Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Sprzęt na sam początek


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
21 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   invader96

invader96

    Nowy

  • Forumowicze
  • Pip
  • 4 postów
  • LokalizacjaSławno

Napisano 03 październik 2010 - 08:14

Witam wszystkich serdecznie. Potrzebuję Waszej rady w doborze sprzętu na sam początek przygody z wędkarstwem muchowym. Jestem żółtodziobem i nigdy nie trzymałem nawet w ręku muchówki. Proszę o Wasze porady z doborem sprzętu na pstrągi i lipienie. Myślałem o kiju szklanym abo kompozytowym , bo nie są tak wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne ( np. na uderzenia o krzaki i gałązki drzew). Łowię na Wieprzy głównie na spining ale nie zawsze są na małe obrotówki i woblery wyniki . Proszę o wasze rady i propozycje sprzętowe. Pozdrawiam.

#2 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9629 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 03 październik 2010 - 08:48

Szklaki obecnie to chyba taka zabawa dla chcących jest
Zwracam uwagę że każda wędka węglowa jest wędziskiem kompozytowym - dwa materiały i więcej itd
Na początek najlepszą inwestycją będzie szkółka muchowa - organizuje je Hurch -Vision Kraków i Flyhouse - Orvis we Wrocławiu - ta inwestycja da Tobie bardzo dużo, oszczędzi frustracji i trudnych początków. Mirat niedawno był i z tego co mówił to bardzo na +
Co do sprzetu to trudno coś bardziej odkrywczego powiedzieć niż 9' #5

#3 OFFLINE   bassy

bassy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1936 postów
  • LokalizacjaLublin

Napisano 03 październik 2010 - 14:48

Lepiej rozmawiać o konkretnych modelach #5 bo niektóre są zbliżone do 6 a niektóre do 4, jeżeli nie musisz się sczzypać z budżetem to odpusć sobie najtańsze rozwiązania bo Ciebie wciągnie i będzies myślał o czymś lepszym.

#4 OFFLINE   invader96

invader96

    Nowy

  • Forumowicze
  • Pip
  • 4 postów
  • LokalizacjaSławno

Napisano 03 październik 2010 - 19:02

No niestety muszę się szczypać z budżetem panie kolego. Na cały sprzęt muchowy mam niecałe 2 stówki.

#5 OFFLINE   Pavko

Pavko

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 525 postów
  • LokalizacjaZabrze

Napisano 04 październik 2010 - 09:55

Jako początkujący nie radzę inwestować w najtańsze modele, zwłaszcza linek gdyż różnica jest kolosalna. Poczekaj trochę, do rozpoczęcia sezonu może uda Ci się zwiększyć kwotę, poszukaj też na forach muchowych sprzętu z drugiej ręki.

#6 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4430 postów

Napisano 04 październik 2010 - 13:19

Witam,

Niestety nie da sie niczego normalnego za ta cene skompletowac.

Poszukaj tu: www.tacklebargains.co.uk, cos w dziale ex-display na przyklad.

Bujo

#7 OFFLINE   Fatso

Fatso

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2626 postów
  • LokalizacjaWarszawa, Choszczówka
  • Imię:Michał

Napisano 04 październik 2010 - 14:33

Po pierwsze: to jest bodaj najpopularniejszy temat na różnych forach wędkarskich (głównie muchowych, ale nie tylko). Krótko mówiąc: ile można???!!!

Po drugie: tu też było - http://www.jerkbait.pl/forum/index.php?t=msg&goto=136004 &#msg_136004

Po trzecie: nie wiem, co toto jest warte, ale mieści się w budżecie - http://www.szczupak.pl/produkt,3793

Pzdr,
Fatso

#8 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4430 postów

Napisano 05 październik 2010 - 14:26

Witam,

Przegladalem troche w wolnej chwili tutejszy net w poszukiwaniu najtanszego zestawu, tak zeby jeszcze sprawial jakakolwiek przyjemnosc i wyglada to nastepujaco:

1) Wedka: koszt 50-60 funtow ( za ta cene mozna kupic najtansze modele Guideline czy Greysa ze starych lini, spokojnie nadadza sie na poczatek i nie tylko)

2) Kreciolek: 20 funciakow za cos najprostszego ale starczy

3) Linka: 10-15 funtow za ex-display w tacklebargains.co.uk na przyklad.

Mozna to oczywiscie zredukowac kupujac uzywki z e-bay.

Zylki na przypony ogolnie dostepne. Muchy od kolegow albo krecone gdzies w Afryce za smieszne pieniadze, z jakoscia bywa roznie.

Mam nadzieje ze troche ci pomoze.

Pozdrawiam,

Bujo

#9 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9629 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 11 październik 2010 - 11:01

No niestety muszę się szczypać z budżetem panie kolego. Na cały sprzęt muchowy mam niecałe 2 stówki.

Sorry za szczerość, ale za 200pln to można sobie kamienie pokopać i pójść na pizzę :unsure:

#10 OFFLINE   adiz1

adiz1

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 216 postów
  • Lokalizacjawoj. śląskie

Napisano 11 październik 2010 - 22:07

do @invader 96
Na upartego i za 2 stówki kupisz wędzisko i kołowrotek (koszty po połowie), którym spokojnie połowisz kilka pierwszych sezonów.
Poszukaj używanej wędki Konger World Champion Fly 9' (~2.75m) w klasie 4/5 (5/6 już niespecjalnie - za mało finezyjne do suchej muchy) i w 4 (najlepiej) ew. 3 częściach. Optymalna linka do tego kijka to WF5. Tym modelem Kongera łowiło i łowi bardzo wielu wędkarzy. Jest to dość lekki, średnio szybki uniwersalny kijek. Osobiście łowię nim wszystkimi metodami, najczęściej sucha, mokra i nimfa ale pod małymi lekkimi streamerkami na hakach 8 i 6 też nieźle daje radę)
Jak na swoja klasę jest bardzo poprawnie uzbrojony (mam na niego bardzo mało spadów). Cena sklepowa to nieco ponad dwieście złotych, ale używki w dobrym stanie można kupić za 100 zł. (Polecam prześledzić kilka m-cy wstecz komis na forum Fly Fishing - pewnie ktoś ma jeszcze na zbyciu).
Kołowrotek - tu odpuść sobie najtańsze Robinsony, Jaxony i Kongery (nowe można kupić za 50 - 100 zł).Mają zwykle kiepskie hamulce, fatalne wykończenie (nadlewy) i w ogóle są do d...
Za pozostałe 100 zł można kupić używaną Okumę Sierra 5/6 lub poczciwego japończyka Abu Diplomat (chyba 156). Będa miały za sobą ładnych parę sezonów ale pochodzą jeszcze drugie tyle. Całkiem niezłą i bardziej współczesną konstrukcją jest Okuma Airframe 4/6. Szeroka szpula, bardzo precyzyjny hamulec, dyskretna terkotka (tylko przy wysnuwaniu sznura)i przyzwoite wykonanie mimo, że kręciołek z grafitu). Widziałem ostatnio ogłoszenie o sprzedaży tego modelu z 3 zapasowymi szpulami za 90 zł. Rozpusta!
A linka - prześlij mi dane do to wyślę Ci całkiem przyzwoitą i w dobrym stanie, pływającą WF5 (fajnie pod nią chodzi wspomniany Konger 4/5.
Pozdrawiam Adiz1


#11 OFFLINE   Tomy

Tomy

    SUM

  • Twórcy
  • PipPipPipPipPip
  • 15988 postów

Napisano 23 październik 2010 - 16:29

adiz1 pięknie,takich ludzi jak Ty brakuje,.Szacunek.

#12 OFFLINE   invader96

invader96

    Nowy

  • Forumowicze
  • Pip
  • 4 postów
  • LokalizacjaSławno

Napisano 26 październik 2010 - 20:35

Dziękuję wszystkim serdecznie za pomoc w doborze sprzętu na sam początek. Skorzystam z wszystkich rad , które mi podsunęliście. Na niektórych forach , niezbyt ładnie traktują takich żółtodziobów jak ja. Serdecznie dziękuję jeszcze raz. Pozdrawiam

#13 OFFLINE   aTomek

aTomek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 214 postów
  • LokalizacjaTarnów i okolice

Napisano 02 listopad 2010 - 20:01

@invader96 - jeśli chcesz zmieścić się w budżecie, zerknij na to:

http://www.decathlon.com.pl/PL/zestaw-go-fishing-fly-1900646 4/

Na początek może być, jak polubisz muchowanie, to sprzedasz z niewielką stratą i kupisz coś lepszego.

#14 OFFLINE   bolo

bolo

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 45 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 01 styczeń 2011 - 12:50

Witam w tej części forum i życzę samych sukcesów w Nowym Roku. Również mam zamiar zmierzyć się z techniką muchową. Kupiłem wędkę Jaxon XT-PRO New Generation Fly #5 o długości 2,75m. W związku z tym mam pytanie jaki kołowrotek dokupić: #4/5 czy #5/6. A może coś takiego Jaxon Lainio Fly #5/6. Sprzęt do łowienia kleni i jazi na Widawie na początek raczej z brzegu. No może raz do roku na kropka z Mierzawy (świętokrzyskie).


#15 OFFLINE   Herman

Herman

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 542 postów
  • LokalizacjaWłodawa

Napisano 02 styczeń 2011 - 12:14

Cześć. Jeśli chodzi o wybór wielkości kołowrotka na klenie, pstrągi to sugerowałbym wielkość 5/6. Taka wielkość jest bardziej uniwersalna. Można na to nawinąć linke 5 (np. do suchej, nimfy), a można i cięższą- np. 6 gdyby zachciałoby Ci się łowić na streamera. Dobrze by było wziąć kołowrotek do ręki żeby zobaczyć czy się w miarę podoba, czy jego spasowanie i sposób pracy są wystarczające. Jednak i zakup internetowy nie niesie ze sobą dużego ryzyka.
Pierwszy kołowrotek nie musi kosztować 260 zł (bo tyle kosztuje wspomniany przez Ciebie Jaxon), może być dużo tańszy, choć to już indywidualny wybór kupującego. Niektórzy też wolą używać kołowrotków o matowym wykończeniu. Osobiście mi taki połysk nie przeszkadzałby. Moim pierwszym kołowrotkiem był grafitowy Okuma, najtańszy model za 50 zl. Służył mi kilka ładnych lat i złowiłem na niego wiele pięknych ryb.

#16 OFFLINE   adiz1

adiz1

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 216 postów
  • Lokalizacjawoj. śląskie

Napisano 02 styczeń 2011 - 19:44

... A może coś takiego Jaxon Lainio Fly #5/6...

O w/w modelu i jego klonach (konger WC) jest wiele niepochlebnych opinii na muchowych forach np tu:
http://www.flyfishing.pl/flyforum/msg.php?id=23422&offse t=0&displaytype=full
Miałem ten kołowrotek raz w rękach - strasznie się błyszczy. Jest dość ciężki /jakieś 160g bez linki i podkładu/- co nie koniecznie musi akurat być wadą. Cały ten marketingowy bajer z dwoma łożyskami, z technologią wycinania korpusu z bloku aluminium to w tej klasie cenowej tani szpan.
Wydaje mi się, że w tej cenie jest wiele ciekawszych propozycji nowych kołowrotków (często z zapasową szpulą) jak i używanych z tzw wyższej półki.




#17 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9629 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 03 styczeń 2011 - 21:23

Witam w tej części forum i życzę samych sukcesów w Nowym Roku. Również mam zamiar zmierzyć się z techniką muchową. Kupiłem wędkę Jaxon XT-PRO New Generation Fly #5 o długości 2,75m. W związku z tym mam pytanie jaki kołowrotek dokupić: #4/5 czy #5/6. A może coś takiego Jaxon Lainio Fly #5/6. Sprzęt do łowienia kleni i jazi na Widawie na początek raczej z brzegu. No może raz do roku na kropka z Mierzawy (świętokrzyskie).

Taka propozycja - Sztuka Łowienia ma prenumeratę z kołowrotkiem Taimen, myślę że to dobre połączenie na początek.

#18 OFFLINE   kryst

kryst

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2028 postów

Napisano 03 styczeń 2011 - 21:34

Kuba,

Ale Twojego magazynu nikt nie czyta! Net to POTĘGA. Wystarczy na j.pl zapytać i wszyscy WSZYSTKO wiedzą! <_< <_< <_<
MĄDRALE!

#19 OFFLINE   bolo

bolo

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 45 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 17 styczeń 2011 - 12:09

Gdzie we Wrocławiu jest w miarę dobrze zaopatrzony sklep ze sprzętem muchowym i z fachowym personelem. Kiedyś był fajny sklepik Salar. Najpierw był w okolicy ul. Zachodniej, później na ul. Trzebnickiej a teraz to tylko internet :( .

#20 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9629 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 17 styczeń 2011 - 12:31

Akurat sklep salar to i moje początki przygody z muchą, miło wspominam, szczególnie tą pierwszą lokalizację.

W tym momencie jest flyhouse - chyba najbardziej fachowa obsługa jaką można sobie wyobrazić, ale chrustem nie handlują, za to oferta dobrego sprzętu robi spore wrażenie.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych