Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Dobry sznurek do rolki


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
39 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Trevor_*

Guest_Trevor_*
  • Guests

Napisano 03 luty 2016 - 14:03

Panowie, potrzebuję rady co do sznura.
Szukam sznurka typowo do rzutów rolką. Ma być stosowany pod jazio klenie. Mam kijek w klasie 4 ale myślę o dokupieniu jakieś 5 bądź 6 właśnie typowo pod te ryby łowione na piankowce :)



#2 OFFLINE   mack

mack

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1194 postów
  • LokalizacjaWro
  • Imię:Maciek

Napisano 03 luty 2016 - 15:04

Szukaj linek z głowica o długim przednim taperze i masie skoncentrowanej z tyłu nie za długiej głowicy. Loop Evotec 85, 100, Stillwater (ta bardzo uniwersalna, dobrze się nią rzuca każdym stylem cenię ją) , Vision Vibe 85, 100, Barrio SLX, z tego co mi teraz przychodzi do głowy...


  • wene lubi to

#3 OFFLINE   darek1

darek1

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1330 postów
  • LokalizacjaChrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
  • Imię:Grzegorz
  • Nazwisko:Brzęczyszczykiewicz

Napisano 03 luty 2016 - 15:55

O coś dla mnie: rz.kotwiczone...

wf6,wf7 lub nawet wf8 zależy od:

-brzeg czy brodząc,

-długości pętli(do kija #4 im dłuższa tym cięższa:9m wf5,11m wf6,13m wf7,15m wf8) i miejsca za plecami.

Zamiast zdechłej rolki warto przejść na dynamiczne switch'e/spey'e.

Na otwartej wodzie 9' kijem da się podać w proporcji 1:6 np triple snake lub wombat cast'em.

W krzakach kijek 6'-7' z proporcją 1:2 rzuty Snap/Circle-T,Z,C lub Snap Cast.

Bez wiatru kij #4(mam 9'Super Ultegra) ok,ale przy podmuchach lepszy mocniejszy #5/6(u mnie 9'Imperial St.Croix).

Fajny motyw :'Around double spey' na moje oko kij 9'#6 głowica ok 11-12m

http://www.fly-casti...a_kuptsova.html


Użytkownik darek1 edytował ten post 03 luty 2016 - 16:20

  • KwaQ lubi to

#4 OFFLINE   mack

mack

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1194 postów
  • LokalizacjaWro
  • Imię:Maciek

Napisano 03 luty 2016 - 16:12

Fajny ten around spey choć na mój gust trochę niebezpieczny, można dostać w ucho... Zasadniczo wole trzymać przypon bardziej na dystans.

Jeśli chodzi o użyteczność w warunkach bojowych zakrzaczonego siurka to raczej bez rewelacji....



#5 OFFLINE   mack

mack

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1194 postów
  • LokalizacjaWro
  • Imię:Maciek

Napisano 03 luty 2016 - 18:52

Szukaj linek z głowica o długim przednim taperze i masie skoncentrowanej z tyłu nie za długiej głowicy. Loop Evotec 85, 100, Stillwater (ta bardzo uniwersalna, dobrze się nią rzuca każdym stylem cenię ją) , Vision Vibe 85, 100, Barrio SLX, z tego co mi teraz przychodzi do głowy...


Oczywiście R.W. Ambush jeszcze...

#6 OFFLINE   darek1

darek1

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1330 postów
  • LokalizacjaChrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
  • Imię:Grzegorz
  • Nazwisko:Brzęczyszczykiewicz

Napisano 03 luty 2016 - 20:24

Zero luzu i wszystko poleci,

stożkowe o najcięższej dupce rozwijają się lepiej

Rio wypuściło linkę 'spey SH'-profil optymalny ew.można coś podobnego pospawać.Front 6,środek7,tył8.

Robiłem doświadczenia z linkami spey DH adaptując do kijków SH-da radę.

Rio Spey Windcutter 4/5 mógłby zadziałać na długiej pętli,ale poza dwoma osobami reszta wpada w histerię jak tylko usłyszy <_<

da się wyszperać na ebay-u,ew Rio Switch 4/5(troszkę trudniejszy w obsłudze),Rio Salmon Steelhead(najtrudniejszy) lub jakiś Rio Chucker(łatwy) na krótko.



#7 OFFLINE   tomaszek11

tomaszek11

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 590 postów
  • LokalizacjaNadolice Wielkie

Napisano 04 luty 2016 - 09:03

Szukaj linek z głowica o długim przednim taperze i masie skoncentrowanej z tyłu nie za długiej głowicy. Loop Evotec 85, 100, Stillwater (ta bardzo uniwersalna, dobrze się nią rzuca każdym stylem cenię ją) , Vision Vibe 85, 100, Barrio SLX, z tego co mi teraz przychodzi do głowy...

Oczywiście R.W. Ambush jeszcze...

 

Trochę wrzucamy wszystko do jednego worka, być może pytający nie doprecyzował ale mam wrażenie, że pyta o klasyczną rolkę... a w teorii i praktyce SH spey to trochę inna bajka.

 

Ambush, to taki zintegrowany skagit trochę. Jeśli ma być klasyczna rolka to wyjdzie na dość krótkim dystansie. Jak kolega kupi #6 do kija #4 to będzie taniej do kupienia na giełdzie....

 

RW TT (w różnych wariantach) teoretycznie też do rolki ok, ale sama głowica w tej lince zawsze jest dość długa, 32-35 stopy.

 

Evoteca 85 w klasie 9 czasami używam z szybką #7. Rzuty SH spey jak się trochę przyłożę wychodzą na dystansie porównywalnym do rzutów znad głowy tym samym kijem i linką w klasie kija, ale....... wcale nie jestem pewien, że tak samo wyjdzie przy lince #6 założonej do kija #4. Żeby bawić się w spey w czwartej klasie wędek jednoręcznych trzeba trochę pod to dobrać kija. A jak ma być "rolka" taka jaką znamy znad naszych rzek z ostatnich kilkudziesięciu lat to obawiam się że może zdechnąć w połowie zamierzonej długości.  

 

Podsumowując, @Trevor, jeśli nie jesteś pewien mocy swojej #4 to na początek spróbuj coś pożyczyć, 10 minut nad wodą i będziesz wiedział co dalej. Ja bym chyba poszedł w kierunku Evoteca lub Guideline Bullet w klasie kija, góra oczko wyżej.

 

tomaszek11



#8 Guest_Trevor_*

Guest_Trevor_*
  • Guests

Napisano 04 luty 2016 - 09:10

Dlatego napisałem, że mam kij 4 ale chcę dokupić 5 albo 6 (chodzi o klasę kija nie o sznur do mojej 4) :)  W zasadzie to juz się chyba zdecydowałem kupię kijek w 5 klasie i po prostu założę do niego sznur DT w 6 klasie :) Wydaje mi się, że to będzie w miarę dobre i niedrogie rozwiązanie.



#9 OFFLINE   darek1

darek1

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1330 postów
  • LokalizacjaChrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
  • Imię:Grzegorz
  • Nazwisko:Brzęczyszczykiewicz

Napisano 04 luty 2016 - 09:40

Ale...zachowawcze.

Jeśli interesuje Cię progres to popróbuj z różnymi linkami swojej #4,dopiero jak gdzieś czego braknie -pytaj.

Jak zdobędziesz umiejętność i zrozumienie zależności to wszystko poleci.

Dowolnym kijem SH/DH da się bawić w spey'e,

a z szybkimi blankami trzeba się tylko spieszyć,by nie załapać luzu eliminującego skuteczne podania.

Rolka dobra jest do podniesienia tonących,odklejenia pływających lub wyprostowania luźnej linki.Jak spróbujesz dynamicznych to sam ocenisz .Polecam 'tongariro roll cast' -kij #5 z DT6 raczej słabo,ale #5 z wf8 powinien dać radę. :ph34r:



#10 OFFLINE   KwaQ

KwaQ

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 385 postów
  • LokalizacjaGdzieś tam :)

Napisano 11 luty 2016 - 21:20

Trevor - osobiście używam krótkiej #4 i do tego wf-6, operuje prawie 12m głowicą bez większego wysiłku i potrzebuje do tego około 2m przestrzeni z tyły na zrobienie "balona" z linki. Dodam że łowie z brodzonego.

Świetna zabawa, polecam bardzo.

Pozdrawiam


Użytkownik KwaQ edytował ten post 11 luty 2016 - 21:22

  • trout master lubi to

#11 OFFLINE   #Nord

#Nord

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 417 postów
  • Imię:Norbert

Napisano 10 kwiecień 2018 - 10:54

Odświeżę temat. Mam kijek Monolith #5, zakupiłem do niego sznur Greys Platinum pływający w #5 klasie. Naprawdę nieźle to lata na dużych odległościach lecz wydaje mi się ze na małej rzeczce podczas rzutów rolowanych linka słabo ładuję kijek. Pomyślałem żeby kupić na takie warunki sznur DT. Pytanie czy kupić klasową 5kę czy 6kę? Latać będzie nie więcej niż 10 m linki.


Użytkownik nord91 edytował ten post 10 kwiecień 2018 - 10:55


#12 OFFLINE   Pavko

Pavko

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 525 postów
  • LokalizacjaZabrze

Napisano 10 kwiecień 2018 - 11:18

A masz możliwość pożyczyć od kogoś WF6 albo nawet 7 żeby spróbować jak kij będzie "chodził" ? Na krótkim dystansie warto spróbować sznurem klasę albo dwie "cięższym" żeby naładować kij. Z tego co pamiętam to Platinium ma 10 czy nawet 12 metrową głowicę więc rzeczywiści na krótkim odcinku może mieć problem żeby naładować kij w swojej klasie.


Użytkownik Pavko edytował ten post 10 kwiecień 2018 - 11:21

  • trout master lubi to

#13 OFFLINE   #Nord

#Nord

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 417 postów
  • Imię:Norbert

Napisano 10 kwiecień 2018 - 13:07

No właśnie nie mam od kogo pożyczyć...



#14 OFFLINE   mack

mack

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1194 postów
  • LokalizacjaWro
  • Imię:Maciek

Napisano 10 kwiecień 2018 - 17:12

@nord91 napisz jakie rzuty rolowane masz na myśli, tradycyjne statyczne, czy dynamiczne (single spey), jest o tym parę postów powyżej. Jak dynamiczne to nie ma co się męczyć z linką DT tylko kupić Wf z krótką głowicą, o czym tez jest mowa powyżej i gra gitara.

Szczerze mówiąc nie rozumiem tego kultu linek DT, gdyż jedyna ich przewaga nad linkami WF to statyczne rolki orazmending na odległościach większych niż długość głowicy linki Wf...jednak w twoim przypadku na odległościach, jak piszesz do 10m, czyli bliskiej długości głowicy większości linek wf, mending można wykonać nawet z użyciem runningu mono...

#15 OFFLINE   #Nord

#Nord

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 417 postów
  • Imię:Norbert

Napisano 10 kwiecień 2018 - 19:09

DT ma też 2 końce a na zakrzaczonych rzekach linka szybciej się zużywa ;)

Jeśli chodzi o rzuty to raczej mieszane, trochę klasycznych i zaczynam też wykorzystywać speyowe.



#16 OFFLINE   mack

mack

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1194 postów
  • LokalizacjaWro
  • Imię:Maciek

Napisano 10 kwiecień 2018 - 19:52

Linka muchowa zużywa się najwięcej w miejscu gdzie najbardziej trze o przelotki w czasie kiedy jest w powietrzu. Czyli mniej więcej pośrodku. Odwracanie jej niewiele pomoże. Czasem odłamuje się pętelka jak jest przegrzana, co nie jest problemem bo zarabiamy nowa z rdzenia i używamy dalej. Skrócenie linki o kilkanaście cm jest nieodczuwalne.
Łowię na muchę od 30 lat. Nigdy nie uszkodziłem żadnej linki inaczej niż przez nadepnięcie podkutym butem. Były ze dwie których otulina popękała sama z siebie po niedługim czasie użytkowania. Obie wychwalanej firmy Rio.
Niektóre moje linki mają po 15 lat, np słynna brzoskwinka 444 cortlanda (ciągle w ofercie!) nie widzę na nich śladów zużycia.

Aspekt ekonomiczny zakupu linki DT jest mocno naciągany...

Użytkownik mack edytował ten post 10 kwiecień 2018 - 19:53

  • Krzysiek Dmyszewicz lubi to

#17 OFFLINE   Krzysiek Dmyszewicz

Krzysiek Dmyszewicz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 703 postów

Napisano 15 kwiecień 2018 - 20:23

Mack, też myślę że coś jest na rzeczy z trwałością Cortlanda. Czytałem tylko o jednej opinii o SL, że komuś na FORS popękał po niedługim czasie. Sam miałem linkę tej firmy ok. 6 lat a ze sprzętem się nie cackam.

Szkoda tylko, że Cortland nie ma w ofercie linki typu presentation albo coś przegapiłem.

#18 OFFLINE   Paweł Bugajski

Paweł Bugajski

    dawniej "kardi"

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1970 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Bugajski

Napisano 15 kwiecień 2018 - 20:54

"Sznurek do rolki", może ta pani podpowie? :D

https://www.google.p...0jYH4lstTEzDtM:

Wybaczcie niedzielny wieczorny żart.



#19 OFFLINE   robert.bednarczyk

robert.bednarczyk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2064 postów
  • Lokalizacjalubelskie
  • Imię:Robert

Napisano 15 kwiecień 2018 - 21:24

Pojechałeś Pablo.
Humory dopisują przed naszym spotkaniem.
  • Paweł Bugajski lubi to

#20 OFFLINE   Paweł Bugajski

Paweł Bugajski

    dawniej "kardi"

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1970 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Bugajski

Napisano 15 kwiecień 2018 - 21:44

Ale żeby było merytorycznie i na temat "linki do rzutów rolowanych", a wiele tu ciekawych opinii znalazłem, pozwolę sobie na zamieszczenie zdjęcia

 

Załączony plik  San-03.jpg   104,58 KB   15 Ilość pobrań

 

i przedstawienie użytego do tej skromnej roleczki linki- na moim zdjęciu w klasie 6.

 

https://www.google.p...3qSlWxrXKvpK0M:

 

pozdrawiam ;)

 

 

 


  • Krzysiek Dmyszewicz lubi to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych