Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Sprzęt na szczupaka


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
407 odpowiedzi w tym temacie

#341 OFFLINE   Krzysiek Dmyszewicz

Krzysiek Dmyszewicz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 703 postów

Napisano 16 styczeń 2017 - 08:59

Wiadomo, że większa długość much przy zachowaniu podobnej konstrukcji, oznacza jednoczesny wzrost masy, szerokości i grubości.

 

Cała problem zaczyna się jednak w sytuacji, gdy muszkarze przekonują się na forach, jak długie muchy latają z linkami określonej klasy. A tutaj różne sposoby konstruowania decydują o wszystkim. Mam muchy o długości 10 cm z metalowymi oczami i ołowiem na korpusie. Nie byłem w stanie nimi normalnie rzucać linką #7. Chciałem łowić sandacze, ale się zniechęciłem i odłożyłem na później, jak będę miał cięższą linkę, aby spróbować raz jeszcze.

 

A tymczasem 18-20 cm muddlerami z owcą islandzką bez obciążenia rzucam linką #6, aczkolwiek przyznam się, że jeśli główka jest szeroka na 3 cm, to mucha mi leci na 15 m. A jak nad wodą główkę ostrzygę do szerokości 1,5 cm, to bez zmiany długości muchy rzucam linką #6 na 25 m. Jeśli chciałbym zachować swobodę w szerokości główki muddlerowej od 1,5 do 3,5 cm, to musiałbym użyć cięższej linki. Najbardziej złożony podział much szczupakowych jaki widziałem na polskich forach i nie tylko to podział na muchy z syntetyków i sierści. To też jest nie do końca właściwy podział, bo mam 18 cm muchy z syntetyków i niektóre syntetyki latają gorzej niż owca islandzka tej samej długości i wielkości kępki.

 

Mucha z Crystal Flash Micro Hends lata mi rewelacyjnie. Po jednym nawrocie linki wody prawie nie ma, a mucha posklejana wodą wygląda jak igła. Materiał Fibers Perl Long Stuff po namoczeniu już robi się trochę "kluchowaty", woda zalega w falbankach materiału i ostatecznie mucha jest cięższa niż owca islandzka, która po nawrocie wytrzepuje z siebie dużą ilość wody.

 

Syntetyki i materiały naturalne mają też różny "współczynnik zgniecenia" nicią wiodącą. Najbardziej wkurzające syntetyki jakie miałem, to te, które się nie spłaszczają czy tam nie kompresują podczas ściskania kępki nicią wiodącą. Brzydko taka konstrukcja muchy wychodzi, robi się klucha na korpusie - a ta klucha nici wiodącej z tą niedociśniętą kępką to też jest pojemnik na wodę, której się nie da wytrzepać przy wymachu - trzeba muchę wysuszyć. Jak mam długi morski hak i pozawijane mało ściśliwe kępki syntetyku tworzą mi wzdłuż haka cylinder na wodę. Nawet jak wytrzepię wodę z ogonka muchy i zrobi się zlepiona igła, to czuję, że tułów dostał wody i rzuca się gorzej.

 

A teraz mi powiedzcie które syntetyki są puste w środku lub po prostu fajnie się ściskają. Nienawidzę tych kluch na korpusie... dla mnie syntetyk powinien się ściskać do minimum, a za ściśnięciem nici wiodącej powinna być wielka, rozczapierzona miotła do wabienia ryb.

 

Na koniec powiem, że warto pozostawić trochę "dylatacji" na kategoryczne wnioski co do klasy kija i linki, jeśli nie mamy much kolegi na swoim kiju. Każdy z nas ma jakiś tam styl łowienia / kręceni i łowi w różnych okolicznościach przyrody. Ja łowiłem szczupaki na linkę #6, ale przesiadam się na #7, bo lubię też szerokie główki muddlerowe. Dalej nie chcę iść, bo nie znam miękkiego kija, pomiędzy medium a full flex w klasie 8 lub 9. Cenię sobie hol na głęboko pracującym blanku bardziej od właściwości rzutowych wędki.

 

90% szczupaków na muchę w życiu złowiłem w odległości 2 - 10 m ode mnie. To oczywiście jest statystyczna ściema, bo większość rzutów wykonuję na odległość 8  - 12 m i te ryby po prostu nie mogą mi brać na dłuższej lince, której nie ma w wodzie :-) Ale łowię szczupaki głównie w rzekach, małych zatoczkach i pod zwalonymi drzewami. Na takich łowiskach nie ma miejsca na dalekie rzuty. Nawet na Odrze ze szczytu krótkiej główki w jej nasadę wyrzucam tyle co ta główka ma długości, a u mnie te główki są zwykle rozmyte i małe.


  • rybarak i mack lubią to

#342 OFFLINE   hi tower

hi tower

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1974 postów
  • Lokalizacja3miasto

Napisano 16 styczeń 2017 - 09:51

(...)

A teraz mi powiedzcie które syntetyki są puste w środku lub po prostu fajnie się ściskają. Nienawidzę tych kluch na korpusie... dla mnie syntetyk powinien się ściskać do minimum, a za ściśnięciem nici wiodącej powinna być wielka, rozczapierzona miotła do wabienia ryb.

 

(...)

 

Kręć na rewers lub w dabing bruszach i oszczędnie z ilością materiału. A najlepiej kup sobie zestaw od Pike Terror Flies... :P



#343 OFFLINE   jasiekcom

jasiekcom

    Forumowicz

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPip
  • 365 postów
  • Lokalizacjaprzedstawiciel marki EGO
  • Imię:Daniel
  • Nazwisko:Kasprzak

Napisano 16 styczeń 2017 - 11:01

Witam

Rozgladam się za pierwszą muchówką pod szczupaka. Czy model ze zdjęcia ogarnie muchy 15-20cm?  Ewentualnie co możecie polecić do 1000zł. 

Pozdrawiam

Lukas

fa3d-79fa-4207-a97d-5e084a052efa.jpg?pre

 

Potwierdzam to co wcześniej powiedział Andrzej. Łowiłem trochę Xi2 mnie zupełnie nie spasował. Natomiast miałem Xi3 zbrojonego dodatkowo przez Krzyśka Zielińskiego. W moim odczuciu najlepszy kij szczupakowy jaki kiedykolwiek posiadałem a trochę tego było. Do dnia dzisiejszego żałuję, że go sprzedałem, co mnie podkusiło  :angry:

Kijem łowiło się komfortowo rzucało naprawdę bez problemu pięknie przekazywał energie, muchami 20 cm miotało się bardzo dobrze ogólnie dla mnie numer jeden jeśli chodzi o muchówki szczupakowe.

 

Jeśli w sezonie większość czasu spędzałbym na łowieniu szczupaków to szukałbym tego kija do upadłego aby ponownie zakupić. Jednak do kilku kilkunastu wyjazdów w roku na szczupaki nie będę na chwilę obecną wariował. Dzisiaj pod szczupaki używam zestawu EGO Pike, który uważam za bardzo bardzo fajny.



#344 OFFLINE   mack

mack

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1194 postów
  • LokalizacjaWro
  • Imię:Maciek

Napisano 16 styczeń 2017 - 21:05

Ja łowiłem szczupaki na linkę #6, ale przesiadam się na #7, bo lubię też szerokie główki muddlerowe. Dalej nie chcę iść, bo nie znam miękkiego kija, pomiędzy medium a full flex w klasie 8 lub 9. Cenię sobie hol na głęboko pracującym blanku bardziej od właściwości rzutowych wędki.


Wiem, że gardzisz markowym sprzętem, ale jeśli będziesz miał kiedyś okazję spróbuj rzucić stareńkim Winstonem BL5. Mam przeczucie, ze ten kij trafia w Twoje preferencje jak nic innego...

Generalnie bardzo fajny wpis, widać ze poparty praktyką.
  • luk_hna lubi to

#345 OFFLINE   Z Olsztyna

Z Olsztyna

    Malaren fishing pl

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 650 postów
  • LokalizacjaMalaren fishing pl
  • Imię:Krzysztof
  • Nazwisko:Z Olsztyna

Napisano 17 styczeń 2017 - 14:37

A co sądzicie o kijach DH?
Nikt chyba tego tu nie poruszał.
Ja jako laik jestem bardzo ciekaw Waszych zdań.

#346 OFFLINE   tomek80

tomek80

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 49 postów
  • LokalizacjaToruń
  • Imię:Tomek

Napisano 17 styczeń 2017 - 14:50

A po co kij DH na szczupłego. Taką ciężką dzidą. Ja na szczupłe chodzę na kijem #8, a z DH to łosoś z wielkiej rzeki. Ale to jest moje skromne zdanie

#347 OFFLINE   Zack

Zack

    Forumowicz

  • Twórcy
  • PipPip
  • 407 postów
  • LokalizacjaTorun

Napisano 17 styczeń 2017 - 15:01

Witam,jako że nie posiadam dedykowanego sprzętu do połowu szczupaków,próbowałem łowić  kijem 11.6 8/9 z głowicą skagit i żyłkowym rozbiegiem,wydaje mi się że dwuręczną , rzuty są mniej praco i czaso chłonne, w przypadku używania głowicy skagitowej która nosi łatwiej wolframowe tipy,można obławiać łatwiej głębsze miejscówki,  miałem porównanie koledzy z którymi łowiłem mieli kije jednoręczne rzucali z nad głowy,zanim wyrwali i rozbujali linki ja miałem już zestaw w dawno w wodzie,na plus dochodzi też to że przy kotwicznych rzutach,nie trzeba zbyt wiele miejsca do oddania rzutu, polecam warto spróbować dwuręcznej na szczupaki,a nie tylko dedykowanej 9#9 ;)



#348 OFFLINE   Zack

Zack

    Forumowicz

  • Twórcy
  • PipPip
  • 407 postów
  • LokalizacjaTorun

Napisano 17 styczeń 2017 - 15:04

A po co kij DH na szczupłego. Taką ciężką dzidą. Ja na szczupłe chodzę na kijem #8, a z DH to łosoś z wielkiej rzeki. Ale to jest moje skromne zdanie

DH,to nie tylko 14 i 15 stopowe kije na łososie. :)


  • rybarak lubi to

#349 OFFLINE   Z Olsztyna

Z Olsztyna

    Malaren fishing pl

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 650 postów
  • LokalizacjaMalaren fishing pl
  • Imię:Krzysztof
  • Nazwisko:Z Olsztyna

Napisano 17 styczeń 2017 - 15:34

No właśnie, to nie ma kija DH w klasie 8?
Głowic lżejszych niż 550g?
Wydaje mi się, że temat bardzo ciekawy i godny uwagi

Użytkownik Z Olsztyna edytował ten post 17 styczeń 2017 - 15:35


#350 OFFLINE   Janusz Wałaszewski

Janusz Wałaszewski

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 4473 postów
  • LokalizacjaGrzybowo - Kołobrzeg

Napisano 17 styczeń 2017 - 17:21

@mack wspominał o Winstonie BL5, jest taki w komisie FF, co prawda w morskim wykonaniu ale jest 

 

http://www.flyfishin...=88482&offset=0



#351 OFFLINE   Krzysiek Dmyszewicz

Krzysiek Dmyszewicz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 703 postów

Napisano 17 styczeń 2017 - 17:36

O mamo, ile Gładki nagromadził sprzętu :-) Ja wywaliłem wszystko co mogłem i zostawiłem sobie 1, słownie jeden kij oraz jeden pas biodrowy plus dwa pudełka much. Kto ma czas na to wszystko łowić?

 

Reszta idzie dla mojego taty. Niech sobie spinninguje jak ma czas.

 

P.S. Swoją drogą robimy z żoną porządki w zdjęciach z 10 lat małżeństwa. 90% wylądowało w koszu... kto i kiedy będzie oglądał te cyfrowe sterty nieużytków? Materialno-cyfrowy nadmiar. Huh... ciężkie jest życie chomika ;-)



#352 OFFLINE   mack

mack

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1194 postów
  • LokalizacjaWro
  • Imię:Maciek

Napisano 17 styczeń 2017 - 18:30

@mack wspominał o Winstonie BL5, jest taki w komisie FF, co prawda w morskim wykonaniu ale jest 
 
http://www.flyfishin...=88482&offset=0


Morski nawet lepszy.

Zresztą juz go nie ma, wziął Maciek który jest dealerem Winstona

#353 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4359 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 17 styczeń 2017 - 20:31

"Swoją drogą robimy z żoną porządki w zdjęciach z 10 lat małżeństwa. 90% wylądowało w koszu... kto i kiedy będzie oglądał te cyfrowe sterty nieużytków? Materialno-cyfrowy nadmiar. Huh... ciężkie jest życie chomika" ;-)


Żony przypadkowo nie wywal. ;) :D 😜
________

Użytkownik trout master edytował ten post 17 styczeń 2017 - 20:32


#354 OFFLINE   Rudy7

Rudy7

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 21 postów
  • Imię:Mateusz

Napisano 05 luty 2017 - 01:55

Witam!

Chciałbym rozpocząć swoją przygodę z wędkarstwem muchowym. Szukałem trochę informacji, wiele pojęć jest dla mnie w ogóle nie znanych ale będę powoli próbował je opanować. Co sądzicie o tym aby kupić gotowy zestaw? Po wyjęciu z pokrowca gotowy do użycia. Czy to dobra droga, czy lepiej złożyć coś z używanego sprzętu? Poniżej wklejam link do sklepu.

Pozdrawiam M.

http://hurch.pl/en/pike-set-p838.html

#355 OFFLINE   jasiekcom

jasiekcom

    Forumowicz

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPip
  • 365 postów
  • Lokalizacjaprzedstawiciel marki EGO
  • Imię:Daniel
  • Nazwisko:Kasprzak

Napisano 05 luty 2017 - 08:08

Uważam, że kupienie gotowego zestawu w Twoim przypadku to bardzo dobra droga. Nie wiem jak ten zestaw visiona bo go w rekach nie miałem ale na przykład gotowy zestaw EGO Pike jest idealnie spasowany.

Dla osoby która zaczyna muchowanie gdzie jak napisałeś nie wszystko jest proste i zrozumiałe,tego typu rozwiązanie spowoduje unikniecie wielu błędów przy kompletowaniu zestawu.

Co do sprzętu używanego oczywiście zawsze można kupić coś taniej czasami na rynku wtórnym można też trafić coś fajnego w bardzo dobrej cenie. Jednak proponowałbym też szukanie powiedzmy kompletnego zestawu.


Użytkownik jasiekcom edytował ten post 05 luty 2017 - 08:12

  • ark70 lubi to

#356 OFFLINE   ark70

ark70

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1148 postów
  • LokalizacjaStarogard Gdański
  • Imię:Artur

Napisano 05 luty 2017 - 08:49

Rację ma jasiekom. To najprostsza i najtańsza droga. Sprzęt nie jest może topowy, ale z powodzeniem pozwoli zacząć fantastyczną przygodę. A z czasem o ile zajdzie taka konieczność będziesz mógł elementy zestawu modyfikować zgodnie potrzebami i  upodobaniem .


  • trout master lubi to

#357 OFFLINE   Białek

Białek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 275 postów
  • LokalizacjaPłońsk
  • Imię:Darek

Napisano 05 luty 2017 - 08:52

W zeszłym roku też zastanawiałem się nad sprzętem na szczupaka. Brałem pod uwagę obydwa zestawy ale ostatecznie kupiłem używkę wędkę ze spasowanymi linkami, po prostu się trafiło.

Na chwilę obecną bardziej skłaniałbym się do zestawu Vision ale Pike 2.0, różnica w kołowrotku. Wiem, że to głównie magazynek linki ale jeśli będziesz chciał mieć więcej linek to łatwiej dokupisz szpulę zapasową.

W zeszłym roku był problem z zapasowymi do tańszego zestawu chyba, że się coś zmieniło to wtedy różnica na drugą linkę.


Użytkownik Białek edytował ten post 05 luty 2017 - 08:53


#358 OFFLINE   brt3

brt3

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 269 postów
  • LokalizacjaSulejów
  • Imię:Robert

Napisano 05 luty 2017 - 09:05

Trochę przy pomocy @jasiekcom zdecydowałem sie właśnie na Ego pike. Udało mi się zdobyć kija i sznurek z drugiej ręki. Niestety bez kołowrotka. Sprzęt faktycznie dograny. Lata toto niemiłosiernie. Ciągnie 20-tki ze snow runnera.

Jestem teraz na etapie poszukiwania młynka do tego kija. Mam Taimen XV ale niestety linka #9 ledwo sie mieści a przeciez przydałoby sie nieco podkładu.



#359 OFFLINE   Janusz Wałaszewski

Janusz Wałaszewski

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 4473 postów
  • LokalizacjaGrzybowo - Kołobrzeg

Napisano 05 luty 2017 - 09:57

Jeśli ten kołowrotek nie musi być z najwyższej półki to jest taki w komisie na ff

 

http://www.flyfishin...=89048&offset=0

 

@jasiekcom swego czasu oferował kołowrotek jakiego szukasz ( w sensie rozmiaru), popytaj


Użytkownik janusz.walaszewski edytował ten post 05 luty 2017 - 10:02

  • mares lubi to

#360 OFFLINE   thymalus

thymalus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 720 postów
  • LokalizacjaWałcz

Napisano 05 luty 2017 - 10:12

Trochę przy pomocy @jasiekcom zdecydowałem sie właśnie na Ego pike. Udało mi się zdobyć kija i sznurek z drugiej ręki. Niestety bez kołowrotka. Sprzęt faktycznie dograny. Lata toto niemiłosiernie. Ciągnie 20-tki ze snow runnera.

Jestem teraz na etapie poszukiwania młynka do tego kija. Mam Taimen XV ale niestety linka #9 ledwo sie mieści a przeciez przydałoby sie nieco podkładu.

Moje podejście do kołowrotków jest specyficzne. Służy mi jako magazyn linki i element wyważający zestaw. Do Ego Pike mam dokręcony Leeda Casette dostępny w harius za niewielkie pieniądze. Działa bardo dobrze. Linka 9 mieści się bez problemu plus 50 metrów podkładu 30 lb i jest jeszcze luz na kolejne 50 metrów


Użytkownik thymalus edytował ten post 05 luty 2017 - 10:13





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych