Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Sumy - na co i czym?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
592 odpowiedzi w tym temacie

#321 OFFLINE   korol

korol

    Zaawansowany

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 2190 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:K

Napisano 23 wrzesień 2018 - 07:00

Oczywiście się zdarza i ciężko wyciągnąć. Ale zdecydowana większość to zapięty w kąciku pyska
  • urasenty lubi to

#322 OFFLINE   Hurrican

Hurrican

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 271 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Piotr

Napisano 23 wrzesień 2018 - 10:58

Ja przyginam zadziory w ownerach od kliku lat i nie rdzewieją, nawet jak grot pęknie i się odłamie. Zaleta to bezpieczeństwo łowiących przy podbieraniu czy odhaczaniu ryby. Miałem taką sytuację, gdzie sumek zapięty na zewnątrz, po wciągnięciu go do łodzi, majtnął się mocno i tylna luźna kotwica wbiła się kompanowi w przedramię po sam łuk kolankowy. Wyciągnął ją tak szybko, że nawet nie zarejestrowałem tej sytuacji, pokazał mi tylko dziurkę po haku:)

Druga zaleta to taka , że haki zdecydowanie mniej mogą ranić rybę. Wad raczej nie widzę. Z racji niewielu wypadów i jedynie kilkunastu, ale za to fajnych ryb na kiju, nie będzie to jakiś 100 % wyznacznik, ale nie miałem żadnego spadu, a nie wszystkie ryby były pewnie zapięte. Wcześniej, gdy stosowałem haki z zadziorami spady mi się zdarzały. Od paru doświadczonych w łowieniu sumów kumpli, którzy zrezygnowali z zadziorów słyszałem opinie, że nie ma to żadnego wpływu skuteczność zacięcia i późniejszego holu. Mi się na razie to w 100% sprawdza. 


Użytkownik Hurrican edytował ten post 23 wrzesień 2018 - 11:11


#323 OFFLINE   Hurrican

Hurrican

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 271 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Piotr

Napisano 23 wrzesień 2018 - 13:13

I jeszcze jedna istotna zaleta - dużo łatwiej z zaczepami. Przy bezzadziorach nie trafiają się w zasadzie, albo naprawdę rzadko te "śmiertelne". Już nawet nie pamietam, aby nie udało mi się woblera "odstrzelić", a przy zaczepach najechanych pod prąd zazwyczaj wystarczy otwarcie kabłąka, wypuszczenie kilku metrów linki, a napór wody i lekkie szarpnięcie luźnej linki powoduje, że wobler praktyczne sam się uwalania, bez konieczności cofania, najeżdżania itp.    


  • czarny1, urasenty i Prus lubią to

#324 OFFLINE   hlehle

hlehle

    rybołap

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3488 postów

Napisano 25 wrzesień 2018 - 22:03

Jakiś czas nie zaglądałem, ale byłem przekonany, że w międzyczasie albo panu "ajkiu" żyłka pęknie, albo wyleci z forum. Jak widzę opcja numer dwa.

Szkoda, liczyłem na jakieś korki z fizyki czy matematyki  :lol:


  • Piotr Gołąb i urasenty lubią to

#325 OFFLINE   bartek95

bartek95

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 19 październik 2018 - 17:23

Witam, zastanawiam się nad st.croix mojo cat 2,4 cieżko znaleźć o nim opinie, jak ktoś ma to niech napisze jak go ocenia, ale chodzi mi po głowie również mad cat black spin który jest dużo tańszy od st.croixa oraz shimano beast master 50-100. Może ktoś miał podobne rozważania? Łowię z brzegu na niedużej rzece.



#326 OFFLINE   Shtomek88

Shtomek88

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 55 postów

Napisano 11 styczeń 2019 - 20:32

Witam a łowi ktos moze na Savege gear mpp2 trigger do 150 g

#327 OFFLINE   Shtomek88

Shtomek88

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 55 postów

Napisano 12 styczeń 2019 - 11:44

Witam a łowi ktos moze na taki zestaw Savege gear mpp2 spin do 150 g / Penn Slammer 460 pletka 0.28 power pro stick? Na rzece nizinej na przynety 30 g ++



#328 OFFLINE   pablo

pablo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 203 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 29 styczeń 2019 - 22:07

Witam, zastanawiam się nad st.croix mojo cat 2,4 cieżko znaleźć o nim opinie, jak ktoś ma to niech napisze jak go ocenia, ale chodzi mi po głowie również mad cat black spin który jest dużo tańszy od st.croixa oraz shimano beast master 50-100. Może ktoś miał podobne rozważania? Łowię z brzegu na niedużej rzece.

Rozumiem, że do spinningu. Miałem w łapie Mojo Cat MCS80MF2. Moim zdaniem nie ma suma w tym kraju którego byś nie wyjął tą wędką. Z akcji, nie jest to sztywny kołek. Szczytówka jest mięsisto gumiasta. Nie wyobrażam sobie, że ta wędka skończy się pod rybą. Waga 255 g., porównaj sobie z innymi. Przy okazji dolnik nie jest przesadnie długi. Realnego blanku może być tyle ile w innych wędkach o długości ok. 260 cm. 



#329 OFFLINE   ŁukaszFZS

ŁukaszFZS

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 73 postów
  • LokalizacjaLegionowo
  • Imię:Łukasz

Napisano 30 marzec 2019 - 19:34

Mam pytanie , czy to normalne przy woblerach sumowych że stawiają tak duży opór że kołowrotkiem ciężko się kręci ? Zamierzam łowić z ręki na Wiślę z łodzi . Mam ryobi arctice 6000 ( nigdy nie smarowany ) i wędkę black cat light spin 240cm 10-150g .


  • Bułka lubi to

#330 OFFLINE   Bułka

Bułka

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 786 postów
  • LokalizacjaTOSiek
  • Imię:Wojtek

Napisano 30 marzec 2019 - 19:44

Mam pytanie , czy to normalne przy woblerach sumowych że stawiają tak duży opór że kołowrotkiem ciężko się kręci ? Zamierzam łowić z ręki na Wiślę z łodzi . Mam ryobi arctice 6000 ( nigdy nie smarowany ) i wędkę black cat light spin 240cm 10-150g .

 

Zobaczysz co to opór jak o woblera zaczepi się sum  :)


  • Krzysiek P i ŁukaszFZS lubią to

#331 OFFLINE   urasenty

urasenty

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 767 postów
  • LokalizacjaGrodzisk Mazowiecki
  • Imię:Daniel

Napisano 30 marzec 2019 - 20:10

@ŁukaszFZS kołowrotek z niskim przełożeniem ułatwia sprawę 😉
  • wujek, Bułka i ŁukaszFZS lubią to

#332 OFFLINE   ŁukaszFZS

ŁukaszFZS

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 73 postów
  • LokalizacjaLegionowo
  • Imię:Łukasz

Napisano 30 marzec 2019 - 20:33

Walczyłem z sumem w Decathlonie na symulatorze , ciężko było  :) zainwestuje chyba w okume raw II 55 .

 
  • wujek lubi to

#333 OFFLINE   czarny1

czarny1

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 869 postów
  • LokalizacjaLanckorona/Przemyśl
  • Imię:Michał

Napisano 30 marzec 2019 - 20:38

Mam pytanie , czy to normalne przy woblerach sumowych że stawiają tak duży opór że kołowrotkiem ciężko się kręci ? Zamierzam łowić z ręki na Wiślę z łodzi . Mam ryobi arctice 6000 ( nigdy nie smarowany ) i wędkę black cat light spin 240cm 10-150g .

musisz zmienic kołowrotek lub przynete... ewentualnie poszukaj korbki dłuższym ramieniu...

 

Zobaczysz co to opór jak o woblera zaczepi się sum  :)

przecież suma nie ciągniesz kołowrotkiem...


  • Bułka lubi to

#334 OFFLINE   Z.Milewski

Z.Milewski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 622 postów
  • Lokalizacjalubuskie

Napisano 31 marzec 2019 - 09:41

Mam pytanie , czy to normalne przy woblerach sumowych że stawiają tak duży opór że kołowrotkiem ciężko się kręci ? Zamierzam łowić z ręki na Wiślę z łodzi . Mam ryobi arctice 6000 ( nigdy nie smarowany ) i wędkę black cat light spin 240cm 10-150g .

Koniecznie musisz łowić takimi woblerami? Takie ostro "stawiające się" woblery, to raczej do łowienia na głębokie wody i do trollingu, zbędne do łowienia w Wiśle. Z ubiegłorocznych doświadczeń na Wiśle, to sumy łowi się tam płytko. Zmień wobler na jakiś płytko chodzący, średniej wielkości z małą lub średnią łopatą. Albo po prostu na większą gumę, biorą tak samo, a łowi się o wiele przyjemniej.

Chyba że w Twoim łowisku akurat, trzeba łowić głęboko, może tam jest inaczej, albo na ten sezon sumy zmienią zwyczaje.


  • Adrian Tałocha i Bułka lubią to

#335 OFFLINE   Bułka

Bułka

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 786 postów
  • LokalizacjaTOSiek
  • Imię:Wojtek

Napisano 31 marzec 2019 - 10:01

(...)

 

przecież suma nie ciągniesz kołowrotkiem...

 

Niby nie ale bez kołowrotka nie powalczysz  :)



#336 OFFLINE   ŁukaszFZS

ŁukaszFZS

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 73 postów
  • LokalizacjaLegionowo
  • Imię:Łukasz

Napisano 31 marzec 2019 - 18:38

Koniecznie musisz łowić takimi woblerami? Takie ostro "stawiające się" woblery, to raczej do łowienia na głębokie wody i do trollingu, zbędne do łowienia w Wiśle. Z ubiegłorocznych doświadczeń na Wiśle, to sumy łowi się tam płytko. Zmień wobler na jakiś płytko chodzący, średniej wielkości z małą lub średnią łopatą. Albo po prostu na większą gumę, biorą tak samo, a łowi się o wiele przyjemniej.

Chyba że w Twoim łowisku akurat, trzeba łowić głęboko, może tam jest inaczej, albo na ten sezon sumy zmienią zwyczaje.

Dzięki za rady , już wszystko wiem  :)



#337 OFFLINE   arti24

arti24

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 224 postów
  • LokalizacjaDolnośląskie
  • Imię:Artur

Napisano 16 maj 2019 - 10:54

Polecicie jakieś pewne przypony do sumowego trollingu o długości 60/80 cm.

#338 OFFLINE   Adrian Tałocha

Adrian Tałocha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 986 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Adrian
  • Nazwisko:Tałocha

Napisano 16 maj 2019 - 14:57

Sam robisz przypon z plecionki przyponowej na suma.

#339 OFFLINE   arti24

arti24

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 224 postów
  • LokalizacjaDolnośląskie
  • Imię:Artur

Napisano 16 maj 2019 - 14:58

Chodzi mi o coś fabrycznego. Tytan lub stalowy.

Użytkownik arti24 edytował ten post 16 maj 2019 - 15:00


#340 OFFLINE   Hesher

Hesher

    Ekspert

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPipPip
  • 6189 postów
  • LokalizacjaPułtusk
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Prażmowski

Napisano 16 maj 2019 - 15:06

Jest moc w tych całych internetach.
Załączony plik  Screenshot_20190516-160436.jpeg   39,5 KB   64 Ilość pobrań
  • woblery z Bielska lubi to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych