Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Odlewy z żywicy - początki i mój pierwszy raz


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
293 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   lysy69

lysy69

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 611 postów
  • LokalizacjaTarnów
  • Imię:Paweł

Napisano 28 luty 2016 - 17:57

Witam Panie i Panowie. Po wnikliwym przestudiowaniu forum podjąłem decyzje że i ja spróbuje coś odlać  :) . Nie obyło się bez pewnych komplikacji przy robieniu zamówienia potrzebnych materiałów. Przy wydatnej pomocy mojej ględzącej żony,nastoletniej córki i nadpobudliwego 3 letniego syna popełniłem błąd przy zamówieniu. Zamówiłem nie ten wypełniacz co zamierzałem.

To zaczynam od samego początku: 1)przygotowanie kształtek z ugotowanej modeliny. 1a) wyrzeźbione kształty za pomocą mini szlifierki 1b) przygotowanie do zalania.

2) przygotowanie sylikonu i jego ważenie.

3)zalewanie (bez żadnych ceregieli i byle jak  :D )

4)umieszczenie zalanych kształtek w mojej komorze próżniowej ( z komory jestem bardzo zadowolony tylko moja żona chodzi jakaś naburmuszona  :D  :D  :D ). Tak zwana "pompa próżniowa" to agregat z dużej sklepowej zamrażarki. Daje radę.

4a) odsysanie powietrza, pierwsze minuty odpowietrzania przebiegają gwałtownie.Pojemnik z modelami powinien być o wiele wyższy niż poziom sylikonu. 

CDN .  ;)

Załączone pliki

  • Załączony plik  1.JPG   22,48 KB   109 Ilość pobrań
  • Załączony plik  4a.JPG   34,28 KB   106 Ilość pobrań
  • Załączony plik  4.JPG   42,58 KB   103 Ilość pobrań
  • Załączony plik  3.JPG   32,31 KB   100 Ilość pobrań
  • Załączony plik  1a.JPG   30,89 KB   91 Ilość pobrań
  • Załączony plik  2.JPG   32,16 KB   89 Ilość pobrań
  • Załączony plik  1b.JPG   20,02 KB   89 Ilość pobrań


#2 OFFLINE   atb69

atb69

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1159 postów
  • Lokalizacjamazowieckie

Napisano 28 luty 2016 - 18:46

Niezłe, dawaj dalej. 



#3 OFFLINE   obcy91

obcy91

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1649 postów
  • LokalizacjaŻabno
  • Imię:Marek

Napisano 28 luty 2016 - 18:54

Moglbys przy okazji napisac czego uzywasz? Silikon, wypelniacz itd. 



#4 OFFLINE   Harjer

Harjer

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 1502 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Jerzy
  • Nazwisko:Harłukowicz

Napisano 28 luty 2016 - 20:25

Witaj Pawle z własnym wątkiem. :) Jednak jak zauważyłem to z czasem będziesz go musiał zmienić w nazwie, bo zaczynasz rewelacyjnie :) To widać, że zapoznałeś się z techniką wykonywania odlewów, a jako że ja uwielbiam robienie owadów i łowienia na nie - podziwiam Cię z uporem techniki ich wykonania.

Życząc powodzenia oczekuję efektu końcowego :)


Użytkownik Harjer edytował ten post 28 luty 2016 - 20:26

  • Łukasz 24 lubi to

#5 OFFLINE   woblery z Bielska

woblery z Bielska

    Jak coś cię przerasta - dorośnij:)

  • Moderatorzy
  • 6867 postów
  • LokalizacjaBielsko
  • Imię:Janusz

Napisano 28 luty 2016 - 21:05

Początki odlewania? Taki poradnikowy wątek jest bardzo potrzebny. Z informacjami o sukcesach i popełnianych błędach. Jaki wypełniacz chciałeś zakupić, a jaki kupiłeś?



#6 OFFLINE   lysy69

lysy69

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 611 postów
  • LokalizacjaTarnów
  • Imię:Paweł

Napisano 28 luty 2016 - 21:43

Tak ,to są początki odlewania. To nie jest "wątek autorski ". Tak jak Janusz pisze, to jest taki poradnik  :) .Operacja na żywym organizmie  :) . Chciałbym żeby czytelnicy na "żywo" zobaczyli jak i co.Jakie błędy popełniam,jakie mam pomysł i co z tego wszystkiego wyjdzie. Ten wątek będę prowadził tylko do uzyskania efektu końcowego, woblera (robala) w pełni ukończonego. Staram się tak robić foty żeby było widać czego używam. Jaki silikon ? To widać na fotkach , a co do wypełniacza to w drugiej części moich wypocin (wątku) :P .


  • joker i woblery z Bielska lubią to

#7 OFFLINE   lysy69

lysy69

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 611 postów
  • LokalizacjaTarnów
  • Imię:Paweł

Napisano 01 marzec 2016 - 11:07

Witam ponownie,ale mnie poniosło z tym odlewaniem  :) . Zacznę od początku. Dorobiłem jeszcze dwie formy, jedna na robala a druga na denata (okoń).

1)rozcinanie formy. Najlepiej zrobić to jednym cięciem, jest to trudne ale możliwe.

2)przygotowanie do zalewania. Na dwa robaki długości 2,5cm mieszam 2ml żywicy ,1,8 ml utwardzacza i 3ml wypełniacza. No i ten pomylony wypełniacz. Miał być DT-84 (mikrobalon) bardzo lekki wypełniacz a jest DT-81 . Na DT-81 robaki wychodzą tonące.

3)zalana forma. Lepiej nalać więcej niż za mało. Te nadlania będą pomocne przy wyciąganiu robali. Nie wolno się spieszyć przy rozformowaniu bo wyjdzie nam coś takiego (4). Czasem zdarzy się pęcherzyk powietrza (5) .można temu zapobiec delikatnie rozchylając zalaną formę kilka razy. Proces "schnięcia" żywicy można przyspieszyć w piekarniku nagrzanym do 80 st. To trzeba dobrać doświadczalnie  :P .

7) odwzorowanie denata bardzo dobre.

8)gotowe odlewy .

Załączone pliki

  • Załączony plik  1.JPG   28,11 KB   78 Ilość pobrań
  • Załączony plik  2.JPG   37,15 KB   78 Ilość pobrań
  • Załączony plik  3.JPG   33,71 KB   75 Ilość pobrań
  • Załączony plik  4.JPG   24,2 KB   74 Ilość pobrań
  • Załączony plik  5.JPG   23,59 KB   72 Ilość pobrań
  • Załączony plik  6.JPG   23,17 KB   73 Ilość pobrań
  • Załączony plik  7.JPG   57,28 KB   73 Ilość pobrań

Użytkownik lysy69 edytował ten post 01 marzec 2016 - 11:10


#8 ONLINE   Hesher

Hesher

    Ekspert

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPipPip
  • 6190 postów
  • LokalizacjaPułtusk
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Prażmowski

Napisano 01 marzec 2016 - 11:51

Kilka praktycznych rad od Wujka Dobrej Rady ;)

1. Najlepiej żebyś do rozcinania form zostawił sobie jedno dedykowane tylko do tego ostrze- zaoszczędzi Ci nerwów zanim porwiesz formę jakimś zardzewiałym szrotem, szczególnie przy takich drobnych odlewach.

2. Wypełniacza chyba nie zmieniłeś na lekki bo czytam, że opór go sypiesz do żywicy- jak zmienisz to zmienią się też radykalnie proporcje. Nie pamiętam już jak to było dokładnie z DT 84 ale chyba max 20% wagi składnika A można było dodać do mieszanki, zmieni się tez oczywiście lejność samej mieszanki- na niekorzyść.

3. Pamiętaj, jak już chcesz używać DT 84 (Baj de łej- to nie mikrobalon), żeby trzymać go szczelnie zamkniętego bo chłonie wilgoć z otoczenia. Jeżeli zakupiłeś/zakupisz w woreczku strunowym to przesyp do jakiegoś wiaderka bo struna zamykająca się zapycha po kilku otwarciach i mieszanka łapie wilgoć.

4. Niedolewki po pęcherzykach powietrza na spokojnie sobie zalejesz resztą mieszanki z kolejnej odlewanej partii- i tutaj też trzeba trochę pomiąchać w miejscu niedolewki igłą/kawałkiem drucika żeby nie zostawić pod świeżą warstwą kolejnego powietrza. Przy tego rozmiaru konstrukcjach lepiej żeby skład mieszanki był w obu przypadkach (modelu łatanego i "łaty") taki sam.



#9 OFFLINE   lysy69

lysy69

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 611 postów
  • LokalizacjaTarnów
  • Imię:Paweł

Napisano 06 marzec 2016 - 20:04

Witam. Przepraszam że to tak długo trwało ale ten chroniczny brak czasu. To są efekty końcowe mojego pierwszego kontaktu z żywicą odlewniczą. Jestem zadowolony z tego co wyszło. Moim zdaniem jest to dość łatwy sposób produkcji przynęt. Przede wszystkim trzeba zachować staranność i dokładność w wykonaniu każdego szczegółu modelu. Jeśli będziemy nie dokładni to się zemści przy odlewaniu z żywicy.

Załączone pliki

  • Załączony plik  1.JPG   28,31 KB   73 Ilość pobrań
  • Załączony plik  1b.JPG   25,92 KB   73 Ilość pobrań
  • Załączony plik  2.JPG   24,59 KB   70 Ilość pobrań
  • Załączony plik  2b.JPG   24,43 KB   70 Ilość pobrań
  • Załączony plik  3.JPG   29,13 KB   71 Ilość pobrań
  • Załączony plik  3b.JPG   22,54 KB   72 Ilość pobrań
  • Załączony plik  4b.JPG   26,99 KB   73 Ilość pobrań


#10 OFFLINE   Sambor

Sambor

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 805 postów
  • LokalizacjaSmołdzino
  • Imię:Przemek

Napisano 06 marzec 2016 - 20:33

Śledzę twoje poczynania :) i co mogę powiedzieć świetne :D czekam na kolejną relację :) 


  • SIRIUS lubi to

#11 OFFLINE   spinnerman

spinnerman

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4601 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 06 marzec 2016 - 20:43

lysy69, on 06 Mar 2016 - 20:04, said:

Witam. Przepraszam że to tak długo trwało ale ten chroniczny brak czasu. To są efekty końcowe mojego pierwszego kontaktu z żywicą odlewniczą. Jestem zadowolony z tego co wyszło. Moim zdaniem jest to dość łatwy sposób produkcji przynęt. Przede wszystkim trzeba zachować staranność i dokładność w wykonaniu każdego szczegółu modelu. Jeśli będziemy nie dokładni to się zemści przy odlewaniu z żywicy.

Bardzo ładny Hrabi wyszedł :good:
Jednak najbardziej ubawiłeś mnie nazwą odlanego okonia "Real Denat" :D :D :D Trafione w samo sedno :clappinghands:
  • Simon lubi to

#12 OFFLINE   Maciej1979

Maciej1979

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 357 postów
  • LokalizacjaPolska
  • Imię:Maciej

Napisano 06 marzec 2016 - 21:09

Kolego ,twoim poradnikiem umocniłeś mnie w przekonaniu że muszę spróbować swoich sił w odlewaniu przynęt.Może coś z tego wyjdzie.

Pozdrawiam.
  • Mariusz 1973 lubi to

#13 OFFLINE   Łukasz 24

Łukasz 24

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 124 postów
  • Lokalizacjaz nad Wisły
  • Imię:Łukasz

Napisano 06 marzec 2016 - 21:44

Jak odlałeś tego 'real denata'? Zalałeś go silikonem poprostu i zrobiłeś formę? ;)

#14 OFFLINE   lysy69

lysy69

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 611 postów
  • LokalizacjaTarnów
  • Imię:Paweł

Napisano 06 marzec 2016 - 21:52

Kolego ,twoim poradnikiem umocniłeś mnie w przekonaniu że muszę spróbować swoich sił w odlewaniu przynęt.Może coś z tego wyjdzie.

Pozdrawiam.

Zanim cokolwiek zaczołem robić byłem pełen obaw i rosterek,czy warto ,czy dam rade..To tak jak w życiu ,jak nie zaczniesz coś robić  to się nie dowiesz niczego. Na zakończenie dodam że warto było  :)  :)  :) .


  • Maciej1979 lubi to

#15 OFFLINE   lysy69

lysy69

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 611 postów
  • LokalizacjaTarnów
  • Imię:Paweł

Napisano 06 marzec 2016 - 21:59

Jak odlałeś tego 'real denata'? Zalałeś go silikonem poprostu i zrobiłeś formę? ;)

Nabiłem go na wykałaczke,od pyska do ogona.Dałem do pudełka i zalałm silkonem, no i oczywiście " komora " do wysysania powietrza jest niezbedna.



#16 OFFLINE   Łukasz 24

Łukasz 24

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 124 postów
  • Lokalizacjaz nad Wisły
  • Imię:Łukasz

Napisano 07 marzec 2016 - 14:41

Nabiłem go na wykałaczke,od pyska do ogona.Dałem do pudełka i zalałm silkonem, no i oczywiście " komora " do wysysania powietrza jest niezbedna.

 

Robiłeś na nim formę zamkniętą czy dwuczęściową?



#17 OFFLINE   lysy69

lysy69

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 611 postów
  • LokalizacjaTarnów
  • Imię:Paweł

Napisano 07 marzec 2016 - 21:20

Robiłeś na nim formę zamkniętą czy dwuczęściową?

Witam.Tego nie można nazwać formą. To raczej przed forma :) .Jest jednoczęściowa . W tej przed formie robisz pierwszy odlew żywiczny, poprawiasz niedoskonałości,robisz wgłębienia  pod  oczy.To wszystko musi być wykonane bardzo dokładnie wręcz perfekcyjnie, jeszcze raz  PERFEKCYJNIE !!! Dopiero z tego modelu robisz formę właściwą a czy jednoczęściowa czy dwu, nie wiem, po prostu się nie znam :)  :)  ;)  . Osobiście jak bym się za to zabrał próbował bym na początku jednoczęściową. 



#18 OFFLINE   Santiago

Santiago

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1037 postów
  • LokalizacjaKrosno/Rzeszów

Napisano 08 marzec 2016 - 21:53

Robal wyszedł Ci miodzio!  :wub:

a jakiego lakieru używasz do robali? :)



#19 OFFLINE   lysy69

lysy69

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 611 postów
  • LokalizacjaTarnów
  • Imię:Paweł

Napisano 08 marzec 2016 - 22:19

Używam dwa radzaje lakierów. Pierwszy to lakier wodny bezbarwny ( niemam orginalnej puszki,nie pamiętam nazwy,jakiś do parkietu) .W nim rozrabiam barwniki. Drugi to domaluks, ale będe musiał go zmienić na inny.



#20 OFFLINE   obcy91

obcy91

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1649 postów
  • LokalizacjaŻabno
  • Imię:Marek

Napisano 08 marzec 2016 - 23:26

z jakiego powodu chcesz zmienic Domalux? 






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych