Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Komfort łowienia krótkim kijem z brzegu


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
117 odpowiedzi w tym temacie

#61 OFFLINE   Relax

Relax

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 131 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Kowalski

Napisano 09 styczeń 2016 - 00:49

 Mogę trochę na ten temat powiedzieć,bo sam mam dwa kije jeden 230cm a drugi 240cm.Są dwa mankamenty za krótkiego kija;

 

1.)Co mogę powiedzieć,to że za krótki kij sprawia,że jak stoję na wysokim stromym spadzie a chcę przynętę Flat Rapa8cm poprowadzić ze szczytówką przy samej wodzie tak,żeby nie szedł pod samą powierzchnią,tylko na 60cm zanurkował,to na kiju 230cm muszę się wysilać i ciężko mi  jest z takiego spadu prowadzić przynętę ze szczytówka przy samej wodzie.Jest może i lekki,ale za krótki.

 

(Ponoć czytałem,że niektóre woblery lepiej pracują jak szczytówka nie jest przy samej wodzie,tylko jak wędzisko trzyma się poziomo i linka tworzy kąt-,ale akurat FLR8cm pracuje ok nawet jak wsadzę szczytówkę do wody. )

 

2.)Jak rzucę tym 230cm wzdłuż  brzegu a jakieś pierwsze 1,5metra od brzegu to same na płyciźnie kamienie a dopiero dalej jest głębiej, to muszę wysilać się rękami i dawać wędkę do przodu,bo przynęta mi schodzi za bardzo do brzegu i wali po kamieniach. :excl: 

Jak chce poprowadzić przynętę  krótkim wędziskiem wzdłuż brzegu,to muszę kombinować i rzucać pod kątem.

 

Co kto lubi i do czego,niektórzy lubią krótkie wędziska,ale jak dla mnie długość wędziska do łowienia z brzegu 240cm to minimum :mellow: ,a lepiej 245cm czy 260cm tak do 270cm-jak to ma być boleń,sandacz,czy szczupak a okoń przy okazji.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Wiadomo kwestia też gustu - krótki Ul. na okonia często ludzie wybierają krótki i lekki  ;) - wiadomo po co się przemęczać.

Jak ktoś ma ``przeznaczone :rolleyes: ``  te 200-300zł to da się w miarę lekką i długą wędkę zakupić a jak nie ma kasy,to niech zakupi krótszą.



#62 OFFLINE   Fiskare

Fiskare

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 307 postów
  • LokalizacjaMalmö
  • Imię:Maciej

Napisano 09 styczeń 2016 - 04:54

Witam wszystkich forumowiczów , mój pierwszy post ale się wypowiem to jest dla każdego kwestia upodobań i przyzwyczajenia ja z reguły używam wędek 2.70cm posiadam i UL 2.70 łapie z brzegu "Okonie" przede wszystkim uważam jest wybór wędki nie taniego spinningu który za przeproszeniem kosztuje pare groszy ale rozumiem nie wszyscy mają pieniądze i mogą sobie pozwolić na kij droższy do czego zmierzam tańsze kije dużo ważą i przy 2,70 cm jest właśnie ten dyskomfort że ręka ramie czy plecy bolą :( Nie mogę powiedzieć ale posiadam kij szczupakowy Okuma Black Rock 2.75cm 11g-35g po 4-5h godzinach spędzonych nad wodą ramie boli 

Pozdrawiam

 

No to żeś się przywitał, szacun! 


  • grzegorzyk i Alexspin lubią to

#63 OFFLINE   Fiskare

Fiskare

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 307 postów
  • LokalizacjaMalmö
  • Imię:Maciej

Napisano 09 styczeń 2016 - 05:06

(...)

Jak ktoś ma ``przeznaczone :rolleyes: ``  te 200-300zł to da się w miarę lekką i długą wędkę zakupić a jak nie ma kasy,to niech zakupi krótszą.

 

Kiedyś, jak byłem młody i nie miałem kasy, to kupowałem wędki "z metra". Tak 180-190cm to było max na co mnie było stać. Pamietam ten ból, kiedy sprzedawca musiał uciąć 10-15cm z całkiem zacnego kija bo brakowało kasy :(   Teraz stopa wzrosła i poniżej 230cm nie schodzę (a obuwie 46). Brawo ja!



#64 OFFLINE   wojtex

wojtex

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 41 postów

Napisano 10 styczeń 2016 - 13:24

Powiem szczerze ze najdłuższy kij jaki posiadam to 2,4 :) i połowy z brzegu dla mnie są ok. Wiadomo że dłuższy kij to dalsze rzuty :) i głównie tym różni się kij krótki od długiego można po prostu dalej rzucać- takie mam odczucia.

#65 OFFLINE   Negra

Negra

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3372 postów
  • LokalizacjaNiebo

Napisano 13 styczeń 2016 - 21:36

Dwa kikuty czekają na rozdziewiczenie. Zakupiłem najpierw jeden, proszę sobie darować komentarze na temat marki bo mam inne kije i jestem zadowolony, te są na tak samo opisanym banku (chodzi mi o materiał). Kije cormoran o nazwie ufs. Najpierw zakupiłem na próbę 5-25 o długości 195cm tak mi się spodobał że dokupilem 210cm 8-40 gr.oba na fuji alconite.A ich cena poniżej ceny samych przelotek. Ten słabszy będzie super opcja na klenie podczas brodzenia. Bardzo szybkie blanki, cieniutkie jak ołówek ale mają sporo mocy. Próby ugięć :) płynne, wręcz wzorowe.Ten mocniejszy to sztywna pałka z dość delikatnym szczytem. Po zabawie w fotelu tak krótkim kijem wziąłem długa lance. W warunkach pokojowych, nieporozumienie. Ale nad wodą horyzont jest znacznie dalej niż ściana więc perspektywa może się zmienić. Jak się okaże że kije są bardzo operatywne ale ilość węgla w weglu nie podpasi to trzeba się będzie jebnac po kieszeni i jakiegoś amerykanca tudzież japana lyknac.

#66 OFFLINE   watfro

watfro

    Nowy

  • Forumowicze
  • Pip
  • 5 postów
  • LokalizacjaZamość

Napisano 06 maj 2017 - 21:07

Witam!
Zamierzam kupić wędzisko spinningowe.
Mam już wybrany model i cw.Myślę teraz jedynie nad długością.
Zamierzam łowić głównie na roztoczańskich rzeczkach,które jak wiadomo są dosyć małe i często zakrzaczone.Z tego powodu chciałem pokusić się o wędkę 2 metrową.Jednakże chciałbym też czasem połowić z brzegu na wodzie stojącej.Czy takie krótkie wędzisko da radę,czy może jednak lepiej kupić wersję 2,4m?
Mam jeszcze inne szybkie pytanie.Czy da sie jakkolwiek dociążyć przynętę?.Chodzi mi o sytuację w której cw wędki zaczyna się od ok. 5g,a chciałbym użyć woblera o wadze 2,5g.



#67 OFFLINE   malinabar

malinabar

    Zaawansowany

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 2298 postów
  • Lokalizacjapłd.-zach.
  • Imię:Bartek

Napisano 06 maj 2017 - 21:32

Te dylematy , choć w nieco innej kategorii wagowej ( wyjściowo ) , były już roztrząsane tutaj http://jerkbait.pl/t...ie-czy-krotkie/ .



#68 OFFLINE   watfro

watfro

    Nowy

  • Forumowicze
  • Pip
  • 5 postów
  • LokalizacjaZamość

Napisano 06 maj 2017 - 21:39

Dziękuję! Szukałem takich tematów ale musiałem tego jakoś nie zauważyć.
Niemniej jednak chętnie poczytałbym też wypowiedzi w tym poście.Z tego co widzę w tamtym temacie jest o wędkach pod gumę,a ja planuję używać też woblerów i błystek.


Użytkownik watfro edytował ten post 06 maj 2017 - 21:45


#69 OFFLINE   malinabar

malinabar

    Zaawansowany

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 2298 postów
  • Lokalizacjapłd.-zach.
  • Imię:Bartek

Napisano 06 maj 2017 - 22:07

No to jeszcze doczytaj tutaj , ewentualnie podłącz się do dyskusji po prostu http://jerkbait.pl/t...kijem-z-brzegu/



#70 OFFLINE   watfro

watfro

    Nowy

  • Forumowicze
  • Pip
  • 5 postów
  • LokalizacjaZamość

Napisano 06 maj 2017 - 22:10

Jesteś w stanie odpowiedzieć na moje 2 pytanie z posta?Byłbym wdzięczny za szybką odpowiedź.
I z tym dociążeniem nie chodzi mi o drop shot lub boczny trok.


Użytkownik watfro edytował ten post 06 maj 2017 - 22:14


#71 OFFLINE   czarny1

czarny1

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 883 postów
  • LokalizacjaLanckorona/Przemyśl
  • Imię:Michał

Napisano 06 maj 2017 - 22:25

Jesteś w stanie odpowiedzieć na moje 2 pytanie z posta?Byłbym wdzięczny za szybką odpowiedź.
I z tym dociążeniem nie chodzi mi o drop shot lub boczny trok.

możesz nawinąć troszkę drutu ołowianego na przednią kotwiczkę... raczej nie ma innego sensownego sposobu... co do wędki, najwyżej rzuty będą odrobinę krótsze... i nieco łatwiej zaczepić bardzo blisko brzegu (opaska, trzciny itp...) wg mnie krótki kij z brzegu ma więcej zalet niż wad, ale to ściśle zależy od łowiska:)



#72 OFFLINE   watfro

watfro

    Nowy

  • Forumowicze
  • Pip
  • 5 postów
  • LokalizacjaZamość

Napisano 06 maj 2017 - 22:30

Dzięki za odpowiedź,po przeczytaniu kilku odpowiedzi chyba zostanę przy pierwotnej decyzji czyli krótszy kijek



#73 OFFLINE   malinabar

malinabar

    Zaawansowany

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 2298 postów
  • Lokalizacjapłd.-zach.
  • Imię:Bartek

Napisano 06 maj 2017 - 22:33

Łowiąc z brzegu na wodzie stojącej przynętami o skupionej masie własnej (jigi , gumy) nie widzę problemu w łowieniu kijem krótkim - sam używam 7' - 7'3" i jest OK . Na malutkich ciurkach , kiedy mam potrzebę założyć wobka a nie muszę wystawiać kija poza linię brzegową / krzakową też jest w porządku . W innych przypadkach absolutnie potrzebny jest badyl minimum 9' . A co do zastosowania przynęty o ciężarze mniejszym niż minimalny ciężar wyrzutowy wybranego przez Ciebie wędziska to ciężko powiedzieć - nie wiem , co to za kij . Tzn. rzucić się pewnie da , poprowadzić również ale nie wiem , w jakim komforcie ...



#74 OFFLINE   watfro

watfro

    Nowy

  • Forumowicze
  • Pip
  • 5 postów
  • LokalizacjaZamość

Napisano 06 maj 2017 - 22:42

Chodzi o kijek Jaxon ferox ultraspin w cw 5-18g i długość już wsomniana czyli 2 metry.



#75 OFFLINE   Sleepy Jeezy

Sleepy Jeezy

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 324 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 07 maj 2017 - 08:10

Dobrym patentem jest odczepienie przedniej kowiczki i zakladanie śrucin w tym miejscu. Masz mniej zaczepów oraz nad woda szybko mozesz sobie zmienić śrucinę i z powierzchniowego woblera zrobic deeprunnera.

Co do długości wędki to co kto lubi. Długim kijem w małych rzekach lepiej manewruje się przynętą, mozna przez podniesienie wędki ominąć zaczepy, wystawić zza krzaki/trzciny, nie musisz też stać nad samym brzegiem. Szczególnie przy łowieniu na woblery gdzie wypuszcza się je z nurtem ma to znacznie. Krótki kij ma jedynie tą przewagę gdy musisz w zakrzaczonych miejscach ultra precyzyjnie rzucać, ale i z długim nie ma tragedii.
Co do przedzierania się przez krzaki, jak ktoś jest pierdoła to zawsze może sobie złożyć wędke na pół lub trzymać bliżej środka.
Podsumowując z długiego kija jest więcej plusów niż minusów, długi kij nigdy mnie nie ograniczał nad rzeką, za to krótki wiele razy uniemożliwił obłowienie miejscówki (pomijam brodzenie).
Pamiętaj że  ważne jest jakimi wędkami Ty lubisz łowić, jeśli wolisz krótszy bierz króciaka. Ryba nie rozróżnia jakiej długości masz wędkę a dla Ciebie łowienie tym będzie sprawiało większą frajdę. 



#76 OFFLINE   RedJin

RedJin

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 423 postów
  • Lokalizacja07-300 Bug, Narew
  • Imię:Piotr

Napisano 07 maj 2017 - 08:26

Nie wyobrażam sobie łowienia krótszym niż 2,6m tam gdzie ja latam na ryby. Poprostu krótsza wędka nie zdaje egzaminu.

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka
  • Mayfly lubi to

#77 OFFLINE   S.N.

S.N.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4544 postów
  • LokalizacjaMazowieckie. Lubelskie.
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Nikt

Napisano 07 maj 2017 - 08:52

Dziękuję! Szukałem takich tematów ale musiałem tego jakoś nie zauważyć.
Niemniej jednak chętnie poczytałbym też wypowiedzi w tym poście.Z tego co widzę w tamtym temacie jest o wędkach pod gumę,a ja planuję używać też woblerów i błystek.

 

A w czym problem podłączyć się do tematu rozwijając go ?



#78 OFFLINE   Herman

Herman

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 542 postów
  • LokalizacjaWłodawa

Napisano 07 maj 2017 - 10:36

    Jeśli wędka miałaby być bardziej uniwersalna to 2,4 metra będzie lepsza i taką bym polecał do Twoich zastosowań. To na pewno nie jest za dużo na zakrzaczone rzeczki a wygodniej będzie Ci się łowiło na otwartej wodzie. Z drugiej strony kijkiem 2- metrowym też będzie Ci się dobrze łowiło z brzegu jeziora. Kijek 2- metrowy też pewnie będzie lżejszy i może lepiej wyważony (?) Podsumowując - i jeden i drugi kijek powinien być OK i na pewno nie ma to znaczenia na wyniki połowów, a mówię to po latach poszukiwań, rozważań, wielu sprzętowych zakupów - tak naprawdę nie ma to znaczenia :) No i zupełnie nie przejmuj się, że przynęta jest lżejsza niż dolny ciężar podany na wędzisku, poleci na taką samą odległość jak z kijka 1-5 gram, albo i dalej. Nie bardzo można polecić dociążanie przynęt bez wyraźnego ku temu powodu, dociążenia "psują" po prostu oryginalną pracę przynęty, przeważnie.



#79 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3696 postów
  • LokalizacjaŁódź (łowiska O/Sieradz, O/Piotrków).
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 24 wrzesień 2017 - 12:35

Co prawda to już ponad półtora roku jak temat "zamilkł", ale go troszkę odświeżę.

Ponad ćwierć wieku temu zaczynałem od tego co było w sklepach. Cormoran 168cm/5-30g i Fladen Fishing 210cm/5-20g. Systematycznie poprawiało się zaopatrzenie rynku, a ja wydłużałem wędziska Jaxon 270cm/5-20g, Jaxon 300cm/10-40g, Dragon 305cm/3-15g.

Z upływem czasu i starzeniem się a co za tym idzie słabnięciem i utratą kondycji poszedłem w kierunku zmniejszenia ciężaru co wiązało się nieuchronnie ze skróceniem wędzisk (jak wiadomo na starość wszystko się skraca :( ).

Teraz mój arsenał zdecydowanie oscyluje w granicach króciaków:

- Konger Ultris Jig Micron 232cm/0,5-6g (rewelacyjna)

- Storm Adventure Cast Ultra Light 198cm/3,5-7g (dopiero raczkuję)

- Okuma Black Rock Cast 2,13m/10-35g (jak wyżej)

- z kutra Jaxon Arcadia Pilk 210cm/100-200g (rzadko, bo daleko do morza)

- wyjątek do spinningu z brzegu morza Konger World Champion Classic 300cm/10-35g (jak wyżej).

Jak widać w większości moje wędziska nie przekraczają 232cm ze zdecydowaną dominacją około 200cm. Dodam, że łowię wyłącznie z brzegu (za wyjątkiem kutra) lub brodząc i jak dotąd nie dostrzegłem różnicy w wynikach skutkiem skrócenia wędzisk... i tak niewiele łowię, nie marząc nawet o okazach... ;)


Użytkownik Alexspin edytował ten post 24 wrzesień 2017 - 12:36


#80 OFFLINE   lukaszannopol13

lukaszannopol13

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 165 postów

Napisano 26 wrzesień 2017 - 07:02

Okonie od.1.68m do 2.2m. Szczupły od 1.85 do 2.7m. Zależy gdzie i czym chcę rzucać

Wysłane z mojego H60-L04 przy użyciu Tapatalka
  • Alexspin lubi to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych