Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Tyle mam - co kupić?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
59 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   bassy

bassy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1936 postów
  • LokalizacjaLublin

Napisano 28 maj 2006 - 12:04

Drodzy Forumowicze!
Mam pytanie: jaki multik i jaki kij kupić do jerkowania średnimi i cięzkimi wabikami. W temacie jestem zielony.
Aha i jeszcze żeby od biedy można było tym zestawem trollować.
Mam ok 1600zł(mogłoby zostać parę groszy na osprzęt :mellow: )
przymierzałem się do Bertusa R. 2it 80-120 i do Calcutty 201(kręcę lewą ręką). Czy ten kijek to tylko z netu można wyłuskać?
Proszę o rady doświadczonych kolegów. Pozdrawiam!!

#2 OFFLINE   bassy

bassy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1936 postów
  • LokalizacjaLublin

Napisano 28 maj 2006 - 14:06

Z kolei na multiplikator.pl wyczytałem że najlepiej zacząć od kija do ok.21g. To ja już wymiękam...........Nie chcę się narazić na frustrację po zakupie sprzętu za lekkiego lub za ciężkiego.

#3 OFFLINE   Michumm

Michumm

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 303 postów
  • LokalizacjaNysa

Napisano 28 maj 2006 - 14:49

czesc, ja zacząłem poważne łowienie na casting od kijka do 17gr tj. Lamiglas Competitor CC561, zapewniam że jet on w stanie wyrzucić ciezar o wadze 23-25gr, nawet całkiem całkiem sie te przynety prowadzi. Kij do 21gr to idealne rozwiazanie dla kogoś kto zaczyna łowienie na casting

#4 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 28 maj 2006 - 21:15

Bassy najlepiej jest zaczynać od przynęt, któe najczęściej sotsujesz. Co prawda najlatwiej jest zacząć od przynęt dużych, ale i średnie przy odpowiednio skonrtuowanym zeztawie będą śmigały jak trzeba. Najwięcej probolemów stworzyć może lekki casting również ze względu na pewne ogranizenia sprzętowe - szczególnie w naszym kraju :mellow:

#5 OFFLINE   Thymallus

Thymallus

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1837 postów
  • Lokalizacjainternet

Napisano 28 maj 2006 - 21:35

Nie ma sprzętu za lekkiego lub za ciężkiego. Sprzęt powinien być dobrany do ryb, które masz zamiar łwoić. Ale muszą to być ryby realne, występujące w odwiedzanym przez ciebie łowisku, a nie ryby z okładek gazet wędkarskich lub relacji kilku podróżników na tym forum. Czyli powinny być realne.
Dlarego jak nie chcesz doznać jak to nazwałeś flustracji pisz swoje łowisko i rzeczywiste ryby.

pozdrawiam

#6 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3198 postów

Napisano 28 maj 2006 - 22:32

część michumm,

Myśle, że się mylisz. Ja po dwóch miesiącach prób łowienia kijem do 21g stwierdziłem jedno. Daleko temu kijowi do uniwerdalności ( tego możnaby sie spodziewać po pierwszym kiju castingowym) i całkowicie nie nadaje sie do rzucania małymi wabikami. Bardzo często na różnych z resztą forach, wielu wędkarzy pisze z dumą, że rzucało przynetamni tyle a tyle przekraczającymi dopuszczalny cw kija. Po co??!! To jest kompletnie bez sensu, rzucanie np. sliderem z kija do 21g mimo, że ten ostatni to wytrzyma.
Sztuką jest wykonywanie skutecznych rzutów przynetami poniżej minimalnej wartości deklarowanego cw wędziska.
jerzy

#7 OFFLINE   jerry hzs

jerry hzs

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3338 postów
  • LokalizacjaChicago

Napisano 29 maj 2006 - 00:04

Wydaje mi sie ze wszyscy kupuja swoje pierwsze castingi myslac o jerkowaniu i szczupakach . Standartowa przyneta jest tu Slider 10, cos powyzej i cos ponizej . Dopiero jak sie opanuje multik , wedke , rzuty, zaczynaja przychodzic ochoty na skrajniejsze przynety . Skrajnosc to pstragi i ultra lekkie zestawy i duze szczupaki i twarde jerkowe kije [ w Polsce raczej niemodne hi,hi,hi ]. Standartowym multikiem na poczatek jest ABU C3,C4 4601,5601,6501 sa jednoczesnie proste jak i wytrzymale . Calkutta 201 jest bardzo dobra i tez mozna od niej zaczac . Bassy wazne jest to co powiedzial Thymallus - na jakie ryby masz szanse ?... na takie szykuj zestaw . Jezeli dokladnie poczytasz tematy o castingu potem wypowiedzi na forum do tych tematow to znajdziesz odpowiedzi na Twoje pytania . Moim zdaniem powinienes wstrzelic sie w Slidera 10 i sprzet do niego , to jest taki uniwersal na dobry poczatek . To taka bardzo ogolna podpowiedz :D

#8 OFFLINE   Michumm

Michumm

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 303 postów
  • LokalizacjaNysa

Napisano 29 maj 2006 - 12:39

Ja swój pierwszy castingowy kij kupiłem z myślą o pstrągach i okoniach :D.

@Jerzy
Od czegos trzeb zacząć.

#9 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 29 maj 2006 - 12:56

@bassy, koniecznie musisz się określic jakie chcesz łowić ryby. Na wspomnianym przez Ciebie forum pisze się różne rzeczy, czytałem również artykuł na temat pierwszego zestawu castingowego w WŚ i tam autor napisał, że ryba nie ważna, łowisko też tylko wybierzmy kij do 21g. To oczywiście kompletna bzdura. Osobiście wybieram sprzęt pod konkretną rybę, technikę, łowisko a z tym związane są odpowiednie przynęty i ... w efekcie sprzęt. Co do lekkich, uniwersalnych, zestawów castingowych to kolejna bzdura. Spinning daje taką uniwersalność ale za cenę jakości łowienia. W castingu musisz wszystko idealnie spasować by zestaw działał. Jeśli to zrobisz czyli ograniczysz się do pewnego podzbioru i przynęt i ryb ... będziesz oczarowany możliwościami (czułością, precyzją) sprzętu. Oczywiście w spinningu jest to samo jednak wielu wędkarzy korzysta z uniwersalności - zamiast trzech wędek ma jedną. I tym właśnie różni się casting od spinningu. W castingu jak źle skompletujesz sprzęt to prędzej czy później z niego zrezygnujesz.
Na pewno mniej popełnisz błędów i łatwiej będzie skompletować sprzęt do cięższych przynęt. Praktycznie nie można tutaj popełnić błędu chyba, że będziesz chciał na jakimś elemencie bardzo oszczędzić. Jednak tolerancja jest zdecydowanie większa. W przypadku lżejszych przynęt to trzeba zadać o wiele więcej pytań by dobrać odpowiedni sprzęt.

Pozdrawiam
Remek

#10 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18564 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 29 maj 2006 - 14:35

Krótko i na temat, słuchaj @Remka @bassy :lol:

ale ale, wsponiałes cos o Lublinie - łowisz moze czasem na Nieliszu?

Pozdrawiam

#11 OFFLINE   Urso

Urso

    Nowy

  • Forumowicze
  • Pip
  • 39 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 29 maj 2006 - 17:22

Witaj Remek,

chciałbym się ustosunkować do Twojej zaczepki. Pisząc mój artykuł, zaznaczyłem, że moje podejście do qwybranego zestawu będzie trochę inne niż tradycyjne i zaproponowałem kij, od którego sam zaczynałem i który bedzie w sam do nauki castingu. Oryginalny tekst wyglądał tak: Zaproponuję zestaw, od którego moim zdaniem najlepiej zacząć przygodę z castingiem, który w przyszłości może stać się punktem wyjścia do dalszego rozwoju sprzętowego. Poszczególne parametry zestawu możemy oczywiście zmodyfikować według własnych preferencji, jeżeli z góry zakładamy, że będziemy łowić np. dużo silniejsze ryby.
W dalszej części wspomniałem, że kij o parametrach 10-17lb, 1/4-3/4oz i 6'6'' będzie w miarę uniwersalny. Oczywiście ideałem była by sytuacja gdzie możemy sobie sprawić 3 różne zestawy, ale wiąże się to z ogromnymi kosztami i starałem sie wybrać złoty środek. W ostatnim artkule na temat castingu na Twojej stronie, jeden z bardziej doświadczonych castingowców w naszym kraju - Thymallus, zapronował kij, o dokładnie takich samych parametrach, który jego zdaniem będzie także dokonały do rozpoczęcia przygody z castingiem.
Cieszę się, że nie szukasz zwady i celowo nie próbujesz wbić mi kolejnej szpilki. :mellow: Cieszę się, że naszczęście jesteś Ty na posterunku i czuwasz nad wszystkimi niezgodnościami. Dzięki Tobie już wiem, że najlepszy do lekkich przynęt z całej gamy Antaresów będzie Antares Scorpion, a nie model AR, i dzięki za wytknięcie mi przy tym moich niekompetencji ;)

#12 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 29 maj 2006 - 19:55

Witaj Urso,
Drogi kolego proponuję dokładnie przeczytać treść wiadomości, którą poddałeś krytyce. Ponadto to nie są zaczepki jak sugerujesz. To po prostu moje zdanie na temat podejścia, które zastosowałeś podczas doboru zestawu castingowego, a które opisałeś na stronie jak i w czasopiśmie. Osobiście gdybym dobrał zestaw wg Twoich wskazówek mogę ze 100% pewnością powiedzieć, że ja Remek, nie byłbym zadowolony z zestawu(oczywiście w sensie połowu szczupaków). Podczas doboru zestawu kieruję się innymi wytycznymi - pisałem o nich w powyższej wiadomości.

Ponadto Urso, proszę nie zachowuj się jak primadonna. Ilekroć ktoś napisze coś na temat Waszego wspaniałego portalu, w sensie negatywnym, Ty rzecznik multiplikatora, od razu wyskakujesz jakby Ciebie coś poparzyło. Daj luz i staraj się zachować więcej spokoju. Ja jakoś gorączkowo nie rozpisuję się na temat Twojego komentarza (zresztą absurdalnego) na temat konkurencji z Waszego zlotu.

Pozdrawiam Ciebie serdecznie i rozwijajmy się w naszej pasji castingu.

Remek


#13 OFFLINE   bassy

bassy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1936 postów
  • LokalizacjaLublin

Napisano 30 maj 2006 - 08:28

Dzięki wszystkim za reakcje na mój dziewiczy :lol: wątek.
Tak sobie myślę, że jednak ciągnie mnie w stronę cięższej artylerii. Może c4 5601 i Rozemejer 2it(80-120), jak go zdobędę.
Na razie spróbuję tego multika obejrzeć w rzeczywistości, wziąć w dłoń-pomyśleć. NIE WIEM, czy moje rozumowanie ma sens, ale biorąc pod uwagę wielkość stosowanych przeze mnie kiedyś żywców
nie była mała, to i tak wieszały sie króciaki(poniżej 50 cm).
JACK 18 JEST SUPER i chciałbym nim poorać DOBRZE DOBRANYM ZESTAWEM. W SWOJEJ OKOLICY MAM WODĘ OBFITUJĄCĄ W KRÓCIAKI PRZEPLATANE 5 I 6KILÓWKAMI.
PYTANIE 1 : Czy takim zestawem da się rzucać fatso10 (48 i 52 g)?
zAZNACZAM ŻE NAWET JESZCZE nie jestem początkujący :wacko: .
W Nieliszu nie łowiłem, wiem że jest godny polecenia. Co do pór roku i natężeń żerowania drapieżników, zasięgnę opinii znajomych i podzielę sie z zainteresowanymi.
Na poj.Łęczyńsko-włodawskim są 2 jeziorka z metrówami na 100%, bo zostały złowione i niestety zarżnięte.
Pozdrawiam, czekam na uwagi

#14 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 30 maj 2006 - 08:38

Cześć,
Wspomnianym przez Ciebie zestawem można łowić na wszystkie wymienione przynęty. Łowienie będzie komfortowe zarówno na jacka jak i na fatso 10s. Tak więc nie ma problemu. Myślę, że właśnie na początek nauki taki zestaw na SZCZUPAKI i JERKI będzie bardzo dobry. Wielu z nas właśnie startowało od takiego zestawu i pobijało swoje kolejne życiowe rekordy.

Jeśli chodzi o Rozemeijer'a to zapytaj w sklepie JERK. Widziałem ostatnio kilka wędek u nich na magazynie i były to właśnie takie jak szukasz. Być może, jeśli aktualnie nie mają, sprowadzą dla Ciebie taką.

Pozdrawiam
Remek


#15 OFFLINE   bassy

bassy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1936 postów
  • LokalizacjaLublin

Napisano 30 maj 2006 - 08:41

wow wow wow super

#16 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 30 maj 2006 - 08:43

Do jerk'a namiary znajdziesz tutaj http://www.jerk.com.pl/

Pozdrawiam
Remek


#17 OFFLINE   bassy

bassy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1936 postów
  • LokalizacjaLublin

Napisano 30 maj 2006 - 08:48

Dzięki.
Czy trolling z ręki tez wchodzi w grę?

#18 OFFLINE   Kuba

Kuba

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2416 postów

Napisano 30 maj 2006 - 09:01

Wchodzi, aczkolwiek nie jest to rozwiazanie idealne (cos musi amortyzowac, a nie za bardzo ma co). Jednak przy naszym rybostanie... :(
Ciesze sie, ze uskladales na cos porzadniejszego, bo nie bedziesz zalowal (to odnosnie wynurzen sprzetowych gdzies w sasiednim poscie).

#19 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18564 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 30 maj 2006 - 09:07

@Bassy

moim zdaniem trolling jerkówką wchodzi w grę tylko w ostatecznosci, np. w przypadku połamania właściwego kija trollingowego na łodzi :mellow:
To jest tak jak z innymi rzeczami - od biedy można, no bo jest w sumie kawałek kija i multik z linka, czyli mozna przynete ciagnac za lodzia
Sugerowalbym tylko w tym momencie miec zwolniona blokade swobodnych obrotow szpuli [*albo hamulec gwiazdowy ustawiony na minimum] i mocno dociskac szpule kciukiem, tak zebys w momencie brania mogl zaciac a potem szybko odpuscic, bo krotka i sztywna wedka nic Ci nie zamortyzuje :wacko:

Pozdrawiam

ps. widze że pisaliśmy z Kubą synchronicznie B)

pss. [*]


#20 OFFLINE   bassy

bassy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1936 postów
  • LokalizacjaLublin

Napisano 30 maj 2006 - 09:14

słucham Panowie, słucham
Widzieliście ten artykuł phali, chyba ma zakwasy po takiej wyprawie nic tylko congratulations




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych