Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Sumy - na co i czym?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
608 odpowiedzi w tym temacie

#501 OFFLINE   czarny1

czarny1

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 888 postów
  • LokalizacjaLanckorona/Przemyśl
  • Imię:Michał

Napisano 20 czerwiec 2022 - 18:19

a czemu nie? spróbuj podnieść 4,5litra wody (10lb) na wędce i zobaczysz, że to niemal niemozliwe, zwłaszcza na dlugiej wędce... nigdy nie wykorzystasz pełnej wytrzymałości plecionki podczas holu... problemem jest przecieranie się plecionki w czasie łowienia i jej faktyczna wytrzymałość - na ledwo uzytej 50lb nie byłem w stanie podnieść nawet 10kg... 

sam łowię na 80-100lb bo wtedy nie muszę sie martwić zużyciem linki - zawsze ma dostateczną wytrzymałość, również przy zacięciu... tyle, że łowię na znacznie cięższe przynęty i nie mam problemu z zasięgiem rzutu... poza tym hol nawet sredniego suma na cienkiej lince jest dość nudny i monotonny...



#502 OFFLINE   STYCHU3

STYCHU3

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 75 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:S

Napisano 27 czerwiec 2022 - 14:06

Koledzy jak dobrać się do jeziorowych sumów? Jezioro po kopalniane głębokość do 22 m
  • dawidzcm lubi to

#503 OFFLINE   jacob1993

jacob1993

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 966 postów
  • LokalizacjaMielec

Napisano 14 grudzień 2022 - 19:57

Wiem że to forum spinningowe .
Ale interesuje mnie interpretacja zapisu przez doświadczonych sumiarzy .
PZW tbg zakazał stosowania tzw odciągów .
Pytanie czy można stawiać odciągi korzystając z samej żyłki będącej pojedynczym włóknem a więc jak rozumiem nie będąca linka .

Załączone pliki



#504 OFFLINE   Tabor

Tabor

    OO7

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 890 postów
  • LokalizacjaInnemiejsce
  • Imię:Tetryk
  • Nazwisko:Tetryk

Napisano 14 grudzień 2022 - 20:22

Przy łowieniu na bojkę możesz zestaw postawić bo zrywka nie jest usytuowana nad lustrem wody .

Możesz zastosować podwodny spławik z obciążeniem np kamień .


Użytkownik Tabor edytował ten post 14 grudzień 2022 - 20:31


#505 OFFLINE   jacob1993

jacob1993

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 966 postów
  • LokalizacjaMielec

Napisano 14 grudzień 2022 - 20:36

Niby tak ale my łowimy głównie w opasce po drugiej stronie brzegu .
A nie lubię robić innym na złość więc puszczam zestawy wysoko nad wodą bojki są co prawda legalne ale szybko zestaw skończy w śrubie czyjegoś silnika .
Odciąg z żyłki w moim mniemaniu jest legalny chodzi w tym zapisie o to żeby nie zostawiać sznurków na drzewach pewnie .

#506 OFFLINE   MajKar

MajKar

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 496 postów
  • LokalizacjaRyki
  • Imię:Karol
  • Nazwisko:Majek

Napisano 15 grudzień 2022 - 11:23

Skoro łowicie  na na drugiej stronie to trzeba tam pojechać i problem z głowy dla was i pozostałych wędkarzy. Tego typu zapisy są bo zestawy wywożone na daleką odległość także przez kopiarzy oraz łowiących na trupka sandacze co jest uciążliwe dla pozostałych wędkujących. Nie ważne z czego zrobiony jest odciąg plecionki żyłki drutu czy jelita baraniego zapis jest o metodzie. Widziałem jak dwóch sumiarzy postawili wędki zrywki na trzech główkach tam gdzie siedzieli jednej poniżej i powyżej. Wywózki  często na środek jeziora a gdy ktoś łowi z łódki to krzyk bo zestawy. W ubiegłym roku na jednym z jezior dwóch wędkujących splątali sobie zestawy przy czym byli od siebie oddaleni w linii prostej 800m.  


  • psulek i MichałSt lubią to

#507 OFFLINE   mishka

mishka

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 64 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 15 grudzień 2022 - 11:35

Skoro łowicie  na na drugiej stronie to trzeba tam pojechać i problem z głowy dla was i pozostałych wędkarzy. Tego typu zapisy są bo zestawy wywożone na daleką odległość także przez kopiarzy oraz łowiących na trupka sandacze co jest uciążliwe dla pozostałych wędkujących. Nie ważne z czego zrobiony jest odciąg plecionki żyłki drutu czy jelita baraniego zapis jest o metodzie. Widziałem jak dwóch sumiarzy postawili wędki zrywki na trzech główkach tam gdzie siedzieli jednej poniżej i powyżej. Wywózki  często na środek jeziora a gdy ktoś łowi z łódki to krzyk bo zestawy. W ubiegłym roku na jednym z jezior dwóch wędkujących splątali sobie zestawy przy czym byli od siebie oddaleni w linii prostej 800m.  

I o to moim zdaniem w tej całej dyskusji chodzi. Karol ujął to idealnie - nie szukajmy na siłę nieścisłości w regulaminach (to jest i tak temat na długą dyskusję) ale po prostu kierujmy się w uprawianiu naszego hobby logiką i kulturą.

Nie jesteśmy nad wodą sami...I mam na myśli nie tylko wędkarzy i innych użytkowników wody, ale i zwierzęta. Martwemu łabędziowi jest zupełnie obojętne czy udusił się linką plecioną, czy jednolitą. A zobaczcie jak wyglądają gorące sumowe miejscówki nad Wartą w okolicach Poznania po sesjach zrywkowiczów.



#508 OFFLINE   MajKar

MajKar

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 496 postów
  • LokalizacjaRyki
  • Imię:Karol
  • Nazwisko:Majek

Napisano 15 grudzień 2022 - 12:10

W tym roku wyciągnąłem z jezior trzy zerwane zestawy  dwa obok siebie karpiarzy, jedną żyłkę wydaje się w granicach 0.35 nawinąłem z ciekawości na Tice Taurusa może 20 metrów by jeszcze weszło. Zestaw na trupka ciężko powiedzieć ile metrów ale zwijania na łokieć miałem już dość. Oceniam na co najmniej 400 metrów trafiłem zestaw około 200metrów od brzeg do końca od stronu brzegu zwijałem podwójnie potem do zestawu z trupkiem jeszcze ze 100 metrów liczyłem nawiania na łokieć.   



#509 OFFLINE   Tabor

Tabor

    OO7

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 890 postów
  • LokalizacjaInnemiejsce
  • Imię:Tetryk
  • Nazwisko:Tetryk

Napisano 15 grudzień 2022 - 16:02

Nie tylko karpiarze i sumiarze  rwą zestawy .

Co roku jak pływam na starorzeczu znajduje gratisy spinningistów

jak woda opadnie ładnie wiszą na gałęziach zwalonych drzew z plecionkami  i żyłkami . 

Szlak mnie trafi jak karpiarze wywożą zestawy w bok stanowiska nie raz i 100 metrów  

tłumaczenie jest jedno .

Panie bo tam biorą .

Nie powinno się  przegradzać rzek ani zbiorników są  inne  sposoby aby złowić  suma czy karpia .

Woda jest dla wszystkich ale użytkowana z rozsądkiem i poszanowaniem praw innych wędkarzy .


  • S.N. lubi to

#510 OFFLINE   jacob1993

jacob1993

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 966 postów
  • LokalizacjaMielec

Napisano 15 grudzień 2022 - 17:06

To nie lepiej zrobić zakaz grodzenia rzeki .
Teraz dalej można wyzwozoc na drugą stronę tylko bez odciągu nic w tej kwestii się nie zmieniło
3 wędkarzy spokojnie może 3 główki zająć co to za problem że są znajomymi i siedzą razem a zestawy każdy wywozi gdzie indziej .
Zrywka jest dalej dozwolona w sensie kamyk owinięty sznurkiem plus żyłka nielegalny jest odciąg .

Użytkownik jacob1993 edytował ten post 15 grudzień 2022 - 17:07


#511 OFFLINE   Krzysiu

Krzysiu

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 638 postów

Napisano 15 grudzień 2022 - 17:58

Tak z innej beczki myśleliśmy z chłopakami wybrać się w marcu na ebro plan łowienie aktywne vert troll chciałem zapytać bo nigdy nie byłem , na jaki odcinek rzeki w tym okresie pojechać która z metod najlepiej może się sprawdzić o tej porze roku i czy to wogole ma sens .

#512 OFFLINE   pablo

pablo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 223 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 13 styczeń 2023 - 21:44

@jacob1993 - PZW lubi takie nieścisłości, bo przepisy tworzą ludzie którzy nie łowią ryb, a przepis można zawsze na niekorzyść przy kontroli zinterpretować. Ja bym napisał zwyczajnie - za maksymalną odległość przynęty od wędziska, w metodzie gruntowej, uznaje się 50 m. I by się skończyły pytanie czy zrywka, podrywka, podwiązka, gałązka. :P  ...I grodzenie koryta rzeki. Grunciarstwo sumowe nawet na szerokiej zdawałoby się Wiśle to już jest istna plaga. Są miejsca w których nie da rady przepłynąć łodzią bo jedyna żeglowna rynna zawalona jest zestawami. Rozumiem chęć połowu ryb ale nie jest się samym nad wodą. 

Tak jak jest zakaz parkowania łodzi na szlaku żeglownym tak samo powinien być zakaz przegradzania szlaku zestawem wędkarskim. 

PS. I w maju suma nie łowimy. Tak jak byłem, w połowie maja, świadkiem stawiania zestawów sumowych w Górze Kalwarii poniżej mostu kolejowego. 

 

#513 OFFLINE   jacob1993

jacob1993

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 966 postów
  • LokalizacjaMielec

Napisano 14 styczeń 2023 - 07:56

W moich okolicach też łowią już w maju niestety .
Ja tam lubię sobie czasem usiąść za sumem napewno ciekawsze łowienie niż jakieś karpie itp .
Ich przepis tak jak pisałem zmienił tyle że zestawy będą niewidoczne pytanie tylko kto to będzie kontrolował w zeszłym nie widziałem ani nie słyszałem o kontroli psr po za ciepłym kanalem wpływającym do Wisły .
Trolling który podobno jest zakazany a moim zdaniem nie powinien .
Jest na porządku dziennym takie są realia .
Trzeba będzie miejscówki zmienić na inną charakterystykę rzeki ale wątpię że sumiarze dostosują się do tych przepisów .
Dodam jeszcze że krok dalej poszło PZW Tarnów zrobili zakaz wywożenie ponad środek rzeki (co jesli jesteś na wyspie będącej na środku rzeki lub długiej ostrodze ) oraz wywożenie max 15m w lewo 15m w prawo pytanie co jeśli siedzimy w 3-4 a wywozimy 6-8 zestawów .
Oczywiście że masa sumiarzy to chamy i przesadzają oraz beretuja ryby .
Choć często spotykam się z tym że te większe raczej puszczają .
Na całym świecie łowią ludzie na zrywki verticala itp zbroja żywce w 2 haki .
I ryb jest sporo.
U nas same zakazy które nic nie zmieniają tylko denerwują a ryb mimo to brak .

Użytkownik jacob1993 edytował ten post 14 styczeń 2023 - 08:03


#514 OFFLINE   Hesher

Hesher

    Ekspert

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPipPip
  • 6209 postów
  • LokalizacjaPułtusk
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Prażmowski

Napisano 14 styczeń 2023 - 08:58

Jak siedzicie w 3-4 to coś wymyślicie. To się chyba nazywa inteligencja zbiorowa. Co roku, ale to po prostu takie spostrzeżenie/prz myślenie, no zwał, jak zwał. Dlaczego temat sumów zaczyna się zwykle z początkiem roku? Jest gdzieś łowisko dostępne do kłucia przez cały sezon? PS. przepraszam za ewentualne błędy. Wygląda na to, że mała czcionka to już nie moja bajka. Będę się musiał przerzucić na telefony dla starych ludzi, jak Bob i Gżybek (tak, akurat ten koleżka nie jest przez "rz", ale ma milion lat). Nie wiem czy widzieliście kiedyś film o dinozaurach, to Gżybek ma więcej na karku. Wiem, że kopa w dupsko dostanę. Poczekaj aż Roberta dojadę. Czej, czej miało być o sumach

#515 OFFLINE   Tabor

Tabor

    OO7

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 890 postów
  • LokalizacjaInnemiejsce
  • Imię:Tetryk
  • Nazwisko:Tetryk

Napisano 14 styczeń 2023 - 09:33

jacob 

,,Oczywiście że masa sumiarzy to chamy i przesadzają oraz beretuja ryby .''

Tobie chyba rozum odebrało jak tak piszesz .

Nie jadłem suma od kilkunastu lat  .

Na zlotach jestem od kilkunastu lat .

Nigdy nie widziałem żeby ktoś zabrał suma czy usmażył na miejscu .

Jeśli już to jemy takie coś na zlotach .

 

be6101f2f9e210b1581487837f7c9a13_resized

 

Carpaccio z jelenia .

 

0930b58fe4d38f5837c27de205986e1e.jpg

 

Po minucie pozostaje tyle .

 

785a02ef31659c8d8701ce8330dafe06_resized

 

Łowi sie takie sumy 8  lipiec 2022 tydzień przed zatruciem i się  je wypuszcza a małym się  nawet zdjęć  nie robi .

Takie z nas chamy .

 

621bfbc4b5bbbdf85b2e3acdcab1cade.jpg

 

67fd3279b374d5db1c7c341b69502c07_resized

 

Do tego cały czas pełny zestaw swojskich wyrobów i napitków . 


  • Karol Krause i Krzysiu lubią to

#516 OFFLINE   Hesher

Hesher

    Ekspert

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPipPip
  • 6209 postów
  • LokalizacjaPułtusk
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Prażmowski

Napisano 14 styczeń 2023 - 10:04

Mój drogi Kolego, ja tylko grzecznie, no pomijając Gżybka, chciałem uprzejmie zapytać, dlaczego temat sumów zaczyna się od stycznia? Bo wiesz, widziałem raz piękne zwierzę przytroczone do łodzi.A one teraz zimują. Każdemu należy się odpoczynek.

#517 OFFLINE   Hesher

Hesher

    Ekspert

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPipPip
  • 6209 postów
  • LokalizacjaPułtusk
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Prażmowski

Napisano 14 styczeń 2023 - 10:07

A tatara szczerze zazdroszczę
  • bob74 lubi to

#518 OFFLINE   Tabor

Tabor

    OO7

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 890 postów
  • LokalizacjaInnemiejsce
  • Imię:Tetryk
  • Nazwisko:Tetryk

Napisano 14 styczeń 2023 - 10:31

Hesher a ja bym chciał zobaczyć tysiąc lub dwa tysiące kormoranów ubitych przygotowanych do utylizacji .

Nie miałbym żadnych skrupułów i do nikogo żalu .

Do tego z tysiąc bobrów i norek ale tego się nie da  zeżreć i dla tego tyle tego jest szkodnika

Nie jestem wrażliwy bo zdaje sobie sprawę że  tego typu ochrona to zło .

Nie ma ludzi odważnych na stanowiskach boją się opinii  publicznej że ten kormoran to szkodnik .

Bobry zniszczyły cały stary drzewostan nad starorzeczami Bugu dęby 100 letnie i wierzby , olchy zniknęły , 

zniknął klimat i siedlisko ptaków . Nie ma gdzie usiąść w cieniu nad Bugiem  bo jakiś debil przyrodnik zażyczył sobie 

wprowadzić ochronę bobra bez kontroli bez nadzoru. 

Co do suma na lince masz rację troche cierpi ale jak sobie fotkę zrobić dla potomnych że było się łowcą a nie 

lebiegą siedzącym przy TV z piwkiem itd.

Myślę że ta linka przy sumie lepsza niż psychiatryk .



#519 OFFLINE   Hesher

Hesher

    Ekspert

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPipPip
  • 6209 postów
  • LokalizacjaPułtusk
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Prażmowski

Napisano 14 styczeń 2023 - 12:03

Ja słyszałem, bo nie próbowałem, przyznaję, że ogon bobra smakuje jak schabowy :)
  • Tabor i szczupak1 lubią to

#520 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4792 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 14 styczeń 2023 - 19:44

I dotego danie postne ;)

Wysłane z mojego SM-G975F przy użyciu Tapatalka




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

1 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych


    rafaldslbi