Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie
AUTORSKI

Darek K - moja pierwsza zmontowana muchóweczka

autorski-rb

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
13 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Darek K

Darek K

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 385 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Darek

Napisano 24 grudzień 2015 - 15:47

Jesienią dojrzałem do samodzielnego zmontowania muchówki.

Po dyskusjach głównie na flytiersach zachciało mi się szklaka na małe rzeczki. Później narodził się pomysł, aby złożyć go samodzielnie. Dopiero jednak teraz (w ciągu ostatniego miesiąca) znalazł się czas na realizację.

Tak powstało Darkowe szkiełko.

Blank (tempes) i komponenty (z wyjątkiem nici i kleju do rękojeści) kupiłem u Krzysztofa Zielińskiego w Fishingart. Nici Prowrap w BRC, klej epoksydowy w Castoramie.

Już widzę, że parę błędów popełniłem :angry: :
- trochę za mocno nacisnąłem rękojeść na uchwyt kołowrotka (myślałem, że wszystko idealnie pasuje i nie przewidziałem takiej możliwości - później było zaschnięte i było po zabawie; mam nadzieję, że nie będzie się odłupywał :angry: )
- trochę za dużo lakieru (i wyszły moje skłonności do przesadzania :wacko: )
- nie pomyślałem  :angry:  o sprawdzeniu wypoziomowania podpartej wędki podczas obracania po lakierowaniu i lakier trochę pospływał w jeden koniec omotki.
To tak od razu co zauważyłem.

Niemniej już wiem, że będę tą wędkę bardzo lubił i myślę, kiedy i co można by znowu zmontować (michmiga, który wcześniej robił mi 2 wędki miał rację, że to wciąga  :D  ).

Teraz nie mogę doczekać się na okazję wypróbowania kijka ;)

 

Załączony plik  szkielko1.jpg   66,54 KB   21 Ilość pobrań

Załączony plik  szkielko2.jpg   114,08 KB   17 Ilość pobrań

Załączony plik  szkielko3.jpg   95,91 KB   17 Ilość pobrań

Załączony plik  szkielko4.jpg   97,28 KB   17 Ilość pobrań

Załączony plik  szkielko5.jpg   119,95 KB   17 Ilość pobrań

Załączony plik  szkielko6.jpg   128,18 KB   19 Ilość pobrań

Załączony plik  szkielko7a.jpg   134,43 KB   17 Ilość pobrań

Załączony plik  szkielko8.jpg   91,69 KB   17 Ilość pobrań

Załączony plik  szkielko9.jpg   95,06 KB   17 Ilość pobrań



#2 OFFLINE   Alek_Art.

Alek_Art.

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 318 postów
  • LokalizacjaZach-pom
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:S.

Napisano 24 grudzień 2015 - 16:59

Mi osobiście bardzo przeszkadzała widoczna struktura blanku, więc zamalowałem. Omotki dałbym krótsze ;) Rób następne kije :)

A co to za drewno w insercie?

Użytkownik Alek_Art. edytował ten post 24 grudzień 2015 - 17:00

  • Darek K lubi to

#3 OFFLINE   Darek K

Darek K

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 385 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Darek

Napisano 24 grudzień 2015 - 17:15

Dzięki.
Następnym razem dam krótsze omotki. Co do drewna to nie wiem dokładnie 3 wzory ze strony i pozostawilem decyzję p. Zielińskiemu. Zależało mi na fajnym wzroku. Jeśli chodzi o blank, to mi akurat zależało na transparentności i kontrastujacymi wiśniowymi omotkami. O ile dobrze pamiętam to Twoje malowanie blasku wynikało chyba z niezbyt idealnej struktury (chyba, że Cię z kimś pomyliłem - to przepraszam).
Pozdrawiam Darek

#4 OFFLINE   Alek_Art.

Alek_Art.

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 318 postów
  • LokalizacjaZach-pom
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:S.

Napisano 24 grudzień 2015 - 17:35

Nie pomyliłeś :) Nie podobały mi się bąbelki powietrza zwłaszcza w części szczytowej. Krzysztof zapewniał, że blank wytrzyma wszystko i ma rację, bo zawijałem go niemalże w okrąg bez boleści ;) Ale jednak trochę mnie one drażniły i musiałem coś z tym zrobić.

 

A spacing miałeś od Krzysztofa, czy brałeś z jakichś tabel?


Użytkownik Alek_Art. edytował ten post 24 grudzień 2015 - 17:37

  • Framuga lubi to

#5 OFFLINE   Darek K

Darek K

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 385 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Darek

Napisano 25 grudzień 2015 - 00:13

Krzysztof miał zaznaczyć położenie przelotek, ale pewnie umknęło mu to, więc nie chcąc zbyt mocno się narzucać pogrzebałem w internecie i znalazłem przepis na liczenie odległości - z góry się zakłada odległość strippingu od końca wędki i liczy odległość między przelotkami wg schematu: jeśli odległość pierwszej od szczytowej jest x (tą wartość też się z góry zakłada), to odległość 2. od pierwszej jest x+d, 3. od 2. x+d+d itd. I postąpiłem wg tego przepisu (parę formułek w excelu i można przeliczyć różne warianty) - zobaczymy, jak się sprawdzi. Wziąłem odległość pierwszej od szczytowej x = 4" (tu mailowo Krzysztof podpowiedział, że on daje dla takich długości wędki odległość 1 od szczytowej 10-11 cm), a odległość strippingu od dołu wędki 28".

Z grubsza (choć nie dokładnie) pokrywa się to z tabelami dla 7' lub 6'6" (ja mam trochę nietypową długość, ale to było najkrótsze, jakie produkuje.



#6 OFFLINE   Darek K

Darek K

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 385 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Darek

Napisano 25 grudzień 2015 - 19:48

Ostatnie zdanie posta miało brzmieć:

(ja mam trochę nietypową długość, ale to był najkrótszy blank, jaki produkuje fishingart).

Niestetu kimnąłem -_- nie  dokończywszy zdania. :)



#7 OFFLINE   Del Toro

Del Toro

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 7985 postów
  • LokalizacjaLondyn, UK

Napisano 05 styczeń 2016 - 13:03

Jak na pierwszy raz to wedka wykonana bardzo fajnie :) Co do bledow, to nie ma co sie przejmowac, jeszcze wiele ich zrobisz, szczegolnie w pierwszysch konstrukcjach ;)

A co do struktury blanku, to nawet mi sie podoba :)


  • Darek K lubi to

#8 OFFLINE   Darek K

Darek K

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 385 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Darek

Napisano 05 styczeń 2016 - 15:43

Dzięki
Już mi zaczyna po głowie chodzić następna - tym razem spinning.

#9 OFFLINE   Darek K

Darek K

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 385 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Darek

Napisano 03 grudzień 2016 - 14:15

Spinning doczekał się wiosną realizacji, a że nie miałem jakoś czasu wrzucić fot, a dziś akurat mam chwilę wolnego to przedstawiam kolejną realizację.

W założeniu wędka pod bolenia i szczupaka, w praktyce do wszystkiego (na razie do paru małych okonków, bo nie było czasu za dużo połowić na spina - u mnie nr jest mucha). Mam nadzieję, że kolejny sezon pozwoli ją lepiej przetestować.

Wędka na blanku FA Blaas F nano 9' 9-15 lb c.w. 8-28 g.

Ubrana w przelotki Fuji alconite w systemie wydłużonego stożka: 25H, 12H, 7M, 6L, 6xKT5,5, szczytowa MNST SIC. Wędka zbrojona pod żyłkę, kołowrotek Shimano Exage 2500.

Tym razem rękojeść postanowiłem utoczyć sam (po raz pierwszy). Gałka i insert drewniany robiony przez Krzysztofa Zielińskiego. Uchwyt SKS 16.

Najlepiej rzuca mi się nią przynętami koło 15 g (super latały np. janusze (aż za dobrze bo jednego zostawiłem na drugim brzegu) i terminatory od Piotrka czy wahadła od Eli i Rafała (te o masie kilkunastu g). Wahadłami ok. 24 g rzucało się ciężko, albo ja boję wykorzystać się moc kija.

Na razie jeszcze mam problemy ze zbyt dużą ilością kleju (tym bardziej, że jakoś szybko sieciował), który trochę popaćkał to i owo  :angry:  i jeszcze trochę za dużo lakieru (następnym razem spróbuję lakiery lite).

Poniżej parę fotek kija.

Przez zimę szykuje się kolejna wędeczka - tym razem pod strimera 9 stopowa szóstka. Powoli zaczynam kompletować elementy.

 

Chciałbym podziękować również Hubertowi, który wspomógł mnie korkogumą w nagłej potrzebie :)

Załączone pliki


  • Hesher i Del Toro lubią to

#10 OFFLINE   Darek K

Darek K

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 385 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Darek

Napisano 02 październik 2017 - 18:55

Projekt dolnika.

Załączony plik  uchwyt2.jpg   18,21 KB   6 Ilość pobrań


Użytkownik Darek K edytował ten post 02 październik 2017 - 19:00


#11 OFFLINE   Darek K

Darek K

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 385 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Darek

Napisano 15 październik 2017 - 09:41

We wakacje doczekała się budowy kolejna wędeczka - tym razem muchówka do strimera 9' #6 na blanku TAC GreenSpirit. Uchwyt do kołowrotka to dzieło Artura (ark70). Ponieważ akurat nie miałem dostępu do tokarki to wskoczyłem do Huberta i wytoczył mi rękojeść.

Rękojeść miała być w kształcie full, ale jak zobaczyłem taki zarąbisty uchwyt to zmodyfikowałem kształt, aby nie przytłumił drewna. Trzeba się do takiego przyzwyczaić, ale z wyglądu mi się podoba.

Wędka przetestowana, co prawda na niezbyt okazałym pstrągu, ale akurat jak byłem na rybach po zrobieniu wędki to strimer nie chodził.

Ponieważ lakierowałem ją na działce przy ładnej pogodzie to suszyłem ją na dworze i niestety parę owadów lakier chwycił - co widać na zdjęciach jako jakby nadlewy.

Przy okazji wizyty u Huberta nabyłem kolejny blank do spina, który czeka na realizację - rodbuilding jednak wciąga.Załączony plik  str1.jpg   23,77 KB   3 Ilość pobrańZałączony plik  str2.jpg   20,87 KB   3 Ilość pobrańZałączony plik  str3.jpg   18,04 KB   3 Ilość pobrańZałączony plik  str4.jpg   18,19 KB   3 Ilość pobrańZałączony plik  str5.jpg   25,99 KB   3 Ilość pobrańZałączony plik  str6.jpg   23,38 KB   3 Ilość pobrańZałączony plik  str7.jpg   24,85 KB   2 Ilość pobrańZałączony plik  str8.jpg   26,88 KB   2 Ilość pobrań


  • ark70 i Del Toro lubią to

#12 OFFLINE   Darek K

Darek K

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 385 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Darek

Napisano 15 październik 2017 - 09:44

I jeszcze taka mała pamiątka przywieziona z wakacji - może drewienka dosyć mikre - średnica 3-4 cm, ale za jakiś rok-dwa coś mam zamiar wykombinować z tej oliwki.

Załączony plik  oliw2.jpg   43,84 KB   4 Ilość pobrańZałączony plik  oliw1.jpg   31,93 KB   4 Ilość pobrań


  • ark70 lubi to

#13 OFFLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1826 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 15 październik 2017 - 15:08

Rękojeść zamontowana w starym stylu ;)
Tak kiedyś zakładano half wellsy :)
Wyszło odskulowo :)
  • Darek K lubi to

#14 OFFLINE   Darek K

Darek K

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 385 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Darek

Napisano 15 październik 2017 - 16:33

To nawet nie wiedziałem, że kiedyś tak montowano, chociaż w internecie takie konstrukcje widziałem.

Decydując się na drewniany uchwyt, od razu też pomyślałem, że na przyszłość muszę kupić kołowrotek o jakimś klasycznym wyglądzie, np. Battenkill, bo będzie fajnie pasował do tego uchwytu (na razie kupiłem jakiegoś visiona chyba deepa, bo potrzebowałem na szybko i akurat był taki pod ręką).







Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: autorski, autorski-rb

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych