Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Sumy - na co i czym?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
592 odpowiedzi w tym temacie

#81 OFFLINE   Karol Krause

Karol Krause

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4147 postów
  • LokalizacjaBIAŁOŁĘKA-GŁOGÓW
  • Imię:Karol
  • Nazwisko:Krause

Napisano 14 marzec 2016 - 15:57

Z sprawdzonych i niezawodnych polecam Power Pro ( zakupy u @psulka - 100% pewności ) - 4 sezony i nadal trzyma parametry , jedynie sporo straciła na gładkości i zgubiła kolor - 0,41 oraz 0,43 

 

Używałem dwa sezony X-zogę A8 60lb i jestem zadowolony - poza odbarwieniem jest ok , parametry trzyma zdecydowanie.

 

https://www.sklep.br...8-60lb-28kg/688

 

 

Używałem również w ubiegłym sezonie zakupioną u @psulka P-Line TCB8 ( ośmiosplotowa )  - 0,42 - po jednym sezonie ciężko coś powiedzieć konkretnie - jak narazie jest OK

 

http://jerkbait.pl/t...woblery-rapala/


Użytkownik Karol Krause edytował ten post 14 marzec 2016 - 15:57

  • miramar69, Drago i urasenty lubią to

#82 OFFLINE   pablo

pablo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 205 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 14 marzec 2016 - 22:15

Nie znam obecnych trendów. Ja używam Strena Sonic Braid 0,28mm (jeśli przy plecionce można mówić o średnicy). Na razie się na niej nie zawiodłem.



#83 OFFLINE   urasenty

urasenty

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 767 postów
  • LokalizacjaGrodzisk Mazowiecki
  • Imię:Daniel

Napisano 15 marzec 2016 - 09:13

Nie znam obecnych trendów. Ja używam Strena Sonic Braid 0,28mm (jeśli przy plecionce można mówić o średnicy). Na razie się na niej nie zawiodłem.

 

0,28 trochę cienko. Wydaje mi się że 0,32 to minimum.



#84 OFFLINE   Woytec

Woytec

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 721 postów
  • LokalizacjaŚląsk

Napisano 17 marzec 2016 - 20:13

W poprzednim sezonie złowiłem pierwszego suma 100+ i mając na uwadze przeżycia związane z holem na kiju do 40 g, w tym sezonie postanowiłem uzbroić się lepiej. Po rozważeniu różnych opcji wybrałem wędkę DRAGON X-FORCE 140S. Miałem trochę obaw związanych głównie z długością, ale po pierwszym macaniu zabrałem ją na chatę  :D

 

Parametry: jednoczęściówka 198cm, cw. 40-140 g., waga 172 g, komponenty Fuji. Pierwsze wrażenia: lekki i bardzo poręczny kij o smukłym i sprężystym blanku.

 

Dla porównania grubości blanków położyłem pstrągowy kijek cw. < 18 g.

dragon_2_zpshmg8ly6x.jpg

 

dragon_3_zps2al0kqme.jpg

 

dragon_4_zps6003afev.jpg

 

dragon_5_zpsipxtz9fi.jpg 


  • Ciastek lubi to

#85 OFFLINE   hlehle

hlehle

    rybołap

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3488 postów

Napisano 17 marzec 2016 - 23:03

Ośmiosplotówki się nie nadają na Wisłę. Drogie a bardzo mało wytrzymałe na przetarcia. Wiele sumów wyjąłem, mimo że linka zawadziła kilka razy o jakieś zatopione gałęzie. Na szczęście miałem zwykłą starą Power Pro.



#86 OFFLINE   wykrzyknik

wykrzyknik

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 154 postów
  • LokalizacjaWawa

Napisano 28 marzec 2016 - 21:21

Też używam Power Pro, z pływadła nie przekraczam średnicy 0,40. Z dwóch powodów, według mnie prezentacja przynęty na grubszych linach jest gorsza. Dwa nie widzę potrzeby używania grubszej plećki mając ponton czy łódkę. W zeszłym sezonie 170 weszła mi w jakieś gałęzie a mimo to udało się ją wyciągnąć. 

Zestaw mam taki, że najsłabszym ogniwem jest plećka. Kotwice, kółka łącznikowe, tu wszystko jest nie do rozgięcia. Wiec jeśli przynęta wejdzie mi w zaczepy i nie udaje się jej odstrzelić zostaje w wodzie. Coś za coś. 

Nie przeginam też z mocarnością wędek. Łowię najczęściej jedno częściowym kijem na blanku ATC i może 2 z przodu jeszcze nie przekroczyłem to ryb w zbliżonej wielkości miałem już kilka i żadnej hol nie trwał dłużej niż 15 min. 

Może właśnie przez to, że łowię kijem o głębokim ugięciu sumy nie dostają furii i dość szybko udaje się je zmęczyć.


  • mateuszxt lubi to

#87 OFFLINE   pablom

pablom

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2024 postów
  • LokalizacjaSulejówek

Napisano 06 kwiecień 2016 - 18:30



Taka długość kija nie sprawdza się ani z brzegu ani z łodzi. Nie wiem czemu kiedyś taki mit wprowadzono w obieg. Do tej pory on pokutuje.
Kup coś w przedziale 2.1-2.3


Daniel, zawsze bawią mnie teorie na temat wędek po 2 m np. na Burzańskich burtach. Jak ktoś lubi sporty extremalne to polecam. Dodatkowo dobre ubezpieczenie.

#88 OFFLINE   hlehle

hlehle

    rybołap

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3488 postów

Napisano 06 kwiecień 2016 - 19:35

Daniel, zawsze bawią mnie teorie na temat wędek po 2 m np. na Burzańskich burtach. Jak ktoś lubi sporty extremalne to polecam. Dodatkowo dobre ubezpieczenie.

 

Niestety o Bugu nie mogę się wypowiadać, bo go nie znam :)
Doświadczenia sumowe mam jedynie z Wisły, Narwi i Ebro.



#89 OFFLINE   pablom

pablom

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2024 postów
  • LokalizacjaSulejówek

Napisano 06 kwiecień 2016 - 21:52

To masz dużo większe niż moje😀. Niemniej warunki, nawet na Wiśle czasami wymuszają dłuższy patyk z brzegu, np głęboka opaska gdzie użycie kijem 8,6 - 9 ft nie poprowadzisz przynęty bez rwania co chwila.

#90 OFFLINE   hlehle

hlehle

    rybołap

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3488 postów

Napisano 06 kwiecień 2016 - 22:14

To masz dużo większe niż moje. Niemniej warunki, nawet na Wiśle czasami wymuszają dłuższy patyk z brzegu, np głęboka opaska gdzie użycie kijem 8,6 - 9 ft nie poprowadzisz przynęty bez rwania co chwila.

 

Jestem sobie w stanie wyobrazić łowienie nawet 4 metrowym kijem, gdy rynna jest odsunięta od opaski. Ba, można by z takim kijem iść wzdłuż opaski i uprawiać coś a'la trolling :)

Wyobrażam sobie ... ale jednak nie skusiłbym się na takie łowienie :)


  • cabage lubi to

#91 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15565 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 06 kwiecień 2016 - 22:58

Jak sumek 50+ się uwiesi na takim kijku to nawet Pudzian nie da rady. Potworna dźwignia. Prawda?



#92 OFFLINE   hlehle

hlehle

    rybołap

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3488 postów

Napisano 06 kwiecień 2016 - 23:23

Jak sumek 50+ się uwiesi na takim kijku to nawet Pudzian nie da rady. Potworna dźwignia. Prawda?

 

Dałoby radę. Na stacjonarkę na zrywki łowi się długimi i mocnymi kijami. Aczkolwiek faktycznie łatwiej holuje się krótkimi.

Inny mankament jest znacznie poważniejszy i każdy kto łowił "z ręki" sumy pewnie wie o co chodzi - dźwignia podczas zarzucania i przede wszystkim zwijania przynęty. Brań sumowych podczas spinningu nie ma za dużo i potrzeba dużo wytrwałości. Orka długą pałą skutecznie zabija motywację :)


  • Karol Krause lubi to

#93 OFFLINE   pablom

pablom

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2024 postów
  • LokalizacjaSulejówek

Napisano 07 kwiecień 2016 - 05:20

Panie, kij na plecy i heja w pola😄

#94 OFFLINE   minkof

minkof

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 327 postów

Napisano 07 kwiecień 2016 - 07:51

Co powiecie na taki zestaw do łowienia z brzegu: Beast Master AX 270 XH 50-100g, Okuma Salina 55, plecionka 40 lb?


Użytkownik minkof edytował ten post 07 kwiecień 2016 - 08:46


#95 OFFLINE   tornado

tornado

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1703 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk

Napisano 07 kwiecień 2016 - 08:41

Powiemy tylko tyle że tym zestawem to duże płotki można łowić a nie sumy z brzegu, chyba że chcesz je kolczykować.
  • minkof lubi to

#96 OFFLINE   Woytec

Woytec

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 721 postów
  • LokalizacjaŚląsk

Napisano 07 kwiecień 2016 - 09:32

Co powiecie na taki zestaw do łowienia z brzegu: Beast Master AX 270 XH 50-100g, Okuma Salina 55, plecionka 40 lb?

 

Moim zdaniem zestaw jak najbardziej OK i poradzi sobie nie tylko z większą płotką  ;)


  • minkof lubi to

#97 OFFLINE   hlehle

hlehle

    rybołap

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3488 postów

Napisano 07 kwiecień 2016 - 09:47

Co powiecie na taki zestaw do łowienia z brzegu: Beast Master AX 270 XH 50-100g, Okuma Salina 55, plecionka 40 lb?

 

Jakie łowisko i jak duże sumy w nim pływają? Jakich przynęt planujesz używać?



#98 OFFLINE   minkof

minkof

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 327 postów

Napisano 07 kwiecień 2016 - 09:59

Jakie łowisko i jak duże sumy w nim pływają? Jakich przynęt planujesz używać?

 

Wisła mazowiecka, a jak to w Wiśle zdarzyć się może wszystko:) Przynęty to woblery, gumy, wahadłówki.



#99 OFFLINE   hlehle

hlehle

    rybołap

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3488 postów

Napisano 07 kwiecień 2016 - 10:24

To moim zdaniem ten kijek jest za dlugi i za slaby.
  • minkof lubi to

#100 OFFLINE   antoni

antoni

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 127 postów
  • LokalizacjaNowy Sącz
  • Imię:Antoni
  • Nazwisko:Kiepura

Napisano 07 kwiecień 2016 - 21:37

Kijek o tym cw mógłby sprawdzić sie na łódce ale z brzegu moze sie okazać , ze bedziesz musiał trochę pobiegać.
  • minkof lubi to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych