Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Videoteka rodbuildera, czyli jak to się robi?

film video

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
43 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   orwon

orwon

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 87 postów
  • LokalizacjaPolska
  • Imię:Przemek

Napisano 12 grudzień 2010 - 21:26

Można już oglądnąć na VOD.

#22 OFFLINE   hasior

hasior

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3527 postów
  • Lokalizacjatam gdzie ryby

Napisano 13 grudzień 2010 - 14:55

Film całkiem spoko.ale dalej przeraża mnie to wszendobylskie stosowanie taśmy papierowej,a p[otem są kwiatki z ruszającymi sie uchwytami :wacko: nie lepiej korek dopasowaćpod uchwyt jak robią to np u Batsonów?

#23 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18564 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 13 grudzień 2010 - 20:12

Ha ha, ta dyskusja o arborach powraca cyklicznie :D
Moim zdaniem rzecz nie jest aż tak znowu prosta no bo np. przy blankach gdzie występuje mała różnica pomiędzy średnicą zewnętrzną blanku a średnicą wewnętrzną uchwytu silenie się na arbory z pianki czy z korka jest moim zdaniem mało sensowne :unsure: z kolei przy lekkich kijach, gdzie tasmy musiałoby pójść na grubo zastosowanie lżejszego materiału na arbor może być dobrym rozwiązaniem.

Pytanie o trwałość też nie jest takie proste - pamiętam jak w Rodmaker Magazine i na forum RBO były dyskutowane foam grips czyli rękojeści z pianki - odpowiedniki arborów. Autorzy jasno określili że takie rękojeści są bezpieczne tylko przy zastosowaniu w lekkich wędkach, nie przenoszących dużych obciążeń oraz że nawet w takich przypadkach konieczne jest zastosowanie pianki o odpowiedniej gęstości a więc i masie - była to wyrażane w funtach.

Tymczasem w przypadku arborów nie spotkałem takich informacji ze strony producentów, organoleptycznie na podstawie doświadczenia stwierdzic mogę iż arbor arborowi nierówny i że dostępne na rynku arbory diametralnie potrafią różnić się właśnie gęstością, masą, łatwiej bądź trudniej ulegają obróbce etc :unsure:

czy się zatem prędzej arbor ukruszy czy sparcieje lacktaśma? Mam kije na tym i na tym, wszystkie jak do tej pory działają bez zarzutu - może tajemnica tkwi w żywicy jaką każdy arbor, z czego by nie był wykonany, jest zalewany

#24 OFFLINE   Mekamil

Mekamil

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2877 postów
  • LokalizacjaZgierz
  • Imię:Kamil

Napisano 13 grudzień 2010 - 23:46

Jak mam między blankiem, a uchwytem niewiele miejsca to jadę taśmą. Jak miejsca mam dużo to się bardzo cieszę i dotaczam na wymiar arbory z korka. Dwie sztuki o szerokości 1-2 cm. Dopasowywuję je tak, żeby wchodziły na wcisk.
Próbowałem grafitowych arborów i delikatnie mówiąc - nie mam do nich przekonania. Jest taka biała spieniona pianka, która dużo lepsze wrażenie wywarła na mnie, ale już się przyzwyczaiłem do korka i trochę go poznałem, więc pozostanę przy nim.

#25 OFFLINE   hasior

hasior

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3527 postów
  • Lokalizacjatam gdzie ryby

Napisano 14 grudzień 2010 - 08:11

Wiem ,że temat wraca ale nadal widzę taśmę w zastosowaniu,tym bardziej że na filmie syn Pana Irka wcale tak sporo żywicy nie dał :unsure: myślisz @Friko że taka ilość przejdzie przez te kilkadziesiąt zwojów taśmy do samego blanku? ja spotkałem się 2 razy z klikającymi i ruszającymi się uchwytami i to w kijach za gruba kasę :angry: ,konkretnie uchwyt nie trzymał linii z korkiem,czego przyczyna była ulegająca naciskowi taśma,której żywica nie przeżarła :unsure: moim zdaniem pod końcówka(kapslem) dolnej rękojeści można dać taśmę ale pod uchwytem bywa to ryzykowne,chyba że naprawdę jest tego kilka dosłownie nawojów i przesiąknie dobrze żywicą.Jak ciężko poprawić taki ruszający się uchwyt pewnie każdy się domyśla,zdejmowanie przelotki lub przelotek w 1cz kiju foregripa itd.dlatego ja tego nie zastosuję.

#26 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 14 grudzień 2010 - 11:38

Ja nie wiem, czy żywica przejdzie przez wszystkie zwoje, nawet jak jest jej dużo. Zgadzam się @Mekamilem, im mniej miejsca między blankiem a uchwytem tym bezpieczniej dla taśmy. Korek też moim zdaniem najlepszy. Zastanwia mnie jedno, nikt na tych wszystkich filmach nie mówi o odtłuszczuniu. Zarówno blanku jak i wnętrza uchwytu, a to ważna rzecz. No i lepiej nawinąć 3-4 pierścienie wąskiej taśmy niż 2 szerokie, tylko pracy więcej. Wtedy jest większa szansa na przeniknięcie żywicy.

#27 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6182 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 14 grudzień 2010 - 11:49

Jak żywica może przejść przez zwoje, jeżeli taśma malarska ma klej?? Rozbierałem już kilka rękojeści, efekt jest zawsze ten sam: taśma nie jest nasączona a na równolegle do powierzchni zwojów tworzy się twardy pierścień z żywicy, łączący blank, nawój taśmy i uchwyt. Rozbierałem też rękojeści, gdzie zamiast taśmy/arborów montażysta nawinął kawałek szmaty, a w innej sznurek konopny. Tam efekt nasączenia był <_<

Dodatkowo powiem, że żadna z rozbieranych rękojeści nie poddała się bez walki. Czy to był sznurek, czy szmata, czy taśma. Dopiero podgrzanie/zniszczenie uchwytu/rozwiercanie blanku przynosiło efekt. Moim zdaniem obawy o trwałość rękojeści „taśmowej” są trochę na wyrost, szczególnie robionej samemu. Waga takiego rozwiązania to inna bajka.


#28 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 14 grudzień 2010 - 11:57

Dokładnie. Poza tym, żywica na jakieś tam przenikanie ma tylko 3-4 godziny, potem robi się coraz bardziej plastyczna i zostaje tam gdzie dotarła.

#29 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6182 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 14 grudzień 2010 - 12:01

To oczywiście zależy od żywicy. Np. Distal zbyt płynny nie jest, ale ostatnio używałem Epidianu i ten był płynny jak cholera (robiłem oplot z taśmy węglowej). Mimo to nie sądzę aby wsiąknął w taśmę, która nawet wodą nasiąka z dużym trudem.

#30 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18564 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 14 grudzień 2010 - 12:57

@hasior
moim zdaniem opisujesz przypadki zle wykonanych uchwytów na tasmie. Gdyby były wykonanane prawidłowo, coś takiego nie powinno się zdarzyć. Tutaj głownie chodzi o to żeby do tasmy nie miała dostepu wilgoc z zdanej strony i dlatego tasma powinna byc dokladnie zalana zywica.

Moim zdaniem istotniejsze od aspektow zwiazanych z obawami o trawalosc w tym przypadku sa aspekty zwiazane z waga, dlatego tak jak napisałem - do lekkich kijów na pewno godne polecenia sa lekkie wypelniacze uchwytu z pianki czy z korka.


#31 OFFLINE   hasior

hasior

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3527 postów
  • Lokalizacjatam gdzie ryby

Napisano 14 grudzień 2010 - 18:06

Racja to po to by szybko zmontowac kij i jazda za nastepny,w rezonansach juz tasmy niet B) z tego co wiem to pracownia Specjalista montuje na drewnianych arborach.ja w swoich wypocinaj jednak tasmy db unika.kto lubi niech nawija az zbaranieje ;)

#32 OFFLINE   Mekamil

Mekamil

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2877 postów
  • LokalizacjaZgierz
  • Imię:Kamil

Napisano 14 grudzień 2010 - 19:17

Powiem tak, ja bardzo często improwizuję, a jeszcze częściej robię tak jak mi logika podpowiada, a nie tak jak jest napisane na stronach dotyczących rodbuildingu ;)
Ale do rzeczy. Odnośnie arborów też już wyrobiłem sobie pewne zdanie i od jakiegoś czasu, a raczej od kilku wędek traktuję je nie jako medium, które ma mi przenosić drgania z blanku na palce, ale tylko i wyłącznie jako 'rusztowanie' do prawidłowego ustawienia uchwytu zanim klej zaschnie. To klej ma po zaschnięciu tworzyć wewnątrz uchwytu dwa duże pierścienie (albo jeden, albo i trzy), które skleją i połączą blank z uchwytem i jednocześnie będą transmitować wszystko, co poniesie blank. Klejony uchwyt suszę oczywiście w pionie.
Nikt mi nie wmówi, że grafitowe, gąbczaste tulejki będą transmitować chociażby tak samo dobrze jak równy, jednolity pierścień z twardego epoksydu. Bo przez ciało jednorodne drganie pobiegnie po prostej, po najkrótszej linii od blanku do uchwytu. A w spienionej piance nie ma szans - musi po drodze ominąć od cholery bąbelków powietrza, więc siłą rzeczy ulegnie osłabieniu/wygaszeniu/rozproszeniu.
PS. jak już pisałem wcześniej, próbowałem już arborów grafitowych :D

#33 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6182 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 15 grudzień 2010 - 07:55

To klej ma po zaschnięciu tworzyć wewnątrz uchwytu dwa duże pierścienie (albo jeden, albo i trzy), które skleją i połączą blank z uchwytem i jednocześnie będą transmitować wszystko, co poniesie blank.


Bezdyskusyjnie, mam podobne zdanie :D

#34 OFFLINE   hasior

hasior

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3527 postów
  • Lokalizacjatam gdzie ryby

Napisano 15 grudzień 2010 - 11:13

Gdyby taśma była tak cudowna to w uchwytach rezonansowych też by pchano taśmę <_< a jednak, wiecej płacisz dostajesz bardziej dopieszczony kij.myśle że na dobrych arborach grafitowych jak napisał Mekamil ,czucię byłoby o niebo lepsze niz na papierze czy piance w klasychnej rekojesci bez tuby,wszak na rezonansie jest lepsze czucie ,a papieru tam niema

#35 OFFLINE   Mekamil

Mekamil

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2877 postów
  • LokalizacjaZgierz
  • Imię:Kamil

Napisano 15 grudzień 2010 - 13:12

myśle że na dobrych arborach grafitowych jak napisał Mekamil ,czucię byłoby o niebo lepsze niz na papierze czy piance w klasychnej rekojesci bez tuby,wszak na rezonansie jest lepsze czucie ,a papieru tam niema

Nic takiego nie napisałem...
Także nie mogę się wypowiedzieć na temat rezonansu, bo chyba nie miałem nawet w rękach.

#36 OFFLINE   hasior

hasior

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3527 postów
  • Lokalizacjatam gdzie ryby

Napisano 15 grudzień 2010 - 16:32

Mekamil mi kamam o to że zgadzam się z tobą iż jednolity materiał transmituje lepiej niż wszelkiego rodzaju sękacze czy naleśniki z taśmy.doskonale przenoszą drgania tulejki ebonitowe

#37 OFFLINE   Mekamil

Mekamil

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2877 postów
  • LokalizacjaZgierz
  • Imię:Kamil

Napisano 15 grudzień 2010 - 17:15

Mekamil mi kamam o to że zgadzam się z tobą iż jednolity materiał transmituje lepiej niż wszelkiego rodzaju sękacze czy naleśniki z taśmy.doskonale przenoszą drgania tulejki ebonitowe



A no to tak.
Znaczy do taśmy to ja nic nie mam. Tak jak pisałem - jak nie potrzeba jej dużo to jest wygodna. Ale jak przestrzeń jest większa to szybciej i wygodniej jest mi dotoczyć korek.
Ale czy taśma, czy korek, czy kosmiczne pianki - obojętne. Ważne jest dla mnie dobre zalanie uchwytu klejem.

#38 OFFLINE   kabat22

kabat22

    Nowy

  • Forumowicze
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 16 luty 2011 - 19:12

witam mam prośbę jakby ktoś mógł by dać mi link do tego filmu o produkcji wędek bo ten dany nie działa pozdrawiam i dziękuje za odpowiedz

#39 OFFLINE   kabat22

kabat22

    Nowy

  • Forumowicze
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 16 luty 2011 - 19:31

poproszę o link do tego filmu o pracowni fishing center

#40 OFFLINE   BartekP

BartekP

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 435 postów
  • LokalizacjaSulejówek

Napisano 19 luty 2011 - 17:05

przyłączam się do prośby :D





Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: film, video

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych