Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie
TECH

Rodzaj przelotek do XUL

tech-rb spacing przelotki

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
26 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   "Paweł"

"Paweł"

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1597 postów
  • LokalizacjaTam gdzie nie biorą :)
  • Imię:Pawel
  • Nazwisko:S

Napisano 16 marzec 2016 - 10:38

Cześć.

Panowie pytanie niby banalne ,ale czytając forum i pytając tu i ówdzie nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi.
Chodzi mi o rodzaj zastosowania przelotek w tunelu ...Czy przelotki typu L mogą faktycznie kleić linkę do blanku ,a co za tym idzie skracać rzuty ?
Czy Waszym zdaniem zastosowanie przelotek w ramkach V poprawi w takim kiju długość rzutów ?
Jak wspomniałem wcześniej pytanie może wydać się banalne ,ale interesują mnie Wasze spostrzeżenia w tej kwestii. Tzn jakiego rodzaju przelotki stosujecie w kijach o mocy XUL ew Ul . No i czemu takie własnie a nie inne. .


ps.

Jeśli temat gdzieś już jest i mi umknął proszę modów o przeniesienie do odpowiedniego wątku .

Pozdrawiam Pawel


Użytkownik Del Toro edytował ten post 30 grudzień 2017 - 22:59

  • Patryk1125 lubi to

#2 OFFLINE   mrWhite7

mrWhite7

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2266 postów
  • LokalizacjaHamburg
  • Imię:Artur
  • Nazwisko:Bielecki

Napisano 16 marzec 2016 - 11:25

Cześć.

Panowie pytanie niby banalne ,ale czytając forum i pytając tu i ówdzie nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi.
Chodzi mi o rodzaj zastosowania przelotek w tunelu ...Czy przelotki typu L mogą faktycznie kleić linkę do blanku ,a co za tym idzie skracać rzuty ?
Czy Waszym zdaniem zastosowanie przelotek w ramkach V poprawi w takim kiju długość rzutów ?
Jak wspomniałem wcześniej pytanie może wydać się banalne ,ale interesują mnie Wasze spostrzeżenia w tej kwestii. Tzn jakiego rodzaju przelotki stosujecie w kijach o mocy XUL ew Ul . No i czemu takie własnie a nie inne. .


ps.

Jeśli temat gdzieś już jest i mi umknął proszę modów o przeniesienie do odpowiedniego wątku .

Pozdrawiam Pawel

Przelotki typu L ograniczają długość rzutu i zjawisko zostało wielokrotnie opisane , dzieje się tak jeżeli jest duża wilgotność powietrza , dlatego we wcześniejszych systemach Y,V,L zjawisko często występowało . Przynęta jakby trafiała w niewidzialną ścianę i postanowiono oddalić linkę od blanku .Późniejsze Lki są budowane w ten sposób ,że linka jest bardziej oddalona od blanku

 

Wcześniejsze L

 

TAC-SlimSic-LS-Black-versch-Groessen.jpg

Fuji-Concept-SiC-TLSG-Titanium-versch-Gr

Późniejsze

TAC-SlimSicTi-L-Titanium-versch-Groessen

Fuji-SiC-SG-versch-Groessen.jpg

W systemie KR kub KL problem sie występuje bo linka jest oddalona od blanku .Stosuje się przelotki KT (Fuji) oraz podróbki innych firm

Fuji-Concept-Alconite-BKTAG-versch-Groes

Fujipodobne :)

TAC-SlimSic-XON-Black-10-ID75mm.jpg


Użytkownik mrWhite7 edytował ten post 16 marzec 2016 - 11:35


#3 OFFLINE   "Paweł"

"Paweł"

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1597 postów
  • LokalizacjaTam gdzie nie biorą :)
  • Imię:Pawel
  • Nazwisko:S

Napisano 16 marzec 2016 - 11:31

Ok.Rozumiem. A jak się sprawa ma z druciakami Minima PB ? Czy lepiej w kijku XUL zastosowac przelotki typu L ew W ,czy w przypadku chęci wykorzystywania przynet w postaci mikrowoblerów it, zastosowac na tunel przelotki w ramce V? Przelotki Minma PB W4 są blisko blanku ,nawet bardzo :(

#4 OFFLINE   Del Toro

Del Toro

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 7988 postów
  • LokalizacjaLondyn, UK

Napisano 16 marzec 2016 - 11:42

Ok.Rozumiem. A jak się sprawa ma z druciakami Minima PB ? Czy lepiej w kijku XUL zastosowac przelotki typu L ew W ,czy w przypadku chęci wykorzystywania przynet w postaci mikrowoblerów it, zastosowac na tunel przelotki w ramce V? Przelotki Minma PB W4 są blisko blanku ,nawet bardzo :(

 

Dlatego sporo osob stosujac przelotki Minima, przegina stopki w ten sposob, zeby bardziej odstawaly od blanku. Duze stopki wiec nie ma z tym problemu.



#5 OFFLINE   "Paweł"

"Paweł"

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1597 postów
  • LokalizacjaTam gdzie nie biorą :)
  • Imię:Pawel
  • Nazwisko:S

Napisano 16 marzec 2016 - 11:59

Dlatego sporo osob stosujac przelotki Minima, przegina stopki w ten sposob, zeby bardziej odstawaly od blanku. Duze stopki wiec nie ma z tym problemu.


Do tej pory tak robilem,ale do konca nie bylem przekonany co do poprawnosci mojego dzialania :)

#6 OFFLINE   Paavo

Paavo

    Casting Illuminati

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1616 postów
  • LokalizacjaKanta-Hämee - Southern Finland
  • Imię:Paweł

Napisano 16 marzec 2016 - 12:25

Ważnym pytaniem jest co się kryje pod hasłem ''XUL'',bo nie dla wszystkich będzie to samo...przy nie których konstrukcjach PB 3W ''okaleczają'' akcję blanku i wyjdzie po prostu ''kupa''.

 

Od prawej PB M 4L i 3W,następnie CRB 2 Nano i 1Nano...na końcu Fuji Alconite 4L dla porównania.

 

Załączony plik  WP_20151117_18_45_30_Pro.jpg   55,59 KB   28 Ilość pobrań

 

 


  • xyzzvpc i biker1 lubią to

#7 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18576 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 16 marzec 2016 - 12:40

Heloł :)

 

niestety nie mogę się do końca zgodzić z wypowiedziami, które zostały zaprezentowane powyżej - więc pozwólcie że wtrącę swoje 3 grosze ;)

 

1 primo

 

moim zdaniem problem klejenia się zależy nie tylko od typu przelotek ale od ich ilości i od odległości pomiędzy nimi (jak również od innych czynników takich jak wilgotność otoczenia, rodzaj linki, ciężar przynęty vs możliwości rzutowe kija).  Żeby nie robić przydługiego wywodu tylko przejść od razu do konkluzji:  w warunkach krótkiej lub średniej długości wędki spinningowej powiedzmy o okolicach 7'  , dając niskie przelotki na szczytówce (w więc stosunkowo blisko siebie) w ilości 3-4 sztuki nie zaobserwowałem zjawiska klejenia się. Gdyby takich przelotek było więcej / były one rzedziej rozstawione obserwacje mogłyby być inne

 

 

2 primo

 

"krótka historia w zarysie" przedstawiona przez Kolege Artura :) jest moim zdaniem nie do końca trafna ;  historycznie pierwszą przelotka jednostopkowa zblizoną do "L" była przelotka wystepująca w katalogach fuji jako "muchowa" ew oznaczana jako "guide" - mam nawet stronę ze starego katalogu fuji z ta przelotka. Był to właśnie dosyć wysoki "kanciak" taki jak na trzecim zdjeciu od dołu w poście Artura.  Potem przyszły "L"- ki które miały ringi osadzone bardzo blisko blanku ; od jakiegoś roku-dwóch "design" L-ek minimalnie sie zmienił i ringi znowy są ciut wyżej - nie są do "kanciaki" jak te stare ale mimo wszystko. 

 

Jeżeli chodzi o przelotki KT to one maja ringi osadzone bardzo blisko blanku analogicznie jak przelotki L  i nic nie wnosza w kwestii klejenia sie linki do blanku ;)  Przelotki w ramkach KT te mają wysokości bardzo zbliżone do przelotek w ramce L a czasmi nawet mniejsze dla porównania:

 

KT5.5 - 7.3mm(h)

L  5.5 - 7.5mm(h)

 

KT5 - 6.5mm (h)

L   5 - 6.5mm (h)

 

KT4.5 - 5.8mm(h)

L   4.5 - 6.0mm(h)

 

Jedynym pierwotnie powodem wprowadzenia przez firmę fuji przelotek "tangle free" czyli właśnie KT była ich rzekoma antysplątaniowość - moim zdaniem jest to marketingowy bełkot, po prostu wiadomo że co parę lat trzeba wypuścić nowy produkt bo stary się opatrzył więc najlepiej dorobić do tego jeszcze jakąś teorię ;)

 

 

3 primo

 

Z kwestia klejenia się linki najpewniej zetknęliście się łowiąc na spławik - długie wędki, rzadko rozstawione przelotki, lekkie zestawy... ponieważ w Polsce łowi się bardzo specyficznymi, lokalnymi metodami np. adaptując odległosciowki dla potrzeb spinningu UL (np. do łowienia kleni na lekkie pływające przynęty) to w celu uniknięcia problemów znany ze spławika zostały zaadoptowana skuteczne rozwiązania - czyli tzw. przelotki matchowe właśnie. W takij specyficznych, specjalistycznych konstrukcjach ma to to sens.  

 

Ale nie ma co popadac w przesade ze jak damy 3-4 L-ki czy KT na szczytówce to sie zacznie kleić linka od razu.

 

 

Koniec wtrętu. Zaznaczę że moim celem nie jest wchodzenie w polemikę ani przekonywanie kogokolwiek - wyraziłem tylko swoje zdanie, można się z nim zagdzać lub nie.

 

pozdrawiam



#8 OFFLINE   "Paweł"

"Paweł"

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1597 postów
  • LokalizacjaTam gdzie nie biorą :)
  • Imię:Pawel
  • Nazwisko:S

Napisano 16 marzec 2016 - 21:45

Czyli wiem , że nie wiem nic :( W takim razie w jakim celu stosujemy przelotki w ramce LV V w tunelu ? Aby oddalić linkę od blanku? I tylko po to ? Ale co to ma na celu ?

Może inaczej ...jakiego rodzaju przelotki (jaki rodzaj ramki) trzeb zastosowac do kij klasy UL tudzież XUL , tak aby maxymalnie wydłużyć rzuty mikroprzynętami ? Smużaki itp.
Bo z Waszych postów wnioskuję , że nie ma różnicy w "lotności" wabika czy zastosujemy przelotki L(opcjonalnie nowszy ich rodzaj) czy też V ?
Rozumiem , że naistotniejsze jest ich wlaściwe rozmieszczenie ?

Pzdr

Użytkownik Spejson edytował ten post 16 marzec 2016 - 21:46


#9 OFFLINE   madmatt

madmatt

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 529 postów
  • LokalizacjaHarrogate
  • Imię:Mateusz

Napisano 17 marzec 2016 - 19:12

moze takie?

 

http://www.acidrod.c...ages/tatsg2.jpg



#10 OFFLINE   "Paweł"

"Paweł"

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1597 postów
  • LokalizacjaTam gdzie nie biorą :)
  • Imię:Pawel
  • Nazwisko:S

Napisano 17 marzec 2016 - 23:14

a gdzie to kupic ?



#11 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18576 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 18 marzec 2016 - 09:50

@spejson

 

nie ma żadnych magicznych przelotek które coś Ci wydłużą :)  całe uzbrojenie musi być poprawne - dobrane do linki, kołowrotka, przynety, długosci wedki itp... nie ma jednej magicznej formuły.

 

Ja będziesz zbroił spinning 8lb długości 9'6" to pewnie wtedy dasz matchwoki / lv -ki. Jak analogiczny spinning będziesz robił w długosci 6'9"  to wsytarczą L-ki.  Jak masz blank to najlepiej zrobisz biorac kilka równych przelotek mocując je prowizorycznie na tasme i testuja konkretny blank w róznych konfiguracjach - tym sposobem najwiecej sie nauczysz i wyrobisz sobie własne zdanie



#12 OFFLINE   "Paweł"

"Paweł"

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1597 postów
  • LokalizacjaTam gdzie nie biorą :)
  • Imię:Pawel
  • Nazwisko:S

Napisano 18 marzec 2016 - 11:06

@spejson

 

 

 

Ja będziesz zbroił spinning 8lb długości 9'6" to pewnie wtedy dasz matchwoki / lv -ki. Jak analogiczny spinning będziesz robił w długosci 6'9"  to wsytarczą L-ki. 

W jednym zdaniu otrzymałem konkretną odpowiedz :) Dziękuję  :)



#13 OFFLINE   Hubertus

Hubertus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1849 postów
  • LokalizacjaŁódź

Napisano 18 marzec 2016 - 13:42

@spejson

 

nie ma żadnych magicznych przelotek które coś Ci wydłużą :)  całe uzbrojenie musi być poprawne - dobrane do linki, kołowrotka, przynety, długosci wedki itp... nie ma jednej magicznej formuły.

 

Ja będziesz zbroił spinning 8lb długości 9'6" to pewnie wtedy dasz matchwoki / lv -ki. Jak analogiczny spinning będziesz robił w długosci 6'9"  to wsytarczą L-ki.  Jak masz blank to najlepiej zrobisz biorac kilka równych przelotek mocując je prowizorycznie na tasme i testuja konkretny blank w róznych konfiguracjach - tym sposobem najwiecej sie nauczysz i wyrobisz sobie własne zdanie

Dobrze prawi

Polać koledze ;)



#14 ONLINE   MarcinZ

MarcinZ

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 841 postów
  • LokalizacjaGóra Puławska/LPU
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:Zawadzki

Napisano 18 marzec 2016 - 13:48

Witam.
Jakie uzbrojenie doradzicie do kijka klenio-jaziowego,300cm od 2-8g,mega kluchy?
Chcialbym go zrobic lekko...



Wysłane z mojego HUAWEI G525-U00 przy użyciu Tapatalka

#15 OFFLINE   "Paweł"

"Paweł"

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1597 postów
  • LokalizacjaTam gdzie nie biorą :)
  • Imię:Pawel
  • Nazwisko:S

Napisano 18 marzec 2016 - 13:56

Witam.
Jakie uzbrojenie doradzicie do kijka klenio-jaziowego,300cm od 2-8g,mega kluchy?
Chcialbym go zrobic lekko...



Wysłane z mojego HUAWEI G525-U00 przy użyciu Tapatalka

Zalezy pod jaki kolowrotek  i ile masz kasy  :)



#16 ONLINE   MarcinZ

MarcinZ

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 841 postów
  • LokalizacjaGóra Puławska/LPU
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:Zawadzki

Napisano 18 marzec 2016 - 13:58

Kasy to tak krucho..na jakies Minimy by starczylo..a kolowrotek to model 2000-3000...

Wysłane z mojego HUAWEI G525-U00 przy użyciu Tapatalka

#17 OFFLINE   Hubertus

Hubertus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1849 postów
  • LokalizacjaŁódź

Napisano 18 marzec 2016 - 14:01

Kasy to tak krucho..na jakies Minimy by starczylo..a kolowrotek to model 2000-3000...

Wysłane z mojego HUAWEI G525-U00 przy użyciu Tapatalka

Daj Minimy Hard cena ok, a pod takie łowienie na spokoju starczy.

Zacznij od Matcha 25 i skończ na V4, będzie git


  • Friko lubi to

#18 ONLINE   MarcinZ

MarcinZ

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 841 postów
  • LokalizacjaGóra Puławska/LPU
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:Zawadzki

Napisano 18 marzec 2016 - 14:12

Daj Minimy Hard cena ok, a pod takie łowienie na spokoju starczy.
Zacznij od Matcha 25 i skończ na V4, będzie git

ok.a stozek na ilu i jakich po 25M...

Wysłane z mojego HUAWEI G525-U00 przy użyciu Tapatalka

#19 OFFLINE   Patryk1125

Patryk1125

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1882 postów
  • LokalizacjaTarnobrzeg
  • Imię:Patryk

Napisano 18 marzec 2016 - 14:13

Daj Minimy Hard cena ok, a pod takie łowienie na spokoju starczy.
Zacznij od Matcha 25 i skończ na V4, będzie git


Matchowa 20 w zupełności wystarczy. 25M to jest nie zła "kobyła".... :)
  • Lars lubi to

#20 OFFLINE   filser

filser

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1058 postów
  • Lokalizacjamazowsze
  • Imię:Piotr

Napisano 18 marzec 2016 - 14:27

Dobrze Patryk radzi 25 m to kolos do takiej witki.





Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: tech, tech-rb, spacing, przelotki

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych