Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

GPS ręczny / 'ręczniak' - jaki ?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
95 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   lukasz2223

lukasz2223

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 111 postów
  • LokalizacjaPomorze
  • Imię:Łukasz

Napisano 23 wrzesień 2013 - 21:52

Bardzo wam dziękuje.Będe szukał jakiejs dobrej oferty(może używki) albo coś zza wielkiej wody ściągne,póki jesień sie wokół kręci :)

A właśnie...czy w tych podstawowych żółtkach ma znaczenie jego region ? tj. Polska czy USA ? Są w nich jakieś mapy czy cóś?


Użytkownik lukasz2223 edytował ten post 23 wrzesień 2013 - 21:57


#22 OFFLINE   tomaszek11

tomaszek11

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 590 postów
  • LokalizacjaNadolice Wielkie

Napisano 23 wrzesień 2013 - 22:06

Kiedyś używałem monochromatycznego Garmina Legenda, i dokladność pływania była właśnie na poziomie 5-10 metrów. Teraz używam Oregona, producent piszę o około 1,5 w czasie dobrych warunków i prawie tak jest. Zazwyczaj nie mam problemów odszukać zapisany pojedyńczy karcz.

Nic nie skacze, nie trzeba nic restartować, problem opisany przez Ciebie jako "odświerzanie" nie występuje bo funkcjonalność urządzeń jest inna.

 

Region nie ma znaczenia, chyba że kupujesz urządzenie z preinstalowaną mapą, w Europie bedzie to np. mapa topograficzna Europy. Szczegółowość wystarczająca na potrzeby wędkarskiego włóczenia się nad naszymi wodami. Większość leśnych duktów i dojazdów nad wodę z których korzystam jest zaznaczone. W tańszych wersjach najcześciej znajdziesz bazową mapę świata. Głowne drogi, miasta, rzeki.

Jeśli nakarmisz go swoimi damymi do pływania po miejscówkach wystarczy. Poszukaj forum garmina na przykład. Tysiące stron informacji :-)

 

Tomek


Użytkownik tomaszek11 edytował ten post 23 wrzesień 2013 - 22:16


#23 OFFLINE   Pike1

Pike1

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 169 postów
  • LokalizacjaMazury

Napisano 24 wrzesień 2013 - 06:29

Pływam z Garmin GPS eTREX H od chwili jak się pokazały na polskim rynku. Pierwsza seria bez literki "H" miała rozrzut około 6-8 metrów te obecne z "H" są bardzo dokładne i przystępne cenowo. Trolingując na wiosłach mam go non stop przed oczyma. Pozwala śledzić szybkość z jaką płynę, dystans i kilka innych istotnych parametrów. Niezastąpiony w nocy i mgliste dni, ładny i funkcjonalny, czytelne menu w języku polskim.

Przystępny cenowo, Andrzeju ile dokładniej. Jak w obsłudze prosty, czy skomplikowany. Pozdrowienia.



#24 ONLINE   Andrzej Stanek

Andrzej Stanek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4086 postów
  • LokalizacjaŚLĄSK

Napisano 24 wrzesień 2013 - 06:48

Ja płaciłem około 390,00 złotych, widziałem używki o spory procent w dół i to na naszym forum. Kupowałem w tym miejscu: http://www.echosonda...roducts_id=1137. Co do obsługi prosty jak budowa cepa stąd tak duże zainteresowanie pod kątem uprawiania turystyki rekreacyjnej między innymi wędkarstwa. W moim najbliższym gronie kolegów mają go wszyscy i bardzo sobie chwalą. Nie zgubisz się w lesie, dużym mieście, na wodzie. Po rozpracowaniu przez lata dna Dziećkowic większość "punktów" mam w bazie eTrex-a. Echo poszło do ludzi, więcej czasu na obserwację widoków, zdarzeń na wodzie jak ciągłego gapienia się w "tv". Bardzo osobisty gadżet - lubię go, czuję się pewnie wypływając na ryby...  ;)



#25 OFFLINE   kielbasa99

kielbasa99

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 122 postów
  • Lokalizacjadom

Napisano 26 wrzesień 2013 - 08:49

Nie zgubisz się w lesie, dużym mieście, na wodzie. Po rozpracowaniu przez lata dna Dziećkowic większość "punktów" mam w bazie eTrex-a. Echo poszło do ludzi, więcej czasu na obserwację widoków, zdarzeń na wodzie jak ciągłego gapienia się w "tv". Bardzo osobisty gadżet - lubię go, czuję się pewnie wypływając na ryby...  ;)

dokładnie :)



#26 OFFLINE   marcinesz

marcinesz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1184 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 26 wrzesień 2013 - 12:16

A czym różni się ww. żółty etrex od etrexow 10, 20, 30 oraz etrex legend hcx? Te z numerkami lub hcx tez będą dobre?

#27 ONLINE   Andrzej Stanek

Andrzej Stanek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4086 postów
  • LokalizacjaŚLĄSK

Napisano 26 wrzesień 2013 - 13:04

Stopniem zaawansowania technicznego jak sądzę. Ten o którym piszemy to proste, tanie urządzenie, mocno spopularyzowane dla szerokiego ogółu. Wymienione przez Cibie w podglądzie współpracują z mapami + inne bajerki. Chyba o to chodzi, no i cena...



#28 OFFLINE   tete

tete

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 127 postów

Napisano 26 wrzesień 2013 - 13:07

A czym różni się ww. żółty etrex od etrexow 10, 20, 30 oraz etrex legend hcx? Te z numerkami lub hcx tez będą dobre?

Między innym gumą, która w nowych nie złazi :-) A tak poważnie, mam nową 30 i naprawdę daje radę. Z bajerów dla wędkarza super sprawą jest w tym urządzeniu  barometr.



#29 ONLINE   Andrzej Stanek

Andrzej Stanek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4086 postów
  • LokalizacjaŚLĄSK

Napisano 26 wrzesień 2013 - 13:15

Między innym gumą, która w nowych nie złazi :-) A tak poważnie, mam nową 30 i naprawdę daje radę. Z bajerów dla wędkarza super sprawą jest w tym urządzeniu  barometr.

 

O jakiej gumie piszesz? Ja mam swojego od chwili wejścia na polski rynek czyli masę czasu, to samo Koledzy. Żółtki pływały po trzy razy w tygodniu bez względu na pogodę, czasami totalnie zalewane przez kilka godzin non stop. Ani jeden z naszych egzemplarzy nie odczuł tego na obudowie i elektronice, bardzo solidne wykonanie jak na swoją prostotę i cenę sprzedaży.



#30 OFFLINE   marcinesz

marcinesz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1184 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 26 wrzesień 2013 - 13:34

Dzwoniłem do garmin24.pl - pan w całkiem prostych i przystępnych słowach powiedział mi w dużym skrócie (może się komuś jeszcze przyda), że:

- Vista, Legend - to stare etrexy (co nie znaczy, że niedobre),

- 10 - nowy, następca "żółtka" - bez map, monochromatyczny,

- 20 - jak 10 tylko że kolorowy,

- 30 - jak 20 tylko że z wysokościomierzem, barometrem i kompasem.

Wszystkie numerowane, w porównaniu do starych etrexów, mają lepsze (USB/Micro USB) łącza z kompem niż stare etrexy (dzięki łączom można zapisywać punkty na mapie świata / Polski dostępnej w oprogramowaniu Garmin CampBase czy jakoś tak) oraz odbierają również sygnał z rosyjskich satelitów.

 

Mam nadzieję, że niczego nie pokręciłem i sorry, jeśli nie wymieniłem jakichś różnic, ale relacjonuję to, co usłyszałem.



#31 ONLINE   Andrzej Stanek

Andrzej Stanek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4086 postów
  • LokalizacjaŚLĄSK

Napisano 26 wrzesień 2013 - 14:33

Ciekaw jestem Twojego wyboru. Jak na ryby to "10" będzie idealna chyba, że masz carte blanche to sięgamy po wypas... ;)



#32 OFFLINE   tete

tete

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 127 postów

Napisano 26 wrzesień 2013 - 14:42

O jakiej gumie piszesz? Ja mam swojego od chwili wejścia na polski rynek czyli masę czasu, to samo Koledzy. Żółtki pływały po trzy razy w tygodniu bez względu na pogodę, czasami totalnie zalewane przez kilka godzin non stop. Nikomu nic się nie dzieje, bardzo solidne wykonanie jak na swoją prostotę i cenę sprzedaży.

Przed zakupem 30 planowałem zakup HCX. NA większości forów ludzie narzekają na odklejającą się gumę (tą dookoła z boku). Guma pod wpływem wysokiej temperatury miała ponośc dendencję do złażenia. Dla zobrazowania pierwsze z brzegu http://www.garniak.p...t=9299&start=15



#33 ONLINE   Andrzej Stanek

Andrzej Stanek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4086 postów
  • LokalizacjaŚLĄSK

Napisano 26 wrzesień 2013 - 14:58

Przed zakupem 30 planowałem zakup HCX. NA większości forów ludzie narzekają na odklejającą się gumę (tą dookoła z boku). Guma pod wpływem wysokiej temperatury miała ponośc dendencję do złażenia. Dla zobrazowania pierwsze z brzegu http://www.garniak.p...t=9299&start=15

 

Ale my tu mielimy eTREX H, tego predysponowano do turystyki wodniackiej...

 

cn88.jpg


  • ziuta lubi to

#34 OFFLINE   kogut

kogut

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1600 postów
  • Lokalizacjaczęstochowa

Napisano 26 wrzesień 2013 - 17:22

Andrzej,piękne zdjęcie. Muszę namówić swojego żółtka ,aby zapozował z kogutem :)



#35 OFFLINE   marcinesz

marcinesz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1184 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 26 wrzesień 2013 - 17:28

Na razie skłaniam się do 10-ki - z punktu widzenia najbardziej przydatnych funkcji vs. ceny, to chyba najlepszy wybór.

Na razie nie jestem na etapie ładowania map.

A odnośnie korzystania z barometru - to nawet jak będzie ciśnienie do d..., a będę miał właśnie wtedy czas, to i tak pojadę na ryby :P :rolleyes:.



#36 OFFLINE   skippi66

skippi66

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1723 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:K.

Napisano 26 wrzesień 2013 - 17:35

Każdy ręczniak podaje pozycję z taką samą dokładnością. Różnica w cenie wynika z dodatkowych funkcji ( np.wbudowane mapy, programowanie trasy itp. ) oraz z jakości wykonania. Kiedyś z dokładnością pozycji było nieco inaczej. Zabawa zaczęła się w końcu lat '50 i wynikała z potrzeby naprowadzania nowych pocisków balistycznych typu Polaris. Wtedy Amerykańce stworzyli system Transit. Stanowiło go 10 satelitów na orbitach okołobiegunowych. Miał swoje wady, przede wszystkim dość długi czas namierzania satelitów przez odbiorniki naziemne, tak gdzieś do 1,5 godziny, oraz nieduża dokładność - do 1,5 mili morskiej ( mila morska - 1852 m ). Z powyższych powodów, wojsko zaczęło odchodzić od owego sytemu i w 1967 ( chyba ) oddało system do użytku cywilnego ( nawigacja morska, pomiary geodezyjne itd ). Ostatecznie zakończył działalność gdzieś w poł. lat '90, zastąpiony przez system GPS.

GPS - Global Positioning System, 31 satelitów ( pierwotnie było chyba 21 ) orbitujących na średniej orbicie ziemskiej, ok 20 000 km ( na poczatku był jeszcze NAVSTAR ) - stworzony znowu na potrzeby wojska, niemniej udostępniony od razu użytkownikom cywilnym. Różnica polegała na klasie transmisji. Transmisje wykorzystywane przez wojsko były dokładne ( ok.1,5 m, max. 10 ) zaś cywilne były obarczone losowym błędem ( random error ), w praktyce od 40 do 150 metrów. Oczywiście poradzono sobie z tym, tworząc tzw. DGPS ( kto ciekawy niech sobie poszuka w necie ). Ostatecznie gdzieś w okolicy roku 2000 ( chyba ) zrezygnowano z owej błędnej randomizacji i wszyscy użytkownicy otrzymali wspaniałe narzędzie do nawigacji morskiej, lądowej, tudzież namierzania rybiego ogona w celu zeżarcia ( oficjalnie C&R :) ). Zaś wojsko do swoich celów ( gdyż każdego satelitę, w tym satelitę GPS, można łatwo zdjąć z orbity za pomocą niewielkiej rakiety ) zaczęło stosować niezwykle dokładne systemy nawigacji inercyjnej, namierzanie laserowe i co tam jeszcze ludzie wymyślili w celu eliminacji drugiego człowieka a najlepiej całych skupisk i narodów.

Osobiście polecam firmę Magellan. Pierwszego Magellana miałem w 1993 r, do nawigacji morskiej i bardzo lubiłem to urządzenie. Teraz już nie potrzebuję, ale opinię o firmie mam dobrą.

Jeśli się gdzieś pomyliłem albo napisałem bzdurę, przepraszam. Wszystko bowiem pisałem z pamięci :)


Użytkownik skippi66 edytował ten post 26 wrzesień 2013 - 17:40


#37 OFFLINE   Pietruk

Pietruk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2310 postów
  • LokalizacjaŁomża
  • Imię:Piotr

Napisano 26 wrzesień 2013 - 20:48

Fajne krótkie kompendium wiedzy.



#38 OFFLINE   ziuta

ziuta

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 267 postów
  • LokalizacjaSzczecin

Napisano 26 wrzesień 2013 - 22:16

Witam.

Właśnie wróciłem ze spaceru z etrexem 10. Sprawdzałem jego dokładność w naprowadzaniu na punkt. Punkty wybierałem jednoznaczne, znak, słupek betonowy itp. Kilka wniosków:

- strzałka wskazująca kierunek nie pokazuje idealnie kierunku do celu ( z około 250 m widoczny znak drogowy, który miałem namierzony, strzałka pokazywała kierunek ok 50 m obok. Oczywiście w miarę zbliżania się do celu następuje korekta kierunku)

- dokładność - z tym bywa różnie od idealnego namierzenia do ok 7-8m rozbieżności, średnia rozbieżność to 3-5 m trochę słabo do namierzenia pojedynczego karcza ale do zaznaczenia górki czy stoku wystarczy. Jeśli ma ktoś sposób by lokalizacja  miała dokładność 1.5 m proszę o podanie

- przy włączonych systemach WAAS/EGNOS (rosyjskie satelity) dokładność namiaru zmienia się ale nie polepsza tzn punkt który miał błąd 5m ma 2m a punkt z 0m błędem ma 4m.

 

Jeśli ktoś używa funkcji uśredniania punktu to proszę o wskazówki jak to ugryźć by poprawić dokładność namiaru.

 

I jeszcze jedna ważna wskazówka, przed zapisanie pozycji niech GPS trochę poleży. Namiar zapisany w ruchu znalazł się 15 m w innym miejscu.



#39 ONLINE   Andrzej Stanek

Andrzej Stanek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4086 postów
  • LokalizacjaŚLĄSK

Napisano 26 wrzesień 2013 - 22:34

Witam.

Właśnie wróciłem ze spaceru z etrexem 10. Sprawdzałem jego dokładność w naprowadzaniu na punkt. Punkty wybierałem jednoznaczne, znak, słupek betonowy itp. Kilka wniosków:

- strzałka wskazująca kierunek nie pokazuje idealnie kierunku do celu ( z około 250 m widoczny znak drogowy, który miałem namierzony, strzałka pokazywała kierunek ok 50 m obok. Oczywiście w miarę zbliżania się do celu następuje korekta kierunku)

- dokładność - z tym bywa różnie od idealnego namierzenia do ok 7-8m rozbieżności, średnia rozbieżność to 3-5 m trochę słabo do namierzenia pojedynczego karcza ale do zaznaczenia górki czy stoku wystarczy. Jeśli ma ktoś sposób by lokalizacja  miała dokładność 1.5 m proszę o podanie

- przy włączonych systemach WAAS/EGNOS (rosyjskie satelity) dokładność namiaru zmienia się ale nie polepsza tzn punkt który miał błąd 5m ma 2m a punkt z 0m błędem ma 4m.

 

Jeśli ktoś używa funkcji uśredniania punktu to proszę o wskazówki jak to ugryźć by poprawić dokładność namiaru.

 

I jeszcze jedna ważna wskazówka, przed zapisanie pozycji niech GPS trochę poleży. Namiar zapisany w ruchu znalazł się 15 m w innym miejscu.

 

Jeśli chodzi o wędkarstwo to taki test wykonaj raczej na łodzi która porusza się z określona szybkością (np. 3-5 km/h). Napływasz w liniach prostych, mam poprzedni model "H" i przy dobrej pogodzie napływałem na punkt z dokładnością 1,5-3 metry jak dla mnie rewelacja. Jak ktoś jest bardziej dociekliwy tego co pod łodzią, ostatnią fazę naprowadzania rozpoznaje za pomocą echosondy. W ten sposób ustawiają się moi koledzy nęcący punktowo za dużym karpiem, amurem. Dwa, trzy napłynięcia i trafiają w DYCHĘ.



#40 OFFLINE   ziuta

ziuta

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 267 postów
  • LokalizacjaSzczecin

Napisano 27 wrzesień 2013 - 13:29

Jeśli chodzi o wędkarstwo to taki test wykonaj raczej na łodzi która porusza się z określona szybkością (np. 3-5 km/h). Napływasz w liniach prostych, mam poprzedni model "H" i przy dobrej pogodzie napływałem na punkt z dokładnością 1,5-3 metry jak dla mnie rewelacja. Jak ktoś jest bardziej dociekliwy tego co pod łodzią, ostatnią fazę naprowadzania rozpoznaje za pomocą echosondy. W ten sposób ustawiają się moi koledzy nęcący punktowo za dużym karpiem, amurem. Dwa, trzy napłynięcia i trafiają w DYCHĘ.

 Uważam, że test na lądzie jest dużo dokładniejszy gdyż widzę namierzony punkt. Poruszam się też z prędkością 4.2 - 4.6 km/h czyli w zakresie o którym piszesz. Moje testy GPS dotyczą tylko praktycznego wykorzystania w wędkarstwie. Otóż moim zamiarem jest podpłynięcie na odległość rzutu do miejsca, które namierzyłem wcześniej (bez wpływania z echem na miejscówkę, często płytką 1.2 - 2.0 m). Ot stanąć sobie 20m od zatopionego pniaka i posłać przynętę z dokładnością 1m :D marzenie?

Pozdrawiam






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych