Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Multik - złe nawijanie plecionki


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
53 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   Zyga102

Zyga102

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 779 postów
  • LokalizacjaPolska

Napisano 03 styczeń 2016 - 17:00

Czy lepiej jeszcze dołożyć podkład, żeby wypełnić tę szpulę prawie do końca ?



#22 OFFLINE   BazyL

BazyL

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5417 postów
  • Imię:Kamil

Napisano 03 styczeń 2016 - 17:00

ja zawsze nawijam suchą i przez jedną przelotkę, wg mnie to trzymać multik prosto, zwłaszcza jeśli nawijamy z oporem, bo wodzik ma swoją bezwładność, czyli z równym oporem, dletego uzywam zawsze takiego ustrojstawa do mocowania szpuli z regulacją oporu

 

Załączony plik  High-Quality-Compact-Lightweight-Fishing-Line-Winder-Reel-Spool-Spooler-System-Tackle-Aluminum-Tensioner-Contorl.jpg   26,27 KB   14 Ilość pobrań


Użytkownik bazyloss edytował ten post 03 styczeń 2016 - 17:00


#23 OFFLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10141 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 03 styczeń 2016 - 17:09

Ja tak jak Kamil, nawijam na sucho tylko bez takiego "ustrojstwa" . Docisk przez szmatkę (polecam mikrofibrę nie zalecam tkanin naturalnych-len, bawełna) reguluję czujnymi paluszkami ;)



#24 OFFLINE   proraf

proraf

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 346 postów
  • LokalizacjaGorzów Wlkp
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:預言者

Napisano 03 styczeń 2016 - 17:47

Czy w multiplikatorach ma znaczenie ilość nawiniętej linki??

W stałej szpuli tak, ma to wpływ na odległość rzutu.

Tutaj nie zauważyłem aby ilość ( nawinięta pod rant lub nie)miała znaczenie, a wręcz przy UL baitcastingu jeden z kolegów zwrócił mi uwagę po co mi tyle linki, 50 m wystarczy i szpulka jest lżejsza.

Jeśli koledze weszło tyle plecionki to po co obciążać szpulkę podkładem??


Użytkownik proraf edytował ten post 03 styczeń 2016 - 17:48


#25 OFFLINE   Zyga102

Zyga102

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 779 postów
  • LokalizacjaPolska

Napisano 03 styczeń 2016 - 18:08

Proraf;

 

Zabrzmiało to fajnie ale teraz tak myślę technicznie i sam sobie próbuję odpowiedzieć;

Chyba lepiej i może równiej wyleci plecionka na przeciwko otworu spustowego , niż pokonywanie jakiś zawiłości , zakrętów i tracenie prędkości na uderzaniu w okrągłą szczelinę przed opuszczeniem multika. Tak sobie kombinuję i może niepotrzebnie sam się nad sobą znęcam. Może to tak mało zmienia , że nie jest warte kombinowania .... :) .

A co koledzy na to ...



#26 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15579 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 03 styczeń 2016 - 18:09

Wg. mnie ilość linki może mieć wpływ na długość rzutu. Tak teoretycznie - nawiń na rurkę 1 cm i na rurkę 5 cm podobną ilość linki. Z której rurki łatwiej ją odwinąć? 

Tam gdzie masa szpulki ma duże znaczenie czyli  L/UL pewnie będzie lepiej gdy nawiniemy mniej linki.


Użytkownik godski edytował ten post 03 styczeń 2016 - 18:11

  • fish28 lubi to

#27 OFFLINE   proraf

proraf

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 346 postów
  • LokalizacjaGorzów Wlkp
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:預言者

Napisano 03 styczeń 2016 - 18:16

Wg. mnie ilość linki może mieć wpływ na długość rzutu. Tak teoretycznie - nawiń na rurkę 1 cm i na rurkę 5 cm podobną ilość linki. Z której rurki łatwiej ją odwinąć? 

Tam gdzie masa szpulki ma duże znaczenie czyli  L/UL pewnie będzie lepiej gdy nawiniemy mniej linki.

Zgodzę się z Tobą, ale u kol.Zyga 102 brakuje do rantu max 3 mm plecionki, nie sądzę by to miało jakiś wpływ na odległość rzutu.



#28 OFFLINE   fish28

fish28

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2672 postów
  • Imię:Darek

Napisano 03 styczeń 2016 - 18:26

Wg. mnie ilość linki może mieć wpływ na długość rzutu. Tak teoretycznie - nawiń na rurkę 1 cm i na rurkę 5 cm podobną ilość linki. Z której rurki łatwiej ją odwinąć? 

Tam gdzie masa szpulki ma duże znaczenie czyli  L/UL pewnie będzie lepiej gdy nawiniemy mniej linki.

Dokładnie.

Zauważyłem że jak stracę dużą ilość linki, to rzuty drastycznie się skracają, gdyż szpulka musi osiągnąć większą prędkość z racji mniejszej średnicy nawiniętej linki.

A po za tym jak nie nawinąłeś, choćby kilku zwojów żyłki na szpulę, to może Ci się ślizgać linka po niej. No chyba że szpulka jest ażurowana i zamocowałeś do dziurki.



#29 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15579 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 03 styczeń 2016 - 18:26

Lepiej mieć więcej także z powodu ewentualnej brody. Szczególnie u początkujących.

 

 

Zakładając że 10 mm czyni różnicę to 3 mm też uczyni - tyle że mniejszą.


  • Zyga102 lubi to

#30 OFFLINE   Zyga102

Zyga102

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 779 postów
  • LokalizacjaPolska

Napisano 03 styczeń 2016 - 18:40

Wg. mnie ilość linki może mieć wpływ na długość rzutu. Tak teoretycznie - nawiń na rurkę 1 cm i na rurkę 5 cm podobną ilość linki. Z której rurki łatwiej ją odwinąć? 

Tam gdzie masa szpulki ma duże znaczenie czyli  L/UL pewnie będzie lepiej gdy nawiniemy mniej linki.

 

I tym mnie przekonałeś ... :) . Dokręcę na podkład plecionki , bo mam otworki w szpuli Chyba wszystko jedno ...Żyłka- Plecionka.

I jeszcze dodam "godski " , że to mój super sprawujący się  multik CITICA 201E ( japan ) , który kupiłem pod wpływem Twojego kiedyś wpisu-opisu wymiany łożysk i takiego tam tuningu  :highfive: . Pozdro...Zyga


Użytkownik Zyga102 edytował ten post 03 styczeń 2016 - 18:40

  • minecjusz lubi to

#31 OFFLINE   BazyL

BazyL

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5417 postów
  • Imię:Kamil

Napisano 03 styczeń 2016 - 18:40

jeśli przynęty są stosunkowo ciężkie nawijam pod rant i potem odwijam jakieś 10m, do lekkich nawijam jakieś 80%, ale też nie mniej niż połowę

zauważyliście, że np. dla szpil SV podawany jest zalecany min i max nawój, nie mam dostatecznych umiejętności , aby to policzyć, ale tak na czuja "dynamicznego" zakładam, że średni stosunek siły inercji do uruchomienia szpuli do siły bezwładności w jednym cyklu (rzut) jest pewnie wtedy najbardziej optymalny

 

co do bród, to pewnie ma też znaczenie, że przy pełnej szpuli, jak już ją uruchomimy odpowiednio ciężką przynętą/wymachem to siła bezwładności takiej szpuli jest duża i wymaga większej kontroli, ale chyba ważniejsze, że jest to "użytkowany" / luźniejszy odcinek linki, po stracie zazwyczaj trafiamy na bardziej upakowany odcinek, mniej skłonny do odwijania (dotyczy to też odległości rzutu), a jakoś z doświadczenia wiem, że przy nawijaniu przez palce, to zazwyczaj na dole linka jest bardziej ściśnięta niż na górze, to taka wioskowa psychologia, ale czym bliżej rantu tym podświadomie uścisk spada :)


Użytkownik bazyloss edytował ten post 03 styczeń 2016 - 18:41

  • MarcinZet lubi to

#32 OFFLINE   Novis

Novis

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1742 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Nowicki

Napisano 03 styczeń 2016 - 18:40

Może się zdarzyć jeszcze jedna opcja (mnie się to zdarzyło, choć do dziś nie wiem jak). Plecionka jakimś cudem nie przechodziła przez wodzik. Tzn, myślałem, iż przechodzi, ale było inaczej :D . W tej opcji multik nawija plecionkę, delikatnie rzecz ujmując, bardzo nierówno. Możecie kiedyś spróbować :lol:



#33 OFFLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10141 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 03 styczeń 2016 - 18:54

Jeśli chodzi o podkład to wybieram żyłkę (nawet przy ażurowej szpuli) nie tylko z powodu nie ślizgania się po dnie szpulki. Kiedyś zważyłem konieczna ilość podkładu z żyłki i suchej plecionki. Wyszło mi, że podkład z żyłki jest ok 10% lżejszy. Jeśli dodamy do tego, że podkład z plecionki własnie na szpulce ażurowanej wchłonie jakiś dodatkowy procent wilgoci co bez wątpienia ma wpływ na wagę. Przy średnio ciężkim i ciężkim castingu nie ma to w ogóle znaczenia ale przy L i UL ...?



#34 OFFLINE   haja1978

haja1978

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 911 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Arkadiusz

Napisano 03 styczeń 2016 - 19:06

Dobra, obalmy kilka mitów:

1) @ Zyga102 - nadal Twój nawój jest daleki od ideału (zwłaszcza przy krawędziach szpuli są luki) i linka może się tam kleszczyć - polecam po każdym zaczepie, a szczerze w Nowym Roku życzę, aby po udanym holu, kolejny rzut wykonywać nie na 100% = więcej przynet w pudełku.

Po prostu Twój shimaniak (chyba) tak nawija i nic na to nie poradzisz - dla multika nie ma znaczenia, czy nawijasz na sucho, czy na mokro - ja na multik zdecydowanie wolę nawijać pletkę na sucho, bo mokra linka pęcznieje, potem wysycha i jeśli sporo wypiła to okazuje się, że po wyschnięciu zwoje mogą być zbyt luźno - na sucho ten problem nie istnieje

Dla pocieszenia, Twój młynek tak nawija bo ma dość szybki posuw wodzika, podobnie jak teoretycznie dedykowane do pletki Zillionki PE Special, zwłaszcza w wersji 6.3, jakby nimi nie nawijać robią dokładnie takie dwa małe garbki - niestety pletka na nich się szybciej zużywa, bo ma wiekszy kontakt z paluchem i spadającymi zwojami i czasami potrafi się zakleszczyć.

2) Żyłka na szpulę pod pletkę to nie jest konieczność, jak porządnie i mocno nawiniesz suchą pletkę, nic nigdy nie będzie się ślizgać

3) Ja nawijam wyłącznie na dolniku (mam do tego celu jakiego złamasa), linka przewleczona przez jedną przelotkę, dolnik solidnie podparty, linka przepuszczona przez książki (regulujesz sobie opór wysnuwania jak chcesz) i tyle, żadnej filozofii.

4) Było to już opisywane nie raz, głębokość nawoju ma kapitalne znaczenie - raz, że "Dwa Pi Er" - a więc od ilości nawiniętej linki na szpulkę zależy wielkość nawoju - przy szpulce o średnicy 34 mm niedowinięcie 3mm do rantu, powoduje, że maksymalny nawój przy przełożeniu 6:1 skraca się o mniej więcej12 cm, a to już jest spora różnica, nawijać na obrót korby 12 cm mniej - nie muszę chyba tłumaczyć jak to wygląda przy założeniu tej samej odległości rzutu, a więc gdy ze szpulki zejdzie kikadziesiąt metrów linki - na niewyplełnionej szpuli początek prowadzenia przynęty  przypomina tempo walca drogowego - jeśli ktoś tego potrzebuje ok, ale jeśli przyneta ma natychmiast startować, do podbijania, wybierania luzy przy jerkach itd. to raczej przypomina katorgę niż łowienie

No i kwestia odległości - już to ktoś poruszył, że dla takiej samej odległości sporo razy więcej musi się obrócić szpulka z mniejszym nawojem, a to w niczym nie pomaga.

Japońce oczywiście testowali, co się bardziej opłaca, mały nawój, czy większy, kosztem cięższej (waga linki) szpulki - wyszło, że to drugie mimo wszystko, choć wiemy doskonale, jak wykonują szpulki UL - bezkompromisowo, a więc bez miejsca na podkład ale za to z pełnym nawojem pod rant.

Poza tym, Kolega @Zyga102 namotał linkę 16kg, więc raczej nie UL/L mu w głowie.

Wielu brań i tyluż udanych holi w Nowym Roku Koledzy.

Pozdrawiam i nie przynudzam dalej.

Arek


Użytkownik haja1978 edytował ten post 03 styczeń 2016 - 19:08


#35 OFFLINE   BazyL

BazyL

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5417 postów
  • Imię:Kamil

Napisano 03 styczeń 2016 - 19:16

i tak i nie, zacytuję sam siebie i zapytam, gdzie robię błąd ?

 

"a nawet policzyłem, obwód szpuli 36mm = 113mm, 34mm = 107mm, różnica przy nawoju po rant = 6mm, więc myślę, że sprawiedliwie będzie policzyć zysk średni 4mm (długi rzut)

 

czyli na 250 obrotach szpuli zyskujesz cały 1m, to ile ta szpula ma się razy obrócić, aby była jakaś zauważalna różnica ?"



#36 OFFLINE   Zyga102

Zyga102

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 779 postów
  • LokalizacjaPolska

Napisano 03 styczeń 2016 - 19:44

Haja 1978;

 

No to Arku dałeś piękny wykład. I bardzo dobrze. Uczmy się , bo tego nigdy za wiele. Dzięki za nie mały wysiłek włożony w pisanie... :highfive: .

Dzięki takim uwagom wszyscy zyskujemy i nie koniecznie musimy się z tym zgadzać . Ale warto przemyśleć i wysnuć wnioski.



#37 OFFLINE   rothen

rothen

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 674 postów
  • LokalizacjaBłonie k/W-wy
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Nowak

Napisano 03 styczeń 2016 - 19:52

Panowie kolega załatwił problem,a teraz widzę dywagację.Na sucho czy na mokro, a może przez książkę,ale moment na szpuli jest mało plecionki,to teraz może wzór typu ilość plecionki = nawój na szpulę.Widzę zaczyna się zima :)

#38 OFFLINE   haja1978

haja1978

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 911 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Arkadiusz

Napisano 03 styczeń 2016 - 20:17

i tak i nie, zacytuję sam siebie i zapytam, gdzie robię błąd ?

 

"a nawet policzyłem, obwód szpuli 36mm = 113mm, 34mm = 107mm, różnica przy nawoju po rant = 6mm, więc myślę, że sprawiedliwie będzie policzyć zysk średni 4mm (długi rzut)

 

czyli na 250 obrotach szpuli zyskujesz cały 1m, to ile ta szpula ma się razy obrócić, aby była jakaś zauważalna różnica ?"

Kamil, jeśli mnie o to pytasz, to nigdzie nie zrobiłeś błędu, ale u Ciebie brakuje 1mm do rantu szpulki 36mm :)

A u Kolegi @Zyga102 brakuje co najmniej trzech, co przy szpulce załóżmy 34m daje już spore wartości -

bazując tylko na obwodach maksymalnego wypełnienia danej szpulki masz te ok 107mm obwodu dla 34mm i 88mm dla wypełnienia, gdy brakuje 3 mm do rantu, więc dla rzutu 30 metrowego szpulka musi się zakręcić odpowiednio dla maksimum wypełnienia 280 razy a dla wypełnienia 3mm mniejszego już ponad 340 razy, więc to już jest zauważalna różnica - ponad 60 obrotów szpulki więcej dla takiego samego rzutu na odległość 30m

Poza tym, główna różnica w nawoju na obrót korbki :)



#39 OFFLINE   BazyL

BazyL

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5417 postów
  • Imię:Kamil

Napisano 03 styczeń 2016 - 20:35

ano jeśli chodzi o skuteczność/odległość/ilość obrotów względem pełnego wypełnienia i połowicznego (na starcie) , to OK, nie załapałem :)

 

mnie właśnie bardziej boli nawój na obrót, zwłaszcza przy przełożeniu 6.3 i mniejszym, jak zostanie połowa linki na szpuli, to warunki użytkowania się zupełnie zmieniają :(


Użytkownik bazyloss edytował ten post 03 styczeń 2016 - 20:36

  • haja1978 lubi to

#40 OFFLINE   Zyga102

Zyga102

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 779 postów
  • LokalizacjaPolska

Napisano 04 styczeń 2016 - 09:06

Drugie podejście i pletka nawinięta idealnie.

Na całym kiju, na sucho z podkładem ( żyłka )  i przez książki ( Encyklopedia ) . Zdecydowana jakość przy tak mądrej książce.... :) .

I po co panikowałem...? , spokój i rozwaga, czytanie, słuchanie mądrych podpowiedzi oraz wysnuwanie własnych wniosków .... :D .

Dzięki dla Wszystkich.... :clappinghands:


Użytkownik Zyga102 edytował ten post 04 styczeń 2016 - 09:09

  • fish28, godski i MarcinZet lubią to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych