Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Okręg Mazowiecki - mity a rzeczywistość.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2100 odpowiedzi w tym temacie

#1661 OFFLINE   Tomek St.

Tomek St.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 579 postów
  • LokalizacjaGóra Kalwaria
  • Imię:Tomek

Napisano 02 marzec 2022 - 17:32

Jutro mam spotkanie zarządu mojego koła, jak nie zapomnę to podpytam, może prezes coś wie.



#1662 OFFLINE   matpgt

matpgt

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 387 postów

Napisano 03 marzec 2022 - 10:58

Dzięki, będę wdzięczny za info



#1663 OFFLINE   Tomek St.

Tomek St.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 579 postów
  • LokalizacjaGóra Kalwaria
  • Imię:Tomek

Napisano 04 marzec 2022 - 10:19

Z tego co udało mi się dowiedzieć, to nie ma raczej szans na jakiekolwiek porozumienia w tym roku, jest już po prostu za późno. Natomiast w nowym zarządzie jest wola, aby takie porozumienia były w przyszłym roku.



#1664 OFFLINE   matpgt

matpgt

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 387 postów

Napisano 04 marzec 2022 - 10:57

ok dzięki



#1665 OFFLINE   ŻoliborzFishingTeam

ŻoliborzFishingTeam

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 145 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 16 marzec 2022 - 18:15

https://ompzw.pl/new...krapie-i-plocie

#1666 OFFLINE   mackowiak

mackowiak

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 111 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Maciek

Napisano 17 marzec 2022 - 09:21

Ja jednak bym wolał bardziej radykalne podejście - np. kilkuletnie bezwzględne no-kill dla wszelkich drapieżników. Fajnie jest sobie wyjałowić wodę z drapieżników, a potem dla zapobiegania kwitnieniu, wyjałowić ją z białorybu. Już i tak w latach 2005-2015 spinningiści przerzucili się na klenie, okonie, a nawet białoryb, bo licho było z drapieżnikiem. Jak jeszcze zamiast poprawić rybostan drapieżny, będziemy białoryb tępić, to zostanie nam polowanie na cierniki, jazgarze i wszędobylskie babki. 


  • mariusz79 lubi to

#1667 OFFLINE   SzymusS

SzymusS

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1061 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Łukasz

Napisano 17 marzec 2022 - 09:48

Ja jednak bym wolał bardziej radykalne podejście - np. kilkuletnie bezwzględne no-kill dla wszelkich drapieżników. Fajnie jest sobie wyjałowić wodę z drapieżników, a potem dla zapobiegania kwitnieniu, wyjałowić ją z białorybu. Już i tak w latach 2005-2015 spinningiści przerzucili się na klenie, okonie, a nawet białoryb, bo licho było z drapieżnikiem. Jak jeszcze zamiast poprawić rybostan drapieżny, będziemy białoryb tępić, to zostanie nam polowanie na cierniki, jazgarze i wszędobylskie babki. 

Nie jestem ichtiologiem, ale na moje oko wyławianie białorybu wydaje się logiczne, a celu eliminacji populacji zjadającej zooplankton 
Ale to tylko jeden ze środków 

Pomysł "no kill" na drapieżnika na Zegrzu - uważam za bardzo dobry 
Wtedy umożliwiamy też przyrodzie poradzenie sobie z problemem 

Oba te działanie nie wykluczają siebie na wzajem 
Jednak przy "no kill na drapieżnika" jest szansa na odrodzenie się populacji drapieżnika. Wtedy odłowy nie byłyby już potrzebne, a i w Zegrzu byłaby szansa na fajną populację ryb drapieżnych :)


  • MaleX, Piotrek Milupa i Tabor lubią to

#1668 OFFLINE   mackowiak

mackowiak

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 111 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Maciek

Napisano 17 marzec 2022 - 16:38

Nie jestem ichtiologiem, ale na moje oko wyławianie białorybu wydaje się logiczne, a celu eliminacji populacji zjadającej zooplankton 
Ale to tylko jeden ze środków 

Pomysł "no kill" na drapieżnika na Zegrzu - uważam za bardzo dobry 
Wtedy umożliwiamy też przyrodzie poradzenie sobie z problemem 

Oba te działanie nie wykluczają siebie na wzajem 
Jednak przy "no kill na drapieżnika" jest szansa na odrodzenie się populacji drapieżnika. Wtedy odłowy nie byłyby już potrzebne, a i w Zegrzu byłaby szansa na fajną populację ryb drapieżnych :)

Z białorybem też u nas za tęgo nie jest - małe gatunki karłowacieją. Odłowy moim zdaniem sytuację pogorszą. No kill i dorybianie drapieżnikiem momentalnie spowoduje wyżarcie właśnie tych skarłowaciałych. Też nie jestem ichtiologiem - ale serio wątpię w tą naukę, bo przynajmniej na papierze nasza gospodarka rybacka odbywa się od dekad pod okiem ichtiologów. 
Gdyby mój pracownik miał tak spektakularne wyniki, to nie byłby już moim pracownikiem. 


  • grey lubi to

#1669 OFFLINE   ŻoliborzFishingTeam

ŻoliborzFishingTeam

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 145 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 23 marzec 2022 - 11:14

https://ompzw.pl/new...stan-trzynastka

 

Kto może niech się zjawi.

 

Pzdr



#1670 OFFLINE   HaDe

HaDe

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1881 postów
  • Imię:Hubert

Napisano 06 kwiecień 2022 - 09:21

Rozwiejcie proszę moje wątpliwości. 

Szczegółowe Zasady wędkowania obowiązujące w wodach Okręgu Mazowieckiego PZW w Warszawie 2021 r. §4, pkt. 3:

"w metodzie spinningowej przynętą sztuczną, uzbrojoną jednym lub dwoma haczykami o rozstawie ostrzy nie większym niż szerokość przynęty (z tolerancją do 2 mm), przy czym haczyk może mieć nie więcej niż cztery ostrza rozstawione w taki sposób, aby nie wykraczały one poza obwód koła o średnicy 30 mm"

źródło: https://ompzw.pl/fil...1/file-5785.pdf

 

"Szczegółowe Zasady wędkowania obowiązujące w wodach Okręgu Mazowieckiego PZW w Warszawie 2022 r. §4, pkt. 3

3) w metodzie spinningowej przynętą sztuczną, uzbrojoną w nie więcej niż trzy haczyki o rozstawie ostrzy nie większym niż szerokość przynęty (z tolerancją do 2 mm), przy czym haczyk może mieć nie więcej niż cztery ostrza rozstawione w taki sposób, aby nie wykraczały one poza obwód koła o średnicy 30 mm"

źródło: https://ompzw.pl/fil...1/file-6243.pdf

 

W Rozporządzeniu MRiRW w sprawie połowu ryb... również jest zapis o trzech haczykach

żródło: https://isap.sejm.go...=WDU20011381559

 

Tu (2017 r.) : https://wiadomosciwe...jakie-sa/653095 znajduje się fragment:

"W metodzie spinningowej możemy łowić na jedną wędkę, trzymaną w ręku, z linką zakończoną jedną sztuczną przynętą, uzbrojoną w nie więcej niż dwa haczyki. Tym samym nie możemy np. dozbroić rippera systemikiem z dwoma haczykami, gdyż łącznie będziemy mieli 3 haczyki. Jeśli natomiast zakupiliśmy woblera uzbrojonego w 3 haczyki, jesteśmy zmuszeni jeden z nich usunąć."

 

Za: http://www.pzw.org.p.../pliki/rapr.pdf

Wędka § 3 pkt. 1e/ "Wędkarz ma obowiązek posługiwać się wędką składającą się z wędziska o długości co najmniej 30 cm, do którego przymocowana jest linka zakończoną sztuczną przynętą wyposażoną w nie więcej niż dwa haczyki, przy czym każdy haczyk może mieć nie więcej niż trzy ostrza, rozstawione w taki sposób, aby nie wykraczały one poza obwód koła o średnicy 20 mm"

§ 3 pkt.2e/ Przynęty sztuczne to grupa przynęt wykonanych z różnych materiałów naturalnych lub sztucznych. Przynęty te mogą być uzbrojone najwyżej w trzy haczyki o rozstawie ostrzy nie większym niż szerokość przynęty sztucznej / z tolerancją do 2 mm /.

 

Mógłby mi ktoś z Was wyłożyć łopatologicznie, czy można łowić spinningiem na przynęty z dwoma, czy trzema haczykami?



#1671 OFFLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1831 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 06 kwiecień 2022 - 11:32

A co mówi ustawa?? Jeśli nic się nie zmieniło, to jest w niej o dwu haczykach...

W takim wypadku zezwoleniem PZW możesz sie podetrzeć, bo dostaniesz mandat za złamanie ustawy która jest aktem nadrzędnym...



#1672 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6252 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 06 kwiecień 2022 - 14:37

Generalnie żaden użytkownik rybacki nie ma prawa łagodzić przepisów ustawy i rozporządzenia, może je tylko zaostrzać.

Aktualne rozporządzenie mówi:   

2. Amatorski połów ryb wędką uprawia się:

1) bez stosowania sztucznego światła do lokalizacji i wabienia ryb;

2) za pomocą wędziska o długości co najmniej 30 cm, z przymocowaną do niego linką zakończoną:

a) jednym haczykiem z przynętą, albo

b nie więcej niż dwoma haczykami, każdy ze sztuczną przynętą imitującą owada lub jego stadia rozwojowe, przy czym każdy haczyk może mieć nie więcej niż dwa ostrza rozstawione w taki sposób, aby nie wykraczały one poza obwód koła o średnicy 30 mm, albo

c) sztuczną przynętą wyposażoną w nie więcej niż trzy haczyki; haczyk może mieć nie więcej niż cztery ostrza, rozstawione w taki sposób, aby nie wykraczały poza obwód koła o średnicy 30 mm;

https://isap.sejm.go...O/D20182003.pdf

Aktualny RAPR nie określa żadnych parametrów przynęt, czy wędzisk. 

https://www.pzw.org....od_1012020r.pdf

 

Czyli obowiązujący regulamin jest zgodny z prawem, co za tym idzie obowiązuje wędkujących zapis "3) w metodzie spinningowej przynętą sztuczną, uzbrojoną w nie więcej niż trzy haczyki o rozstawie ostrzy nie większym niż szerokość przynęty (z tolerancją do 2 mm), przy czym haczyk może mieć nie więcej niż cztery ostrza rozstawione w taki sposób, aby nie wykraczały one poza obwód koła o średnicy 30 mm"


  • Friko, Piotrek Milupa i HaDe lubią to

#1673 OFFLINE   HaDe

HaDe

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1881 postów
  • Imię:Hubert

Napisano 06 kwiecień 2022 - 18:50

Dzięki Bartku, niepotrzebnie zacząłem zgłębiać temat. Stąd wzięła się moja niepewność. Pewnie nie pamiętasz naszej rozmowy na temat urządzeń spiętrzających wodę. Można czytać ustawy/ rozporządzenia i interpretować je dosłownie... i nic z tego nie wynika, bo okazuje się, że zapis trzeba rozumieć "ogólnie". 


  • bartsiedlce lubi to

#1674 OFFLINE   luk_80

luk_80

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 826 postów
  • Lokalizacja03-980

Napisano 19 sierpień 2022 - 19:27

Można zabrać głos, przedstawić pomysł, myślę, że nowy zarząd będzie podchodził do wielu spraw inaczej więc warto proponować mądre i pro-wędkarskie pomysły.

 

https://ompzw.pl/new...wedkowania-2023



#1675 OFFLINE   Tabor

Tabor

    OO7

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 890 postów
  • LokalizacjaInnemiejsce
  • Imię:Tetryk
  • Nazwisko:Tetryk

Napisano 20 sierpień 2022 - 13:33

Pro-wędkarskie pomysły to zakaz  ,, pseudo gospodarki rybackiej ''  na wszystkich wodach OM PZW .

Zlikwidować całkowicie PZW i odbudować nowymi ludźmi nie związanymi z poprzednią władzą .

 Związek wędkarski w Polsce nie powinien podlegać pod żadne wody polskie , to dzierżawca wody 

za odpowiednią kwotę  . Ryba jest są  wędkarze jest kasa a nie jak teraz  .

​Coraz nowe regulacje które nic nie dają  no przepraszam dają nadzieje na leprze jutro ale zapłać dziś .



#1676 OFFLINE   Viking

Viking

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 267 postów

Napisano 20 sierpień 2022 - 14:19

Moj kleega kierowca meszkkajacy czasowo w pl jest wędkarzem ze wschodu,Poprosil mnie by sie zorientować co musi zrobic by mogl legalnie isc na rybki w okregu mazowieckim ,Pracując w Systems jaki ma obecnie ,w domu bywa raz na tydzien- dwa tygodnie  ,ktora opcja oplaty bylaby dla niego najkorzystniejsza ,roczna ( w umie t juz tylko kilka mieesiecy zostalo) czy dzienna ,za wszelkie sugestie  z gory dziekuje.



#1677 OFFLINE   luk_80

luk_80

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 826 postów
  • Lokalizacja03-980

Napisano 20 sierpień 2022 - 19:21

Moj kleega kierowca meszkkajacy czasowo w pl jest wędkarzem ze wschodu,Poprosil mnie by sie zorientować co musi zrobic by mogl legalnie isc na rybki w okregu mazowieckim ,Pracując w Systems jaki ma obecnie ,w domu bywa raz na tydzien- dwa tygodnie  ,ktora opcja oplaty bylaby dla niego najkorzystniejsza ,roczna ( w umie t juz tylko kilka mieesiecy zostalo) czy dzienna ,za wszelkie sugestie  z gory dziekuje.

 

Może kupić online na tej stronie. Zaznacza opcje, że jest cudzoziemcem, może kupić 1 dniową, 3 dniową, 7 dniową lub roczną. Nic poza tym. Jak rzadko bywa najlepiej kupować 7 dniową parę razy.

 

https://ompzw.eparki.pl/



#1678 OFFLINE   De'Ptak

De'Ptak

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 148 postów
  • LokalizacjaNowy Dwór Mazowiecki
  • Imię:Adam

Napisano 15 październik 2022 - 18:25

Bo na temat zalewu wypowiadaja sie Ci ktorzy na tej wodzie byli raz w zyciu i czytaja to co w internecie napisali inni. Uzytkownicy tej wody dzielenie sie wynikami na JB maja w d...e

VI Spinningowe Mistrzostwa Polski Teamów
Wyniki po II turze zawodów
✅Szczupak - 191szt - Najdłuższy 103,5cm
✅Okoń - 106szt - najdłuższy 30,7cm
✅Boleń - 2szt - najdłuższy 56,7cm

Podsumowanie I i II tury zawodów
złowiono łącznie:
✅Szczupak - 449szt
✅Okoń - 227szt
✅Boleń - 3szt

Jasne. Dawno na ZZ nie byłem ale liczyć umiem. 81 załóg x 2 = 162 chłopa w zasadzie sami zawodowcy. Złowili średnio 2.77 szczupaka w 2 dni. No ku..a wynik kosmiczny !. 2 tyg. temu z moim przyjacielem wróciliśmy ze Szwecji. Łowiliśmy pod kołem podbiegunowy. Myślę że te 400 szczupaków to mieliśmy na rozkładzie gdzieś tak już około 4 dnia łowienia. Żadni z nas zawodowcy, Może to Ty powinieneś trochę po świecie pojeździć żeby zobaczyć jak to powinno wyglądać ?



#1679 OFFLINE   marioligi

marioligi

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 309 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 15 październik 2022 - 18:33

Hahahaha.
Porównanie iście kosmiczne :) :) :)
  • Mysha lubi to

#1680 OFFLINE   ŻoliborzFishingTeam

ŻoliborzFishingTeam

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 145 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 15 październik 2022 - 18:48

Jasne. Dawno na ZZ nie byłem ale liczyć umiem. 81 załóg x 2 = 162 chłopa w zasadzie sami zawodowcy. Złowili średnio 2.77 szczupaka w 2 dni. No ku..a wynik kosmiczny !. 2 tyg. temu z moim przyjacielem wróciliśmy ze Szwecji. Łowiliśmy pod kołem podbiegunowy. Myślę że te 400 szczupaków to mieliśmy na rozkładzie gdzieś tak już około 4 dnia łowienia. Żadni z nas zawodowcy, Może to Ty powinieneś trochę po świecie pojeździć żeby zobaczyć jak to powinno wyglądać ?


Ja o Niebie Ty o chlebie




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych