Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Spey Casting


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
165 odpowiedzi w tym temacie

#41 OFFLINE   klim

klim

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 348 postów
  • Lokalizacjamultikonto: darek1,

Napisano 26 maj 2016 - 18:12

Ciekawy wątek siada...


Użytkownik klim edytował ten post 26 maj 2016 - 18:13


#42 OFFLINE   Z Olsztyna

Z Olsztyna

    Malaren fishing pl

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 649 postów
  • LokalizacjaMalaren fishing pl
  • Imię:Krzysztof
  • Nazwisko:Z Olsztyna

Napisano 26 maj 2016 - 19:35

No ja to tutaj niebardzo mam co wnosić, raczej wynosić :)
Cały czas szukam.....najlepszego ułożenia tego to tamtego. Nie staram się ciskać rekordów.Raczej obserwuje i wyciągam wnioski. Czasem wszystko ułoży się pięknie, czasem nie wylata :) wszystko,a czasem muszę trzymać mocno kij bo chce polecieć za głowicą :)
Dostrzegam drobne różnice w szczegółach, które odgrywają kluczową rolę.
Nadal sprawia mi to wiele frajdy.
Ciągu troci z Bałtyku nie było.
Można tak powiedzieć, bo zlowionych ryb było na lekarstwo i w latach wcześniejszych te liczbę zamknąć można było w tydzień.
Ostatni mój wypad 25.05
Pogodowo ; 8st mocny wiary i silny deszcz z ulewa :)
Palce skostniale i branie łososia zaskoczyło mnie.Nie utrzymalem linki :)
Ogólnie fajnie jest :)

#43 OFFLINE   darek1

darek1

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1330 postów
  • LokalizacjaChrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
  • Imię:Grzegorz
  • Nazwisko:Brzęczyszczykiewicz

Napisano 26 maj 2016 - 20:41

'Spey casting' tak naprawdę zaczyna się od głowic 50'-krótki,60'-średni,70'-długi,a 80'-100' dopiero to co lubię.



#44 OFFLINE   lukomat

lukomat

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2738 postów
  • LokalizacjaElbląg
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Materek

Napisano 27 maj 2016 - 11:09

To zalezy do czego nam speyowanie ma sluzyc. Pokazy, konkursy, szpan, "sztuka" - dlugie glowice pasuja jak w sam raz i ladnie na to sie patrzy. Do codziennego wedkowania nie ma potrzeby siegac po wiecej niz 50' a najczesciej w uzytku sa 30-40'. Proste w obsludze i skuteczne.


  • albercik2, jarekt i randomrodmaker lubią to

#45 OFFLINE   darek1

darek1

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1330 postów
  • LokalizacjaChrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
  • Imię:Grzegorz
  • Nazwisko:Brzęczyszczykiewicz

Napisano 27 maj 2016 - 17:04

50'=15,35 m ogarnia wolfram lub leadcore na żyłkowym z jednoręcznej 10'.

 

Wątek ma tytuł 'spey casting'!!!

 

Bylejakość=brak umiejętności posługiwania się długą wędką i pętlą nie upoważnia nikogo do niepotrzebnej(choć standardowej <_< ) krytyki.

 

Długie głowice po opanowaniu są całkiem wygodnym wielozadaniowym narzędziem oszczędzającym czas i nerwy-wabik dłużej w łowisku,brak rozplątywania rozbiegówki...

doskonałe nie tylko do łowienia łososi,ale także na nizinnych drapieżników żerujących po zmroku przy powierzchni-w moim przypadku wygodniejsze nawet od spiningu.

 

Sztuka łowienia na muchę już (chyba)nie przyciąga ciekawych osobowości korzystających z okazji do samodoskonalenia :mellow: ,

 

a 'Spey' 15'-18' to tylko męskie ;)  narzędzie wymagające umiejętnej obsługi...przy jej braku zawsze można poddać szykanom i nagonce :D .


Użytkownik darek1 edytował ten post 27 maj 2016 - 17:14


#46 OFFLINE   lukomat

lukomat

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2738 postów
  • LokalizacjaElbląg
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Materek

Napisano 27 maj 2016 - 19:04

Zarzucasz mi bylejakosc, brak umiejetnosci, niepotrzebna krytyke, szykanowanie i nagonke, ze o braku meskosci nie wspomne??? A wszystko, ze to ze mam odmienne zdanie? No to se pogadalismy.

 

Zalecam zapoznanie sie z regulaminem jerkbait.pl szczegolnie punkt 1. A poniewaz go nagminnie lamiesz, to w konsekwencji 2pkt ostrzezenia.



#47 OFFLINE   darek1

darek1

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1330 postów
  • LokalizacjaChrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
  • Imię:Grzegorz
  • Nazwisko:Brzęczyszczykiewicz

Napisano 30 maj 2016 - 11:23

Spey czyli proporcja 1:5…7 W ODRÓŻNIENIU do pozostałych.



#48 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9626 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 30 maj 2016 - 20:04

Zarzucasz mi bylejakosc, brak umiejetnosci, niepotrzebna krytyke, szykanowanie i nagonke, ze o braku meskosci nie wspomne??? A wszystko, ze to ze mam odmienne zdanie? No to se pogadalismy.

 

Zalecam zapoznanie sie z regulaminem jerkbait.pl szczegolnie punkt 1. A poniewaz go nagminnie lamiesz, to w konsekwencji 2pkt ostrzezenia.

Dalej jesteś za dawaniem drugich szans?


  • Tomek.M, hi tower i fireblood lubią to

#49 OFFLINE   jarekt

jarekt

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 74 postów
  • LokalizacjaToruń

Napisano 04 czerwiec 2016 - 11:56

Przyznam się, że ostatnio musiałem ochłonąć po niektórych forumowych "rewelacjach".

Jako, że najtrudniej jest być prorokiem we własnym domu, udostępniam link do opracowania Boba Pauli "Spey Casting" sporządzonego m.in. na podstawie notatek z lekcji Simone'a Gawesworth'a i jego książki "Spey Casting". Ponieważ większość materiału pochodzi z lekcji Simone'a, jest to świetne uzupełnienie dużej części filmu "Rio's Modern Spey Casting" z Jego własnym udziałem. Kolejny raz polecam zakup tego filmu, https://www.fishingm...sting~8156.html , gdyż może to być naprawdę najlepiej zainwestowane 38 funtów, jeśli chodzi o naukę rzutów DH.

 

Miłej lektury i owocnych ćwiczeń.

http://flyfishingres...ish_Edition.pdf


Użytkownik jarekt edytował ten post 04 czerwiec 2016 - 12:14

  • lukomat lubi to

#50 OFFLINE   lukomat

lukomat

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2738 postów
  • LokalizacjaElbląg
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Materek

Napisano 07 czerwiec 2016 - 18:29

Szybko przeskanowalem material w pdf. Dobre podstawy na start przygody z rzutami "kotwiczonymi". Ja ze swojej strony moge polecic:

"Spey casting masterclass" (S. Mackenzie, trzykrotny mistrz swiata w rzutach speyowych)

"Spey to Z" (W. Yin, G. Pearson, T. Browne, kazdy z trzech panow przedstawia inny rozdzial)

Oba filmy po angielsku. Moze kiedys doczekamy sie Polskiej produkcji?


  • jarekt lubi to

#51 OFFLINE   jarekt

jarekt

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 74 postów
  • LokalizacjaToruń

Napisano 08 czerwiec 2016 - 21:23

Oba filmy po angielsku. Moze kiedys doczekamy sie Polskiej produkcji?


Obiektywnie sądzę, że chyba nigdy. Przynajmniej nie tak profesjonalnych produkcji. Powód jest ekonomiczny: niszowy rynek odbiorców i brak firm - sponsorów zainteresowanych promocją swojego sprzętu. :(

#52 OFFLINE   lukomat

lukomat

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2738 postów
  • LokalizacjaElbląg
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Materek

Napisano 10 czerwiec 2016 - 15:07

Ja mysle, ze w obecnych czasach, taki film mozna nagrac malym nakladem finansowym. Wystarczy kilku zapalencow, ktorzy chca poswiecic troche wolnego czasu. Mi wlasnie tego czasu szkoda, bo poswiecam go w 100% na ryby.



#53 OFFLINE   jarekt

jarekt

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 74 postów
  • LokalizacjaToruń

Napisano 28 lipiec 2016 - 10:58

Znacie ten blog?

https://linespeedjedi.com/

Można poprzeglądać :)


Użytkownik jarekt edytował ten post 28 lipiec 2016 - 10:59

  • lukomat i mack lubią to

#54 OFFLINE   mack

mack

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1194 postów
  • LokalizacjaWro
  • Imię:Maciek

Napisano 28 lipiec 2016 - 20:18

I jest tam polski akcent - jednym z cast-masterów na których powołuje się autor jest Janusz Panicz.

#55 OFFLINE   jarekt

jarekt

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 74 postów
  • LokalizacjaToruń

Napisano 05 sierpień 2016 - 18:06

Szybko przeskanowalem material w pdf. Dobre podstawy na start przygody z rzutami "kotwiczonymi". Ja ze swojej strony moge polecic:
"Spey casting masterclass" (S. Mackenzie, trzykrotny mistrz swiata w rzutach speyowych)
"Spey to Z" (W. Yin, G. Pearson, T. Browne, kazdy z trzech panow przedstawia inny rozdzial)
Oba filmy po angielsku. Moze kiedys doczekamy sie Polskiej produkcji?

W końcu dostałem obydwa polecane przez Ciebie filmy i o ile "Spey to Z" można mieć i czegoś się nawet na początku nauczyć, to "Spey Casting Masterclass" jest zdecydowanie z tych "must have". Scott Mackenzie oprócz rzutów pokazuje do czego one służą - do łowienia ryb, :) co rzadko widać na innych filmach. Fajny jest krótki, ale zawsze instruktaż BHP, co również nie często się zdarza. :)
Dzięki, Łukasz.
  • lukomat lubi to

#56 OFFLINE   jarekt

jarekt

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 74 postów
  • LokalizacjaToruń

Napisano 06 sierpień 2016 - 19:15

Kliknij i zobacz, co dalej: :)

http://fx1.mackenzie....com/?kid=AYDYV


Użytkownik jarekt edytował ten post 06 sierpień 2016 - 19:36


#57 OFFLINE   Kacper.K

Kacper.K

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2132 postów
  • LokalizacjaSzczecin/Lębork

Napisano 06 sierpień 2016 - 21:49

Kliknij i zobacz, co dalej: :)

http://fx1.mackenzie....com/?kid=AYDYV

Wszedłem w filmik, ale po pierwszym zdaniu, w którym facet powiedział, że "Mackenzie FX1 to najlepsza wędka na świecie, z najlepszego materiału na świecie" wyłączyłem. 

Ciekaw byłem kto i kiedy wprowadzi grafen do produkcji wędek (oczywiście bardziej przy okazji wprowadzenia go do mat węglowych w samolotach). Lokalna firma, może na tej wędce się wybiją, ale nie takim marketingiem... 



#58 OFFLINE   jarekt

jarekt

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 74 postów
  • LokalizacjaToruń

Napisano 06 sierpień 2016 - 22:26

Hmm. Że lokalna firma, to bym nie powiedział. Na pewno znana i ceniona wśród spey cast masterów na całym świecie, podobnie jak np. https://www.gaelforceflyfishing.com/.

Obie nie nie należą do masowych producentów wędek DH i głowic. I obie podobnie drogie.

Warto spojrzeć na parametry głowic i linek speyowych w obu firmach i od razu widać, że są one przeznaczone dla zdecydowanie bardziej doświadczonych użytkowników.

Nie wszystko musi być tanie i dla każdego...

 

Ps.

Dwudniowy kurs u Scotta Mackenzie - trzykrotnego mistrza świata w spey castingu kosztuje 695 funtów - maksymalnie 8 uczestników w jednym szkoleniu. :)


Użytkownik jarekt edytował ten post 06 sierpień 2016 - 22:35


#59 OFFLINE   Kacper.K

Kacper.K

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2132 postów
  • LokalizacjaSzczecin/Lębork

Napisano 07 sierpień 2016 - 00:40

Nie przeczę, że wędki są dobre. Negowałem działania marketingowe, bo co to znaczy że wędka jest najlepsza ;) ? Najlepszy materiał na świecie? Dla mnie IM6, no i jeszcze grafit z borem od Winstona ;)

Pisząc lokalna miałem na myśli, że sprzedaje swoje produkty głównie na wyspach. W Stanach jest również bardzo dużo mniejszych firm, które działają na ich lokalnym rynku. 

 

Co do ceny kursu, cóż... wędkarstwo łososie jest "elitarne", więc kurs kosztuje swoje ;)



#60 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9626 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 07 sierpień 2016 - 11:17

Kacper - polecam pomacać, mieć okazję śmignąć itd. Ja tam się znam słabo, ale z racji współpracy w IE z przedstawicielami Mackenzie i wielokrotnych rozmów ze Scottem - wiem ze nie ściemnia.

Oczywiście - jest tu marketing itd, nie mniej jednak jego wędki są niezwykle udane, choć nie stać mnie na nie. Kilku znajomych się poprzesiadało i bardzo je chwali.

Co do nowych wędek - wiem ze opracowali je we współpracy z ludźmi od F1. Pamietam zachwyty kilku naprawdę dobrych casterów kiedy pojawiły się pierwsze przed produkcyjne prototypy.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych