.N., GroPerch i 1 inna osoba lubią to

#230 OFFLINE   Andżej

Andżej

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 489 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 15 czerwiec 2022 - 14:11

Dla mnie, typowo pod okonia, najlepsze są kije o akcji fast z pełnym ugięciem, przy wędkach powiedzmy do 5g, kiedy bawię się małymi/lekkimi przynętami. Nie potrzeba tu żadnego x-fast, bo jest więcej spadów ryb. Natomiast, gdy waga przynęt rośnie i chcę agresywniej poprowadzić np. jaskółkę, wtedy szybszy kij o bardziej szczytowym ugięciu, pomaga przy animacji przynęty, ale możliwe jest, że częściej okonie będą spadać, bo to już stricte lekka sandaczówka 

W sumie, tak się wszyscy przyzwyczaili do "akcji szczytowej" = fast, że "fast z pełnym ugięciem", choć jako koncepcja - całkowicie dla mnie zrozumiały, jest trochę trudny do zdefiniowania. Choć ja to widzę tak, że kij wolniejszy: siła potrzebna do wygięcia kija powoli rośnie w dół dolnika.

Kij szybszy - siła szybko narasta.
Ale to też nie wszystko wyjaśnia, bo przecież to narastanie nie jest liniowe.

Ja nawet nie mam pomysłu, jak można by to jakoś usystematyzować, żeby odróżnić "kij od szczotki z delikatną szczytówką", od wędki szybkiej, ale parabolicznej pod rybą, bez potrzeby opisywania tego tak, jak to teraz robimy.


Tak czy siak, jak ktoś szuka "kijka pod okonie na małą rzekę do 300zł" nie będącego kolejnym fastem, to Herakles Area Evok 1,5-4,5g to świetna wędka. Raz nią łowiłem, bardzo mi podeszła, koło 2m długości, ładnie pokazuje opad od około grama (te 1,5g to zdecydowane kłamstwo, bo da się tym mikrojigami rzucać :D), zero problemów z animowaniem gum. Musiałbym znowu wziąć ją do ręki, by napisać coś konkretniejszego, bo tamtego dnia zbyt byłem podjarany faktem, że fajne ryby łapię :D
 


Użytkownik Andżej edytował ten post 15 czerwiec 2022 - 14:15





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych