Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Sumy - na co i czym?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
601 odpowiedzi w tym temacie

#541 OFFLINE   vastus

vastus

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 105 postów
  • Lokalizacjawschód

Napisano 12 marzec 2023 - 21:13

Na jakie przynęty najczęściej macie brania w dzień a na jakie w nocy? Chodzi mi wędkowanie na wodzie stojącej typu żwirownia.

#542 ONLINE   czarny1

czarny1

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 887 postów
  • LokalizacjaLanckorona/Przemyśl
  • Imię:Michał

Napisano 12 marzec 2023 - 22:14

Słuchajcie, łowie na odrze 95% czasu. Nocne łowy u mnie zdecydowanie poświęcone są szukaniu wąsatych przyjacieli. Znam rzekę w moim otoczeniu bardzo dobrze, wiem gdzie wyjeżdżają duże sumy w okolicach 200cm, wszystko jednak na zrywki. Z racji ze stacjonarne łowienie nie jest moją ulubioną metodą. Wszelkie próby złowienia wąsacza to zabawa z castingiem. Przynęty to różnego rodzaju woblery i blachy, rzadko gumy. Problem jest jednak taki, że ciągle trafiają sie ryby powiedzmy że małe, bo max 130cm, pewny jestem, ze na tym odcinku a nawet na niektórych konkretnych miejscach wyciągane były ryby dużo większe. Czy spinning odpycha te wielkie ryby, a może robie coś źle? Może jakieś wskazówki czego te duże nie lubią a co lubią,m

Wysłane z mojego ELE-L29 przy użyciu Tapatalka

myśle, że na zrywkę po prostu są stosowane odpowiednio duże przynęty (selektywne)... raczej nikt nie stosuje 10-15cm żywców... załóż półmetrowego woblerka to przestaną się naprzykrzać maluchy:) a na serio to niewiele poradzisz - trzeba trafić na czas i miejsce kiedy żre również drobnicę...



#543 OFFLINE   jaceen

jaceen

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 562 postów

Napisano 14 marzec 2023 - 00:40

Słuchajcie, łowie na odrze 95% czasu. Nocne łowy u mnie zdecydowanie poświęcone są szukaniu wąsatych przyjacieli. Znam rzekę w moim otoczeniu bardzo dobrze, wiem gdzie wyjeżdżają duże sumy w okolicach 200cm, wszystko jednak na zrywki. Z racji ze stacjonarne łowienie nie jest moją ulubioną metodą. Wszelkie próby złowienia wąsacza to zabawa z castingiem. Przynęty to różnego rodzaju woblery i blachy, rzadko gumy. Problem jest jednak taki, że ciągle trafiają sie ryby powiedzmy że małe, bo max 130cm, pewny jestem, ze na tym odcinku a nawet na niektórych konkretnych miejscach wyciągane były ryby dużo większe. Czy spinning odpycha te wielkie ryby, a może robie coś źle? Może jakieś wskazówki czego te duże nie lubią a co lubią,m

Wysłane z mojego ELE-L29 przy użyciu Tapatalka

 

Spraw sobie crawlera SG BAT 3D 10cm/28g lub 12,5cm/54g ( lub coś z Adusty, Heddona, Illexa itp.) i naparzaj tym przez kilkanaście minut powtarzalnym torem. Staraj się jednak tę powtarzalność  zachować przynajmniej przez kilka rzutów. Może się okazać, że za którymś z nich branie nastąpi po wrzutce na tzw. czapę. Nigdy nie byłem na to przygotowany. Branie z „wrzutki” jest niesamowite. Mimo że liczę na takie, to i tak zawsze jest zaskoczenie. Czemu taka przynęta? Bo jak sam piszesz, wszystko inne nie przynosi spodziewanego rezultatu. Może trzeba czegoś innego? Crawlery potrafią przyciągnąć wąsy z dalszych rewirów. Praca, dźwięk, zamieszanie w wodzie, wszystko to wzbudza u sumów agresję. Nieocenioną zaletą chlapaków jest całkowita kontrola ich prowadzenia (w nocy nieoceniona cecha), bo wiem, gdzie jest i mogę go na chwilę zostawić w pozornym bezruchu (brania są też na pauzie, gdy przynęta się kołysze). Jeżeli nie masz przekonania do takich przynęt, to zrób to samo, ale z woblerami. Wobler pływający z grzechotą np. DAM Madcat 12cm/65g lub Jaxon Karaś 11cm/39g ( te modele znam). Jaxona podwiąż pępowiną. Nie będzie obaw, że wąs odpłynie z przynętą (nie rozbierałem ich, ale oczka chyba są na wsuwkę). Rzucaj i baw się nimi na powierzchni. Szarpnij co chwilę, poprowadź kilka metrów pod powierzchnią, pozwól dryfować i oczkuj nimi, lekko szarpiąc. Wykorzystaj cały arsenał swoich trików, by na powierzchni coś się działo. Taka zabawa przy jednym rzucie może trwać kilka minut. W leniwym nurcie 5 minut, to nic nadzwyczajnego:) Gwarancji nie daję, że coś się poprawi. Łowisko łowisku nierówne i nie wiem, ile masz determinacji, by coś u siebie zmienić.

To, o czym tu napisałem, poparte jest trzema latami kombinowania i nieśmiałym sięganiem po crawlery, by łowić sumy. Łowię je z łapy i tylko w nocy. Trzy lata  poszukiwań czegoś, co będzie mnie cieszyło i spodoba się sumom, streściłem tu w kilku zdaniach.



#544 OFFLINE   Wonsz

Wonsz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 61 postów
  • Imię:Daniel

Napisano 14 marzec 2023 - 00:58

Bardzo, dziękuję, za wskazówkę, przyznam sie szczerze że niechętnie używałem powierzchniowych przynęt, jednak ostatnio na Youtube znalazłem filmy jak sumy dobrze reagują na whoopera ploopera i miałem zamiar zamówić, teraz dopiero mnie pan przekonał, ciekawe przynęty, napewno wylądują w pudełku, pytanie tylko czemu łowić ciągle w jednym miejscu a nie ma jak największej powierzchni jak to ma miejsce przy klasycznych przynętach?

Wysłane z mojego ELE-L29 przy użyciu Tapatalka

#545 OFFLINE   jaceen

jaceen

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 562 postów

Napisano 14 marzec 2023 - 11:18

 

 czemu łowić ciągle w jednym miejscu a nie ma jak największej powierzchni jak to ma miejsce przy klasycznych przynętach?

Wysłane z mojego ELE-L29 przy użyciu Tapatalka

 

 

Nie chodzi o to, by przez kilka godzin katować jedno miejsce. Chociaż znajomy ma taką taktykę i bywają momenty, że osiąga lepsze efekty ode mnie.

Wykonując rzut jeden raz, sum ma jedną szansę, by wystartować do przynęty. Jak nie skorzysta, to po zawodach, bo przynęta następnym razem poleci już gdzie indziej. Jeżeli powtórzysz manewr przynajmniej kilka razy, dasz mu kilka szans.

Jeżeli znasz godziny, w których wąsy wyruszają na żer i oddalają się od swych kryjówek, jeżeli poznałeś ich trasę, to wystarczy ustawić się w tych godzinach w konkretnym miejscu i cierpliwie bawić się przynętami.

Jeżeli chcesz próbować z whopper plopperami, to polecam o solidniejszej konstrukcji River2Sea w rozmiarach 13cm/39g, 19cm/78g i Savage Gear 3D Smash Tail 17cm/72g. Pewnie na rynku jest jeszcze coś podobnego z równie solidnym uzbrojeniem, ale te znam i o nich wspomniałem.


  • minkof lubi to

#546 OFFLINE   Tabor

Tabor

    OO7

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 890 postów
  • LokalizacjaInnemiejsce
  • Imię:Tetryk
  • Nazwisko:Tetryk

Napisano 19 czerwiec 2023 - 20:39

Poczytałem sobie kilka razy ten wątek chodziło mi o kołowrotki i plecionkę na wąsacze.

Teraz już wiem po stracie na Odrze suma około 2 metrów że to nie zabawa .

Sum uderzył na metrowej wodzie w 6 cm blachę Gżybka a i on sam był na łódce świadkiem mojej porażki .

Po 15 minutach walki z łódki plecionka Giga fisz 0,16 mm kupiona prosto od producenta ustąpiła .

Nie wiem czy się  przetarła o kamienie czy   ją przecięła szczotka sumka .

Na pewno nie pękła od przeciążenia bo sprzęgło kołowrotka miało zapas a mój palec był dodatkowym dociskiem.

Teraz poniżej 0,28 mm nie spinninguje a i może grubiej jak ktoś tu zauważył wytrzymałość plecionki to nie wszystko .

Finezyjne łowienie doprowadza  ryby do skrajnego wycieczenia i nie dochodzą do siebie po wypuszczeniu .

Tak uważam i tego nie robię  .

Teraz na sumki jest Batson  RCLB 70 XL  2,2 m .multiplikator Abu Revo Toro Nacl 51 do zamówienia plecionka Hercules 0,32 nic poniżej .


  • Biesan, Krzysiu i Przemek_M lubią to

#547 OFFLINE   Krzysiu

Krzysiu

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 638 postów

Napisano 20 czerwiec 2023 - 17:54

Proponuje także pozmieniać kotwiczki i kołeczka łącznikowe jeśli chcesz świadomie polować na wąsate bo wiesz jak jest twój zestaw jest warty tyli ile jego najsłabsze ogniwo.
  • Tabor lubi to

#548 OFFLINE   Tabor

Tabor

    OO7

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 890 postów
  • LokalizacjaInnemiejsce
  • Imię:Tetryk
  • Nazwisko:Tetryk

Napisano 20 czerwiec 2023 - 21:01

Kotwice Owner  lub Kamatsu Anchor , do tego kółka łącznikowe Dragona 6 do 9 mm aż do 190  kg .

Właśnie musze dokupić kółka do nowych sumowych blach dwukotwicowych od  Gżybka .

Krzysiek ale nie zawsze człowiek chce łowić ciężko i wtedy jest porażka nie z naszej winy. ;)

Można jeszcze polecić kotwice BKK Raptor ale nawet na Ali na głowę upadli z ceną .

Przed wyjazdem na sumki płaciłem w Wyszkowie po 10 pln/szt.


Użytkownik Tabor edytował ten post 20 czerwiec 2023 - 21:03

  • Krzysiu lubi to

#549 ONLINE   czarny1

czarny1

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 887 postów
  • LokalizacjaLanckorona/Przemyśl
  • Imię:Michał

Napisano 20 czerwiec 2023 - 21:33

do plecionki dodaj przypon z fc - nawet gruba plecionka jest podatna na uszkodzenia... poza brakiem przetarć podczas holu suma daje szanse przy braniu szczupaka...

a te supermocne kotwice sa potrzebne tylko przy użyciu równie mocnego sprzętu i raczej nie przy spiningu... mi tam przy sztywno ustawionym hamulcu naprawdę dużo ryb spadało zaraz po zacięciu... używam ownera st 46 zwykle 2/0 i przy plecionce 100lb nigdy nie było niespodzianek... 



#550 OFFLINE   Tabor

Tabor

    OO7

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 890 postów
  • LokalizacjaInnemiejsce
  • Imię:Tetryk
  • Nazwisko:Tetryk

Napisano 21 czerwiec 2023 - 07:47

Stosuje przypony stalowe Dragona Classic  30 kg , dają radę .

Spróbuje zastosować jak w stacjonarce Black cata mono mam fi 1,2 mm ale czekam na  zaciskarkę . 

czarny1 plecionka 100 lb to 0,5 mm i taką stosujesz do casta .



#551 OFFLINE   Night_Walker

Night_Walker

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 993 postów

Napisano 21 czerwiec 2023 - 08:18

Rozważał ktoś pod brzegowe sumowanie kije typu GORMS-973MH?
  • minkof lubi to

#552 ONLINE   czarny1

czarny1

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 887 postów
  • LokalizacjaLanckorona/Przemyśl
  • Imię:Michał

Napisano 21 czerwiec 2023 - 14:11

Stosuje przypony stalowe Dragona Classic  30 kg , dają radę .

Spróbuje zastosować jak w stacjonarce Black cata mono mam fi 1,2 mm ale czekam na  zaciskarkę . 

czarny1 plecionka 100 lb to 0,5 mm i taką stosujesz do casta .

akurat sumy łowie głównie na spining... ale i tak na kołowrotek wchodzi ok 200m a nie muszę się martwic o jakiekolwiek uszkodzenia linki...

1,2mm to już typowo pod szczupaki, ja używam 0,72 i wystarczy... przypon ok. 2m wiązany do plecionki... wymieniam w razie uszkodzeń i kiedy sie za bardzo skróci od odcinania agrafki po łowieniu - tak 2-3 razy w roku...

i absolutnie bym nie ufał zaciskanym, juz raz zaliczyłem wtope na kupnym przyponie - tylko i wyłącznie wiązane!


  • Night_Walker lubi to

#553 ONLINE   czarny1

czarny1

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 887 postów
  • LokalizacjaLanckorona/Przemyśl
  • Imię:Michał

Napisano 23 czerwiec 2023 - 15:07

https://demotywatory...ulonych-rzekach

 

tak wygląda typowy efekt brania suma z powierzchni na mocno skręconym hamulcu... finałowe uderzenie ogonem w powietrzu... i po zabawie:(

u mnie sumy na jakies 30 brań w połowie nie trafiały, a w pozostałych przypadkach właśnie tak się uwalniały ze 100% skutecznością... zorientowałem sie dopiero po zastosowaniu multiplikatora i kija do 60g - mocniejszego wtedy nie miałem... żaden z trzech zacietych sumów nie spadł:) ryba od razu nurkuje zamiast wariowac na powierzchni...



#554 OFFLINE   jacob1993

jacob1993

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 966 postów
  • LokalizacjaMielec

Napisano 27 czerwiec 2023 - 13:48

Mógł by ktoś polecić jakas plecionkę pod suma najlepiej 8 dolotowa zależy mi na dalekich rzutach .

#555 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4792 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 27 czerwiec 2023 - 13:52

Z tanich i dobrych P-Line TCB8. 0,35 kosztuje 75 PLN za 150m + kw

Wysłane z mojego SM-G975F przy użyciu Tapatalka

#556 OFFLINE   jacob1993

jacob1993

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 966 postów
  • LokalizacjaMielec

Napisano 27 czerwiec 2023 - 16:20

Mam 0.35 na multiku pod spina napewno chciałbym z powodu zasięgu coś cienszego i nie tcb tylko coś innego aktualnie mam 40lb power pro 4 sploty chciałbym coś takiego 8 splotów a nawet oczko ciensze

#557 OFFLINE   Tabor

Tabor

    OO7

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 890 postów
  • LokalizacjaInnemiejsce
  • Imię:Tetryk
  • Nazwisko:Tetryk

Napisano 27 czerwiec 2023 - 19:30

Jeśli ktoś ma czas i poczeka zaproponuje plecionkę  Hercules z Ali .

Na dniach zamawiam 1000 mb suma to około 150 zł .

Mam na multiplikatorach 0,58 mm na suma a będę zamawiał o,32 lub 0,28 mm sam nie wiem .

 

e19e0ad9b1faef3e5f7f94ee2d1aff6f.jpg

 

Tak wygląda 8 splotowa . 

Nie spiningowałem nia także musze spróbować . 



#558 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4792 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 27 czerwiec 2023 - 21:03

To jes też jeszcze opcja 0.26 i 0.30

Wysłane z mojego SM-G975F przy użyciu Tapatalka

#559 OFFLINE   Przemek_M

Przemek_M

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 200 postów
  • LokalizacjaLublin

Napisano 27 czerwiec 2023 - 21:08

To jes też jeszcze opcja 0.26 i 0.30

Wysłane z mojego SM-G975F przy użyciu Tapatalka

Podasz link do jakiegoś dobrego sklepu?



#560 OFFLINE   minkof

minkof

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 328 postów

Napisano 29 czerwiec 2023 - 12:15

Rozważał ktoś pod brzegowe sumowanie kije typu GORMS-973MH?

 

 

Wydają się być fajne, to może być "to". Chodził mi po głowie zakup czegoś w tym stylu na Ali, nie zrealizowałem jednak pomysłu.

 

Póki co latam ze starymi, dobrymi Beastmasterami AX i BX. Te kije nie są dla wszystkich. Trochę ręka boli, szczególnie na początku sezonu


  • Night_Walker lubi to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych