Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Dobra czołówka (latarka czołowa)


  • Zaloguj siÄ™, aby dodać odpowiedź
283 odpowiedzi w tym temacie

#41 OFFLINE   Włóczykij

Włóczykij

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1252 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 04 październik 2011 - 18:26

Tak jak ktoÅ› juÅź wczeÅ›niej podlinkowaÅ‚.
Jest takie forum gdzie o latarkach dowiecie siÄ™ bardzo duÅźo:
http://www.torch.pl/...board,30.0.html

Warto poÅ›wiÄ™cić chwilÄ™ a moÅźe uda siÄ™ zostawić w kieszeni kilka zÅ‚, a przy okazji mieć fajniejszy sprzÄ™t.

Petzla bym nie kupiÅ‚ ze wzglÄ™du na stosunek parametrÃÅ‚w do ceny.
Za ponad 250zÅ‚ oczekiwaÅ‚ bym latarki ktÃÅ‚ra w razie potrzeby oÅ›wietli spory kawaÅ‚ek przestrzeni przedemnÄ…. To jest bardzo przydatne np. przy zbieraniu drewna na ognisko.

Mam Olight'a M20
Åšwietnej jakoÅ›ci miotacz fotonÃÅ‚w, znajomi siÄ™ Å›miejÄ… Åźe wybija zÄ™by jak siÄ™ w twarz zaÅ›wieci.
No ale nie jest to czoÅ‚ÃÅ‚wka.
Nie wiem co takiego jest w Petzlu Åźe za podobnÄ… moc trzeba dać 1500zÅ‚ zamiast 250zÅ‚ ale na pewno nie jest to jakość bo ona jest podobna w tych 2 przypadkach.


#42 OFFLINE   RBTS

RBTS

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 577 postów
  • LokalizacjaÅšrodkowa WisÅ‚a

Napisano 04 październik 2011 - 22:27

Mam zarÃÅ‚wno Olighta M20 jak rÃÅ‚wnieÅź Petzla Mio RXP (uÅźywam teÅź okazjonalnie Petzla PIXA 3). Te Å›wiateÅ‚ka siÄ™ uzupeÅ‚niajÄ… i M20 nie moÅźe (w wielu sytuacjach) zastÄ…pić czoÅ‚ÃÅ‚wki. MIO RXP Å›wieci na tyle silnie, Åźe w zasadzie speÅ‚nia wszystkie wÄ™dkarskie wymagania. Jak pisaÅ‚em, ma moÅźliwość ustawienia trzech poziomÃÅ‚w mocy (z dziesiÄ™ciu + migacze) i ustawieniu ich w dowolnej kolejnoÅ›ci. Dla wÄ™dkujÄ…cych w nocy ma to duÅźe znaczenie, nie kaÅźdy przecieÅź lubi rozwiÄ…zania w ktÃÅ‚rych kaÅźdorazowo po zaÅ‚Ä…czeniu latarki musi siÄ™ przeklikiwać do odpowiedniego poziomu.

#43 OFFLINE   Zwierzu

Zwierzu

    Nie wiem, nie znam siÄ™ zarobiony jestem !

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1138 postów

Napisano 05 październik 2011 - 04:32

No ale nie jest to czoÅ‚ÃÅ‚wka.

I tu jest sedno sprawy, atutem Petzla jest to Åźe mamy wolne rÄ™ce i przyzwoitej jakoÅ›ci sprzÄ™t na gÅ‚owie.
I bynajmniej, nie mam nic do wspomnianego Olighta bo to kawaÅ‚ solidnego sprzÄ™tu nad ktÃÅ‚rym sam siÄ™ Å›liniÄ™, kwestionujÄ™ jedynie zasadność zakupu dla uÅźywania przy wÄ™dkowaniu.



#44 OFFLINE   Przemek

Przemek

    Przemek

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1488 postów
  • LokalizacjaWyszków
  • ImiÄ™:Przemek

Napisano 05 październik 2011 - 09:30

Mi podoba się pomysł z czujnikiem ruchu B) nie trzeba szukać włącznika zgrabiałymi palcami.

#45 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 05 październik 2011 - 09:33

Tak...no to uporzadkujmy doznania...do czego mi potrzebna jest dana latarka? Po 1 do oswietlenia....w tym oswietlenia na bliska odleglosc (wiazanie agrafki), swiecenia na srednia odlaglosc - wysiadanie z lodki, powrot do samochodu)

Do czego dana latarka nie bedzie mi potrzebna? Do montazu na broni (aczkolwiek jak nieraz ktos z brzegu daje mi po oczach snopem swiatla uzycie broni celem zgaszenia chadza mi po glowie <_< ), skakania na bandÅźi z mostu, skakania do wody.

Moze i niektorych rozczaruje ale biorac pod uwage w/w po glowie chodzi mi latarka za 20zł na 21 diod(albo jakos tak), gdzie sa 3 stopnie swiecenia - 1dioda, 6diod, wszystkie diody.

Sceptycznie obserwuje rozne superlatarki markowe. Watpie czy czesto ogromna roznica w cenie wnosi razem z nia jakies naprawde istotne dla mnie rzeczy.
Mam markowego Petzla (takie male cos - Zipka czy jakos tak) - przelacznik zrobili w ten sposob, ze bardzo trudno sie to wlacza a styk jest niepewny i czesto swiatlo drga.
Domyslam sie ze to przypadlosc akurat tego modelu...ale niesmak pozostal...zwlaszzca ze z 2 strony widzialem taniutkie latarki pracujace w bardzo trudnych warunkach 40 st C, zapylenie, urazy mechaniczne.

Ale moze i cos wybiore z bardziej markowych byle nie Petzla...

Gumo

#46 OFFLINE   Maja 2

Maja 2

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 388 postów
  • LokalizacjaBartoszyce
  • ImiÄ™:Tomasz
  • Nazwisko:Majewski

Napisano 05 październik 2011 - 10:51

Ot pierwsza z brzegu strona z latarkami czołowymi: http://outdoorpro.pl/produkty/latarki_czolowe/77/1.html?gcli d=CJndyJOi0asCFUe-zAodpXgBTQ

#47 OFFLINE   Jack__Daniels

Jack__Daniels

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2210 postów
  • LokalizacjaJelenia Góra/Horten

Napisano 05 październik 2011 - 13:13

ad Gumo, napisałeś:

Moze i niektorych rozczaruje ale biorac pod uwage w/w po glowie chodzi mi latarka za 20zł na 21 diod(albo jakos tak), gdzie sa 3 stopnie swiecenia - 1dioda, 6diod, wszystkie diody.


Nie wiem czy pamiÄ™tasz takÄ… reklamÄ™, ktÃÅ‚rÄ… puszczaÅ‚o kiedyÅ› chyba Mango.. byÅ‚a taka wÄ™dka ze zintegrowanym koÅ‚owrotkiem i sie to rozkÅ‚adaÅ‚o na zasadzie - Å‚an tu fri i siÄ™ zarzucaÅ‚o przynÄ™tÄ™. Tak mi siÄ™ wÅ‚asnie kojarzy czoÅ‚ÃÅ‚wka z 21 diodami. Na jednej diodzie Å›wieci 16 min, na 6 8 min, a na wszystkich bÅ‚yÅ›nie i zgaÅ›nie chyba, Åźe masz jÄ… do sieci podÅ‚Ä…czonÄ…. To jast najbardziej baterioÅźerne gÃÅ‚wno jakie moÅźna sobie wyobrazić. Mas awersjÄ™ do Petzla to go nie bierz, ale weź innÄ…, ktÃÅ‚ra bÄ™dzie Ci bardziej odpowiadać. Weź markowÄ…. Idź do sklepu ze sprzetem gÃÅ‚rskim i tam pomacaj. Idź do Decathlona i teÅź pomacaj... zwÅ‚aszcza te wÅ‚Ä…czniczki.
W domu mam chyba ze 20 kilka latarek. Ojciec kiedyÅ› kupowaÅ‚ latarkÄ™ trochÄ™ lepsza niÅź tÄ…, ktÃÅ‚ra posiadaÅ‚ i kaÅźda nastÄ™pna byÅ‚a gÃÅ‚wniana stÄ…d tych latarek tyle sie narobiÅ‚o. Ojciec moe mÃÅ‚gl pojąć jak mozna kupić latarkÄ™ za duÅźo pieniÄ™dzy jak sa takie, ktÃÅ‚re sa po 15zÅ‚+6 za przesyÅ‚kÄ™... TakÄ… czoÅ‚ÃÅ‚wkÄ™ na x diod teÅź mam, nawet dwie (oczywiÅ›cie ojciec kupiÅ‚ jednÄ… dla siebie, a drugÄ… dla mnie), dlatego wiem o czym piszÄ™. Jak idzisz raz w roku po ziemniaki do piwnicy, a akurat przepaliÅ‚a sie ÅźarÃÅ‚wka to moÅźe zainwestować ziÄ™Åźko zarobione 20zÅ‚ i kupić ten shit, ale jeÅźeli chcesz normalnie z tego korzystać to bierz markowÄ…. TÄ™ na x diod miaÅ‚em ochotÄ™ rzucić w powietrze i do niej strzelić, kiedy podczas patroszenia dzika po kolei gasÅ‚y mi diody - oczywiÅ›cie na nowych bateriach. Patroszenie koÅ„czyÅ‚em w strachu o wÅ‚asne palce bo byÅ‚o ciemno jak w dupie u murzyna, a ja tam Å›migaÅ‚em ostrze we wnÄ™trzu.


#48 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 05 październik 2011 - 14:55

Otoz wlasnie jest u mnie w pracy w roznym stanie kilka latarek topex i kilka innych.
Wszystkie swieca znacznie dluzej na komplecie baterii niz podales.
Chodzilo mi o wskazanie, ze samo to, ze latarka opatrzona jest napisem np. Petzl nie rozstrzyga o niczym...

A to, ze warto sie zastanowic przed to rzeczywiscie istotna informacja a jeszzce lepiej zeby pomacac przed...zwlaszzca jak sie kupuje ta markowa bo w tym przypadku trudniej przebolec jak te 3 stÃÅ‚wy ida do kosza..

Gumo


#49 OFFLINE   Jack__Daniels

Jack__Daniels

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2210 postów
  • LokalizacjaJelenia Góra/Horten

Napisano 05 październik 2011 - 17:16

TopexÃÅ‚w nie znam, ale te, z ktÃÅ‚rymi ja miaÅ‚em do czynienia to nieporozumienie.
300zÅ‚ jak za czoÅ‚ÃÅ‚wkÄ™ to wydaje mi siÄ™ dość sporo.

#50 OFFLINE   STREMER

STREMER

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 450 postów

Napisano 05 październik 2011 - 17:33

Dajta spokÃÅ‚j chopy
http://ngt.pl/forum/...adTopic&nr=4008
http://ngt.pl/forum/...adTopic&nr=3085
http://ngt.pl/forum/...eadTopic&nr=579
http://ngt.pl/forum/...adTopic&nr=2604
http://ngt.pl/forum/...adTopic&nr=4805
http://ngt.pl/forum/...adTopic&nr=1351
http://ngt.pl/forum/...eadTopic&nr=816
http://ngt.pl/forum/...adTopic&nr=4115
http://ngt.pl/forum/...adTopic&nr=3913
http://ngt.pl/forum/...adTopic&nr=1146
http://ngt.pl/forum/...adTopic&nr=6589
http://ngt.pl/forum/...eadTopic&nr=291
http://ngt.pl/forum/...adTopic&nr=5301
Z powodu lenistwa wiÄ™cej linkÃÅ‚w juÅź nie chce mi siÄ™ wklejać. Czytajta i sie kÅ‚Ãłćta

#51 OFFLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9490 postów
  • LokalizacjaDolny ÅšlÄ…sk
  • ImiÄ™:Waldek

Napisano 05 październik 2011 - 17:59

Dajta spokÃÅ‚j chopy
.............Czytajta i sie kÅ‚Ãłćta

A po co siÄ™ kÅ‚ÃÅ‚cić? Tikka 2 mnie obsÅ‚uguje z powodzeniem ale gdybym wiÄ™cej nocek spÄ™dzaÅ‚ nad wodÄ… pewnie ...... i tak bym nie zmieniÅ‚.
To tylko czoÅ‚ÃÅ‚wka. Do innych celÃÅ‚w sÄ… inne zabawki
;)

#52 OFFLINE   RBTS

RBTS

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 577 postów
  • LokalizacjaÅšrodkowa WisÅ‚a

Napisano 05 październik 2011 - 18:28

...do czego mi potrzebna jest dana latarka?
...wysiadanie z lodki...
Sceptycznie obserwuje rozne superlatarki markowe...
Ale moze i cos wybiore z bardziej markowych byle nie Petzla...
Gumo

JeÅ›li pÅ‚ywasz i Å‚owisz nocy, to na Å‚odzi, ze wzglÄ™du na bezpieczeÅ„stwo, oprÃÅ‚cz czoÅ‚ÃÅ‚wki, powinno znaleźć siÄ™ silne, wodoszczelne i niezawodne źrÃÅ‚dÅ‚o Å›wiatÅ‚a, jak choćby wspomniany Olight M20.
JeÅ›li zaÅ› chodzi o wyroby markowe (Petzl) to je sobie chwalÄ™. Trzeba jednak zastrzec, Åźe wiÄ™kszość ich modeli przy zasilaniu akusami NiMH generuje sporo mniej Å›wiatÅ‚a niÅź z baterii alkalicznych (nie dotyczy to Mio RXP) :mellow:


#53 OFFLINE   Włóczykij

Włóczykij

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1252 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 05 październik 2011 - 19:09

[quote]
No ale nie jest to czoÅ‚ÃÅ‚wka.
[/quote]
I tu jest sedno sprawy, atutem Petzla jest to Åźe mamy wolne rÄ™ce i przyzwoitej jakoÅ›ci sprzÄ™t na gÅ‚owie.
I bynajmniej, nie mam nic do wspomnianego Olighta bo to kawaÅ‚ solidnego sprzÄ™tu nad ktÃÅ‚rym sam siÄ™ Å›liniÄ™, kwestionujÄ™ jedynie zasadność zakupu dla uÅźywania przy wÄ™dkowaniu.


[/quote]


Ok, źle mnie zrozumiałeś.
Nie namawiam nikogo do kupowania M20 bo pytanie dotyczy czoÅ‚ÃÅ‚wki.
ChciaÅ‚em tylko zaznaczyć Åźe czoÅ‚owi producenci latarek za 200-300zÅ‚ robiÄ… latarki ktÃÅ‚rymi w zaleÅźnoÅ›ci od potrzeby moÅźna sobie przyÅ›wiecić pod nogi a jak trzeba to i sprawdzić co siÄ™ dzieje po drugiej stronie rzeki. Petzl za takÄ… rozpiÄ™tość moÅźliwoÅ›ci kaÅźe sobie pÅ‚acić kilka razy wiÄ™cej. A jedynÄ… rÃÅ‚ÅźnicÄ… jest to Åźe produkuje czoÅ‚ÃÅ‚wki. Ani dioda ani sterownik, obudowa czy mocowaniu na gÅ‚owÄ™ nie usprawiedliwiajÄ… takich cen.
A co do zasilania to zamiast baterii AAA czy AA duÅźo chÄ™tniej widziaÅ‚ bym RCR123 lub 18650 bo jako akumulatorki sÄ… o wiele wydajniejsze.
Koszt zakupu Å‚adowarki i akumulatorkÃÅ‚w zwraca siÄ™ bardzo szybko nawet jak siÄ™ kupuje tak Åźeby mieć jeden w zapasie zawsze.
W M20 jedno ogniwo 18650 na maksymalnej mocy Å›wieci ok 5h (sprawdziÅ‚em) a uÅźywajÄ…c na przemian trybu Å›redniego i najmocniejszego nie udaÅ‚o mi siÄ™ go rozÅ‚adować przez tydzieÅ„ biwakowania.


#54 OFFLINE   RBTS

RBTS

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 577 postów
  • LokalizacjaÅšrodkowa WisÅ‚a

Napisano 05 październik 2011 - 19:29

Masz caÅ‚kowitÄ… racjÄ™. Rzecz w tym, Åźe inne porzÄ…dne czÃÅ‚Å‚ka poza Petzlem nie sÄ… wcale taÅ„sze. A bazarowych Å›wiecideÅ‚ek za piÄ™tnaÅ›cie zÅ‚otych chyba nie bÄ™dziemy polecać?

#55 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 05 październik 2011 - 22:15

Myslalem o tego typu czolowce
Z tego co zaobserwowalem jest to najczesciej produkowany ksztalt, rowniez wsrod tzw. bazarowych.
O przewagach jednego bazaru nad drugim nie mnie przesadzac ale jezeli to prawda co pisza w opisie to mnie w 99% przypadkow nic wiecej nie potrzeba.
W razie czego zawsze moze byc druga (byle z dobrymi bateriami), zapasowa.

Co do reflektorow, no coz, to zalezy jaka mamy lodke, gdzie plywamy, czego szukamy..?
Mnie szperacz nie jest do niczego potrzebny, nie bede plywal po nocy szybko. Za to gwarantowane jest, ze oslepie wszystkich dookola...

Poza ta podana, najbardziej podoba mi sie propozycja, ktora podal Mifek.

Gumo

#56 OFFLINE   RBTS

RBTS

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 577 postów
  • LokalizacjaÅšrodkowa WisÅ‚a

Napisano 05 październik 2011 - 22:46

Nie trzeba pÅ‚ywać szybko by przekonać siÄ™ o koniecznoÅ›ci posiadania silnego Å›wiatÅ‚a. ByÅ‚em Å›wiadkiem wydarzenia ktÃÅ‚re mogÅ‚o skoÅ„czyć siÄ™ tragicznie wÅ‚aÅ›nie z braku sygnalizacji Å›wietlnej. PÅ‚ynÄ…cy nocÄ… (Bug) szybkÄ… motorÃÅ‚wkÄ… gÃÅ‚wniarze, staranowali stojÄ…cÄ… na kotwicy, nieoÅ›wietlonÄ… pychÃÅ‚wkÄ™ ze starszym, nieco juÅź niedoÅ‚Ä™Åźnym wÄ™dkarzem. CaÅ‚e szczęście, Åźe nie trafili w niego, tylko dosÅ‚ownie roztrzaskali dziÃÅ‚b pychÃÅ‚wki. Dziadunio ledwo uszedÅ‚ z Åźyciem, mimo Åźe od brzegu dzieliÅ‚o go kilkanaÅ›cie metrÃÅ‚w. GÃÅ‚wniarze wÅ›rÃÅ‚d przekleÅ„stw popÅ‚ynÄ™li dalej, nie prÃÅ‚bujÄ…c nawet udzielić pomocy! Sami rÃÅ‚wnieÅź uszkodzili swÄ… Å‚ÃÅ‚dź, stali jeszcze rankiem na drugim brzegu niespeÅ‚na kilometr dalej. Ale to dawne czasy, wtedy jeszcze nad wodÄ… Å‚Ä…cznoÅ›ci nie byÅ‚o...

#57 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 05 październik 2011 - 23:24

Do tego wcale nie jest konieczne silne swiatlo. Wystarczy miec takie jakie okreslaja przepisy - biale, widoczne ze wszystkich stron.(zalezy to od rodzaju lodki)
Gdyby dziadunio takowe posiadal nic by sie nie stalo, jezeli oczywiscie gowniarze nie wypili zbyt wiele.
Domyslam sie, ze okreslenie gowniarze ma wskazywac winnych zdarzenia...jednak moga powstac watpliwosci co do tego kto bardziej zawinil - czy dziadek prawdopodobnie nie majacy zadnego oswietlenia ktore mogloby ostrzec chocby, czy gowniarze gnajacy na zlamanie karku, rowniez bez oswietlenia....ba, zauwazylem, ze nawet na przepisowo oswietlonej lodce, gdy swiatlo jest umieszczone nieprawidlowo(przepisy juz tego nie okreslaja dokladnie)- g... widac z powodu czesciowego oslepienia sternika.

W takim przypadku w zasadzie nie ma za silnego oswietlenia, ktore i tak jest ograniczone, chocby z powodu ograniczonosci swego zasiegu na boki.

Tu juz predzej sprawdzilby sie noktowizor....do czasu potraktowania przez kogos reflektorem...

Gumo

#58 OFFLINE   RBTS

RBTS

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 577 postów
  • LokalizacjaÅšrodkowa WisÅ‚a

Napisano 06 październik 2011 - 18:07

ÅšwiatÅ‚a pozycyjnego (jak pamiÄ™tam) nie miaÅ‚ nikt, a na pewno dziadunio. ZresztÄ… nie wiem czy takowe by wystarczyÅ‚o, bo towarzystwo, sÄ…dzÄ…c po dzikich wrzaskach, byÅ‚o nieco podpite. I wtedy tylko silne Å›wiatÅ‚o mogÅ‚o by zwrÃÅ‚cić ich uwagÄ™ na niebezpieczeÅ„stwo. Inna rzecz, Åźe trudno pozycyjne Å›wiatÅ‚o instalować na pychÃÅ‚wce, tak by nie przeszkadzaÅ‚o w poÅ‚owie. No i zawsze moÅźna być posadzonym przez nadgorliwych straÅźnikÃÅ‚w rybackich, Åźe sztucznym Å›wiatÅ‚em wabimy ryby...

#59 OFFLINE   Przemek

Przemek

    Przemek

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1488 postów
  • LokalizacjaWyszków
  • ImiÄ™:Przemek

Napisano 07 październik 2011 - 19:20

Kupiłem

MacTronic HLS-K1 Sensor z diodÄ… wysokiej mocy Cree XP-C, generujÄ…cej Å›wiatÅ‚o o mocy 80 lumenÃÅ‚w

Czujnik ruchu Å›wietnie siÄ™ sprawdza B) jeden ruch dÅ‚oniÄ… i juÅź Å›wieci a te 80 lumenÃÅ‚w to juÅź jest moc <_< jak to ktoÅ› Å‚adnie napisaÅ‚ wywala zÄ™by...sÄ… w Wawie gwarancja jeden rok.

#60 OFFLINE   doktorek

doktorek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 682 postów
  • LokalizacjaOÅ‚awa

Napisano 07 październik 2011 - 21:56

Jestem szczęśliwym posiadaczem maleÅ„stwa iTPlight H01, na jeden paluszek lub aku AAA. Do zawiÄ…Åźania haczyka wystarcza tryb najniÅźszy. Maksymalny zaÅ› pozwala na spokojny powrÃÅ‚t w nocy do samochodu.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych