Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

GPS ręczny / 'ręczniak' - jaki ?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
95 odpowiedzi w tym temacie

#41 OFFLINE   skippi66

skippi66

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1723 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:K.

Napisano 27 wrzesień 2013 - 14:06

Witam.

Właśnie wróciłem ze spaceru z etrexem 10. Sprawdzałem jego dokładność w naprowadzaniu na punkt. Punkty wybierałem jednoznaczne, znak, słupek betonowy itp. Kilka wniosków:

- strzałka wskazująca kierunek nie pokazuje idealnie kierunku do celu ( z około 250 m widoczny znak drogowy, który miałem namierzony, strzałka pokazywała kierunek ok 50 m obok. Oczywiście w miarę zbliżania się do celu następuje korekta kierunku)

- dokładność - z tym bywa różnie od idealnego namierzenia do ok 7-8m rozbieżności, średnia rozbieżność to 3-5 m trochę słabo do namierzenia pojedynczego karcza ale do zaznaczenia górki czy stoku wystarczy. Jeśli ma ktoś sposób by lokalizacja  miała dokładność 1.5 m proszę o podanie

- przy włączonych systemach WAAS/EGNOS (rosyjskie satelity) dokładność namiaru zmienia się ale nie polepsza tzn punkt który miał błąd 5m ma 2m a punkt z 0m błędem ma 4m.

 

Jeśli ktoś używa funkcji uśredniania punktu to proszę o wskazówki jak to ugryźć by poprawić dokładność namiaru.

 

I jeszcze jedna ważna wskazówka, przed zapisanie pozycji niech GPS trochę poleży. Namiar zapisany w ruchu znalazł się 15 m w innym miejscu.

Nigdy nie uzyskasz punktowej dokładności. Nawet wojsko takiej nie uzyskuje, bowiem na przeszkodzie stoją prawa fizyki, czyli nieuniknione błędy pomiaru ( sygnału, czasu, orbity itd ) w tym zasada względności, sformułowana jak wiadomo przez słynnego Alberta E. Choć on, o czym już mniej się mówi, cały pomysł ukradł pewnemu Francuzowi nazwiskiem Poincare oraz wsparł się pracami Holendra Lorentza.

Zresztą po co aż napływać na punkt? Bez przesady. Wykonasz kilka rzutów więcej dookoła i albo złowisz albo nie. Wędkarstwo, na szczęście dla nas i dla ryb, nie jest nauką ścisłą i wyniku nie da się nigdy przewidzieć. Inaczej już by nie było ani wędkarzy ani ryb.


Użytkownik skippi66 edytował ten post 27 wrzesień 2013 - 15:28


#42 OFFLINE   Andrzej Stanek

Andrzej Stanek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4086 postów
  • LokalizacjaŚLĄSK

Napisano 27 wrzesień 2013 - 14:06

Ja tak korzystam z Etrex-a. Rozpracowałem wodę echem przez kilka lat pływania po niej, mniej więcej wiem jak to wygląda na echu - miejscówki. Podpływam w okolice "punktu" i łowię. Zawsze napływam z falą i staję na obrzeżach "punktu". Obławiam wachlarzem po czym opuszczam się na odległość rzutu i ponawiam całą akcję. Stosuję to na jednym zbiorniku po którym pływam wiele lat, punktami i komentarzem do nich wymieniam się z kumplami łowiącymi z łodzi stacjonarnie. Echo sprzedałem dwa lata temu, nie miało zastosowania a nowe miejscówki są mi darowane  ;). Druga sprawa, trochę niewiedzy, tajemniczości pobudza wyobraźnię...



#43 OFFLINE   skippi66

skippi66

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1723 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:K.

Napisano 27 wrzesień 2013 - 14:21

W życiu bym się żadną miejscówką z nikim nie podzielił. Niech sam se znajdzie, jeden z drugim. Taka nieużyta menda jestem. :)



#44 OFFLINE   Andrzej Stanek

Andrzej Stanek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4086 postów
  • LokalizacjaŚLĄSK

Napisano 27 wrzesień 2013 - 14:38

W życiu bym się żadną miejscówką z nikim nie podzielił. Niech sam se znajdzie, jeden z drugim. Taka nieużyta menda jestem. :)

 

U nas nie było z tym nigdy problemu. Tak się dzieje w chwili gdy parę skrzynek wódki wspólnie wypite i wiele ryb wzajemnie podebranych. Znamy się jak łyse konie. Michał - wszystko przed Tobą...  :)



#45 OFFLINE   skippi66

skippi66

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1723 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:K.

Napisano 27 wrzesień 2013 - 15:26

U nas nie było z tym nigdy problemu. Tak się dzieje w chwili gdy parę skrzynek wódki wspólnie wypite i wiele ryb wzajemnie podebranych. Znamy się jak łyse konie. Michał - wszystko przed Tobą...  :)

Trza było od razu o tych skrzynkach z wódą. Skrzynka diametralnie zmienia podejście do problemu. :)



#46 OFFLINE   manonegra13

manonegra13

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 411 postów
  • LokalizacjaHiszpania

Napisano 30 wrzesień 2013 - 19:46

Chciałem zapytać czy ktoś kupował ręczniaka za oceanem i może powiedzieć czy będzie tam mapa europy?

#47 OFFLINE   lukasz2223

lukasz2223

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 111 postów
  • LokalizacjaPomorze
  • Imię:Łukasz

Napisano 14 październik 2013 - 20:18

Chciałem zapytać czy ktoś kupował ręczniaka za oceanem i może powiedzieć czy będzie tam mapa europy?

Ja wczoraj odebrałem Summita HC zza oceanu właśnie.

Mapa Bazowa tu Usa a w Polsce ograniczona tylko do paru dużych miast jako kropki i kreski.. Ale jako,że ma 24mb dodatkowej wbudowanej pamięci to moge do niego wrzucać małe mapy albo fragmenty dużych dobrych topograficznych map.I tak po jednym wieczorze wczorajszym to wpakowałem dwa takie same fragmenty map ale opracowane przez różne osoby (rowerzysci i wędrownicy) i zajęło to jakieś 10 mb pamięci a fragment mapy jest bardzo duży.Powiedział bym nawet,że bardzo bo od Słupska do Stargardu szczecinskiego po długości i tak samo góra dół,czyli w morze i w dół Polski a że zamieszkuje po środku to pasuje mi to aż na wyrost.i mam jeszcze z 14 mb wolnej pamięci to moge jeszcze 3 fragmenty duże wrzucic albo 4-ry jak jedna z tych dwóch map wywale co mam ale będe póki co testował jakie są różnnice w dwóch tych samych fragmentach inaczej "pokolorowanych" i pokreskowanych przez ludzi którzy tym żyją. :) Dzis testowo wybrałem się na grzyby w okolicach domu,Auto zostawiłem przy jeziorze,zapisałem jako waypoint "autko" i poszedł w las... Po uzbieraniu wiaderka grzybasów i zapuszczeniu się naprawde daleko dośc w nieznane włączyłem GPS ,wyszukałem z waypointów "autko",następnie przycisk nawiguj i tak leciałem jak po sznurku.Troche w celu testów nabałaganiłem sam sobie bo szedłem dosłownie ciągle trzymając się strzałki kompasu nie bacząc na leśne ścieżki,dosłownie szedłem przed siebie na wprost i już w ostatniej fazie jakies 600 metrów od autka,widze juz jezioro i parking i wlazłem w taki ciasny i gęsty zagajnik,że po 10 minutach zaczałem się zastanawiac czy ja w ogóle dam rade się przez to przebić i w 3/4 drogi zawróciłem.... masakra. Chwilami było tak ciasno i gęsto,że ręki nie mogłem przełożyc a wiadro z grzybami przeciskałem przez gałęzie ale co tam..mówie sprawdze jak ten ręczniak poprowadzi na wprost celu.No i dał by rade,wyczołgałem sie wstecz,oblazłem 3x tyle co chciałem nadrobić i dotarłem do autka.Super sprawa. Sugerowałem się oznaczeniem " H " na etrexie co sugeruje podobno lepszą czujnośc w sprawie widzenia satelitów.Musze powiedzieć,że ani razu w lesie nie zgubił sygnału.Celowo wyłączałem i włączałem zeby nie było mu za łatwo.Reasumując super sprawa..No i za wielka wodą troszke taniej wychodzi.Nie wiem jak z wysyłką bo tego nie liczyłem gdyz rodzina jadąc mi wzieła do dużego bagażu.W sumie teraz się ciesze,że wziąłem z mozliwościa wrzucania map..nawet te 24mb dużo dobrego dają.Mozna naprawde ogromne fragmenty map wrzucac albo całą polske w wersji mini np. :)



#48 OFFLINE   manonegra13

manonegra13

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 411 postów
  • LokalizacjaHiszpania

Napisano 15 październik 2013 - 18:00

No to jest już jasne że można kupić za oceanem i ewentualnie wgrać jakieś mapy , ja iż nie byłem pewny czy w Europie będzie działać zdecydowałem się kupić używany etrex 20 , teraz potrzebuje tylko jeszcze wgrać na kartę bardziej szczegółowy obszar który mnie interesuje, gps przyjemny pod względem menu, bardzo czytelny nawet w dużym słońcu.

#49 OFFLINE   lukasz2223

lukasz2223

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 111 postów
  • LokalizacjaPomorze
  • Imię:Łukasz

Napisano 15 październik 2013 - 21:57

Tylko trzeba pamiętac i wstępnie sobie wygoglowac dany model gps-a który nas interesuje i sprawdzić czy ktoś w Polsce posiada ,ewentualnie czy dany model był wypuszczany na Europe wtedy o wszystko łatwiej .Byłem o krok od zakupu dwóch gps-ów magellana i do nich nie wrzucił bym w sumie nic i taki gps może posłużyc tylko jako kompas ze strzałką.To już wolał bym popularnego żółtka. 



#50 OFFLINE   tlok

tlok

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 279 postów
  • LokalizacjaPabianice

Napisano 17 październik 2013 - 09:57

Mam pytanie a jakie GPS mają , pomiar ciśnienia i graficzne przedstawienie tego ciśnienia np w przedziale 24 godzin? I czy ktoś z uzytkowników może podpowiedzieć cos o jakims konkretnym modelu GPS-a. I czy sprawdza sie ta funkcja w praktyce?



#51 OFFLINE   lukasz2223

lukasz2223

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 111 postów
  • LokalizacjaPomorze
  • Imię:Łukasz

Napisano 17 październik 2013 - 10:09

dakota 20 , oregony jakies,vista hcx , później masz etrexa 20,30 ale coś tam trzeba przy 20-tce odblokować noi 62 st"cośtam" i jeszcze kilka innych aha no i ten summit co mam model hc, jeszcze popatrze bo czytałęm o modelach z barometrem ale musze przewertowac pare stron  sąsiedniego forum 



#52 OFFLINE   manonegra13

manonegra13

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 411 postów
  • LokalizacjaHiszpania

Napisano 17 październik 2013 - 17:21

dakota 20 , oregony jakies,vista hcx , później masz etrexa 20,30 ale coś tam trzeba przy 20-tce odblokować noi 62 st"cośtam" i jeszcze kilka innych aha no i ten summit co mam model hc, jeszcze popatrze bo czytałęm o modelach z barometrem ale musze przewertowac pare stron sąsiedniego forum

To z wiarygodnego źródła że w etrex 20 jest barometr tylko trzeba coś odblokować? Jeśli tak to gdzie mogę znaleźć jakieś info jak to zrobić, bo jeśli jest ta funkcja to przydało by się odblokować w moim etrexie.

#53 OFFLINE   lukasz2223

lukasz2223

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 111 postów
  • LokalizacjaPomorze
  • Imię:Łukasz

Napisano 17 październik 2013 - 18:28

Musisz zerknąc na forum Garniaka albo wygooglowac to w necie i będziesz wiedział.Ja nie mam zielonego pojęcia bo mam w summicie to bez odblokowywania ale nie wiem czy jest to w pełni działający barometr czy jak.. Musisz przekopać sąsiednie forum Garniaka,jeśli chodzi o obsługe i problemy z gps to tam jest duża kopalnia wiedzy



#54 OFFLINE   mdziam_78

mdziam_78

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1713 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Marcin

Napisano 17 październik 2013 - 20:08

Miałem Etrex 20 i na wodzie jego "pływanie" dla mnie okazało się dyskwalifikacją. W kilka minut kilkadziesiąt metrów, na forum Garniaka pisali o tym. Teraz mam Lowrance Endura Out&Back i jestem mega happy.

#55 OFFLINE   lukasz2223

lukasz2223

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 111 postów
  • LokalizacjaPomorze
  • Imię:Łukasz

Napisano 17 październik 2013 - 20:40

O proszę.Opisz coś więcej bo sam jestem ciekaw mimo,że mam summita a to nic innego jak vista hcx bez slotu na karte czyli poprzednia wersja 20-tki albo 30-tki..



#56 OFFLINE   mdziam_78

mdziam_78

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1713 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Marcin

Napisano 17 październik 2013 - 21:00

GPS pozostawiony w jednym miejscu przez pewien czas rysował ślad, nieważne czy w teście parapetowym czy na wodzie. Zakotwiczyłem w punkcie i po kilku minutach wg GPS byłem kilka-kilkanaście metrów dalej w losowym kierunku. Przy ładnej pogodzie wiesz, że cię nie zniosło, ale we mgle? Druga rzecz to ślad, czasem chcesz z zapisu skorzystać, a przy takim zakłamaniu to nic z tego.
Natomiast szybkość, moc sygnału, dokładność w terenie w ruchu OK.

#57 OFFLINE   lukasz2223

lukasz2223

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 111 postów
  • LokalizacjaPomorze
  • Imię:Łukasz

Napisano 17 październik 2013 - 21:08

Trzeba porozpytywac i poszukac co o tym na garniaku pisali i wyczaić co za to odpowiada.U mnie jest kompas który ma niwelowac troche wszystko a dokładniej to w jakim kierunku stoje z urzadzeniem trzymanym w ręku(tak to rozumiem) Będe miał troche czasu na wyjscie w plener i na jezioro to popatrze jak to u mnie wygląda.Ale też zauważyłem,że stojąc w miejscu strzałka potrafi się ruszac troszke,nie wiem...sprawdze jeszcze przy idealnej pogodzie o ile taka nas uraczą tam z góry :)



#58 OFFLINE   n15

n15

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 219 postów

Napisano 18 listopad 2013 - 13:22

Miałem Etrex 20 i na wodzie jego "pływanie" dla mnie okazało się dyskwalifikacją. W kilka minut kilkadziesiąt metrów, na forum Garniaka pisali o tym. Teraz mam Lowrance Endura Out&Back i jestem mega happy.

oraz

 

GPS pozostawiony w jednym miejscu przez pewien czas rysował ślad, nieważne czy w teście parapetowym czy na wodzie. Zakotwiczyłem w punkcie i po kilku minutach wg GPS byłem kilka-kilkanaście metrów dalej w losowym kierunku. Przy ładnej pogodzie wiesz, że cię nie zniosło, ale we mgle? Druga rzecz to ślad, czasem chcesz z zapisu skorzystać, a przy takim zakłamaniu to nic z tego.
Natomiast szybkość, moc sygnału, dokładność w terenie w ruchu OK.

Witam. Czy Etrex H lub Etrex 10 mają tak samo? Proszę kolegów którzy używają tych urządzeń o swoje spostrzeżenia i komentarze, gdyż jestem zainteresowany kupnem któregoś z nich.  



#59 OFFLINE   mdziam_78

mdziam_78

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1713 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Marcin

Napisano 18 listopad 2013 - 16:19

Z tego co wiem to Etrex 10-30 to te same urządzenia różniące się funkcjami. H to wcześniejsza generacja i nie wiem jak działa.

#60 OFFLINE   leepek

leepek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 304 postów
  • LokalizacjaToruń
  • Imię:Marek

Napisano 14 grudzień 2013 - 00:35

Nic za 500-1000zł a nawet 3000zł nie pokaże dokładności 1-2m, 5=10m mooooże. Nie po to sprzęt geodezyjny kosztuje po parędziesiąt tysięcy, żeby "ręczniaki" za 500pln pozycjonowały w metrze. Oczywiście są ręczne urządzenia które zejdą poniżej metra, np. takie:

http://allegro.pl/ko...3782183116.html

http://allegro.pl/ko...3782182846.html

ale kosztują ile kosztują...

Wykorzystują one poprawki asg-eupos, ze stacji referencyjnych rozmieszczonych w całej Polsce, które to stacje nadają poprawki przez gsm dla sygnału GPS dzięki któremu geodeta otrzymuje dokladności XY w granicach 1cm, z wysokością jest troche gorzej bo w okolicach 3cm.

Nie pisze tego, żeby się wymądrzać, ale uśmiech się pojawia na twarzy jak ktoś pisze, że ma 1,5m dokładności używając "czegoś" za 1000-2000zł.

Wybaczcie, takie zboczenie zawodowe. 

pzdr






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych