Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Prośba o pomoc w doborze silnika spalinowego do łodzi


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
114 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   mons

mons

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 81 postów

Napisano 01 marzec 2010 - 20:34

Witam. Mam zamiar kupić łódź kabinową. Waga ok 380kg. Chciałbym do niej doczepić silnik 8km. Czy będzie odpowiedni?Czy nie za mały? Z jakim należy się liczyć zużyciem paliwa? W trolingu? W szybszym płynięciu? Może któryś z kolegów ma podobny zestaw i podzieli się ze mną informacjami. Zależy mi na ekomicznym pływaniu, ale również żeby łódź poruszała się w miarę sprawnie.

#2 OFFLINE   pietiabo

pietiabo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 94 postów

Napisano 01 marzec 2010 - 20:52

Kolego teoria jest taka ze na kazde 10 kg łodzi musi byc 1 KM silnika przelicz sobie zalezy jeszcze jaka łódz i jakie pływanie ten przelicznik jest do motorówek do pływania spacerowego tzn do trolingu 8 KM ci wystarczy o sprawnym poruszaniu sie zapomnij
napisz jaka to łódz bo jesli to romana to musi byc ze 30KM

#3 OFFLINE   mons

mons

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 81 postów

Napisano 01 marzec 2010 - 21:55

www.sportyacht.com.pl. Łódź 465 Cabin. Jasne że 30km lub więcej byłoby ok. W sezonie w m-cu jestem ok. 10 raz na rybach.Duży silnik-duże zużycie paliwa razy 10 = katastrofa finansowa.

#4 OFFLINE   pietiabo

pietiabo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 94 postów

Napisano 01 marzec 2010 - 23:26

Słuchaj do takiej łodzi to min 30KM silnik w jedną osobe a 50KM optymalnie zalezy jeszcze gdzie chcesz pływac jak po jezioze no to jak cie moge i potrolujesz z tą 8KM i popłyniesz moze 10-15Km/H.
a co do spalania to silnik 30KM pali na godz srednio 6-8 litrów a 8KM powiedzmy 2,5do 3,5 litra na godz tylko oczywiscie koszt zakupu silnika wiekszy bo na rzeke bym nie wypływał z takim silnikiem i taką łódką bo mozesz nie wrócic do mariny chyba ze bedziesz sie wiosłami wspomagał :lol: :lol: :lol:
Masz tu ciekawe testy
http://www.yamaha-motor.pl/Images/testy09om_tcm65-351937.pdf

#5 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 02 marzec 2010 - 00:06

@mons
Mysle,ze pietiabo niezle ci radzi.
W przypadku takiej lodzi, kupowanej od producenta z reguly podaje on preferowana moc silnika, ktory umozliwia sprawne poruszanie sie nia.
Tu widac, ze jest to 50KM.
Pewnie mozna by zjechac do 30KM ale to nadal spory silnik i bedzie palil niemalo a lodka bedzie plywala nie bijac rekordow predkosci.
Silnik 8KM powienien wystarczyc do trolingu w sprzyjajacych warunkach meteo i nic ponadto...to juz jest kawalek lodzi - szer 1,75 i duzy ciezar.

Pytanie sie nasowa, czy nie lepiej nabyc jakas lodke rzedu 4,5-5m o wadze 170-200kg, ktora juz silnik 15KM wprowadzi w slizg?
Przy odrobinie samozaparcia mozna pomyslec o pladece...
Czyli kupic cos bardziej...wedkarskiego.

No bo wspomniany silnik 8KM wcale nie musi byc tani w eksploatacji...z taka predkoscia bedziesz powoli plynal wiec zuzywal stosownie do tego czasu paliwo.
Silnik 50KM bedzie zuzywal wiecej ale plynal kilka razy szybciej..
Warto tez pamietac, ze taka, 3 cylinrowa? juz maszyna to beda jeszzce koszty nie tylko zwiazne z paliwem...

Takze jezeli okret to z adekwatnym napedem...

Acha, nie bylo slowa czy bedzie rzeka czy jezioro. Jezeli rzeka to pod prad byc moze w ogole nie poplyniesz na tych 8KM.

Gumo

#6 OFFLINE   pietiabo

pietiabo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 94 postów

Napisano 02 marzec 2010 - 00:12

JezeliGumo pozwolito tu masz rozwazania odnosnie bardzo podobnej łodzi do twojej jaki silnik wybrac
http://www.motorowod...opic.php?t=1047
@gumo jezeli link niezgodny z regulaminem to go usuń

#7 OFFLINE   argrabi

argrabi

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 665 postów
  • LokalizacjaPiachowo

Napisano 02 marzec 2010 - 08:43

a co do spalania to silnik 30KM pali na godz srednio 6-8 litrów a 8KM powiedzmy 2,5do 3,5 litra na godz


A jak się weźmie pod uwagę, ile w ciągu godziny można przepłynąć, ile miejscówek odwiedzić, szczególnie na takiej rzece, jak Wisła, gdzie czasami z jednego dobrego miejsca na drugie jest 10 km..


#8 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 02 marzec 2010 - 09:46

No wlasnie, patrze i widze, ze tego wyraznie nie widac... :D

To co napisal @argrabi to proza zycia - jezeli z polowy czasu przeznaczonego na wedkowanie bedzie sie plynac to na wedkowanie zostaje... :unsure:

Z ta ekonomika moze jasniej napisze: silnikiem 50KM spalajacym 10l? wahy/h przeplyniemy przez ta godzine moze ze 30km.
Silnikiem 8KM spalajacym 3l? wahy/h przeplyniemy z 5km. Zeby osiagnac dystans uzyskany z silnikiem 50KM bedziemy musieli plynac jeszzce kilka godzin. Ile wahy spalimy w tym czasie?

No i...ile jest warte te kilka godz. wedkowania..?

Gumo

#9 OFFLINE   mons

mons

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 81 postów

Napisano 02 marzec 2010 - 15:51

Dzięki koledzy za opinie. Muszę to jeszcze wszysko dobrze przemyśleć. Po tych kilku postach będzie mi znacznie łatwiej podjąć decyzję.
Pozdrawiam.

#10 OFFLINE   mi106

mi106

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 526 postów

Napisano 24 marzec 2010 - 16:03

Witam! kupiłem niedawno ponton KOLIBRI 330d i mam problem z silnikiem....potrzebuję taki żebym mógł swobodnie pływać po rzece np. Odra...Wisła ...Bug...nie potrzebuję szaleństwa...myślałem nad elektrykiem 55LBS albo Honda 2,3 KM (z nowych ) albo jakiś używany 4-5KM ??????? tylko prosze nie piszcie mi że im wiekszy tym lepszy bo mam ograniczoną ilośc kasy na silnik...

#11 OFFLINE   tornado

tornado

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1703 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk

Napisano 24 marzec 2010 - 16:17

Podaj możliwości finansowe a może coś zaradzimy.

#12 OFFLINE   mi106

mi106

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 526 postów

Napisano 24 marzec 2010 - 16:20

myśle że kwota 2500zł to na dzień dzisiejszy max.

#13 OFFLINE   tornado

tornado

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1703 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk

Napisano 24 marzec 2010 - 16:27

masz okazję kupić za tą kasę używaną spalinę do 5km z roczna gwarancja w idealnym stanie zadzwoń pod ten NR i pogadaj na imię Krzysztof oficjalnie sprowadza używane silniki liczących się marek młodych roczników od 2,5km do 300.i papierami to wieloletni dostawca na polskim rynku.
Tel.602191350

#14 OFFLINE   szewer

szewer

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 472 postów

Napisano 24 marzec 2010 - 22:59

Cześć,
To zależy jak chcesz pływać po rzece. Jeśli tylko pływać, wolno bo wolno ale pływać, wystarczy Ci coś około 3-4KM. Żeby wejść w ślizg tym pontonem z 1 osobą powinieneś szukać conajmniej 5-6KM. Ideałem byłoby coś około 8-10KM.
Poszukaj czegoś używanego 5-6KM, w zakładanej kwocie powinienieś się zmieścić.
Znajomy chce sprzedać używanego Parsuna 5KM, serwisowanego w fajnym stanie. Jeśli chcesz dam Ci namiar na niego to sobie zadzwonisz

Pozdrawiam

#15 OFFLINE   mi106

mi106

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 526 postów

Napisano 25 marzec 2010 - 15:34

spoko...podeślij mi numer na priv. to zadzwonię i pogadam ...może akurat...:D

#16 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6182 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 25 marzec 2010 - 15:41

Mam HonWave'a 320 z airmatą. Jest lekki i ma profilowane dno. Z dwiema osobami ślizaga się przy 5KM - na wodzie stojącej. Myślę, że do tego Kolibri 5-6KM na rzekę to może być za mało, żeby komfortowo pływać... Idealnie byłoby pożyczyć silnik o wymaganej mocy i przetestować.

#17 OFFLINE   mi106

mi106

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 526 postów

Napisano 25 marzec 2010 - 18:19

słyszałem że taki sredni przelicznik jeżeli chodzi o moc silnika jest taki że 1KM na 10kg wagi łodzi(pontonu) czy to sie sprawdza w praktyce....czy to wogóle prawda...?????????to mój pierwszy środek pływajacy więc jestem nieobeznany w tym temacie....

#18 OFFLINE   pietiabo

pietiabo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 94 postów

Napisano 25 marzec 2010 - 23:12

tu masz film z 4 km
ed
A tu z 6KM chyba pontony długoscią podobne do twoich wybierzesz co ci pasuje

a tu masz 9,9KM
ed
Niewiem skąd ty jestes bo mam tohatsu 6KM podjechał bys z pontonem i sprwdził moze by ci pasował ale nie jest do sprzedania.Ja jestem z wawy

#19 OFFLINE   argrabi

argrabi

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 665 postów
  • LokalizacjaPiachowo

Napisano 26 marzec 2010 - 09:28

słyszałem że taki sredni przelicznik jeżeli chodzi o moc silnika jest taki że 1KM na 10kg wagi łodzi(pontonu) czy to sie sprawdza w praktyce....czy to wogóle prawda...?????????to mój pierwszy środek pływajacy więc jestem nieobeznany w tym temacie....


Baaardzo srednii...Każda łódz inaczej się zachowuje... Ma inne parametry, a przede wszystkim kształt dna... I to jest ważne...
Jak chcesz pływać na dużych rzekach, to odradzam elektryka.. Jak już napisano, szukaj czegoś między 6 a 10 KM (producent zaleca 8-10 KM). Gdzieś sam musisz znaleźć kompromis miedzy jakością (rocznikiem) i mocą a ceną..

Gdzieś cos takiego znalazłem.. Nie napawa optymizmem :D

Po wolnej Sekwanie


#20 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 26 marzec 2010 - 09:51

Jak juz bylo wielokrotnie mowione...
Kazda jednostka plywajaca ma jakis optymalny do swoich gabarytow silnik.
Mozna oczywiscie zakladac mniejsze silniki ale nalezy sie liczyc z tym, ze bedzie sie plynac powoli a silnik przez wieksza czesc czasu bedzie musial pracowac na pelnych obrotach.
Trzeba tez brac pod uwage, ze pogoda moze sie pogorszyc a wtedy byc moze w ogole straci sie manewrowosc.

Z drugiej strony sa rozne preferencje...np. ktos chce w ciszy poplywac sobie po jakiejs zatoczce albo niewielkim jeziorku...

W przypadku duzych rzek predzej czy pozniej bedziesz kombinowal nad przemieszczaniem sie na dlugich dystansach.
Mozliwosci finansowe sa wazne, przy podanej kwocie musisz po prostu skoncentrowac sie nad zdobyciem uzywanego silnika w jak najlepszym stanie o mocy rzedu 8KM.

I jeszzce jedna rzecz - przed wyborem warto rozejrzec sie w mozliwosciach serwisowania silnika w swojej okolicy...

Gumo




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych