Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

przelicznik pojemnosci szpuli


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
12 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 27 wrzesień 2010 - 21:17

kilka razy trafialo się pytanie co do tego ile wjedzie na ...

ponizej link to prostego przelicznika..

http://www.wedkowani...nosc_szpuli.php

#2 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 28 wrzesień 2010 - 12:59

Nie wierzę w to :D . To by było bardzo proste.

#3 OFFLINE   Sławek

Sławek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2720 postów
  • LokalizacjaPolska północna :)

Napisano 28 wrzesień 2010 - 13:09

Przelicznik jest matematyczny i bardzo prosty. Pole przekroju danej linki potrafi obliczyć uczeń ze szkoły podstawowej (chyba teraz też :D). Gdy promień zwiększy się dwukrotnie, to pole czterokrotnie; gdy trzykrotnie to pole dziewięciokrotnie itd.
Przelicznik nie bierze pod uwagę wolnych przestrzeni pomiędzy nawojami ale w przybliżeniu to chyba wystarczy.

#4 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 28 wrzesień 2010 - 13:15

Nie chodzi o to. Ilość linki (długość) nawijanej przy pierwszym obrocie szpuli jest inna niż przy ostatnim kiedy jest pełno. W dodatku ta ilość zmienia się podczas nawijania, dodatkowo na pewno nie jest to funkcja liniowa. No i na koniec, ten parametr w każdym kołowrotku jest inny.

#5 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 28 wrzesień 2010 - 14:26

Krzysztof zawsze możesz się pobawić z rózniczkowanie :mellow:

dla mnie ten link to po prostu dane orientacyjne i tak je traktuje... gdyby dodac do tego fakt ze rozne linki roznie sie ukladaja, nie mowiac juz o tym ze plecionka i zylka to zupelnie dwie rozne bajki to by sie okazalo ze ...

ale rzad wielkosci czlowiek juz zna. jednak daleki jestem od tego by na podstawie tego linka kupowac linke z dokladnościa co do metra :mellow:

#6 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 28 wrzesień 2010 - 14:34

Jasne mifek :D , przecież wiem. Kiedyś próbowałem to policzyć. Mierzyłem co ileś obrotów ilość nawijanej żyłki, potem ładowałem do tabeli, próbowałem zrobić z tego funkcję i zrobiłem. Potem próbowałem z tego ułożyć równanie odnośnie średnic. Nie udało się :mellow: . Licznik nie działał, tzn działał ale tak samo jak moje oko.

#7 OFFLINE   Sławek

Sławek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2720 postów
  • LokalizacjaPolska północna :)

Napisano 28 wrzesień 2010 - 17:07

Nie chodzi o to. Ilość linki (długość) nawijanej przy pierwszym obrocie szpuli jest inna niż przy ostatnim kiedy jest pełno. W dodatku ta ilość zmienia się podczas nawijania, dodatkowo na pewno nie jest to funkcja liniowa. No i na koniec, ten parametr w każdym kołowrotku jest inny.

Masz rację, jednak nie do końca
Pojemność szpuli jest wielkością całkowitą i niezależną od tego, czy to początek nawijania, czy koniec. W związku z tym Twoje argumenty są nie na temat :D.
Ale z kolei przy cieńszych linkach wzrasta margines tolerancji w nawijaniu linki. Przy żyłce o średnicy 0,10 nawinięcie pewnie i 20-30 metrów więcej nie zrobi różnicy. Przy żyłce 0,50 nawinięcie 20-30 metrów wiadomo co spowoduje.
Konkluzją jest fakt, iż tylko orientacyjne jesteśmy w stanie przewidzieć ile żyłki powinniśmy nawinąć. Nie biorę już tu pod uwagę ile rzeczywiście jest metrów żyłki na szpuli na której jest napisane 100 metrów :D

#8 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 28 wrzesień 2010 - 17:31

Masz rację, jednak nie do końca
Pojemność szpuli jest wielkością całkowitą i niezależną od tego, czy to początek nawijania, czy koniec. W związku z tym Twoje argumenty są nie na temat :D.


Sławek, też masz rację ale nie do końca :D. Ty mówisz o pojemości całkowitej, jaką trzeba wyznaczyć. Ja twierdzę, że do tego jest potrzebne info. o tym ile linki jest nawijane przy kręceniu, a ta wartość jest zmienna i zależna właśnie od tego ile nawija 1 obrót. Jasne, że ilość końcowa linki jest stała. Ale intnsywność jej zmiany, jest właśnie potrzebna do określenia ilości calkowitej. To mam na myśli pisząc o tym. Dlatego jej pominięcie nie da dokładnych wyników. Co nie tyczy się wogóle metody mifka a jedynie mojej uwagi, że ma to wpływ. :D


#9 OFFLINE   Sławek

Sławek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2720 postów
  • LokalizacjaPolska północna :)

Napisano 28 wrzesień 2010 - 19:13

Przelicznik powinien pewnie jeszcze uwzględniać opór z jakim nawijamy żyłkę. Dlaczego?
Żyłka jest rozciągliwa. Oznacza to zmniejszenie jej średnicy. Czy wejdzie jej o tyle więcej ile na danym odcinku się rozciągnęła? Czy może jeszcze więcej?
:lol:

#10 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 28 wrzesień 2010 - 21:41

Pewnie, że coś jeszcze. Wilgotność pomieszczenia w jakim przebywamy. Namoknięta linka puchnie :mellow:

#11 OFFLINE   Kamil Z.

Kamil Z.

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5317 postów
  • LokalizacjaWałbrzych/Wrocław
  • Imię:Kamil

Napisano 28 wrzesień 2010 - 21:44

I jeszcze....Im więcej nawiniemy linki na szpulę, tym jej średnica się zwiększa...

#12 OFFLINE   master15

master15

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 8 postów

Napisano 25 czerwiec 2021 - 16:56

Witam
Czy jeśli producent określił ze na szpule można nawinąć 220m o średnicy 0.29, to mogę kupić żyłkę 0.30 i tez będzie pasować?


Wysłane z mojego SM-A505FN przy użyciu Tapatalka

#13 OFFLINE   czarny1

czarny1

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 884 postów
  • LokalizacjaLanckorona/Przemyśl
  • Imię:Michał

Napisano 25 czerwiec 2021 - 16:58

a czemu ma nie pasować? pewnie wejdzie nieco mniej, około 200metrów...






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych