Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Jaki kij na pstrąga, klenia i jazia na niewielką rzekę?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
145 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   pomelo (maciekd)

pomelo (maciekd)

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 264 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Maciek

Napisano 20 styczeń 2016 - 11:15

Dobry,
to i ja spróbuje uzyskać od Was poradę. Wybieram wędkę pod pstrąga na niedużą rzeczkę, ale potencjalnie też na klenio-jazia na Wiśle i mniejszych rzekach. Szukam jakiejś spolegliwej wędki, ładnie wchodzącej w parabole. Dopiero zaczynam takie łowienie, więc na początek smoków się nie spodziewam, ale kto wie ;) Łowienie głównie na woblery. 
 
Moje główne typy to:
Robinson Diaflex Trout 2,55m / 5-15g
Savage Gear Parabellum Spin 2,79m / 3-16g
ewentualnie coś ciekawego o podobnych parametrach, używka w budżecie optymalnie do 250zł.
Słyszałem też jakieś dobre słowo o Daiwa Infinity-Q 2,70m /3-18g , ale wędka jest teoretycznie opisana jako x-fast, więc tu trochę głupieje? Rozumiem, że z opisami producentów jest różnie, ale wolałbym jednak mieć pewność jak się wędka zachowuje. 
Z góry dzięki za pomoc. 


#2 OFFLINE   TomekSudety

TomekSudety

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1028 postów
  • LokalizacjaSudety / Kotlina Kłodzka
  • Imię:Tomek

Napisano 20 styczeń 2016 - 11:22

Kij 2.79 m na niedużą rzeczkę ?   :)   ;)



#3 OFFLINE   pomelo (maciekd)

pomelo (maciekd)

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 264 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Maciek

Napisano 20 styczeń 2016 - 11:25

no tak, rozumiem, że ciężko pogodzić małą rzeczkę z Wisłą :D 2,79 faktycznie może być średnio wygodnie, choć miejsca trochę jest. Robinson ze swoim 2,55 pewnie byłby jednak wygodniejszy



#4 OFFLINE   GoLoManoLo

GoLoManoLo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 896 postów
  • LokalizacjaDziki Wschód ;)

Napisano 20 styczeń 2016 - 11:39

może coś takiego http://allegro.pl/te...5933297374.html


Użytkownik GoLoManoLo edytował ten post 20 styczeń 2016 - 11:40


#5 OFFLINE   pomelo (maciekd)

pomelo (maciekd)

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 264 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Maciek

Napisano 20 styczeń 2016 - 11:47

Twój link mi nie zadziałał, ale jak wyszukam w allegro to mam tę aukcję, dzięki. 

team dragon 2-14g 2,7m. Seria znana i ceniona, ale tu znowu wędka opisana jako Fast?



#6 OFFLINE   GoLoManoLo

GoLoManoLo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 896 postów
  • LokalizacjaDziki Wschód ;)

Napisano 20 styczeń 2016 - 12:11

powiem szczerze, że ciężko będzie ci pogodzić pstrąga z małej rzeczki i klenio-jazia z wisły



#7 OFFLINE   pomelo (maciekd)

pomelo (maciekd)

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 264 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Maciek

Napisano 20 styczeń 2016 - 12:15

Obawiam się, że masz rację. Na Wisłę dostałem nawet propozycję Dragon Moderate o długości 3,05 bo taka długość faktycznie się przydaje..., a na małą rzeczkę lepiej znacznie krócej.

W takim razie przyjmijmy, że szukam jednak kijka głównie z myślą o pstrągu. 



#8 OFFLINE   snoek3

snoek3

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 139 postów
  • LokalizacjaStargard

Napisano 20 styczeń 2016 - 12:28

ja łowie ta "parabelka " w rzecce o szerokości 5 - 6 m i jest rewelka

przewaga nad krótkim ze wystawisz go za trawy nie zblizajac się do samego brzegu , kiedy ryby sa pod burta nie prawda jest ze na mała rzeczke krotki kij ...

 A kij sam w sobie rewelacja ! !


  • GregorS, Infernal1995 i pomelo (maciekd) lubią to

#9 OFFLINE   motylW1

motylW1

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 499 postów
  • LokalizacjaMiędzyrzec
  • Imię:Arek

Napisano 20 styczeń 2016 - 12:31

Łowię w małej rzece klenie i jazie wędkami o  długości 2.70 oraz 3.0 i w niczym mi to nie przeszkadza,a w ręcz przeciwnie.Pod koniec wiosny i całe lato, kiedy rzekę porastają różne gatunki roślin i rybę (dużą rybę ) ,trzeba wyprowadzić ,,dróżką'' do brzegu takie wędki są nie zastąpione. Przeszkadzać mogą tylko krzaki i drzewa rosnące w linii brzegowej ,z tym się absolutnie zgadzam.

Takim kijem podasz woblerka tam gdzie chcesz ,a i smużaczkiem przysmużysz tak jak należy.

Na forum nie dawno ktoś sprzedawał Palladina River Raida -super wędka na klenia, jazia, pstrąga . Pogadaj z gościem ,może coś zejdzie z ceny.

Z wybranych przez Ciebie pozycji ,zdecydowanie brałbym parabellum.


  • snoek3 i pomelo (maciekd) lubią to

#10 OFFLINE   motylW1

motylW1

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 499 postów
  • LokalizacjaMiędzyrzec
  • Imię:Arek

Napisano 20 styczeń 2016 - 12:32

Snoek3 ma rację .


  • snoek3 lubi to

#11 OFFLINE   pomelo (maciekd)

pomelo (maciekd)

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 264 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Maciek

Napisano 20 styczeń 2016 - 12:40

Dzięki za podpowiedzi. Jest na giełdzie parabelka w stanie nówka za 300zł... rozważę poważnie. 
 
Widzę też, że trochę się wkręciłem w łączenie akcji wędziska z jego ugięciem, a to nie musi być skorelowane, więc wędki Fast czy X-Fast mogą być ok, pod warunkiem, że potem miękko pracują pod rybą przy holu. 
Dostałem propozycje innego SG do rozważenia: Savage Gear MPP 251 cm soft lure 3-16 CW - wędka opisana jako Ultra Fast :D ale ponoć potem ładnie trzymająca przy holu. Ktoś łowił i może coś powiedzieć? Ponoć łowią nią ludziska pstrągi i jest przyjemnie, a i na łódkę na szczupłego się nada. No, ale Parabellum przy swoim 279 lepsza na klenio-jazia, a o to mi bardziej się rozchodzi.
Osiołkowi w żłoby dano ;) ale zawsze to fajnie mieć różne opcje. 


#12 OFFLINE   GoLoManoLo

GoLoManoLo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 896 postów
  • LokalizacjaDziki Wschód ;)

Napisano 20 styczeń 2016 - 12:57

potwierdzam, parabelka świetny kijek w tych pieniądzach. Jeśli nie przypadnie Ci do gustu sprzedasz go bez problemu.



#13 OFFLINE   Zandi21

Zandi21

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 31 postów
  • LokalizacjaBolesław
  • Imię:Arek

Napisano 20 styczeń 2016 - 13:22

To może i ja dozuce swoje 3 grosze gdyż pstrąg jest moja ulubiona ryba a skoro o nim mowa i potrzebny jest kij do indiańskich podchodow to coś zasugeruje.A wiec sprawa wygląda tak,często sugerują ze jeżeli wybierać wędkę pod pstraga musimy wziąć pod uwagę przedewszystkim krutki kij a jest to nie prawda,krótki kij ułatwia nam zuty i chodzenie po krzakach nic pozatym zaś według mnie jeśli chciałbyś obskoczysz te dwa gatunki jednocześnie i nie przeszkadzało by ci składanie wedki przy przechodzeniu pomiędzy stanowiskami na jakimś odcinku leśnym to bierz długi kij tylko warunek jest taki musi mieć kurtka rękojeść z zalet takiego kija na małej rzece pstrągowej to :lepsza amortyzacja, możliwość oblowienia miejsc w których krutkim kijem nie masz szans poprowadzić przynety,dłuższe prowadzenie przynety zanim spłynie pod brzeg ,przytrzymywanie przynety w nurcie ,łowienie przy burtach i pod nogami gdzie możesz stać schowany a nie wisiec rybie nad głową i przedewszystkim wysuniesz kij za krzaki i oddasz zut w miejscu w którym krutkim kijem musiał byś zrezygnować i przejść na następną miejscowke .Z wad trudność przemieszczania się po krzakach często trzeba składać wędkę,w trudnym zakrzaczonym terenie i gorzej podbiera się rybę.
Doszliśmy do meritum wiec teraz zdecyduj czego oczekujesz i jakiego kija naprawdę potrzebujesz

Użytkownik Zandi21 edytował ten post 20 styczeń 2016 - 13:26

  • Sarniok i pomelo (maciekd) lubią to

#14 OFFLINE   motylW1

motylW1

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 499 postów
  • LokalizacjaMiędzyrzec
  • Imię:Arek

Napisano 20 styczeń 2016 - 14:11

Właśnie krótką rękojeść ma Palladin River Raid



#15 OFFLINE   GoLoManoLo

GoLoManoLo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 896 postów
  • LokalizacjaDziki Wschód ;)

Napisano 20 styczeń 2016 - 14:33

ten Palladin 2-14 też fajny kijek ale już trochę w innych pieniądzach



#16 OFFLINE   matpgt

matpgt

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 387 postów

Napisano 20 styczeń 2016 - 14:55

diaflex nie jest spolegliwy i do proponowanych zastosowań będzie działał jedynie z żyłką chociaż i tak mam wątpliwości co kleni i jazi (mi klenie odbijały się na tym kiju)

 

jeśli chodzi o klenie to lepsza będzie daiwa ale nie infinity tylko exceler ma zdecydowanie cieplejszą akcję


  • tomcat lubi to

#17 OFFLINE   pomelo (maciekd)

pomelo (maciekd)

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 264 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Maciek

Napisano 20 styczeń 2016 - 17:05

Opcja na dziś: Savage Gear Parabellum Spin 2,79m / 3-16g

jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to jutro sfinalizuję zakup. Dzięki wszystkim za pomoc!

 

PS. Na orbicie pojawił się jeszcze w międzyczasie Team Dragon 2.75 7-21, ale za mocny dla mnie. Gdyby to była wersja 3-14 to i owszem, mógłby być ciekawy. 



#18 OFFLINE   marcin186

marcin186

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 542 postów
  • LokalizacjaRadom
  • Imię:Marcin

Napisano 20 styczeń 2016 - 17:38

Poszukaj dragona moderate 2,52m 4-15g lub 2.6m do 18g można wyrwać za niewielkie pieniądze.

#19 OFFLINE   Sebastian Lovec-Rapy

Sebastian Lovec-Rapy

    Forumowicz

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPip
  • 202 postów
  • Lokalizacjawww.Lovec-Rapy.eu
  • Imię:Sebastian
  • Nazwisko:Rybitwa

Napisano 20 styczeń 2016 - 17:41

Dorzucę coś od siebie, w mniejszych pieniądzach możesz poszukać Konger Iri Lucky 245/275 3-10 , super kluska z dużym zapasem mocy w dolniku.



#20 OFFLINE   Andrzej2401

Andrzej2401

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 161 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Andrzej

Napisano 20 styczeń 2016 - 22:37

Posiadam Daiwę Infinity-Q 2,70m /3-18g oraz Dragona Moderate 2,82m /2-12g Klenie nimi łowi się świetnie, ryby nie spadają :) Do łowienia smużakami zdecydowanie lepszy jest Dragon Moderate. lepiej ładuje się  z małymi lekkimi woblerami. Wszystkie złowione na te wędki pstrągi były przyłowem i nie powalały wielkością (od 10cm do 25 cm). O pozostałych wędziskach się nie wypowiadam, ponieważ nie miałem ich w ręku. Moja opinia na temat powyższych wędek jest subiektywna :) A tak w ogóle to życzę wszystkim aby cieszyli się nie z posiadanego sprzętu czy wielkości złowionych ryb lecz z czasu spędzonego nad wodą :)






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych