Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Lekki uniwersał

blank kleń uniwersał

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
107 odpowiedzi w tym temacie

#41 OFFLINE   tibhar

tibhar

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 994 postów
  • LokalizacjaPL
  • Imię:Mariusz

Napisano 23 grudzień 2013 - 10:04

Polecam MHX-a model st 1141 2-6 lb mam uzbrojonego w tytany. Super narzędzie do połowu okonia na blaszki w rozmiarze 2-3 oraz wirujące ogonki - te mniejsze.  Z przyłowem w postaci bolenia też sobie radzi. 



#42 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4889 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 23 grudzień 2013 - 10:45

guciolucky , bezwarunkowa sztama w tym poglądzie :) :)



#43 OFFLINE   krzychun

krzychun

    Giełda rulez

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2189 postów
  • LokalizacjaWieluń
  • Imię:Krzysiek

Napisano 23 grudzień 2013 - 11:06

Nie wiem czy aż takie sa róznice pomiędzy 10' a 9' z tego co pamiętam to nie duże. Ale w odniesieniu do uniwesału Talo

Trochę łowiłem 9' tego Talona i był on uniwerslany jako mocna 10lb, a nie 10lb. Może i on rzucał 2-3g, ale nieiwelki jazie, klenia (takie do 35-40cm) to się odbijały od tej wędki, a zacięte ladowały jak na szczocie.

Z drugiej strony bolenia 78cm w ostrym nurcie ledwo, ale utrzymał.

Dla mnie bardziej uniwersalny jest stary CD exclusive 2,9 do 18g. Na dole CW miota tak samo, górne przynęty prowadzi lepiej (sztywniesza szczytówka), i pracuje bąrdziej miekko... pod mniejsze ryby, przy mocnym dolniku, ale niżej niz w Talonie.

Jest też lzejszy, czulszy i szybszy (szybciej przestaje się miotać).

 

 

 



#44 OFFLINE   skippi66

skippi66

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1723 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:K.

Napisano 23 grudzień 2013 - 12:04

Ja lubię i polecam Talona 100MLXF w zasadzie można nim atakować wszystko na dużej rzece. Zebrałem kilka długich spinów do łowienia w rzekach od delikatnych po mocniejsze ale nie da się deptać przez kilka dni brzegów z naręczą wędek. Jeśli ktoś mieszka w pobliżu rzeki wtedy owszem może zaplanować łowienie konkretnego gatunku i z takim zamiarem przygotować zestaw jednak kiedy trzeba przejechać 200 lub 500 km jak ma to miejsce w moim przypadku potrzebny jest jeden uniwersalny kij, którym musimy polować na wszystkie ryby jakie zdołamy zlokalizować i starać się wygrać z nimi walkę wtedy Talon staje na wysokości zadania a w razie potrzeby dzielnie służy jako czekan kiedy trzeba zdobywać strome burty  :lol: Talona można kochać i nienawidzić ale taka już dola uniwersała.

Przyłączam się do sztamy. Nawet pójdę dalej: Talon 90MXF2 7 - 28 g. Może nie jest to lekki spinning, ale kto wie czy nie jeszcze bardziej uniwersalny. Okonki trzyma ładnie, nawet na plecionce i jak się ostrożnie holuje, pyszczków im nie rozrywa. No i obsługuje całą resztę. Znakomite wędki. Taki Feniks w tytanach może im buty wyczyścić. :)

 

PS. Tylko broń Boże nie parować tego ze Stellą, bo cały urok kija pryśnie :)



#45 OFFLINE   Fatso

Fatso

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2639 postów
  • LokalizacjaWarszawa, Choszczówka
  • Imię:Michał

Napisano 23 grudzień 2013 - 12:50

Taa ... a do tego MXF2 podpiąć np. Daiwę 1000-2000 z żyłką 0,16 - 0,18 i na jaziki bądź okonki. Chyba Was pogięło? Przecież tu chodzi o lekki (lb, a nie tylko g) kij na rzekę. Nie ma też mowy o badylu uniwersalnym.

 

Ja bym też rozważył Lamiglasa XMG 114 2L. Będzie jeszcze fajniejszy, niż Batson XST, a nie potrzeba tytanów.


  • krzychun lubi to

#46 OFFLINE   Wobi

Wobi

    Zaawansowany

  • TWÓRCY+
  • PipPipPip
  • 1597 postów
  • LokalizacjaPL/NL

Napisano 23 grudzień 2013 - 18:37

Nie wiem czy aż takie sa róznice pomiędzy 10' a 9' z tego co pamiętam to nie duże. Ale w odniesieniu do uniwesału Talo

Trochę łowiłem 9' tego Talona i był on uniwerslany jako mocna 10lb, a nie 10lb. Może i on rzucał 2-3g, ale nieiwelki jazie, klenia (takie do 35-40cm) to się odbijały od tej wędki, a zacięte ladowały jak na szczocie.

Z drugiej strony bolenia 78cm w ostrym nurcie ledwo, ale utrzymał.

Dla mnie bardziej uniwersalny jest stary CD exclusive 2,9 do 18g. Na dole CW miota tak samo, górne przynęty prowadzi lepiej (sztywniesza szczytówka), i pracuje bąrdziej miekko... pod mniejsze ryby, przy mocnym dolniku, ale niżej niz w Talonie.

Jest też lzejszy, czulszy i szybszy (szybciej przestaje się miotać).

Moim zdaniem różnice są duże między 9' i 10' (zarówno w MLXF jak i w MXF). Dziesięciostopówki maja bardziej ,,uniwersalne" płynniejsze  ugięcie  z zachowaniem wszelakich Talonowskich zalet (wady to waga i balans),ale na bezludną wyspę takie dwa by mi starczyły...



#47 OFFLINE   grzegorz88

grzegorz88

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 239 postów

Napisano 24 grudzień 2013 - 10:28

@Fasto

Mógłbyś porównać XMG114 2L z XSH114 2L i ewentualnie z XMG 1142LL?



#48 OFFLINE   Fatso

Fatso

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2639 postów
  • LokalizacjaWarszawa, Choszczówka
  • Imię:Michał

Napisano 25 grudzień 2013 - 02:46

Miałem XSH1142LL, a rzucałem bodajże Espritem z jednym L, moocno do XMG podobnym, jego poprzednikiem będącym (Friko! Pomocy!). XSH ma dość gruby blank, spory opór aerodynamiczny stawiający. Z kolei ów "wyżejmodułowy", ma blank smuklejszy, stabilniejszy (wg terminologii FishingArt) i generalnie przyjemniejszy w obsłudze. Trochę jakby bardziej zadziorny jest od Batsona XST1142F, przy jednocześnie fajnym ugięciu (jeśli pamięć mnie nie myli, to jest to takie fast/mod-fast)



#49 OFFLINE   Dąbek 111

Dąbek 111

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2657 postów

Napisano 25 grudzień 2013 - 04:44

Fatso ,zdecydowanie określenie stabilny trafia do mnie i jest przekonujące do bólu :) W rozmowie z Krzysztofem Zielińskim na temat blanków utwierdziłem się i usestymatyzowałem .Teraz wiem , to Ja  :D Po szybkiej akcji ,szybko wraca ,no przynajmniej zawsze  :rolleyes: Tak zdecydowanie jestem stabilny.Większość z was koledzy zapewne tak ma ,nawet Ci którzy do tej pory sami nie wiedzieli ,bo nie zastanawiali się,przyznają mi rację. :ph34r: To wspaniała cecha i moja małżonka była nie raz w stanie doświadczyć . się przekonać.

Nawet w popularnych babskich programach w TV ,często o tym,"a jakimi cechami charakteryzuje się idealny partner ? Prawie zawsze na samym szczycie jest stabilny, dopiero póxniej dowcipny ,opiekuńczy.Można by powiedzieć idealny facet jest jak idealny blank :blink: Zawsze wraca .Nawet wczoraj,wiadomo jak przed Wigilią, harmider i ogólna dezorientacja domowników, nie to co Ja ,który wie co robi, spokojnie z opanowaniem i dostojęństwem ,wybrane wędzisko ,ostatnie dwa pudełka wciskane w kieszeń kamizelki ,telefon i klucze w jednaj łapie ,byty i badyl w drugiej,otwieram drzwi i słyszę : "o której będziesz kochanie"? Szukając już nie po cichu trzecią ręką fajek i zapalniczki na półce ,w myslach "ku,,na jak wrócę to będę ,przeciesz jestem stabilny", będę na czas  :)  Tak jestem przeciesz stabilny ,jak blank B) Niektóre blanki są stabilne ,do czasu ,jak np. kolegi dwie wędki tak miały , po rzucie nie wróciły  :ph34r: I pewnie trochę pomogło i w tym wietrzenie na podłodze samochodu,kiedy akurat odbierał siostrę z lotniska.Wsiadając do auta z tobołami coś jej zachrzęściło po nóżkami .ale nie nic , coś ci się wydawało,przcież widzę i uważam . A skaleczony blank ,jak i facet może nie wróćić, traci stabilność.

Sobie normalnie obiecałem ,w koncówce upływającego rojku że w nadchodzącym będę pielęgnował to cechę ,dla dobra ogółu.I jak żona podczas dzielenia się opłatkiem spojżała pytając czego mi życzyć,wiedziałem od razu ,jeszcze większej stabilności,Choć nie wiem czy to możliwe,bo jestem wyżyłowany niczym TX Phenixa w tytanach :D

 

Zdrowych i spokojnych Świąt oraz tej wspanialej stabilności wszystkim życzę :)


Użytkownik Dąbek 111 edytował ten post 25 grudzień 2013 - 04:44


#50 OFFLINE   Wobi

Wobi

    Zaawansowany

  • TWÓRCY+
  • PipPipPip
  • 1597 postów
  • LokalizacjaPL/NL

Napisano 25 grudzień 2013 - 12:48

dobre :)  ;)  :D  :D  :D  ja tez jestem stabilny...(tylko na trochę niższym module...) też zawsze wracam tylko trochę później.... i czasem jestem trochę rozchwiany.... ;)


  • ballin i guciolucky lubią to

#51 OFFLINE   FRS1985

FRS1985

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 921 postów
  • LokalizacjaZachód

Napisano 25 grudzień 2013 - 19:33

wszyscy proponują troszkę górną półkę , http://www.fishpoint...7m-p-11054.html a ten kongerek w czasach jak jeszcze łowiłem ryby jazie i  klenie spisywał się naprawdę rewelacyjnie i dawał wiele przyjemności z holu. Łowiłem tylko w rzekach i nie bał się bolka 70+ w dość szybkim uciągu a i pod jaziem czy okoniem w granicy 40cm dawał wiele emocji.



#52 OFFLINE   lokoko83

lokoko83

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 522 postów

Napisano 19 styczeń 2014 - 18:09

Też myślę nad skompletowaniem jednego uniwersalnego kijaszka na całodzienne wypady i mam pytanie jakich linek używacie do takich zestawów.

Czy są to żyłki czy może cienkie plecionki.  



#53 OFFLINE   pawello

pawello

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 703 postów
  • LokalizacjaMazowsze
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:B.

Napisano 19 styczeń 2014 - 19:43

Zależy co rozumiesz przez uniwersalny kijek. Ja za taki uważam kij do 20 gr. którym połowię bolenie na przynęty do 12gr, obrzucam napływ główki lub przelew na Horneta 3,5 lub 4 cm bądź Bonito Kleń 3,5 cm. Jak trzeba to zakładam obrotówkę 2 lub 3 i szukam zębatych. Z sandaczem jest już gorzej,  na Królowej są ostatnimi czasy głównie przyłowem. Jeśli się nastawiam to głównie wieczorem lub rano na woblerka. Do takiego łowienia używam żyłki 0,20 lub jeśli w przewadze są bolenie i szczupaki to 0,22.   



#54 OFFLINE   Negra

Negra

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3372 postów
  • LokalizacjaNiebo

Napisano 19 styczeń 2014 - 20:53

Kij wolny-pletka, szybki-zylka, jesli ma byc uniwersalnie.Przynajmniej ja tak to widze.

edyta.

najlepiej 2 szpulki na jednej pletka 15lb jak polujesz na cos wiekszego na drugiej zylka 0.16-0.18(w zaleznosci od wody, przynet i ryb jakich sie spodziewasz) jak polujesz na klenie


Użytkownik grunwald1980 edytował ten post 19 styczeń 2014 - 20:56


#55 OFFLINE   bencur

bencur

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 775 postów
  • LokalizacjaDąbrowa Tarnowska
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Sz

Napisano 11 listopad 2015 - 14:38

Mam kilka pytań do osób wykonujących wędki a mianowicie rozmyślam nad rzecznym Wiślanym uniwersałem który obsłuży przynęty kleniowe i czasami lżejsze boleniowe jak średnie wobki 6-8cm. Konkretnie chodzi mi o batsona IST1142F ale to bardziej pod klenia lub IST1143F jako bardziej uniwersalny. Nie lubię bardzo szybkich wędzisk więc stąd mój wybór. Mam pytanie ile kosztowałoby ukręcenie takiej wędki ? wiem że to pojęcie względne bo można robić cuda lecz ja nie mam takich wymagań. Wystarczy proste i w miarę trwałe wykonanie. Chyba że ktoś ma jakieś inne propozycje na Wiślany uniwersał w dobrej cenie ?



#56 OFFLINE   Hubertus

Hubertus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1849 postów
  • LokalizacjaŁódź

Napisano 11 listopad 2015 - 15:45

Poszedł Priv



#57 OFFLINE   PolMart

PolMart

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 62 postów
  • LokalizacjaSerock
  • Imię:Janusz
  • Nazwisko:Kowal

Napisano 12 listopad 2015 - 11:02

Mam kilka pytań do osób wykonujących wędki a mianowicie rozmyślam nad rzecznym Wiślanym uniwersałem który obsłuży przynęty kleniowe i czasami lżejsze boleniowe jak średnie wobki 6-8cm. Konkretnie chodzi mi o batsona IST1142F ale to bardziej pod klenia lub IST1143F jako bardziej uniwersalny. Nie lubię bardzo szybkich wędzisk więc stąd mój wybór. Mam pytanie ile kosztowałoby ukręcenie takiej wędki ? wiem że to pojęcie względne bo można robić cuda lecz ja nie mam takich wymagań. Wystarczy proste i w miarę trwałe wykonanie. Chyba że ktoś ma jakieś inne propozycje na Wiślany uniwersał w dobrej cenie ?

BRC sprawdz na stronie komponenty i sobie wylicz. Dodaj coś na robociznę i masz cennik . Robocizna zależy od wędkoroba - ew może ktoś  po koleżeńsku (ale nie liczył bym na to ) :)

 

Mogę Ci podać zbliżony koszt (budżetowy)  ;

 

Blank : ok 500 zł z tego co pamiętam

Uchwyt : zalęży co tam chcesz dps 30 zeta skss z 70 zeta.

Przelotki . Alconite pewnie komplet ok 140zł - jakoś coś koło tego :)

Korek zależy od jakośći , ja robie z korkiem klasy B (najtańszy) i jakoś nie mam z tego powodu kompleksów - nawet  go nie szpachluję .  ok 100 zeta (dojdą jakies kawałki korkogumki )

Plus robota pewnie z 200 -300 zeta .

 

Podlicz i masz koszt kija.

 

Od razu mówie zę cenami walę z pamięci nie jestem pewny co do ceny blanku , ale chyba coś koło tego .



#58 OFFLINE   TomekSudety

TomekSudety

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1028 postów
  • LokalizacjaSudety / Kotlina Kłodzka
  • Imię:Tomek

Napisano 12 listopad 2015 - 11:20

Zależy ile masz kasy, można fajny kij złożyć na blanku HiLevel (grizzly blue), blank jest dość tani, była o nim mowa na forum, zbroi je Pan Kawalec i pstrągman.

Jak nie lubisz szybkich kijów to polecam.


Użytkownik SandaczSudety edytował ten post 12 listopad 2015 - 11:20


#59 OFFLINE   bencur

bencur

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 775 postów
  • LokalizacjaDąbrowa Tarnowska
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Sz

Napisano 12 listopad 2015 - 13:11

Wyjaśnię z jakiego powodu pytałem o ceny wykonania takiej wędki a mianowicie miałem dylemat czy kupić nową czy używaną.  Teraz już się wszystko wyjaśniło :) jeśli ktoś krzyczy sobie za używanego Batsona czy MHX 600zł to jasna sprawa że wole dać za nowego 800-900zł (mówię tu o wędzisku skromnie ale trwale ,,ubranym"). Jeśli trafi się używka za 400-500zł to skuszę się na używanego ale jeśli nie to przez zimę zlecę ukręcenie komuś nowego kijaszka :)


  • Hubertus lubi to

#60 OFFLINE   krzychun

krzychun

    Giełda rulez

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2189 postów
  • LokalizacjaWieluń
  • Imię:Krzysiek

Napisano 12 listopad 2015 - 14:29

Lepiej kupić używanego. Nie stracisz przy odsprzedaży aż tak dużo, a sprzedwac i tak będziesz.


  • Friko, Fatso i Mr.Happy lubią to





Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: blank, kleń, uniwersał

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych