Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Długość wędki, a odległość rzutów


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
86 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Kamil_D

Kamil_D

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 956 postów
  • LokalizacjaPolska

Napisano 10 kwiecień 2016 - 14:04

Witajcie. Bardzo nurtuje mnie jak sie odnosi dlugosc kija do dlugosci oddawania rzutow. Pomijajac aspekt uzytej zylki czy plecionki. Czy dlugosc kija faktycznie przeklada sie na dystans oddawania rzutow? Wielokrotnie spotkalem nad woda sytuacje ze koles z kijem 2,30 m pizgal dalej niz facio kijem 2,70 m. Jakie sa wasze zdania na ten temat? A moze macie jakies patenty na wydluzenie odleglosci rzutu?

#2 OFFLINE   HighRider

HighRider

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 676 postów
  • LokalizacjaGdańsk Osowa
  • Imię:Darek

Napisano 10 kwiecień 2016 - 14:09

Prosty przykład: Mam wędkę 2,90 CW 15-50, drugi kij (łódkowy) 2,10 o takim samym CW. Z tego pierwszego (z tym samym kołowrotkiem, linką i przynętą) rzucam minimum 30% dalej. I to tyle w temacie - zasad fizyki nie zmienisz...

#3 OFFLINE   Tomek88

Tomek88

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3209 postów
  • LokalizacjaGrójec
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Zienkiewicz

Napisano 10 kwiecień 2016 - 14:14

Założenia:

 

-Nadać wabikowi jak największą prędkość

-Ograniczyć do minimum hamowanie linką na szpuli i przelotkach

 

Metody:

 

-Szybki kij, dobrany pod przynętę, aby nie gasł, ale dał się załadować

-Możliwie cienka i miękka linka, preferuje plecionkę i przypon strzałowy z fluorocarbonu

-Przy danej wadze wabika i mocy wędki dobrać długość kija tak, aby być wstanie optymalnie załadować kij i oddać rzut wykorzystując dynamikę wędziska

-Długość ma znaczenie ;)



#4 OFFLINE   jezier

jezier

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 245 postów
  • LokalizacjaBlisko Sanu ;)
  • Imię:Piotr

Napisano 10 kwiecień 2016 - 14:17

W takich samych modelach różniących się tylko długością, odległość rzutu pewnie będzie wzrastać wraz ze wzrostem długości wędki.

Ale ważna jest także praca wędki podczas rzutu. W zeszłym roku na Sanie - oddawałem zdecydowanie dłuższe rzuty lamiglasem g1000, 213cm niż mój szwagier dragonem ex-fast 270cm. Przynęt używaliśmy podobnych. 



#5 OFFLINE   HighRider

HighRider

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 676 postów
  • LokalizacjaGdańsk Osowa
  • Imię:Darek

Napisano 10 kwiecień 2016 - 14:20

W takich samych modelach różniących się tylko długością, odległość rzutu pewnie będzie wzrastać wraz ze wzrostem długości wędki.
Ale ważna jest także praca wędki podczas rzutu. W zeszłym roku na Sanie - oddawałem zdecydowanie dłuższe rzuty lamiglasem g1000, 213cm niż mój szwagier dragonem ex-fast 270cm. Przynęt używaliśmy podobnych.
[/quote/

Jezier, a jaka linka i kołowrotek?



#6 OFFLINE   jezier

jezier

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 245 postów
  • LokalizacjaBlisko Sanu ;)
  • Imię:Piotr

Napisano 10 kwiecień 2016 - 14:22

 

W takich samych modelach różniących się tylko długością, odległość rzutu pewnie będzie wzrastać wraz ze wzrostem długości wędki.
Ale ważna jest także praca wędki podczas rzutu. W zeszłym roku na Sanie - oddawałem zdecydowanie dłuższe rzuty lamiglasem g1000, 213cm niż mój szwagier dragonem ex-fast 270cm. Przynęt używaliśmy podobnych.
[/quote/

Jezier, a jaka linka i kołowrotek?

 

dwie daiwy 2500 i żyłki 0,18 - świeże ale różne - moja hm82 a druga to chyba był owner



#7 OFFLINE   bohors

bohors

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 118 postów
  • LokalizacjaJelenia Góra

Napisano 10 kwiecień 2016 - 14:23

To wcale nie jest takie jednoznaczne, łowię sporo na dropsa , ciężarki 15g , plećka 0.08 zestawy i kołowrotki te same . W ub roku zrobiłem wędkę do dropsa 193cm i byłem zadowolony z dystansu, ale że zawsze chciało by  się lżej to niedawno zrobiłem kija 167 cm i szok bo z króciaka leci trochę dalej. Właśnie się szykuję do zrobienia wędki 156cm. Zresztą już dawno temu odkryłem  że z długich wędek lepiej latają lekkie przynęty , w przypadku kiedy używamy ciężarka w gramaturze górnego cw długość kija nie ma większego znaczenia. Jeszcze jedna uwaga , aby latało dalej kij musi być prawidłowo uzbrojony. Seryjne kije często są zbrojone tak se, nawet te droższe.



#8 OFFLINE   Kamil_D

Kamil_D

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 956 postów
  • LokalizacjaPolska

Napisano 10 kwiecień 2016 - 15:03

To wcale nie jest takie jednoznaczne, łowię sporo na dropsa , ciężarki 15g , plećka 0.08 zestawy i kołowrotki te same . W ub roku zrobiłem wędkę do dropsa 193cm i byłem zadowolony z dystansu, ale że zawsze chciało by  się lżej to niedawno zrobiłem kija 167 cm i szok bo z króciaka leci trochę dalej. Właśnie się szykuję do zrobienia wędki 156cm. Zresztą już dawno temu odkryłem  że z długich wędek lepiej latają lekkie przynęty , w przypadku kiedy używamy ciężarka w gramaturze górnego cw długość kija nie ma większego znaczenia. Jeszcze jedna uwaga , aby latało dalej kij musi być prawidłowo uzbrojony. Seryjne kije często są zbrojone tak se, nawet te droższe.

I własnie o tym mowa o czym piszesz, czyli z krotszego kija rzucasz dalej niz z dlugiego co wydawaloby sie oczywiste ale jednak jes odwrotnie. Zatem zbrojenie moze byc wazniejsze niz dlugosc kija?


Użytkownik X Y Z edytował ten post 10 kwiecień 2016 - 15:03


#9 OFFLINE   Alaryk

Alaryk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 880 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Jarek

Napisano 10 kwiecień 2016 - 15:14

No nie wiem, od kilku lat łowię tylko króciakami, max 213 cm, wcześniej 24--275 cm i rzuty mam znacznie krótsze, a te krótsze wędki są o niebo lepsze/lepiej uzbrojone niż te dłuższe.



#10 OFFLINE   darek1

darek1

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1330 postów
  • LokalizacjaChrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
  • Imię:Grzegorz
  • Nazwisko:Brzęczyszczykiewicz

Napisano 10 kwiecień 2016 - 15:52

Długość wyrzutu z dłuższego kija(większa prędkość kątowa) o szybkiej akcji szczytowej powinna być większa tylko wraz ze wzrostem długości trudniej w pełni wykorzystać moc blanku-dobry przykład to wędkarski sport rzutowy.

Rzadko spotyka się dwóch równie doświadczonych miotaczy stąd złudne różnice. ;)

 

Nie tylko opory na przelotkach,także waga linki mokrej/suchej,uderzenia linki o blank,wiatr,deszcz,

bezwładność i łożyskowanie szpuli w multikach itd


Użytkownik darek1 edytował ten post 10 kwiecień 2016 - 15:57


#11 OFFLINE   Kamil_D

Kamil_D

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 956 postów
  • LokalizacjaPolska

Napisano 10 kwiecień 2016 - 16:06

Kwestia długości kija pomiedzy 2,10 m a np 2,70m moze roznic sie znaczaco natomiast jezeli mamy do czynienia z roznica powiedzmy miedzy 2,60m a 2,70 m to czy te 10 cm znaczaco wpływa na odległosc rzutów? Pytam o to dlatego ze niejednokrotnie biorac do reki dwa kije rozniace sie tymi 10 cm znacznie wplywalo to na plus lub minus danego kija. Mam troche dylemat bo musze zdecydowac na rzecz jednego kija kosztem drugiego. Reasumujac czy te 10 cm znacznie wplynie na odległosc podania przynety czy beda to raczej roznice malego rzedu i nie warto sie nad tym glowic?



#12 OFFLINE   Tomek88

Tomek88

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3209 postów
  • LokalizacjaGrójec
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Zienkiewicz

Napisano 10 kwiecień 2016 - 16:09

Wędka musi być szybka, szybko gasnąć nie wspominając o budowie typu hot shot, w porównaniu z tym te 10cm schodzi na dalszy plan.


  • darek1 lubi to

#13 OFFLINE   Kamil_D

Kamil_D

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 956 postów
  • LokalizacjaPolska

Napisano 10 kwiecień 2016 - 16:23

Mam super kijek na oku do polowów brzegowych w dlugosci 8'6 i za sandaczem stad moje pytanie bo dluzsze kije nie koniecznie mi leza w reku a nie wiem jak tym oblece przelewy itp uzywa ktos moze takiej dlugosci na rzece do ganiania po brzegu?



#14 OFFLINE   darek1

darek1

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1330 postów
  • LokalizacjaChrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
  • Imię:Grzegorz
  • Nazwisko:Brzęczyszczykiewicz

Napisano 10 kwiecień 2016 - 16:26

Szybkim oblecisz...bez problemu. :)



#15 OFFLINE   kubaS 1

kubaS 1

    ks-lurebaits

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3025 postów
  • LokalizacjaTarnobrzeg
  • Imię:Kuba

Napisano 10 kwiecień 2016 - 23:42

Z tym to różnie bywa :)
Lekkimi gumami tak 2.5 g głowk, lepiej mi się rzuca kijem jednoręcznym, 2.01m niż kijem 2.90m ;)
Z jednej ręki jest łatwiej nadać lepszą dynamikę rzutu, tak mi się przynajmniej wydaje :)

#16 ONLINE   adriano

adriano

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 594 postów
  • LokalizacjaŚwiebodzin
  • Imię:Adrian

Napisano 11 kwiecień 2016 - 10:06

Z tym to różnie bywa :)
Lekkimi gumami tak 2.5 g głowk, lepiej mi się rzuca kijem jednoręcznym, 2.01m niż kijem 2.90m ;)
Z jednej ręki jest łatwiej nadać lepszą dynamikę rzutu, tak mi się przynajmniej wydaje :)

Dobrze prawisz :) mam kijek Okoniowym UL 205cm z dolnikiem od "podlodowki" możliwość rzucania jest tylko jedna ręką i takie kajtki na lekkich glowkach lecą jak z katapulty.

#17 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14821 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 11 kwiecień 2016 - 10:21

Znam, widzialem, wielu umiejacych daleko rzucic przyneta.

Znam niewielu umiejacych z bardzo daleka zaciac i wyholowac powazna rybe.



#18 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14821 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 11 kwiecień 2016 - 10:26

Ale pamietam tu jednego Mistrza na forum.

 

ONLINE Skutecznie lowil okonie z opadu na gumy. Na dystansie 70-90 metrow.

 

Takze jak bardzo sie chce, to mozna :)



#19 OFFLINE   "Paweł"

"Paweł"

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1597 postów
  • LokalizacjaTam gdzie nie biorą :)
  • Imię:Pawel
  • Nazwisko:S

Napisano 11 kwiecień 2016 - 11:56

Witajcie. Bardzo nurtuje mnie jak sie odnosi dlugosc kija do dlugosci oddawania rzutow. Pomijajac aspekt uzytej zylki czy plecionki. Czy dlugosc kija faktycznie przeklada sie na dystans oddawania rzutow? Wielokrotnie spotkalem nad woda sytuacje ze koles z kijem 2,30 m pizgal dalej niz facio kijem 2,70 m. Jakie sa wasze zdania na ten temat? A moze macie jakies patenty na wydluzenie odleglosci rzutu?

Oczywiście,że się przekłada..prosty test wez dwa kije z takim samym cw . Rzuć jednymi drugim taką samą przynętą -  sam zobacz , z którego poleci dalej  :) Ja to wiem , przekonałem się osobiście - bo również byłem ciekaw . Na lodkę stosujesz kije krótkie i nie tylko po to ,żeby było wygodniej ,ale równiez dla tego , że nie są tam potrzebne dalekie rzuty :) Jak chcesz rzucić dalej te 10 m to podpłyniesz  :) Dłuższy kij lepiej ładuję przynęte - zdecydowanie . Ale jest nie wygodny na łodzi ...



#20 OFFLINE   "Paweł"

"Paweł"

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1597 postów
  • LokalizacjaTam gdzie nie biorą :)
  • Imię:Pawel
  • Nazwisko:S

Napisano 11 kwiecień 2016 - 11:58


 

Ale pamietam tu jednego Mistrza na forum.

 

ONLINE Skutecznie lowil okonie z opadu na gumy. Na dystansie 70-90 metrow.

 

Takze jak bardzo sie chce, to mozna :)

No co ??? łódkę karipową stosował do wywożenia woblerków ? Co w tym dziwnego ? :):)


Użytkownik Paffcio edytował ten post 11 kwiecień 2016 - 11:58





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych