Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Wędkarstwo podlodowe - co powinienem wiedzieć?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
173 odpowiedzi w tym temacie

#61 OFFLINE   Viking

Viking

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 267 postów

Napisano 26 październik 2018 - 19:52

 Też mam FL-18.Wożę na dziecięcych plastikowych sankach w wiaderku które zarazem jest siedziskiem z pokrywą oklejoną styropianem

fajnie wiedzieć ze kol ma ten sam model ,jesli pozwolisz to bede Cie  dopytywać o obsługę,

Do tej pory tez latałem tylko z  takim wiaderkiem  z przyklejonym styropianem i wszystko co potrzebne w nim bylo ,ok.flasher we wiaderku a reszta klamotów gdzie ? 


  • starydrwal lubi to

#62 OFFLINE   starydrwal

starydrwal

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 181 postów
  • LokalizacjaBrzeg

Napisano 27 październik 2018 - 18:25

fajnie wiedzieć ze kol ma ten sam model ,jesli pozwolisz to bede Cie  dopytywać o obsługę,

Do tej pory tez latałem tylko z  takim wiaderkiem  z przyklejonym styropianem i wszystko co potrzebne w nim bylo ,ok.flasher we wiaderku a reszta klamotów gdzie ? 

Do usług :) Obsługa banalnie prosta a czułość niesamowita. Pojedyńczą ochotkę widziałem na dziewięciu metrach. Do sanek przykręcony mam niedużą skrzynkę narzędziową gdzie mieści się termos i wszystkie drobiazgi. Do tylniej ścianki przykręcone uchwyty na wędki a świdry w sankach. Wszystko przewoziłem w bagażniku Fabii i po prostu wyjmowałem całość i na lód. Kupiłem rok temu Kodiaqa więc być może Mikołaj przyniesie mi większe sanki i będzie więcej miejsca . Jak coś to pisz śmiało.


  • Viking lubi to

#63 OFFLINE   Pumba

Pumba

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2530 postów
  • LokalizacjaGdynia / Tobołowo
  • Imię:Łukasz

Napisano 28 październik 2018 - 17:36

Do usług :) Obsługa banalnie prosta a czułość niesamowita. Pojedyńczą ochotkę widziałem na dziewięciu metrach. Do sanek przykręcony mam niedużą skrzynkę narzędziową gdzie mieści się termos i wszystkie drobiazgi. Do tylniej ścianki przykręcone uchwyty na wędki a świdry w sankach. Wszystko przewoziłem w bagażniku Fabii i po prostu wyjmowałem całość i na lód. Kupiłem rok temu Kodiaqa więc być może Mikołaj przyniesie mi większe sanki i będzie więcej miejsca . Jak coś to pisz śmiało.

Do Kodiaqa powinieneś zmieścić Fabię razem z sankami😉
  • starydrwal i tomi101 lubią to

#64 OFFLINE   Wojtek B.

Wojtek B.

    Wiślak

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1819 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Wojtek

Napisano 18 listopad 2018 - 11:56

Ktoś już odlicza dni :)?
  • urasenty lubi to

#65 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4655 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 18 listopad 2018 - 12:30

Raczej tygodnie.

Owszem, Rosjanie łowią, ale jak widzę człowieka łowiącego na lodzie, gdzie rzeka płynie radośnie kilka metrów dalej, to twierdzę, że robię się już za stary na takie numery. Są granice, a ci tam ich nie widzą. Żeby choć ryba była jakaś zacna.....

Patrząc na ostatnie lata- atak zimy w połowie stycznia, a potem to już różnie w zależności od regionu. Jeżeli będzie inaczej, znaczy wcześniej, to mocno się zdziwię i ucieszę.

Jak to na blogu napisałem przed ub. sezonem: w styczniu będziemy na lodzie, ale nie wiem jakim ;)


Użytkownik Maciej_K edytował ten post 18 listopad 2018 - 12:38

  • Wojtek B. lubi to

#66 OFFLINE   intoxication

intoxication

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 484 postów
  • LokalizacjaBP
  • Imię:I
  • Nazwisko:xxx

Napisano 29 listopad 2018 - 10:23

Witam. Chcę w tym roku spróbować łowić spod lodu. Generalnie planuje nastawić się przede wszystkim na okonie na blaszki i może jakieś lżejsze mormyszki . Szukam "klasyczną" budżetową wędkę do ww celu ( na pewno nie bałałajkę ) . W oko wpadła mi np mikado MERRY-GO-ROUND . Czy nie kombinować i wziąć coś prostszego? A może coś czułego bez kiwoka??

Doradźcie ;]

 

pozdrawiam



#67 OFFLINE   buszmen

buszmen

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 341 postów

Napisano 29 listopad 2018 - 11:39

Do blaszek wędka dłuższa i sztywniejsza kiwok dla mnie obowiązkowy ,widać brania  w opadzie  ,do mormyszki  krótsza  kiwok tez  obowiązkowo ,reszta zależy na jakich głębokościach będziesz łowił . Czemu nie bałałajka? to super wedeczka do mormyszki 


  • Pietruk i intoxication lubią to

#68 OFFLINE   intoxication

intoxication

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 484 postów
  • LokalizacjaBP
  • Imię:I
  • Nazwisko:xxx

Napisano 29 listopad 2018 - 12:48

Dzięki. Na początek chce klasycznie spróbować. Z czasem jak się mam nadzieję wkręcę to będę szedł dalej i delikatniej :)

#69 OFFLINE   Damiano

Damiano

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 323 postów
  • LokalizacjaOpolskie

Napisano 29 listopad 2018 - 13:02

http://www.wedkarski...roducts_id=2366

Zerknij sobie na tą wędeczke, mam ją już kilka ładnych sezonów i jestem bardzo zadowolony, ładnie pracuje przy szczupakowych odjazdach i nie tylko ;) a co do kiwoka, to jest to dla mnie element niezbędny. Jak już się wkręcisz w temat i spróbujesz kiedyś bałałajką to "będziesz pan zadowolony" i nic nie może się równać z wyciąganiem "kabana" samymi rękami, gdzie czujesz niemal oddech ryby w dłoniach. Kto doświadczył ten wie o czy mowa ;) aż mi ślinka cieknie na samą myśl że to już tuż tuż. :D


  • intoxication i Viking lubią to

#70 OFFLINE   morrum

morrum

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 640 postów
  • LokalizacjaPustynia Kujawska
  • Imię:Michał

Napisano 29 listopad 2018 - 13:24

Mam Merry. Fajna wędka choć mogłaby lepiej pracować. Z kiwokami różnie - w mojej czuły że do dużej mormy się nada a u kumpla tak sztywny że 5cm blaszka lekko go przygina. Brak regulacji czułości. Górne mocowanie kiwoka w systemie "klepak" to fajna sprawa znana od lat na Wschodzie.
Ogólnie... wolę samodziełkę z delikutaśnej wklejaneczki 😆 odkąd zacząłem na blaszki i inne "spinningowe" ustrojstwa pod lodem łowić z kiwokiem to nie wyobrażam sobie bez.
Ale mormyszka na bałałajce bije blaszki na łeb poza samym pierwszym lodem.
  • Byniek lubi to

#71 OFFLINE   padmix

padmix

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 31 postów
  • LokalizacjaGrudziądz
  • Imię:Paweł

Napisano 12 styczeń 2019 - 19:25

Strasznie kusi mnie, żeby w końcu pobawić się z okoniami pod lodem. Niestety pogoda jest jaka jest. Grubość lodu na małych zbiornikach w mojej okolicy to max 7 cm. Jak dla mnie to trochę za mało, chociaż widziałem już kilku zapaleńców na lodzie. Korzystając z okazji przygotowywania sprzętu do sezonu nagrałem mały poradnik.

 

 


  • Wojtek B. i Viking lubią to

#72 OFFLINE   Viking

Viking

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 267 postów

Napisano 17 styczeń 2019 - 16:44

I brawo Ty .Gdyby u mnie było 7cm to bym możne spróbował ale, ze jest jak jest, to czekam na mrozy .

Dobry tez sposób na przedłużenie wedeczki to wklejenie patyczka-rurki w tylna czesc korpusu bałałajki  


Użytkownik Viking edytował ten post 17 styczeń 2019 - 16:49


#73 OFFLINE   intoxication

intoxication

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 484 postów
  • LokalizacjaBP
  • Imię:I
  • Nazwisko:xxx

Napisano 10 styczeń 2021 - 21:51

Cześć. Lód się zbliża :). Napiszcie jakie zestawy używacie do blaszek podlodowych z nastawieniem typowo okoniowym.
Pozdrawiam

#74 OFFLINE   Morisss

Morisss

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 67 postów
  • LokalizacjaGlinki
  • Imię:Artur
  • Nazwisko:Mróz

Napisano 11 styczeń 2021 - 07:00

Ja używam wędki zrobionej że szczytówki od starego spinningu. Ma około 110cm długości. Do tego mały kołowrotek spiningowy z żyłką 0,12. Niektórzy uważają, że za ciena żyłka, ale chodzi o to, żeby blaszka lepiej pracowała. Grubsza żyłka "zamula" ruchy blaszki, szczególnie tam, gdzie jest głębiej.

#75 OFFLINE   Okonhel

Okonhel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1056 postów
  • Lokalizacjajuż nie Hel
  • Imię:Jacek

Napisano 11 styczeń 2021 - 11:01

Dla mnie wędka 110 cm na okonie spod lodu jest stanowczo za długa, chyba że ktoś lubi łowić na stojąco i machać "dorszowo" małym pilkerkiem. 

Osobiście wolę wędki krótkie, krzesełko i blisko przerębli. 


  • Byniek lubi to

#76 OFFLINE   Byniek

Byniek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 241 postów
  • LokalizacjaWyszków
  • Imię:Zbigniew
  • Nazwisko:Kołczyk

Napisano 11 styczeń 2021 - 19:23

okonhel popieram twoje zdanie, 110 to dla tych którzy łowią , kolano oko.

pic polega na tym aby grać blaszką w zakresie 10 do 15 cm na różnych głębokościach.

pozdrawiam byniek


  • Okonhel lubi to

#77 OFFLINE   Mysha

Mysha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 974 postów
  • LokalizacjaOstrołęka

Napisano 11 styczeń 2021 - 19:49

Jeden z lepszych wędkarzy podlodowych, których spotkałem, pokazał mi kiedyś swoją wędkę do mormychy. Kij miał ok. 1 m. Pan łowił na spore plomby na głębokościach 10 i więcej metrów. Łowił na stojąco, a kiwok miał poniżej górnego rantu dziury. Twierdził, że w ten sposób wiatr nie wpływa na pracę przynęty i żyłka też mniej mu obmarza. Plus że na dużej głębokości zacięcie jest skuteczniejsze dłuższą wędką. Miał człowiek efekty.
Ja łowię na blachę na wędkę 70-80 cm. Łowię na stojąco i zawsze z kiwokiem. Nie stosuję metody "kolano-oko".

Już nie mogę się doczekać. W niedzielę jadę 😁.
  • tlok i Byniek lubią to

#78 OFFLINE   Viking

Viking

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 267 postów

Napisano 11 styczeń 2021 - 20:08

Jeden z lepszych wędkarzy podlodowych, których spotkałem, pokazał mi kiedyś swoją wędkę do mormychy. Kij miał ok. 1 m. Pan łowił na spore plomby na głębokościach 10 i więcej metrów. Łowił na stojąco, a kiwok miał poniżej górnego rantu dziury. Twierdził, że w ten sposób wiatr nie wpływa na pracę przynęty i żyłka też mniej mu obmarza. Plus że na dużej głębokości zacięcie jest skuteczniejsze dłuższą wędką. Miał człowiek efekty.
Ja łowię na blachę na wędkę 70-80 cm. Łowię na stojąco i zawsze z kiwokiem. Nie stosuję metody "kolano-oko".

Już nie mogę się doczekać. W niedzielę jadę .

A gdzie skuje bezpiecznie  do niedzieli ? 


  • fonix lubi to

#79 OFFLINE   Mysha

Mysha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 974 postów
  • LokalizacjaOstrołęka

Napisano 11 styczeń 2021 - 20:15

Patrząc na prognozy to pewnie na pierwszy ogień pójdą narwiańskie starorzecza.

#80 OFFLINE   bob74

bob74

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 911 postów
  • LokalizacjaAugustów/Warszawa
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Jatkowski

Napisano 11 styczeń 2021 - 22:00

...jeśli sprawdzą się prognozy, przy braku wiatru to Rospuda będzie bezpieczna, Necko zapewne też, margines błędu trzeba zostawić na niepewne miejsca. Ekipa Morsów Borki , pewnie,  na kąpiel czwartkową zabierze pierzchnie, co by wymę zrobić  ;)


Użytkownik bob74 edytował ten post 11 styczeń 2021 - 22:00





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych