Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Zestaw Początkującego Krętacza


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
54 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   PL1962

PL1962

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 77 postów
  • LokalizacjaZ PKS-u

Napisano 07 sierpień 2014 - 10:18

Mogli byście mi doradzić czy coś jeszcze dobrać do tego? 

1. Imadło http://www.bogdangaw...roducts_id/2172

2. Nożyczki 

3. Wiązadełko 

4. Nawijarka

5.szczypce do jeżynki 

Ewentualnie co jeszcze z narzędzi i oczywiście materiały jakie zakupić na początek. 

Dziękuję z góry za odpowiedzi i pozdrawiam



#2 OFFLINE   Roseth

Roseth

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 307 postów
  • LokalizacjaDolina Mierzawy
  • Imię:Łukasz

Napisano 07 sierpień 2014 - 10:53

Proponuję kupić od razu kilka nawijarek, niektóre "produkty" wymagają użycia jednocześnie kilku nici, których zresztą też potrzebujesz (a rodzaj w zależności od tego, co chcesz kręcić). Jeszcze jakiś klej/szelak do wykończeń, może lameta ołowiana. Materiałów nie sposób polecić bez wiedzy, co chcesz głównie kręcić



#3 OFFLINE   PL1962

PL1962

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 77 postów
  • LokalizacjaZ PKS-u

Napisano 07 sierpień 2014 - 11:47

chce zaczac od suchych a pozniej cos klenio-jaziowego tym bardziej ze na muche lapie niespelna 2 msc



#4 OFFLINE   Pendergrast

Pendergrast

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 376 postów
  • LokalizacjaBusko-Zdrój

Napisano 07 sierpień 2014 - 17:14

Bobinka tylko z ceramiczną końcówką. Zwykłe rwą straszliwie. Nici, lamety, dubbingi, pióra itp. Najlepiej zobacz jakie muchy konkretnie chcesz kręcić i kup materiały pod nie. Do suchych to CDC, sarna. Do nimf główki mosiądz, wolfram w różnych średnicach. Tak jak kolega wyżej wspominał drut ołowiany.

Jak kręcisz z dubbingiem to i wosk lub dubbing twister, to do ciężkich przypadków np. foki. No i najważniejsze haki. Z tańszych Akita, z droższych gamakatsu, tiemco, osobiście uwielbiam haki knapek bezzadziory. Nie będę się rozpisywał. Jak coś to pisz na priv. Pozdrawiam.



#5 OFFLINE   robert.bednarczyk

robert.bednarczyk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2064 postów
  • Lokalizacjalubelskie
  • Imię:Robert

Napisano 01 wrzesień 2014 - 19:26

Koledzy, jako, że zdecydowałem się na własnoręczne "kręcenie" much muszę zacząć od zgromadzenia narzędzi i z tego też powodu podłączam się do tematu.  

Proszę o porady co warto kupić - mile widziane konkrety, najlepiej z linkami do sklepów. Szczególnie proszę o podpowiedzi na czym nie warto oszczędzać, a na czym można, bo nie chciałbym znowu popłynąć na grube setki PLN, jednak z drugiej strony nie chcę kupować byle czego. Na narzędzia drobne typu nawijarka, nożyczki, wiązadełko, szczypce do jeżynki, jestem w stanie wydać parę groszy więcej przy założeniu, że będą naprawdę wysokiej jakości i nie będę musiał ich ponownie kompletować za rok czy dwa. Co do imadeł jestem kompletnie zdezorientowany, bo ceny wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset i znacznie więcej zł. Zaznaczam, że nie zamierzam produkować hurtowych ilości much na sprzedaż, a raczej wyłącznie dla siebie. Tak więc nie potrzebuję czegoś super wypasionego, ale nie chcę byle g....

 

Z góry dzięki za pomoc.

 

Robert.



#6 OFFLINE   Paweł Bugajski

Paweł Bugajski

    dawniej "kardi"

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1970 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Bugajski

Napisano 01 wrzesień 2014 - 20:26

Hej  :)

Najwyższy czas na samodzielne kręcenie muszek ! Teraz to się zacznie ... :P

O imadłach trochę tutaj http://jerkbait.pl/t...imadło-muchowe/

 



#7 OFFLINE   robert.bednarczyk

robert.bednarczyk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2064 postów
  • Lokalizacjalubelskie
  • Imię:Robert

Napisano 01 wrzesień 2014 - 21:16

Dzięki Paweł - nie zauważyłem tego tematu. To Twoje wygląda nieźle, a jak się sprawuje ?

Myślałem, że taniej ten warsztat "opędzę", nic nie wiem o imadłach muchowych. Opcję kosztownego gadżetu odrzucam, ale nie chcę mieć problemów z regulacja nacisku szczęk, osłabianiem grotu haczyka itp., itd. Nie mam pojęcia na ile istotna miałaby być funkcja rotary, przy założeniu, że pewnie więcej niż 100 much rocznie nie zrobię. W ofercie Flyhouse są imadła w przyzwoitym zakresie cenowym 180 - 255 np. takie, sygnowane Made in USA - tyle, że czegoś mu tam na dole brakuje - podstawki czy zacisku do blatu, który jak sądzę trzeba kupić niezależnie.

 

53AR_bg.jpg



#8 OFFLINE   robert.bednarczyk

robert.bednarczyk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2064 postów
  • Lokalizacjalubelskie
  • Imię:Robert

Napisano 01 wrzesień 2014 - 21:35

Koledzy - czytam trochę o tych imadłach - znajduję pozytywne opinie na temat Regala jak i jego podróbki - czy ów regal to jest to z Orvisa, którego fotkę pobrałem z tej strony

 

http://www.flyhouse..../kupuj/imadelka.

 

Wygląda to ok., choć cena......szkoda gadać zwłaszcza z podstawką, ale z klamrą (jak rozumiem zaciskiem do mocowania do blatu)

we Flyhouse już "tylko" 780 zł...... też pieniądze, o których nie myślałem, ale już znacznie strawniejsze niż 1240 zł.

 

A ta indyjska podróbka gdzie jest osiągalna ?

 

2H5T_bg.jpg



#9 OFFLINE   Marszal

Marszal

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 548 postów
  • LokalizacjaKarkonosze
  • Imię:Mariusz
  • Nazwisko:Szalej

Napisano 02 wrzesień 2014 - 07:13

Robert, witaj w kolejnym, nieograniczonym obszarze naszego hobby. Twoją deklarację o stu muchach rocznie biorę jako żart. Te sto muszek ukręcisz w pierwszym tygodniu.  

Jeśli chodzi o imadła, skoro zdecydowałeś się na Ten krok, postaraj się zakupić przyrząd na długie lata. Funkcja "rotary" niezwykle pożądana, a czasami wręcz konieczna. Pewnie będziesz chciał kręcić muchy szczupakowe, więc miej ten fakt na uwadze przy zakupie imadła. Moim zdaniem na imadełko przeznacz około 400 do 500 PLN i problem powinieneś mieć z głowy na lata. Ja używam tego:

http://www.taimen.co...vice_3695/91219

Jestem z niego zadowolony, chociaż niektórym nie podoba się kolor podstawy. Właśnie, kup imadło z podstawą, będziesz miał lżej u żony. Walające się resztki piór można odkurzaczem pozbierać, naprawić uszkodzoną krawędź biurka już trudniej.

Jeśli chodzi o nawijarki, te są bardzo dobre. Sam kupiłem kilka i jestem zadowolony.

http://www.salar.pl/...roducts_id/4327

Kup kilka, będą potrzebne.

Jeśli miałbym poradzić Ci wybór szczypiec do jeżynek, polecam te. Używam i chwalę.

http://www.salar.pl/...roducts_id/7301

W zasadzie jedne wystarczą.

 

Nożyczki - dwie sztuki: proste i zagięte, dobrej klasy i trwale ostre. Niestety będą trochę kosztowały.

 

Na tą chwilę to tyle, bo muszę oddać się drugiej pasji - pracy.


  • Paweł Bugajski lubi to

#10 OFFLINE   Marszal

Marszal

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 548 postów
  • LokalizacjaKarkonosze
  • Imię:Mariusz
  • Nazwisko:Szalej

Napisano 02 wrzesień 2014 - 12:01

W wolnej chwili będę kontynuował watek.

Wiązadełko. Mam takie stare, w drewnianej oprawie i bardzo je lubię. Aż boję się pomyśleć, jak kiedyś dokona swojego żywota. Mam już następcę, ale ......

http://www.salar.pl/...roducts_id/4471

 

Według mnie warto mieć jeszcze przyrząd do półwęzłów, gładki, z kilkoma średnicami rurki. Ostatnio kupiłem ten:

http://www.wildcreek...al-Finisher/931

 

Oczywiście niezbędnym jest stacker, np taki:

http://www.salar.pl/...roducts_id/1695

 

Jeszcze kilka drobiazgów:

http://www.salar.pl/...roducts_id/7565

http://www.salar.pl/...roducts_id/1151

http://www.salar.pl/...roducts_id/7505

 

Myślę, że to podstawa, reszta wyjdzie w trakcie pracy. Ale to wszystko nic w porównaniu do świata materiałów muchowych. Tam to dopiero człowiek oczopląsu dostaje jak uświadomi sobie, co by chciał mieć pod ręką. Ile by tego nie było w skrzynce, zawsze jest mało, zawsze czegoś brakuje.

 

Trzymam kciuki - za Ciebie i twój portfel.



#11 OFFLINE   robert.bednarczyk

robert.bednarczyk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2064 postów
  • Lokalizacjalubelskie
  • Imię:Robert

Napisano 02 wrzesień 2014 - 14:00

Bardzo, bardzo serdeczne podziękowania Mariusz, za jakże wyczerpującą odpowiedź.

Wpierniczyłem się w to wędkarstwo muchowe ;) ........., wędeczki, kołowroteczki, śpioszki, buciki,.......a teraz jeszcze Panie "warstat" entomologiczny muszę stworzyć od nowa..... :huh: ......, myślałem, że aż tyle tego nie będzie trzeba.



#12 OFFLINE   Marszal

Marszal

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 548 postów
  • LokalizacjaKarkonosze
  • Imię:Mariusz
  • Nazwisko:Szalej

Napisano 02 wrzesień 2014 - 15:07

Wpierniczyłem się w to wędkarstwo muchowe ;) ........., wędeczki, kołowroteczki, śpioszki, buciki,.......a teraz jeszcze Panie "warstat" entomologiczny muszę stworzyć od nowa..... :huh: .

Parafrazując jeden z kabaretów.... noooooooooo.



#13 OFFLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1826 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 02 wrzesień 2014 - 22:15

Paradoksalnie po jakimś czasie okazuje się że tak naprawdę wiele materiałów które były nam "niezbędnie potrzebne" to zamrożona na wiele lat gotówka ;)

Po początkowym okresie fascynacji i kolekcjonerstwa, kręcenia co popadnie i wszystkich wzorów naraz, okazauje się że łowimy zaledwie na kilka...

Co z tego że mam teraz pół szafy róznych piór, sierści, syntetyków, skoro większość jest bo jest, a dokupuję wciąż te same ;-)

Żeby było smieszniej, to wraz z wprawą przychodzi dużo mniejsze ich zużycie.

To jak ze starą prawdą o duubingu:

- Weź połowę tego co wydaje Ci się że jest potrzebne, podziel to na dwa i jedną część odłóż spowrotem ;-) - wtedy uzywasz właściwej jego ilości...

 

Tak więc zanim wybierzesz się na zakupy materiałów - usiądź, pomyśl na co łowisz i co chcesz ukręcić. Powoli spokojnie zacznij od najprostszych żeby wyrobić sobie odruchy prawidłowe i wykonywanie elementów muchy, bo w sumie wszystkie sa takie same... wszystkie robi się tak samo,  jedynie z innych kombinacji materiałów ;-)


  • eRKa i Przemek_M lubią to

#14 OFFLINE   robert.bednarczyk

robert.bednarczyk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2064 postów
  • Lokalizacjalubelskie
  • Imię:Robert

Napisano 02 wrzesień 2014 - 22:48

Co do materiałów do robienia muszek to jeszcze Was pomęczę....., teraz priorytet to wybranie imadła i niezbędnych dodatków by móc ruszyć.

Niewątpliwie zacznę od kręcenia muszek dla mnie jesiennej pierwszej potrzeby czyli tubowych i tradycyjnych szczupakowych....., co teoretycznie nie wydaje mi się bardzo skomplikowane......teoretycznie, a jak to wyjdzie zobaczymy. Jako, że w miarę dokładnie wiem co u mnie jest skuteczne na zębacze zacznę od sprawdzonych wzorów i kolorów...., choć muchowa - szczupakowa jesień 2013 r. to moja wielka porażka, więc muszę pokombinować.

Później przyjdzie czas na nimfy,..... sukcesywnie coraz mniejsze, a na koniec suche......., z którymi obawiam się będę miał największe problemy.  

 

Teraz wielka prośba - czy ten Orvis Regal z mojego wczorajszego postu wart jest zainteresowania, czy może lepiej kupić coś z innych proponowanych tu imadałek ? Nie chcę wydać za dużo, ale nie chcę też potem żałować. Mariusz Szalej (@Marszal) pokazał komplet......., proszę o więcej bym miał poszerzone opcje wyboru.



#15 OFFLINE   Kacper.K

Kacper.K

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2132 postów
  • LokalizacjaSzczecin/Lębork

Napisano 03 wrzesień 2014 - 06:54

Kup na razie tego indyjskiego regala, w zupełności Ci wystarczy, a jak przyjdzie ochota na coś lepszego spowodowana rzeczywistą potrzebą bądź chęcią posiadania, to najwyżej wymienisz sobie na jakieś fajne "amerykańskie" ;). Dużo nie stracisz, a zawsze możesz je wykorzystać do dużych much. 

Nie wiem czy właściwie jest zaczynać od dużych szczupakowych much, może się okazać że wiele materiału zmarnujesz na próby. Najlepiej byłoby gdybyś z kimś się zgadał i poprosił go o kilka lekcji - pozwoli Ci to oszczędzić sporo czasu na poznawaniu wielu spraw. 

 

Warto kupić dobry finisher, nie wiem dlaczego tak jest ale jak się nauczysz jednym wiązać to potem bardzo ciężko jest się przestawić na inny mimo, że zasada działania ta sama. 



#16 OFFLINE   robert.bednarczyk

robert.bednarczyk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2064 postów
  • Lokalizacjalubelskie
  • Imię:Robert

Napisano 03 wrzesień 2014 - 07:34

Dzięki Kacper - za jakieś namiary na indyjskiego regala byłbym bardzo wdzięczny, bo coś sam nie umiem znaleźć.

Z lekcjami kręcenia raczej nie będzie problemu, a o szczupakowych pomyślałem, bo najbardziej mi teraz potrzebne i dość proste się wydają,.... ale może to złudny optymizm.



#17 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4430 postów

Napisano 03 wrzesień 2014 - 13:33

Robert,

 

Ja osobiscie nie lubie Regali czy ich kopi, nie maja funkcji rotary co mi osobiscie bardzo sie przydaje. Ja bym poszukal jakiegos Snowbee czy czegos podobnego jesli zas lubisz wydawac kase to Anvil Atlas jest swietnym rozwiazaniem w sumie na cale zycie. 

 

Nie kupuj tez pod zadnym pozorem tanich bobinek, szkoda czasu i nerwow gdy za niecale 60 zl masz cos takiego: 

 

http://www.bogdangaw...products_id/324

 

Uzywam od paru lat i sa super. 

 

Nozyczki masz tutaj: 

 

http://www.bogdangaw...roducts_id/2152

 

Na poczatek starcza, pozniej warto isc w wolfram ale to juz okolo 100 zl. 

 

Materialy to temat rzeka i wiele tysiecy zlotych utopionych na lata jak pisano wczesniej, czesc jakie kupilem gdy zaczynalem przygode dopiero znalazla zastosowanie. 

 

Za pare dni bede wystawial swietnej jakosci genetyczne piora do sucharow, dam ci znac. 

 

Zostaja jeszcze haczyki, streamerowe wedlug mnie najlepsze robi Varivas ( duzo wieksza skutecznosc zaciec niz Tiemco), reszty uzywam gdy tylko moge Tiemco, szczegolnie z seri SPBL, maja swietne ostrze, nie rozwalajace rybich pyskow jak Knapek i kapitalnie trzymaja ryby ( modele 100 spbl czy 2499 spbl- moj ulubiony haczyk).

 

Pozdrawiam,

 

Bujo


  • platynowłosy lubi to

#18 OFFLINE   robert.bednarczyk

robert.bednarczyk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2064 postów
  • Lokalizacjalubelskie
  • Imię:Robert

Napisano 03 wrzesień 2014 - 21:12

Michał (@Bujo) wielkie podziękowania za konkretne rady. Tylko jeszcze potwierdź mi bardzo proszę czy to imadło Anvil Atlas, które tak pozytywnie oceniasz to jest dokładnie to, które zalinkował Mariusz (@Marszal) ? 

 

O takie http://www.taimen.co...vice_3695/91219

 

Jeśli tak to jego cena wydaje mi się dość strawna, choć z pewnym bólem, bo chciałem kupić jakąś wędkę #6 do streamera (tą moją #4 mid flex kiepsko to wychodzi).

Mam nadzieję, że cena z linku zawiera komplet i nie trzeba będzie dopłacać za jakieś opcjonalne uchwyty czy podstawki. Poza tym wpadnie za chwilę ekstra grosz z okazji 25 - lecia pracy w tej samej firmie (uffffff.... lekko nie było) więc dam radę.

Te pióra biorę od Ciebie w ciemno więc koniecznie się odezwij.

 Pewnie będę jeszcze Ciebie i innych zamęczał pytaniami, gromadząc sprzęt.

 

Dzięki Twojej i Mariusza pozytywnej rekomendacji jestem na 95% zdecydowany na to imadło  Anvil, tym bardziej, że Regala na podstawce z brązu za 1200 zł. i tak bym nie kupił, bo to już jakieś kompletne przegięcie.

 

Serdeczności. Robert.

 

Ps. Bardzo się cieszę, że się odezwałeś i nie jesteś na mnie wkurzony za ten kołowrotkowy temat (mam nadzieję)  :) .



#19 OFFLINE   robert.bednarczyk

robert.bednarczyk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2064 postów
  • Lokalizacjalubelskie
  • Imię:Robert

Napisano 03 wrzesień 2014 - 21:17

Już sprawdziłem - w Anvilu jest w komplecie podstawka i uchwyt do stołu - świetnie - jeszcze bardziej mi się to podoba. Już na 98% wiem co kupię.



#20 OFFLINE   Marszal

Marszal

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 548 postów
  • LokalizacjaKarkonosze
  • Imię:Mariusz
  • Nazwisko:Szalej

Napisano 03 wrzesień 2014 - 21:46

Robert, lubię tego Anvila. Ma szczęki, w których mocuję i małe i wielkie haki. Ma funkcję "rotary" którą lubię i wykorzystuję, chociażby przy lakierowaniu główek. Jest dostatecznie ciężkie i stabilne. Jedyne do czego musiałem się przyzwyczaić, to jego wysokość. Zaczynałem imadłem z większą odległością szczęk od blatu, ale już przywykłem. Poza tym imadło na swojej podstawce to takie imadło zawsze gotowe. Jak chcę odreagować, stawiam je na stole, wyciągam zasobnik z narzędziami, parę haków i garstkę materiałów i kręcę. Po pół godziny jestem już spokojny, a w pudełku mam kilka dodatkowych much.

Jeśli mogę coś poradzić, na początek spróbuj nauczyć się dobrze i wygodnie dla Ciebie prowadzić nawijarkę, rób muchy wolno i dokładnie, poczytaj trochę o proporcjach. Pamiętaj, że nie warto czasami kończyć muchy jak widzisz, że coś w niej jest nie tak (brak miejsca na główkę lub za duży łeb). Rozwiniesz nić, poodcinasz co trzeba i od początku, aż do samozadowolenia. Najprostsze to brązki - złotogłówki. I niewiele taniego materiału potrzeba i jednocześnie zyskasz trochę fajnych i łownych much. 

Zacznij od much na większych hakach, żeby wyrobić sobie umiejętności układania nici, dowiązywania do haka materiałów, zakończenia muchy itp. Powoli będziesz widział, że coraz lepiej idzie. Odsyłam do lektury obowiązkowej (do pooglądania):

https://www.youtube....eMcPhail/videos

Powodzenia na nowej drodze ..... wędkarstwa.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych