Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie
step-by-step

Red Tag Wet - #1



  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
213 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Mirosław Pieślak

Mirosław Pieślak

    Zaawansowany

  • Szkoła Wiązania Much
  • PipPipPip
  • 685 postów
  • LokalizacjaKraków, Polska
  • Imię:Mirosław
  • Nazwisko:Pieślak

Napisano 01 luty 2016 - 12:34

RED TAG WET


To mucha legenda, tu w wersji mokrej. Zawsze warto mieć ją w pudełku. To pierwsza mucha którą proponuję wiązać początkującym wędkarzom. Prosta i zabójczo skuteczna.
Doskonała na wodach nizinnych i stojących. Dobra na klenie, jelce, jazie, okonie czy bolenie. Skusi piękne pstrągi i ostrożne lipienie. Warto zrobić sobie warianty z różnymi kolorami ogonków (żółty, pomarańcz) a także z malutką (2.0-2.8mm) złotą główką. Wersja sucha tej muchy jeśli chodzi o wiązanie różni się tylko zastosowaniem brązowego pióra koguta na jeżynkę zamiast kury. Po drobnych modyfikacjach materiałów, przy tym samym schemacie możemy pokusić się o zawiązanie innych, kapitalnych wzorów takich jak Viva czy Black Zulu.

Aby wzmocnić kruche promienie piór pawia warto polakierować delikatnie haczyk przed ich przywiązaniem, a później wzmocnić całość od zewnątrz przewiązując nicią wiodącą. Stosując cienką, czarną nitkę przewiązanie będzie prawie niewidoczne, a mucha będzie trwalsza. Możemy też użyć żyłki 0,18mm.

Potrzebne materiały
haczyk: bezzadziorowy, prosty nr 6-18, na modelach z cienkiego drutu z powodzeniem wykonamy zarówno wersje suche, jak i mokre muchy.
nić wiodąca: czarna 8/0 lub 6/0
ogonek: czerwona włóczka, jedwab lub czerwone pióro.
tułów: promienie pióra pawia
jeżynka: brązowe, szyjne pióro kury domowej w wersji suchej stosujemy brązowe pióro koguta

Step-by-step

1. Wiązanie muchy zaczynamy od umieszczenia haczyka w imadle i przywiązania nici wiodącej.
 

1.jpg


2. Przywiązujemy ogonek z pasma czerwonej włóczki. Włóczkę warto przywiązać na całym tułowiu, aby uzyskać ładny jego kształt.
 

2.jpg


3. Przywiązujemy promienie pióra pawia – od 1 do 5 w zależności od rozmiaru muchy.
 

3.jpg


4. Delikatnie lakierujemy haczyk i nawijamy tułów z promieni pawia.
 

4.jpg


5. Przewiązujemy tułów nicią wiodącą, przechodząc w stronę łuku kolankowego i z powrotem do oczka, aby wzmocnić promienie od zewnątrz.
 

5.jpg


6. Przywiązujemy pióro kury na jeżynkę, tak by promienie naturalnie układały się w stronę łuku kolankowego.
 

6.jpg


7. Nawijamy jeżynkę z pióra kury, przywiązujemy końcówkę pióra przy główce.
 

7.jpg


8. Obcinamy wystające końcówki, zakańczamy muszkę finisherem, lakierujemy główkę.
 

8.jpg



Na co warto zwrócić uwagę
  • Ogonek powinien być równo przycięty, w wersji mokrej muchy może być ciut dłuższy i zawiązany z włóczki, w wersji suchej stosujemy mniej nasiąkliwe materiały (pióra, jedwab, antron) i trochę krótszy ogonek
  • Tułów powinien mieć kształt równego cylindra lub lekko rozszerzający się w stronę oczka haczyka. Aby uzyskać właściwy kształt uformujcie równo tułów nicią lub włóczką zanim nawiniecie promienie pawia.
  • Promienie pawia są dość kruche. Przed nawinięciem możemy skręcić je z nicią wiodącą. Grubość promieni dobieramy do rozmiaru muchy, im mucha większa tym grubsze promienie i większą ich ilość stosujemy do związania tułowia
  • Pióro na jeżynkę dobieramy długością promieni do wielkości haczyka. Zwróćcie uwagę na proporcje muchy na zdjęciu.
Ciekawostki
  • Zróbcie muchę w innych wariantach kolorystycznych ogonka oraz bez ogonka
  • Jeśli założymy na haczyk wolframowy koralik w rozmiarach 3-4mm uzyskamy kapitalną nimfę!
  • Skuteczny wzór nimfy to także sam paw na tułowiu i tylko złoty koralik. Proste i skuteczne.
  • Zobaczcie inne podobne wzory, schemat wykonania niemal taki sam!

Użytkownik remek edytował ten post 01 luty 2016 - 12:44


#2 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 01 luty 2016 - 13:50

Pierwszy step zaprezentowany przez Mirka - do 14.02.2016 mamy czas na wykonanie tej muchy i pokazanie jej w niniejszym wątku. Za dwa tygodnie kolejny - inny. Mamy już przygotowany :)
  • Rodu, Kacper.K i MarcinZet lubią to

#3 OFFLINE   michaaaal

michaaaal

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 103 postów
  • LokalizacjaPortlaoise/Czestochowa

Napisano 01 luty 2016 - 18:37

to ja zacznę:

hak - kamasan B175 nr10

nic - uni 6/0

ogonek - marabu

tułowie - promienie pióra pawia

jeżynka - pióro kura

 

ogonek i jeżynka pasuje? na co zwrócić uwagę zanim zacznę następne warianty tej muszki?

pozdrawiam

 

teraz tak patrzę i niewiem czy ogonek nie jest zbyt dlugi...

Załączone pliki


Użytkownik michaaaal edytował ten post 01 luty 2016 - 18:47

  • remek, Kacper.K i Zed Zgred lubią to

#4 OFFLINE   daniel.

daniel.

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 223 postów
  • LokalizacjaPrzedgórze sudeckie

Napisano 01 luty 2016 - 19:28

Czy pawia można jakimś innym materiałem zastąpić?



#5 OFFLINE   Pluszszcz

Pluszszcz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 614 postów

Napisano 01 luty 2016 - 19:49

Ładny Red Tag zdecydowanie potrzebuje haczyka o krótkim trzonku. Nie jest też wcale muszką łatwą do wykonania :)

No i jeśli ma być Red Tagiem to pawia i brązowego piórka nie da się niczym zastąpić.

Przepraszam, ale zdjęcie nie jest najnowsze :

Załączony plik  red tag.jpg   73,29 KB   48 Ilość pobrań


  • Pavko, Pisarz.......ewski Piotr, robert.bednarczyk i 3 innych osób lubią to

#6 OFFLINE   Mirosław Pieślak

Mirosław Pieślak

    Zaawansowany

  • Szkoła Wiązania Much
  • PipPipPip
  • 685 postów
  • LokalizacjaKraków, Polska
  • Imię:Mirosław
  • Nazwisko:Pieślak

Napisano 01 luty 2016 - 19:49

Michaaaal dziękuję za pierwszą muszkę w wątku. Brawo za odwagę i szybkie działanie!

 

Spróbuj na przyszłość fotografować muchy na jednolitym tle, wówczas łatwiej ocenić proporcje, staranność zawiązanych elementów itd.

 

Mucha całkiem udana. Warto zwrócić uwagę na to, by ogonek był przywiązany centralnie od góry haczyka, nie przekrzywiał się na boki. Aby go tak ukształtować należy przytrzymywać materiał mocno na górze haka i w razie czego "kontrować" w naszą stronę, bo nić będzie miała tendencję do przekrzywiania go na boczną stronę haka. Po kilku muchach wejdzie w nawyk.

 

Taki bogatszy i dłuższy ogonek lubią zwłaszcza okonie, na lipienie dałbym subtelniejszy, krótszy i mniej obfity

 

Jeżynkę zrobiłbym trochę bardziej opływową, tj. pochyliłbym ją trochę nicią wiodącą w stronę łuku kolankowego. Taką nastroszoną stosujemy głównie w wersji suchej.



#7 OFFLINE   Mirosław Pieślak

Mirosław Pieślak

    Zaawansowany

  • Szkoła Wiązania Much
  • PipPipPip
  • 685 postów
  • LokalizacjaKraków, Polska
  • Imię:Mirosław
  • Nazwisko:Pieślak

Napisano 01 luty 2016 - 19:53

daniel25 - pawia w Red Tagu nie da się zastąpić. Oczywiście możesz wykonać podobne muchy z ciemnym, czarnym tułowiem z dubbingu, promieni innych piór (np. bażant barwiony na czarno) czy włóczki, ale takiego efektu jaki daje pióro pawia nie osiągniesz.

 

Nie wiem czemu chcesz go zastąpić - materiał powszechnie dostępny i niedrogi - 4zł/paczka, a zrobisz z niej min. kilkadziesiąt much.


  • remek lubi to

#8 OFFLINE   daniel.

daniel.

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 223 postów
  • LokalizacjaPrzedgórze sudeckie

Napisano 01 luty 2016 - 20:06

Pytałem bo w chwili obecnej nie mam pod ręką. :)


  • remek lubi to

#9 OFFLINE   michaaaal

michaaaal

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 103 postów
  • LokalizacjaPortlaoise/Czestochowa

Napisano 01 luty 2016 - 20:22

wersja z pomarańczowym ogonkiem. p.Mirku jutro postaram sie zrobic lepsze fotki przy świetle dziennym i kolejne muchy korzystając z porad. A teraz lecę po piwko i chill przy filmie :) oczywiście o tematyce fly fishing

Załączony plik  DSCF1636.JPG   31,9 KB   40 Ilość pobrań


  • remek i Kacper.K lubią to

#10 OFFLINE   Mirosław Pieślak

Mirosław Pieślak

    Zaawansowany

  • Szkoła Wiązania Much
  • PipPipPip
  • 685 postów
  • LokalizacjaKraków, Polska
  • Imię:Mirosław
  • Nazwisko:Pieślak

Napisano 01 luty 2016 - 21:13

Michaaaal już widać postępy :)

Tylko proszę nie "Panujmy" sobie na forum, bo wszyscy jesteśmy kolegami muszkarzami. Mówmy sobie po imieniu.


  • Kacper.K lubi to

#11 OFFLINE   michaaaal

michaaaal

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 103 postów
  • LokalizacjaPortlaoise/Czestochowa

Napisano 02 luty 2016 - 12:23

witam

czy wersji sychej można zrobić ogonek z marabu? czy może kilka promieni pióra z kapki z szyji bażanta?

pozdrawiam



#12 OFFLINE   michaaaal

michaaaal

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 103 postów
  • LokalizacjaPortlaoise/Czestochowa

Napisano 02 luty 2016 - 13:12

znowu smutne wnioski. będę musiał kupić urządzenie multimedialne z telefonem. w większości przypadków zabawki te mają lepszy aparat foto. niż mój stary wysłużony aparat kompaktowy.

jeszcze jeden z żółtym ogonkiem do drużyny :)

Załączone pliki


  • remek lubi to

#13 OFFLINE   Mirosław Pieślak

Mirosław Pieślak

    Zaawansowany

  • Szkoła Wiązania Much
  • PipPipPip
  • 685 postów
  • LokalizacjaKraków, Polska
  • Imię:Mirosław
  • Nazwisko:Pieślak

Napisano 02 luty 2016 - 13:18

Marabut jest świetny na ogonek, ale tylko w wersji mokrej. W suchej mocno pije wodę i muszka szybciej tonie.
Do suche najlepsze są syntetyki, typu antron lub jedwab. Dobre są też pióra koguta barwione na czerwono.

#14 OFFLINE   michaaaal

michaaaal

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 103 postów
  • LokalizacjaPortlaoise/Czestochowa

Napisano 02 luty 2016 - 14:01

wersja sucha

hak - kamasan B175 nr10

nic - uni 6/0

ogonek - syntetyk

tułowie - promienie pióra pawia

jeżynka - pióro koguta

Załączone pliki


  • remek lubi to

#15 OFFLINE   robert.bednarczyk

robert.bednarczyk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2064 postów
  • Lokalizacjalubelskie
  • Imię:Robert

Napisano 02 luty 2016 - 18:05

Zgodnie z deklaracją oto mój mokry red tag, niestety z pewną modyfikacją - nie mam dobrej brązowej kury na jeżynkę, w związku z czym użyłem czarnej ......, nie mam pojęcia czy szanowne jury zaliczy moją prôbę. Poza tym wszystko wg klasycznego przepisu - hak 10, ogonek z czerwonej przędzy, dwa promienie piór pawia na tułów, czarna nić wiodąca. Postaram się jeszcze wyselekcjonować brązowe pióro na jeżynkę z dość kiepskiej kapki kury indyjskiej i zrobić klasyka z brązową jeżynką.

Załączone pliki

  • Załączony plik  image.jpeg   50,18 KB   29 Ilość pobrań


#16 OFFLINE   robert.bednarczyk

robert.bednarczyk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2064 postów
  • Lokalizacjalubelskie
  • Imię:Robert

Napisano 02 luty 2016 - 18:31

Skoro obiecałem to i spróbowałem, ale z tej marnej kapki lepszej jeżynki nie "wycisnę"......
W tym przypadku dałem większy hak - #8.

Załączone pliki

  • Załączony plik  image.jpeg   41,83 KB   25 Ilość pobrań


#17 OFFLINE   marckus

marckus

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 193 postów
  • LokalizacjaŻagań
  • Imię:Marcin

Napisano 02 luty 2016 - 18:41

Witajcie, ja również nie miałem do dyspozycji brązu więc jeżynka w zastępstwie :( Hak nr 12, ogonek marabut a z resztą to oceńcie sami ...

 

d95e9c0537fb2e68med.jpg
 
07ec973d337fa3f5med.jpg

  • remek i michaaaal lubią to

#18 OFFLINE   robert.bednarczyk

robert.bednarczyk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2064 postów
  • Lokalizacjalubelskie
  • Imię:Robert

Napisano 02 luty 2016 - 19:14

Marcin, a z czego jest ta jeżynka ?
Czy mi się wydaje czy jej końce są poprzycinane ? Jeśli tak to pewnie nasze jury będzie to kwestionować, choć mnie się wydaje, że w mokrej muszce nie ma to żadnego znaczenia. Gorzej jeśli Twoim zamysłem był suchy red tag, bo przycięta jeżynka nie zapewni należytej pływalności.

#19 OFFLINE   marckus

marckus

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 193 postów
  • LokalizacjaŻagań
  • Imię:Marcin

Napisano 02 luty 2016 - 19:31

Marcin, a z czego jest ta jeżynka ?
Czy mi się wydaje czy jej końce są poprzycinane ? Jeśli tak to pewnie nasze jury będzie to kwestionować, choć mnie się wydaje, że w mokrej muszce nie ma to żadnego znaczenia. Gorzej jeśli Twoim zamysłem był suchy red tag, bo przycięta jeżynka nie zapewni należytej pływalności.

 

Robert, jeżynka jest z kapki szyjnej koguta -  naturalna, bo nie mam nic innego pod ręką :(  Właśnie siedzę i poprawiam swoją amatorszczyznę...



#20 OFFLINE   Pluszszcz

Pluszszcz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 614 postów

Napisano 02 luty 2016 - 19:44

Skoro obiecałem to i spróbowałem, ale z tej marnej kapki lepszej jeżynki nie "wycisnę"......
W tym przypadku dałem większy hak - #8.

 

Robert, największą ozdobą tej muszki jest dość krótki pękaty i ładnie nawinięty tułów z promieni piór pawia. Odpowiednie do większych muszek  promienie znajdują się w okolicy oczka .  Nawijanie jeżynki w takich niby prostych muszkach nie jest łatwe i jest świetną szkołą na przyszłość. Trza być cierpliwym :) 

Zdaje się, że trochę wlazłem tu z butami, obiecuję się poprawić ;) 


  • remek lubi to





Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: step-by-step

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych