Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Giętarka drutu do woblerów


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
173 odpowiedzi w tym temacie

#101 OFFLINE   lesiewicz

lesiewicz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1765 postów
  • LokalizacjaKalisz
  • Imię:Dariusz
  • Nazwisko:Lesiewicz

Napisano 23 październik 2016 - 17:33

To nie była krytyka z mojej strony, zawsze szukam jakiejś uniwersalności, która akurat tutaj przydałaby się. A że techniki trochę znam stąd moje zapytania. Z filmu domyślałem się, że jest pod jeden stelaż, ale wolałem upewnić się. Wydaje mi się, że dobre opisanie na blacie skróciłoby czas ustawiania przyrządu. Wszystko zależy od ilości rodzai giętych stelaży. Nie wiem co z tymi zderzakami było. Chyba dobrze ustawione wkręty dobrze by zablokowały zderzak, poza tym podczas gięcia drut odchodzi od zderzaka (mowa o tym skrajnym u góry). Musisz mieć dużo pary  ;) , aby je przestawiać  :) . Co do grubości drutów to raczej pod każdy należałoby zrobić inne elementy gnące. Ale też prawdą jest, że używa się tylko kilku grubości drutu, tak więc elementów dużo nie przybędzie.

Patrząc na asortyment Twoich woblerów i ich ilości przydałaby się taka mała giętarka CNC. Na pewno skróciłoby to czas ustawień pod żądany stelaż.

Nie odebrałem tego jako krytyki.

Tak jak pisałem wcześniej próbowałem już stworzyć coś co będzie robiło kilka stelaży.Ten zderzak skrajny od góry to ogranicznik i on pełni rolę tylko początkową.

Najważniejsze są zderzaki w części rozginającej na prawą i lewą stronę. To one odpowiedzialne są za kąt oraz wys stelaża.

Przestawiając te zderzaki jest wiele zachodu by ustawić je w odpowiedniej odległości i pod odpowiednim kątem. Nawet jak zaznaczysz sobie gdzie mają byś to i tak jest trochę ustawiania. To właśnie na te zderzaki działa dość duża siła i np. wkręty do drewna nie wytrzymują. Ba nawet śruby M5 nie dają rady i dlatego wstawiłem blaszkę która wzmacnia całość konstrukcji. Jeśli podczas pracy te zderzaki przesuną się o milimetr to zmieni się kąt w stelażach, a to pociągnie za sobą zmianę długości ramienia stelaża.

 

Załączony plik  Giętarka.jpg   73,19 KB   19 Ilość pobrań

 

O ile stelaże mają te same kąty i wysokość oczka środkowego (patrz rys A i B ), to samą długość można regulować bez problemu.

Ale jeśli są inne kąty i wysokości oczek środkowych (patrz rys. C i D ) to już robi się problem.

 

Załączony plik  Stelaze.jpg   28,98 KB   19 Ilość pobrań

 

Nie twierdzę że jestem wszech wiedzący  i na pewno znajdzie się ktoś, kto wpadnie na lepszy pomysł i stworzy bardziej uniwersalną giętarkę. Ja próbowałem i nie wyszło.

Co do giętarki CNC to wcale nie jest taka prosta sprawa. Sama głowica do gięcia to mały problem, bo można wykorzystać taką jak w moim projekcie. Ale głowica do podawania drutu to już dla mnie było by duże wyzwanie.

Tą giętarkę stworzyłem dla kogoś. Dał mi stelaż i ja miałem wykonać giętarkę która wyginała by identyczne bez żadnych poprawek. Wygina z dużą powtarzalnością i nie trzeba się martwić czy będą za długie czy za krótkie.Mam nadzieję że się sprawdzi, w sumie u mnie takie giętarki działają już dosyć długo i nie narzekam.

Jak ktoś ma jakieś pomysły co do usprawnienia lub stworzenia bardziej uniwersalnej giętarki ,to proszę pisać.


  • Wedkarz 1987 lubi to

#102 OFFLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2774 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 23 październik 2016 - 17:47

Mnie chodziło o te zderzaki po lewej stronie  :doh: . Po prawej nie zakładałem, że będą takie problemy. Może coś wymyślę  :).

Są gotowe podajniki drutu do spawarek w takich grubościach drutu jakie pasują do woblerów. 



#103 OFFLINE   lesiewicz

lesiewicz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1765 postów
  • LokalizacjaKalisz
  • Imię:Dariusz
  • Nazwisko:Lesiewicz

Napisano 23 październik 2016 - 17:53

Mnie chodziło o te zderzaki po lewej stronie  :doh: . Po prawej nie zakładałem, że będą takie problemy. Może coś wymyślę  :).

Są gotowe podajniki drutu do spawarek w takich grubościach drutu jakie pasują do woblerów. 

No widzisz i tu wpadłeś na świetny pomysł z tym podajnikiem do migomatu.



#104 OFFLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2774 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 23 październik 2016 - 17:58

Właśnie widziałem na alledrogo po 60 zł. 



#105 OFFLINE   lesiewicz

lesiewicz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1765 postów
  • LokalizacjaKalisz
  • Imię:Dariusz
  • Nazwisko:Lesiewicz

Napisano 23 październik 2016 - 18:08

Ja też. ;)



#106 OFFLINE   Melanzyk

Melanzyk

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 3064 postów
  • LokalizacjaDublin / Częstochowa / Lubaczów
  • Imię:Maciej

Napisano 23 październik 2016 - 18:35

Nie twierdzę że jestem wszech wiedzący  i na pewno znajdzie się ktoś, kto wpadnie na lepszy pomysł i stworzy bardziej uniwersalną giętarkę. Ja próbowałem i nie wyszło.

Co do giętarki CNC to wcale nie jest taka prosta sprawa. Sama głowica do gięcia to mały problem, bo można wykorzystać taką jak w moim projekcie. Ale głowica do podawania drutu to już dla mnie było by duże wyzwanie.

Tą giętarkę stworzyłem dla kogoś. Dał mi stelaż i ja miałem wykonać giętarkę która wyginała by identyczne bez żadnych poprawek. Wygina z dużą powtarzalnością i nie trzeba się martwić czy będą za długie czy za krótkie.Mam nadzieję że się sprawdzi, w sumie u mnie takie giętarki działają już dosyć długo i nie narzekam.

Jak ktoś ma jakieś pomysły co do usprawnienia lub stworzenia bardziej uniwersalnej giętarki ,to proszę pisać.

 

Darku, po Waszych (Twoich i Padusa) postach, które otworzyły mi oczy zaczałem myśleć i mam kilka pomysłów do ogarnięcia. Za 3 tygodnie mam targi i się do nich muszę przygotować jak najlepiej się da, ale po targach zabieram się za eksperymenty :) jak wyjdą pomyślnie to będzie relacja.

 

Pozdr

M


  • platynowłosy lubi to

#107 OFFLINE   lesiewicz

lesiewicz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1765 postów
  • LokalizacjaKalisz
  • Imię:Dariusz
  • Nazwisko:Lesiewicz

Napisano 23 październik 2016 - 18:53

Maciek czekamy z zniecierpliwieniem. Często świeże spojrzenie daje lepsze rozwiązania i nowe pomysły. Przykładem jest pomysł @Banjo Z wykorzystaniem podajnika od migomatu.

#108 OFFLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2774 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 23 październik 2016 - 19:27

Maciek czekamy z zniecierpliwieniem. Często świeże spojrzenie daje lepsze rozwiązania i nowe pomysły. Przykładem jest pomysł @Banjo Z wykorzystaniem podajnika od migomatu.

Pomysły są jeszcze inne  ;)  :lol: .



#109 OFFLINE   sebson

sebson

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1274 postów
  • LokalizacjaKielce
  • Imię:Sebastian
  • Nazwisko:M.

Napisano 23 październik 2016 - 19:36

Panowie czy po przepuszczeniu przez tą maszynkę drut jest prosty?



#110 OFFLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2774 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 23 październik 2016 - 19:44

Panowie czy po przepuszczeniu przez tą maszynkę drut jest prosty?

Przez którą? Giętarkę CNC?



#111 OFFLINE   sebson

sebson

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1274 postów
  • LokalizacjaKielce
  • Imię:Sebastian
  • Nazwisko:M.

Napisano 23 październik 2016 - 19:49

Przez tę z allegro



#112 OFFLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2774 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 23 październik 2016 - 19:54

Przez tę z allegro

To jest tylko podajnik drutu. Giętarkę trzeba wykonać samemu.



#113 OFFLINE   sebson

sebson

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1274 postów
  • LokalizacjaKielce
  • Imię:Sebastian
  • Nazwisko:M.

Napisano 23 październik 2016 - 19:55

Nie chodzi mi o giętarkę tylko o ustrojstwo z którego wychodzi prosty drut



#114 OFFLINE   Melanzyk

Melanzyk

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 3064 postów
  • LokalizacjaDublin / Częstochowa / Lubaczów
  • Imię:Maciej

Napisano 23 październik 2016 - 19:55

Seba kupuj w prostych 1m kawałkach :)

Pozdr
M

#115 OFFLINE   sebson

sebson

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1274 postów
  • LokalizacjaKielce
  • Imię:Sebastian
  • Nazwisko:M.

Napisano 23 październik 2016 - 19:58

kiedy na stanie mam kilka m w rolce :D



#116 OFFLINE   Melanzyk

Melanzyk

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 3064 postów
  • LokalizacjaDublin / Częstochowa / Lubaczów
  • Imię:Maciej

Napisano 23 październik 2016 - 20:01

No to co? Zostaw, zuzyjesz do czegoś prędzej czy później. Ja tak zrobiłem i to była jedna z lepszych decyzji. Ilość czasu zaoszczędzona jest naprawdę spora.

Pozdr
M

#117 OFFLINE   sebson

sebson

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1274 postów
  • LokalizacjaKielce
  • Imię:Sebastian
  • Nazwisko:M.

Napisano 23 październik 2016 - 20:03

bo krew mnie zalewa przy prostowaniu/wykrzywianiu



#118 OFFLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2774 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 23 październik 2016 - 20:08

Nie chodzi mi o giętarkę tylko o ustrojstwo z którego wychodzi prosty drut

A jaki masz drut nawinięty na szpulach? Jeśli nie jest pogięty a tylko tworzy okręgi to drut jak najbardziej będzie prosty. Ale ten przyrząd (podajnik) nie służy do prostowania drutu a tylko do podawania. Wszystko zależy na jakie odcinki chcesz pociąć drut. Gdybyś chciał prostować drut za pomocą tego podajnika to musiałbyś jeszcze wywoływać siłę prostopadłą do drutu podczas przepuszczania go przez podajnik, inaczej mówiąc rolki musiałby bardziej dociskać do drutu.

Kup i spróbuj, koszt 60 zł nie jest duży. Jak nie wypali opchniesz Darkowi  :lol: .



#119 OFFLINE   lesiewicz

lesiewicz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1765 postów
  • LokalizacjaKalisz
  • Imię:Dariusz
  • Nazwisko:Lesiewicz

Napisano 23 październik 2016 - 20:27

Do prostowania musiały by chyba być rolki w dwóch płaszczyznach, czyli w pionie i poziomie. Te podajniki raczej nie prostu ją drutu. A jak bym chciał kupić taki podajnik to kupił bym u znajomego w hurtowni.

#120 OFFLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2774 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 23 październik 2016 - 20:32

Do prostowania musiały by chyba być rolki w dwóch płaszczyznach, czyli w pionie i poziomie. Te podajniki raczej nie prostu ją drutu. A jak bym chciał kupić taki podajnik to kupił bym u znajomego w hurtowni.

Tak, w pionie i muszą mieć docisk.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych


    Bing (1)