Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

A jednak stało się - fly fishing - Początek przygody- propozycje i porady na start.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
185 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Sebo

Sebo

    C&R

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2515 postów
  • Imię:Sebastian

Napisano 11 styczeń 2016 - 19:14

Hej latające ludki.....
 
Tak sobie kiedyś myślałem że przeszedłem już w swoim dość krótkim bo trzydziesto paro letnim życiu wędkarskim kilka metod.
Zaczynałem jako 2 latek z dziadkiem łowić na spławiczek, po tym przyszedł czas na pierwsze próby spinningu. To była męka (mega ciężki garmin) ,po kilku godzinach wracałem tak zmęczony z ryb że nie miałem sił na nic. Ponownie wróciłem do spławika i krótkie epizody z karpiowaniem (tu wątroba nie wytrzymała by kolejnego roku) , był i feedre.
Po czym stwierdziłem że jednak spinning to jest to :) . No dobra i tak się wyda bawię się także tyczką wyczynowo.
 
Zawsze jednak czegoś mi brakowało. Rzeka na której wędkowałem w swoich rodzinnych stronach to mała i bardzo urokliwa rzeczka nizinna Prosna. Może nie jest to bardzo rybna rzeka ale pływa w niej wiele pięknych Kleni i to one nie dają mi spać po nocach.
Ni jak poza (tyczką) się dobrać do nich nie mogłem przez te lata.
 
Ok przechodzimy do sedna tematu bo pewnie zanudzam.
Podczas spotkań zlotowych JB jak i SFP poznałem wielu wspaniałych ludzi i między innymi Rafała. Który zaczął namawiać mnie do muszkowania.
Przemyślałem to i wspominając lata mojej młodości, jak widywałem Klenie zbierające z powierzchni wszelkiego rodzaju owady pomyślałem że to jest myśl one pragną aby je złowić na muszkę.
 
Więc pragnę zacząć przygodę z muszką.
Bardzo nieśmiało otwieram ten wątek z ogromną prośbą i pytaniami.
 
Poradźcie , pomóżcie w dobrym starcie tak abym nie poległ już na początku.
Wiem że są w śród nas wspaniali i doświadczeni wędkarze którzy na pewno pomogą :)
 
Czym się kierować w doborze sprzętu , jak zacząć naukę,
Poczytałem troszkę i nadal nic z tego. wystartowałem na dzień dobry na giełdzie z zapytaniem o zestaw #4/5 i nie wiem czy była to dobra decyzja.
 
Pozwolicie że wypunktuje moje prośby.
  • jaki kijek (rozmiarowo itp)
  • jaki kołowrotek
  • Jakie sznury
  • dodatkowy osprzęt
  • gdzie i jak najlepiej nauczyć się rzucać
  • muszki ( tu od razu piszę sam nie będę miał czasu ich kręcić)
Zacząć mam zamiar od mojej Prosny jak i na pstrągowych Wodach w okolicy Wrocławia. 
Budżet nie jest tak ważny nigdy nie szczędzę na dobry sprzęt (ale nie chcę na początek najwyższej półki )
 
 
 
Wiem że jest wiele tematów dla Świeżaków ale chciał bym aby ten wątek rozwinął się bardziej merytorycznie i wprowadził mnie w błogi stan upojenia Fly fishingiem :)
 
 
Z pozdrowieniami
Sebastian
  • Kamil Z., Rodu i Zed Zgred lubią to

#2 OFFLINE   Kamil Z.

Kamil Z.

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5317 postów
  • LokalizacjaWałbrzych/Wrocław
  • Imię:Kamil

Napisano 11 styczeń 2016 - 20:02

Napisałem taaaaaką długą odp i tapatalk coś się zwiesił :(

Więc w skrócie-
Polecam na początek tańszy zestaw z drugiej ręki i ciesz się łowieniem. Ja tak zrobiłem, zamiast odkładać kolejny rok na niewiadomo co i...nie żałuję. Bo radocha wielka.

Kijek. Na początek poszedłem w 9 stóp klasa 4-5. Sznur pływający. Sucha mucha i przy niej praktycznie zostałem. Po czasie dokupiłem drugą szpulę i sznur intermedium do mokrej i strimka. Muszki - zdaję się na forumowych łowców - krętaczy. Do tego proste wzory - jętki CDC i chrusty z sarny. Różne rozmiary. Zazwyczaj wystarczają ;) do tego piankowe pasikoniki na kleniory ;)

Jakbyś był na ostatnim spotkaniu w Lubiążu, to pomachałbyś moim prostym zestawem i spróbował się ze sznurem ;)

Teoria, teorią, ale mogę pomóc w praktyce- skoczymy nad wodę i przerzucimy trochę rybek ;) Na Oderce też ;)
  • Sebo i Zed Zgred lubią to

#3 OFFLINE   jezier

jezier

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 245 postów
  • LokalizacjaBlisko Sanu ;)
  • Imię:Piotr

Napisano 11 styczeń 2016 - 20:28

Przygodę z muchą zaczynałem około roku temu. Pomimo ogólnie przyjętej zasady że pierwsza wędka ma być klasy 5/6 i długości 9 stóp kupiłem redingtona torrenta 8,6 w 4 klasie. Zaczynałem od suchej muchy ale i mokra mucha i nimfa a nawet malutki streamer nie stanowiły problemu. Teraz przymierzam się do czegoś 7,6 w klasie 3 do małych sucharów na niewielkich rzekach. Pomachałem także paroma szklakami i węglówkami o wolnej akcji ale to chyba nie dla mnie (a może kiedyś do nich dorosnę) ale najbardziej podchodzą mi wędki o szybkiej akcji. 

Kołowrotek chciałem na początek kupić najtańszy ale po pobieżnym przeczytaniu paru opinii o ich awaryjności w najmniej oczekiwanym momencie postanowiłem kupić orvisa accessa II, niby też chińczyk ale ponoć wytrzymalszy. 

Muchy kręcę sam.

Pozdrawiam i witam wśród uzależnionych. 


  • Sebo lubi to

#4 OFFLINE   darek1

darek1

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1330 postów
  • LokalizacjaChrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
  • Imię:Grzegorz
  • Nazwisko:Brzęczyszczykiewicz

Napisano 11 styczeń 2016 - 20:45

Tego jeszcze nie było!

Najszybciej postępy zrobisz...gdy

http://www.echoflyfi...&product_type=1

coś takiego na początek zmajstrujesz-nie trzeba kupować nic,wykorzystaj miękką szczytówkę z lekkiego spiningu z lekką włóczką syntetyczną...przedpokój ,korytarz itp

zacznij od krótkiej linki na podłodze w jednej linii ,a potem powoli wznoś najpierw nad podłogą,a jak z czasem będziesz potrafił optymalnie kształtować to sukces gwarantowany.

Można zrobić kurs zaoczny-filmik z poczynań i korekty wg wskazówek w wątku.Mogą się przydać wielu innym...


Użytkownik darek1 edytował ten post 11 styczeń 2016 - 20:50


#5 OFFLINE   Sebo

Sebo

    C&R

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2515 postów
  • Imię:Sebastian

Napisano 11 styczeń 2016 - 20:52

Raczej skorzystam z propozycji Kamila. Powiem więcej liczyłem na Niego  :P  :P

Wiem że we Wrocławiu jest sporo "latających" chłopaków i pewnie będzie okazja się z nimi podszkolić.

Nie chcę uczyć się przy filmach wolę jednak integrację i wspólne wypady.

Kacper już troszkę działa w pomocy przy zakupie sprzętu.



#6 OFFLINE   Zed Zgred

Zed Zgred

    Zed Zgred

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1503 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:RA-V

Napisano 11 styczeń 2016 - 21:04

Cieszę się że temat podejmujesz :D Na przełomie kwietnia i maja będzie spotkanie "Latający Wrocław" połączone z pokazem krętaczy :) Tam  otrzymasz solidną wiedzę i konkretną praktykę - ja z resztą też :ph34r: 
Sugerowane przez przedmówców zestawy są jak najbardziej ok. A trening....nad wodą ;)

 


  • Sebo lubi to

#7 OFFLINE   darek1

darek1

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1330 postów
  • LokalizacjaChrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
  • Imię:Grzegorz
  • Nazwisko:Brzęczyszczykiewicz

Napisano 11 styczeń 2016 - 21:05

To miały być Twoje filmiki.

Nie ma sprawy,proponowałem ścieżkę łatwiejszą... :)

Nauka prowadzenia pętli szczytówką wędki przed łowieniem.

Zwykle wyprzedzam zapotrzebowanie o rok !?mogę poczekać...

Szanuję samodzielność!

Powodzenia.


Użytkownik darek1 edytował ten post 11 styczeń 2016 - 21:16

  • Sebo lubi to

#8 OFFLINE   szaker

szaker

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 158 postów

Napisano 11 styczeń 2016 - 21:10

Sprzęt tak jak w spinningu dobierasz w zależności od łowiska i ryb jakie chcesz łowić. Jeżeli mają to być klenie na wodzie nizinnej oraz pstrągi na jakiejś średniej wielkości rzeczce. To szukaj czegoś w długości 9' i klasie #5. Taką piątką będziesz mógł bez problemu podawać większe piankowe muchy, a pstrągom majówki lub chrusty.

Gorzej jeżeli wody górskie w twojej okolicy to przysłowiowe "siurki". Na nich żeby posuszyć musiałbyś mieć coś krótszego, ale odradzam na nich łowienie na początku, bo możesz się tylko zniechęcić, gdy przyjdzie ci co rzut zdejmowanie muchy z okolicznych drzew, a zwłaszcza z gałęzi wiszącej nad bankowym miejscem. . 

Raczej na początek unikaj wędek szybkich. Kije wolniejsze pozwolą ci na jakieś korekty między wymachami no i łatwiej będzie ci załapać o co kaman. Kołowrotek na początek to raczej magazyn linki, który ma wyważyć wędkę, a linka raczej z tych w okolicach 100 zł, bo na początku trochę jej się dostanie w czasie ćwiczeń.

Oczywiście wszystko to w przypadku gdy chcesz łowić przede wszystkim na suchą muszkę (największa frajda).


  • Sebo lubi to

#9 OFFLINE   darek1

darek1

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1330 postów
  • LokalizacjaChrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
  • Imię:Grzegorz
  • Nazwisko:Brzęczyszczykiewicz

Napisano 11 styczeń 2016 - 21:36

Nie chciała góra do mah...

Ciekawe czy dostrzegasz potencjał?!.... :)


Użytkownik darek1 edytował ten post 11 styczeń 2016 - 21:38

  • lukomat i kocmyrz lubią to

#10 OFFLINE   Kacper.K

Kacper.K

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2132 postów
  • LokalizacjaSzczecin/Lębork

Napisano 11 styczeń 2016 - 21:37

Obecnie produkowane wędki w większości są szybkie lub średnio-szybkie, nie uważam żeby to utrudniało naukę. Nie przy suchej muszce, co innego przy dużej szczupakowej. Tam chwila nieuwagi i tracimy kontrolę nad zestawem. 

Tak jak koledzy sugerują, kij w klasie #4 lub #5 i o długości 9' będzie w sam raz. Cały czas się rozglądam za czymś ciekawym ;)

 

Spotkaj się z muszkarzami z Wrocławia, w ciągu kilku godzin zrozumiesz więcej niż przez rok w internecie. 


  • Sebo lubi to

#11 OFFLINE   Tomek.M

Tomek.M

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3637 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Tomek

Napisano 11 styczeń 2016 - 21:38

Sebastian, w kwietniu we Wrocławiu będzie kolejna tura Event Fly Tying. Już teraz zapraszam :)

 

 

 

PS. Darku..... ;)

Załączone pliki


Użytkownik Tomek.M edytował ten post 11 styczeń 2016 - 21:50

  • Sebo lubi to

#12 OFFLINE   Kamil Z.

Kamil Z.

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5317 postów
  • LokalizacjaWałbrzych/Wrocław
  • Imię:Kamil

Napisano 11 styczeń 2016 - 22:03

Raczej skorzystam z propozycji Kamila. Powiem więcej liczyłem na Niego
Wiem że we Wrocławiu jest sporo "latających" chłopaków i pewnie będzie okazja się z nimi podszkolić.
Nie chcę uczyć się przy filmach wolę jednak integrację i wspólne wypady.
Kacper już troszkę działa w pomocy przy zakupie sprzętu.

To żebyś się nie przeliczył, bo ja co prawda bawię się muchą od 5 sezonów, ale to wciąż spin stanowi większość wypraw. Więc jakimś mega guidem nie będę ;) I mam nadzieję, że nie zaprezentuję Ci palety błędów, jakie pewnie nieświadomie, ale jednak, popełniam. Dla mnie najważniejsze jest, że podaję muchę tam, gdzie chcę i łowię ryby. I daje mi to masę frajdy ;)

Ale wybrać się nad wodę i wymienić spostrzeżeniami, zawsze warto i trzeba będzie to zrobić ;)
  • Sebo lubi to

#13 OFFLINE   brown

brown

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 276 postów
  • Lokalizacjadziki wschód / dziki zachód

Napisano 12 styczeń 2016 - 10:19

Liczę zobaczyć jakieś ogłoszenie w adekwantnym dziale o tych spotkaniach Wrocławskich muszkarzy
Chętnie wpadnę nauczyć się czegoś od doświadczonych kolegów

#14 OFFLINE   Zed Zgred

Zed Zgred

    Zed Zgred

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1503 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:RA-V

Napisano 12 styczeń 2016 - 11:05

Liczę zobaczyć jakieś ogłoszenie w adekwantnym dziale o tych spotkaniach Wrocławskich muszkarzy
Chętnie wpadnę nauczyć się czegoś od doświadczonych kolegów

Oczywiście będzie info o wydarzeniach :)



#15 OFFLINE   lukomat

lukomat

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2738 postów
  • LokalizacjaElbląg
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Materek

Napisano 12 styczeń 2016 - 11:44

Sebo, jakbym mial zaczynac przygode z mucha od nowa, to poswiecilbym wiecej czasu na technike (najlepiej pod okiem instruktora). Ale z doswiadczenia, wiem, ze kazdy chce od razu chwycic za wedke i lapac :)

 

Darek1, welcome back!


  • Arturrr lubi to

#16 OFFLINE   Tomek.M

Tomek.M

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3637 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Tomek

Napisano 12 styczeń 2016 - 12:05

Łukasz, a ja dodam, że każdy początkujący od razu chce rzucać jak najdalej ;) Nie ważne jak aby dalej od kolegi :D



#17 OFFLINE   jaceen

jaceen

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 556 postów

Napisano 12 styczeń 2016 - 12:08

Sebo, sprzętowo na początek klasa 4/5.

Jak masz nieograniczone środki, to sprawa prosta;), bo posypią się na skrzynkę propozycje sprzętowe.

Chrusty z sierści sarny, piankowe żuki-osy, pawie piórka i Red Tag, marabut (czarny, biały), czyli streamerki i pijaweczki.

To na początek a ostatecznie do końca kariery wędkarskiej może wystarczyć.

Oczywiście okaże się, że na wspomnianych muchach się nie skończy:)

Nie zarzekaj się, że nie spróbujesz ukręcić coś samemu. W tym przypadku efekty widzisz po kilkunastu minutach.

 Dla spokojności, warto mieć w zapasie umiejętność zrobienia kilku podstawowych wzorów. Jak będziesz na "zadupiu" a muchy porozwieszasz na krzakach, to się przyda.

A do tego potrzebne są spotkania i jeszcze raz spotkania. Kilka godzin z kimś, co już trochę się zna na tym, robi ogromną różnicę. Dosłownie lata świetlne do przodu.

  Chyba nie ma lepszego sposobu, jak trening na łące. Jeszcze, jak ktoś z boku nakręci film z machania i na bieżąco można obserwować, co za plecami się dzieje podczas nauki.

Wiem co piszę. Koleś, który był ze mną i uczył się nad wodą, chciał od razu łowić, coś złowić :), im bardziej się sprężał, tym gorzej to wyglądało i więcej much odstrzeliwał. Na łące nie było tego problemu, bo skupiał się na poprawności rzutu.

A na początki nad wodą, to wybieraj odcinki, gdzie za plecami nie ma tzw. "ściany". Łatwiej sprzęt rozbujać, mniej strat i więcej łowienia.

 

 

 


  • remek lubi to

#18 OFFLINE   wojtex

wojtex

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 41 postów

Napisano 12 styczeń 2016 - 13:11

Witam, jak w temacie czy ma sens kupowanie wszystkiego z najniższej półki? Chciałbym spróbować muchy ale jeśli mi się nie spodoba to wiadomo nie stracić dużo kasy. Proszę o poważne podejście do tematu... a bardziej pomoc co kupić i za ile :)



#19 OFFLINE   Kacper.K

Kacper.K

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2132 postów
  • LokalizacjaSzczecin/Lębork

Napisano 12 styczeń 2016 - 13:23

To zależy @wojtex co masz na myśli pisząc najniższa półka. Jeśli wędkę za 50zł i w podobnej kwocie kołowrotek i linkę to nie. 

Jeśli jednak planujesz przeznaczyć na ten cel ~300-350zł to ma sens. Jest kilka sprawdzonych wędek w kategorii cenowej do 200zł, są to przyzwoite kije, niektóre nawet bardzo. 

Kołowrotek tańszy ~80zł, linka w granicach 100zł - był wątek, w którym sprawdzone, tańsze linki były opisywane. Mówię tutaj o sprzęcie nowym, używany możesz kupić za mniejsze pieniądze. 



#20 OFFLINE   Kamil Z.

Kamil Z.

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5317 postów
  • LokalizacjaWałbrzych/Wrocław
  • Imię:Kamil

Napisano 12 styczeń 2016 - 13:40

Też uważam, że kupno zestawu ze średniej półki (a z drugiej ręki) pozwoli nam szybciej zaprzyjaźnić się z tą metodą. Ja za pełny zestaw (kij TD, kołowrotek Airframe i jakiś sznur DT5F) dałem na naszej giełdzie chyba 250pln? I bardzo prawdopodobne, że jak od razu chciałbym nie wiadomo co, to musiałbym zbierać dłużej, w tzw. międzyczasie pewnie pjawiły by się inne pomysły i....nie wiadomo, czy w ogóle bym zaczął ;)






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych