Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Sprzęt na szczupaka


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
407 odpowiedzi w tym temacie

#361 OFFLINE   deejaybialy

deejaybialy

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 463 postów
  • Lokalizacjachelm/ den bosch nl
  • Imię:Adam

Napisano 05 luty 2017 - 11:56

Ja mam wychwood truefly 9/11 wcześniej miałem 7/8 Fenwicka i trochę był przymały no i 3 kasety w komplecie o fajnym etui nie wspomnę kasa też nieduża.

Wysłane z mojego SM-A510F przy użyciu Tapatalka

Użytkownik deejaybialy edytował ten post 05 luty 2017 - 11:58


#362 OFFLINE   Kacper.K

Kacper.K

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2132 postów
  • LokalizacjaSzczecin/Lębork

Napisano 05 luty 2017 - 12:01

Gdybym miał kupować jeden kołowrotek na szczupaki za nieduże pieniądze to właśnie tego wychwooda bym wziął. 2 szpule zawsze się przydadzą.

#363 OFFLINE   Forest-Natura

Forest-Natura

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1293 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Ziemowit
  • Nazwisko:Nowakowski

Napisano 05 luty 2017 - 13:10

Witam.

Jeżeli przyjmiesz radę również początkującego - kołowrotek z dużą ilością wymiennych szpul lub kaseciak z kilkoma "kartrodżami" to podstawa dla kogoś, kto zaczyna przygodę z muchołowieństwem.

Nie dość że można nim ogarnąć na raz kilka klas linek, to jeszcze w jednej klasie masz możliwość popróbowania wielu ich (linek) rodzajów. A jeżeli Ci się spodoba muchowanie to wcześniej czy później pójdziesz tą drogą.

Ewentualnie można od razu zacząć całkiem inaczej - jeden kręcioł i uniwersalny podkład plus  wymienne głowice i tipy. Ale to na sam początkek dużo trudniejsze do ogarnięcia.

Zestawy gotowe są bardzo dobre, ale kupił bym taki, do którego też można bez problemu i tanio dostać zapasowe szpule.

Pozdrawiam.



#364 OFFLINE   Janusz Wałaszewski

Janusz Wałaszewski

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 4473 postów
  • LokalizacjaGrzybowo - Kołobrzeg

Napisano 05 luty 2017 - 16:09

W Vision od jutra do 20 lutego rusza program sprzedaży ratalnej, 10 rat 0%, taki zestaw Pike 2.0 wyjdzie trochę ponad stówkę miesiecznie



#365 OFFLINE   kamilwaldi

kamilwaldi

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 10 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Kamil
  • Nazwisko:Janek

Napisano 06 luty 2017 - 00:07

Witam, zaczynam przygodę z muchą, łowić będę szczupaki na zalewie ( zalew pałecznica https://wedkuje.pl/l/zalew/24575 ) oraz nad rzeką wieprz. czy zestaw który chce kupić jest dobrym zestawem ? Proszę o pomoc w dobraniu sprzętu i rady doświadczonych wędkarzy.  

 

Wędka                         JAXON Monolith XT Fly 270 #7/8 WJ-MXA2707

Kołowrotek                  JAXON Monolith Fly XT JAXON muchowy #7/8

Linka                           Vision Attack Standard WF Line #8

Podkład                       Keeper 20lb/50m

Przypon koniczny      MAXIMA 6X /0.125mm

Głowica                     Shooting Head G'Loomis ST8S3



#366 OFFLINE   tomek80

tomek80

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 49 postów
  • LokalizacjaToruń
  • Imię:Tomek

Napisano 06 luty 2017 - 08:04

Ja używam kija Greys #8 i bez problemów daje radę muchami 20 cm. Do tego linki pływająca, tonąca #8 i podkład 30lb/100m

#367 OFFLINE   Graghowski

Graghowski

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 106 postów
  • Imię:Piotr

Napisano 06 luty 2017 - 16:04

Kamil na poczatek proponowalbym najpierw Linke w komplecie z glowica, nie osobno. Taki Vision Attack WF Intermediate spokojnie wystarczy na poczatek. Jednak do kija ktorego wybrales polecam linkę o klasę wyższą czyli WF9I. Uczyłem się na tym kiju, który jest dość sztywny jak na 7/8 i tak ciut przewazona linka pomoże Ci na początku. Zdanie moje jest czysto subiektywne ;)


  • kamilwaldi lubi to

#368 OFFLINE   tomaszek11

tomaszek11

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 590 postów
  • LokalizacjaNadolice Wielkie

Napisano 08 luty 2017 - 10:10

Ten Vision Attack jako linka do zestawu "szczupakowego" nie ma zbyt wielu zalet.....

Jedynie co, to nie zbyt droga jest......

 

@kamilwaldi, rozpoczynanie nauki machania muchówką od zestawów szczupakowych nie jest chyba najlepszym sposobem choć pewnie można.

Nie napinaj się na duże muchy na początku, wcale do nauki nie są Ci potrzebne 20cm, raczej nie brałbym tych powyżej 10cm nie zależnie od efektów. Na początek masz NAUCZYĆ SIĘ a dopiero potem łowić.

Jak przyzwyczaisz się do siłowego machania na początku to długo, długo będziesz tak robił..... a taki kierunek ma to zazwyczaj przy początkach w klasie 9 i dużych muchach.

 

Co do zestawu, zastanów się jeszcze raz czego potrzebujesz. Zestaw 7/8 w realiach polskich wód ma bardzo małe zastosowanie:

- można szczupaki, choć znacznie więcej osób stosuje zestawy #9

- trocie,

- może jeszcze bolenie choć z tym zestawem to prędzej te w okolicach metra.

 

Pomijając fakt,  że wszystko powyżej wymienione powyżej jest najlepszym sposobem do zniechęcenia się do muchowania :-) zastanów się czy to są twoje kierunki.

Może faktycznie lepiej #9 jeśli ma być "klasycznie" pod szczupaka a potem pomyślisz czy nie potrzebujesz jakiejś #6 czy #5.

Nie znam cen jaxonów ale pewnie w sumie wyjdzie trochę  (ale nie wiele)  mniej niż np. taki zestaw:

http://shop.helsinki...exp4-pike-combo

Według mnie jest sens trochę dopłacić, zestaw linka/wędka jest lepiej dobrany niż wymieniony przez Ciebie. Bo tak naprawdę w takim łowieniu 90% roboty robi linka - do tego odpowiednio mocny kij i dopiero wtedy lata jak należy.

 

W Twoim zestawie brakuje jeszcze "shooting line" do głowicy, jeśli uważasz że tonąca głowica jest Ci potrzebna.

 

Aha, jeśli nikt Ci nie powiedział jeszcze to: okulary nawet w pochmurny dzień plus haki bezzadziorowe i obyś zbyt często nie miał okazji przekonać się dlaczego :-) :-)

 

tomaszek11


Użytkownik tomaszek11 edytował ten post 08 luty 2017 - 10:12

  • ark70, siatkaz i kamilwaldi lubią to

#369 OFFLINE   siatkaz

siatkaz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 766 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Matyjasek

Napisano 08 luty 2017 - 13:31

Tomaszek dobrze prawi.

 

Ps. Raz w życiu przekonałem się że tylko bezzadziory - se machałem tak w moich początkach i coś mnie podkusiło żeby odwrócić głowę jak mucha wracała. Chwila i wisiałem na haczyku jak ryba. Przy okazji mało zęba nie straciłem. Jak by był zadzior to było by znacznie gorzej. 



#370 OFFLINE   sierżant

sierżant

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 386 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Ryszard

Napisano 08 luty 2017 - 20:51

Też coś polubiłem bezzadziory. Życie niejednego nauczy.

Kiedyś przy zarzucaniu zawiał może wiaterek, może ja nie dość starannie to wykonałem, w efekcie mucha się wbiła dość głęboko w sam środek pleców, a byłem tylko w koszulce. Odgryzłem żyłkę i do końca dnia łowiłem, nie powiem, nawet komfortowo. Problemem okazał się powrót samochodem, nie mogłem się oprzeć o fotel, bo każda taka próba powodowała niemiłosierne kłucie.

Jakoś dojechałem, najpierw o pomoc do ojca.

Tata wziął nożyk, szczypczyki, i po chwili wydobył muchę z nieuszkodzonym hakiem !!! :)


  • Paweł Bugajski, Pisarz.......ewski Piotr, venom_666 i 1 inna osoba lubią to

#371 OFFLINE   wiwaldi1970

wiwaldi1970

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 640 postów
  • Lokalizacjapomorskie/Warszawa

Napisano 08 luty 2017 - 23:05

Mam podobne doświadczenie kilka lat temu na Parsecie jeszcze jak spinningowalem po odstrzeleniu woblera w pewnym momencie wylądował mi on na nosie. Oczywiście koniec połowów i wizyta w szpitalu w Białogardzie. Trochę smiechu z tego było. Oczywiście po zabiegu.

#372 OFFLINE   Forest-Natura

Forest-Natura

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1293 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Ziemowit
  • Nazwisko:Nowakowski

Napisano 09 luty 2017 - 00:25

Witam.

Ha ... dla mnie osobiście (też początkujący) taki kijek 7/8 jest dużo bardziej uniwersalny niż stricte przeznaczony do szczupaczenia #8 lub #9.

Można nim ogarnąć zarówno rzeczne streamerowanie pstrągowe, pokusić okonie i szczupaki na jeziorze już niemal całym zakresem wielkości wabików, połowić na dużą mokrą w tandemie z ciężką nimfą - no oferuje dużo więcej możliwości na początek.

Trzy linki, kaseciak lub dodatkowe szpule, ze dwa - trzy polyleaderki do tego i nie ma wody do obłowienia taką wędą  :)

Jedyne co bym jeszcze dodał do takiego kija, to długość - 9'6" lub 10'. Przy łowieniu w wodzie stojącej z brzegu dużo pomaga. Z łodzi niekoniecznie - chociaż jak się łowi w dwie osoby to już i owszem ...

Jak dotąd najlepszymi kijami dla mnie (podkreślam że początkuję) na szczupaka i łowienie jeziorowe to trzy kije - pierwszy 11'#7 z brzegu i 9'#8 oraz 9'6"#10 z tego co pływa oraz z pomostów.

Nie to żebym ciągał ryb ogromną ilość ... po prostu najwygodniej i najporęczniej się tym macha w rzeczonych okolicznościach przyrody  :P

Pozdrawiam.


  • kamilwaldi lubi to

#373 OFFLINE   tondromski

tondromski

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 40 postów
  • Imię:Tomasz

Napisano 13 luty 2017 - 04:45

Hej,

 

Ja uzywam Loopa Boostera w klasie 9, doskonala wedka choc troszke krotka bo jedyne 8.8 stopy , ale z dedykowana loopowska linka podaje muchy naprawde daleko. Lowie ta wedka rowniez glowacice na sanie, dunajcu i popradzie,  Koledzy lowiacy na DH 14 stopowe, rzucali o jakies 1-2 dalej odemnie, zatem nie ma tragedii, wedka jest niesamowita jezeli chodzi o prace, i zjada na sniadanie visiona big daddy ( lowilem na nia kilkakrotnie na dunajcu) Do kompletu mam rowniez kolowrotek Optirunnera


  • Andrzej Stanek lubi to

#374 OFFLINE   Wobi

Wobi

    Zaawansowany

  • TWÓRCY+
  • PipPipPip
  • 1597 postów
  • LokalizacjaPL/NL

Napisano 13 luty 2017 - 20:55

Koledzy mam pytanie natury technicznej,do szczupakowej linki 9tki z Ego dałem jednolity przypon z fluocarbonu 0,73mm,ale się zastanawiam co będzie w momęcie zaczepu? Pętelka na lince wytrzyma? Może lepszym rozwiązaniem będzie przypon z żyłki np. 0,35 i tylko 0,5m fluo na końcówce przyponu?


  • Bolo90 i darek1 lubią to

#375 OFFLINE   Kacper.K

Kacper.K

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2132 postów
  • LokalizacjaSzczecin/Lębork

Napisano 13 luty 2017 - 21:30

Hej,

 

Ja uzywam Loopa Boostera w klasie 9, doskonala wedka choc troszke krotka bo jedyne 8.8 stopy , ale z dedykowana loopowska linka podaje muchy naprawde daleko. Lowie ta wedka rowniez glowacice na sanie, dunajcu i popradzie,  Koledzy lowiacy na DH 14 stopowe, rzucali o jakies 1-2 dalej odemnie, zatem nie ma tragedii, wedka jest niesamowita jezeli chodzi o prace, i zjada na sniadanie visiona big daddy ( lowilem na nia kilkakrotnie na dunajcu) Do kompletu mam rowniez kolowrotek Optirunnera

To, że koledzy z DH rzucali metr czy dwa dalej od Ciebie to w zasadzie żaden argument... :) Podobnie jak argumentem nie jest to, że wyrzuca muchy bardzo daleko, bo nie mamy punktu odniesienia - jakie muchy, co to znaczy daleko? 

Ocena wędki ma zwykle charakter subiektywny, osobiście nie miałem tego Loopa w rękach, choć myślałem o jego kupnie. Co jest tak niesamowitego w pracy wędki ? Napisz coś więcej o niej. 

W czym jest lepszy od Big Daddy? 



#376 OFFLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1831 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 13 luty 2017 - 21:35

dobrze jak strzeli petelka, bo zrobisz drugą, gorzej jak strzeli linka w połowie długości ;-)



#377 OFFLINE   hi tower

hi tower

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1975 postów
  • Lokalizacja3miasto

Napisano 13 luty 2017 - 21:53

Wobi, fluorocarbon 0,4 + tytan



#378 OFFLINE   Andrzej Stanek

Andrzej Stanek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4086 postów
  • LokalizacjaŚLĄSK

Napisano 13 luty 2017 - 21:55

Koledzy mam pytanie natury technicznej,do szczupakowej linki 9tki z Ego dałem jednolity przypon z fluocarbonu 0,73mm,ale się zastanawiam co będzie w momęcie zaczepu? Pętelka na lince wytrzyma? Może lepszym rozwiązaniem będzie przypon z żyłki np. 0,35 i tylko 0,5m fluo na końcówce przyponu?

 

Mój sposób to pętla jedwabna z oskórowanej starej linki. Pętlę długości 2-3 cm łączę z pętlą linki np. RIO OB (ósemką) do tego dowiązuję mono 0,30-0,35 + na końcu FC 0,5-0,6. Długość mono 1,2-1,5 m + FC 40-50 cm. W razie twardego zaczepu strzela mono w miejscu łączenia z FC lub przy łączeniu z jedwabną pętlą. Dodatkowa pętla chroni powłokę linki nie przecinając jej co często ma miejsce w przypadku bezpośredniego dowiązania żyłki...


Użytkownik Andrzej Stanek edytował ten post 13 luty 2017 - 21:56

  • Kacper.K lubi to

#379 OFFLINE   mack

mack

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1194 postów
  • LokalizacjaWro
  • Imię:Maciek

Napisano 13 luty 2017 - 22:00

Najpewniej strzeli running w okolicach miejsca połączenia z głowicą. .. cienki przypon nie przynosi dobrze energii z linki na wielką muchę. Rozwiązaniem jest przypon koniczny gotowy albo zrobiony z kilku grubości żyłek. Zaczynasz gdzieś od 0,60 - 0,70 a kończysz na około 0,30, i dopiero do tego fluoro albo stalka.

Najlepszy turnover uzyskasz kiedy najgrubszy odcinek przyponu jest najdłuższy a najcieńszy najkrótszy.

#380 OFFLINE   Krzysiek Dmyszewicz

Krzysiek Dmyszewicz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 703 postów

Napisano 13 luty 2017 - 22:09

Ja używam morskich Cox&Ravle zadziorowych, które nie chcą się zniszczyć... ale jak macie jakieś "niezniszczalne" haki bezzadziorowe 1//0 - 6/0 to proszę o link.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych