Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Odlewy z żywicy - początki i mój pierwszy raz


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
293 odpowiedzi w tym temacie

#141 OFFLINE   cyprys19

cyprys19

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 3927 postów
  • Lokalizacjapułtusk okolice
  • Imię:marcin
  • Nazwisko:k

Napisano 08 luty 2023 - 22:21

Piotruś, ale Ty znowu pod górkę...
Rozdzielacz jest trzy razy droższy od oleju sylikonowego, a to właśnie ten olej jest potrzebny, więc po co lać rozdzielacz!

#142 OFFLINE   Hesher

Hesher

    Ekspert

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPipPip
  • 6189 postów
  • LokalizacjaPułtusk
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Prażmowski

Napisano 08 luty 2023 - 23:01

Marcin, to nie o to chodzi. Olej silikonowy jest już w masie silikonowej, czyli w tym silikonie, który kupujemy- w większości silikonów do form. Rozdzielacz leje się w pięć sekund, żeby zregenerować formę, która zaczyna się kruszyć, bo odlewanie ją dojeżdża i ubywa oleju, który w niej był. I ten olej ma wejść w ścianki formy po tych paru tygodniach, żeby tą formę zregenerować. Kosztuje całe 29pln (Polsilform), a można go użyć jeszcze do plecionki.
  • ballin i cyprys19 lubią to

#143 OFFLINE   Hesher

Hesher

    Ekspert

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPipPip
  • 6189 postów
  • LokalizacjaPułtusk
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Prażmowski

Napisano 09 luty 2023 - 09:56

Napiszę Wam Niedźwiedzie dzisiaj kilka słów o fajnym wypełniaczu do żywic. Dajcie mi kilka chwil, muszę na mieście załatwić parę drobnych sparw.

#144 OFFLINE   Hesher

Hesher

    Ekspert

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPipPip
  • 6189 postów
  • LokalizacjaPułtusk
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Prażmowski

Napisano 09 luty 2023 - 23:53

Napisałem, że będzie, to będzie. Mężczyźnie nie trzeba przypominać co pół roku. Nie no żartuję. Już piszę. DT82 czyli wodorotlenek glinu. Świetnie nadaje się do dociążenia woblerów. Wlewa się go po prostu do formy i sam opada na dno. Ja stosuję strzykawkę 20ml. Polecam, ale nie każdej przynęcie "pomoże". Może też zrujnować pracę, jaką chcielibyście osiągnąć. Zależy od przynęty.
Glin to po naszemu amelinium 🙂 i nie jest przesadnie ciężkim metalem. Ja robię mieszankę 150% żeby się to jakoś lało. To Akurat wypada dobrze wymieszać bo na dnie sporo się odkłada. Polecam, bo fajna rzecz. Niektóre moje woblery zaczęły gadać dopiero po tej malej operacji. Można dodawać obciążenie w wybranych miejscach ale już bez przesady. Tak jak pisałem wcześniej, żywicy się nie nabija śrutem pod korek, więc z rozwagą, bo zabijecie jej pracę. Dobre są kulki do ASG i łożyskowe plus wspomniany kalibrowany ołów. Do klasycznych kwadratowych jerków można więcej, ale żywica to zawsze żywica. Nie drewno czy piana.

#145 OFFLINE   eRKa

eRKa

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2590 postów
  • Lokalizacjacentralna Polska
  • Imię:Romek
  • Nazwisko:K

Napisano 10 luty 2023 - 00:42

Witam.Mam pytanie.Odlewa ktoś woblery z żywicy w formach z aluminium?Jakiego  użyć rozdzielacza,żeby żywica nie przywarła do aluminium?

 Zobacz mydło malarskie. Przy piance i formach z żywicy wystarczało.

Posmaruj folię aluminiową, poczekaj aż wyschnie i wylej odrobinę żywicy. Jak lekko odejdzie to będzie i z formy odlew wychodził. Mydło ma tą zaletę nad wszelkimi woskami i silikonami, że łatwo się zmywa z odlewu.

 

Do obciążenia można jeszcze zastosować koraliki szklane. Najmniejsze mają 2mm, większe 4. Gęstość szkła jest porównywalna z gęstością aluminium(2,7g/cm3)


  • Hesher lubi to

#146 OFFLINE   Hesher

Hesher

    Ekspert

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPipPip
  • 6189 postów
  • LokalizacjaPułtusk
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Prażmowski

Napisano 10 luty 2023 - 00:45

Kiedy można żywicę jednak nabić ołowiem? W następnym wpisie...CDN.

#147 OFFLINE   Hesher

Hesher

    Ekspert

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPipPip
  • 6189 postów
  • LokalizacjaPułtusk
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Prażmowski

Napisano 12 luty 2023 - 04:34

Kiedy można żywicę nabić ołowiem? No można jak robimy cykadę. Wobler/przynęta, który/a w oryginale jest przecież z metalu w dużej części. Można to zrobić i z żywicy. Pracuje prawilnie tyle, że... 😉 Jak zrobicie wobler z wypełniaczem, delikatny cykadopodobny, lekko opadający, delikatnie obciążony. To będą żarli jak złe.

#148 ONLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4881 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 12 luty 2023 - 16:03

Załączony plik  IMG_20230209_220236.jpg   120,29 KB   12 Ilość pobrań
  • Werem i cyprys19 lubią to

#149 OFFLINE   Hesher

Hesher

    Ekspert

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPipPip
  • 6189 postów
  • LokalizacjaPułtusk
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Prażmowski

Napisano 12 luty 2023 - 19:54

Kubuś wiesz, że ja jestem kotolubny. Nie rób mi takich numerów. Co do cykady, Cyprys kiedyś wymyślił, że jak cykada jest z bezbarwnego materiału, to imituje narybek. Dobrze wymyślił.

#150 ONLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4352 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 15 luty 2023 - 18:25

Piotrek.
Mam prośbę. Jeżeli nie sprawi ci to problemu i nie jest jakąś tajemnicą to wstaw zdjęcie formy/gniazda gotowego do zalania żeby było widać jak mocujesz stelaż przed zalaniem. Masz w formie silikonowej jakieś kołki ustalające?
Dziękuję za fotę gdyby się pojawiła.

#151 OFFLINE   Hesher

Hesher

    Ekspert

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPipPip
  • 6189 postów
  • LokalizacjaPułtusk
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Prażmowski

Napisano 15 luty 2023 - 19:21

Ale nie ma sprawy. Jeśli chcesz coś więcej, to pisz.

Załączone pliki



#152 OFFLINE   Hesher

Hesher

    Ekspert

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPipPip
  • 6189 postów
  • LokalizacjaPułtusk
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Prażmowski

Napisano 15 luty 2023 - 19:24

To jest proste jak ruch...nie. będę niedugo robił formę, to Wam pokażę jak... Się r*cha
  • eRKa lubi to

#153 OFFLINE   Hesher

Hesher

    Ekspert

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPipPip
  • 6189 postów
  • LokalizacjaPułtusk
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Prażmowski

Napisano 15 luty 2023 - 19:30

Nie potrzeba w takiej formie kołków. Gra i buczy bez nich.

#154 OFFLINE   Hesher

Hesher

    Ekspert

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPipPip
  • 6189 postów
  • LokalizacjaPułtusk
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Prażmowski

Napisano 15 luty 2023 - 19:41

Z formą jednoczęściową jest tak. Leje się silikon do formy. Bardzo ważne, żeby zostawić "komin" na tyle korpusu. Nie robi się kołków ustalających, bo to już wszystko jest.

#155 ONLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4352 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 15 luty 2023 - 21:13

Nic nie kumam. Nie dość że nic nie widać na tych fotkach oprócz czarnej dziury i jakiegoś druta w niej (chyyyyba), to ani kołków nie widać, ani sposobu umocowania stelaża. Wsadzasz go ręcznie na "swoje miejsce"? Ta forma nie jest dzielona?
Wrzuć fotkę tego co z niej wychodzi może prędzej coś zrozumię lub sobie wyobrażę. :)
Oczywiście korpus z "nadlewką" czy jak to tam się zwie bo w kominie chyba coś zostaje? Chyba że lejesz na cacy i nic nie trzeba później odcinać, szlifować, dopieszczać?
Więcej pytań po rozwinięciu tematu o ile nie pojmę wszystkiego.

Dzięki. Hej. :)

#156 ONLINE   lenny

lenny

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1547 postów
  • LokalizacjaBiała Podlaska
  • Imię:Leszek

Napisano 15 luty 2023 - 23:00

Tu masz wszystko.
http://jerkbait.pl/p...owa-rządzi-r411

http://jerkbait.pl/p...wy-odlewan-r395


Tu masz więcej o tych formach.
Hesher chyba jaśniej nie mógł tego opisać 😀

Użytkownik lenny edytował ten post 15 luty 2023 - 23:02


#157 OFFLINE   Qcyk

Qcyk

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 3199 postów
  • LokalizacjaBug / Wisła
  • Imię:Daniel

Napisano 15 luty 2023 - 23:23

Romek eRka fajną rzecz ostatnio napisał. Cytuję z pamięci, czyli z niczego (to akurat inny cytat): "W Szwecji już nie kupisz woblerów zawierających ołów". Uwierz mi, kulki stalowe robią robotę w żywicy. Wrzucasz i tyle, tylko bardzo ważne- trzeba formę dopracować do obciążenia. Jak chcesz obciążenie mieć wyżej, to lejesz podstawę i czekasz ok 6 minut. Tak żeby była w miarę plastyczna jeszcze ale już obciążenie nie leciało w dół. Potem wbijasz obciążenie w żywicę, tak żeby jeszcze się dała w miarę formować i lejesz resztę. Ważne, żeby odmierzyć te max 6 min i siadać do roboty. Potem się będzie rozwarstwiać. Jest i na to sposób, cyjanoakryl, wiąże jak diabeł na rozstaju dróg :) Oprócz tego bardzo istotne jest, jaki kształt ma obciążenie. Inaczej działa wobler z obciążeniem podłużnym, inaczej z punktowym. O tym napiszę Wam kiedyś.

Naprawdę bardzo się cieszę, szczerze, że ktoś potrafi ogarnąć temat własnym mózgiem. Bo to ostatnio rzadkość.

Jest jeszcze DT82 do obciążenia woblera i kilka innych specyfików, niektóre się niestety gryzą z żywicą i w kilka minut jest po jabłkach. Polecam ołów kalibrowany, ten do broni czarnoprochowej. Bo jest kalibrowany

Ojciec Dyrektor mnie podjudził, żeby o tym napisać. To piszę.

No geniusz kierwa. Pomogłeś Pietrek po raz kolejny tylko u mnie 6min i 30sek czekałem. Ale działa jak trzeba Takie proste i zarazem takie genialne.

Użytkownik Qcyk edytował ten post 15 luty 2023 - 23:24

  • Hesher lubi to

#158 OFFLINE   eRKa

eRKa

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2590 postów
  • Lokalizacjacentralna Polska
  • Imię:Romek
  • Nazwisko:K

Napisano 16 luty 2023 - 00:23

To jest proste jak ruch...nie. będę niedugo robił formę, to Wam pokażę jak... Się r*cha

 Nie bądź banalny. Kamasutry nie znasz???

To nie takie proste...



#159 OFFLINE   Hesher

Hesher

    Ekspert

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPipPip
  • 6189 postów
  • LokalizacjaPułtusk
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Prażmowski

Napisano 16 luty 2023 - 05:13

Znam Romku, ale jestem leniwy i samolubny.

#160 OFFLINE   Hesher

Hesher

    Ekspert

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPipPip
  • 6189 postów
  • LokalizacjaPułtusk
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Prażmowski

Napisano 16 luty 2023 - 05:17

Nic nie kumam. Nie dość że nic nie widać na tych fotkach oprócz czarnej dziury i jakiegoś druta w niej (chyyyyba), to ani kołków nie widać, ani sposobu umocowania stelaża. Wsadzasz go ręcznie na "swoje miejsce"? Ta forma nie jest dzielona?
Wrzuć fotkę tego co z niej wychodzi może prędzej coś zrozumię lub sobie wyobrażę. :)
Oczywiście korpus z "nadlewką" czy jak to tam się zwie bo w kominie chyba coś zostaje? Chyba że lejesz na cacy i nic nie trzeba później odcinać, szlifować, dopieszczać?
Więcej pytań po rozwinięciu tematu o ile nie pojmę wszystkiego.

Dzięki. Hej. :)


Po wyjęciu mastera z formy zostają po prostu dziury i w to się wkłada stelaż. Proste i skuteczne rozwiązanie. Tylko tak jak napisałem, dobrze jest wrzucić stelaż. A dobra, zaraz wideo sieknę, to skumacie o co chodzi.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych