Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

rzeka Łojewek-prośba-co, jak i gdzie?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
27 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Muszka

Muszka

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 52 postów
  • LokalizacjaMalbork
  • Imię:Szymon
  • Nazwisko:Muszyński

Napisano 27 kwiecień 2016 - 20:58

witam koledzy,

 

od dłuższego czasu przymierzam się do wyprawy nad tą rzeczkę. niestety, 250 km ode mnie, więc zarejestrowałem się tutaj bo informacji w internecie jak na lekarstwo a zapewne wielu z wasu miało tam okazję wędkować. czy za czasów grw łomża warto się tam jeszcze wybrać? generalnie to czasu na wędkowanie mam bardzo mało a tak jechać aby jechać w nieznane, szczególnie, że to kawałek drogi, sami rozumiecie. czyli jak w tytule. moglibyście polecić też jakiś odcinek? jak sytuacja z rybkami? każda informacja na wagę złota dosłownie i dozgonnie wdzięczny będę za pomoc.

 

pozdrawiam, no i wodom cześć!



#2 OFFLINE   Wobi

Wobi

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1591 postów
  • LokalizacjaPL/NL

Napisano 27 kwiecień 2016 - 21:29

chyba nie warto jechać 250km żeby ( jak dobrze pójdzie) złowić z jednego trzydziestaka....


  • szydłoś i Mateo1989 lubią to

#3 OFFLINE   cheli

cheli

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 50 postów
  • LokalizacjaŁomża

Napisano 28 kwiecień 2016 - 13:22

Witam. Rzeczka lata świetności ma już za sobą. W latach 90 i początku 2000 była tam spora populacja fajnych pstrągów. Obecnie z roku na rok jest coraz słabiej. Złowienie 40-taka graniczy z cudem. Rzeka jest systematycznie trzepana przez kłusoli, ale na pewno ma swój urok i to mnie przy niej trzyma. Więcej info możesz poszukać na http://wedkarskabrac.pl/  Pozdrawiam Cheli.


  • Gadget lubi to

#4 OFFLINE   zybi

zybi

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 316 postów
  • LokalizacjaJedwabne
  • Imię:Zbigniew

Napisano 16 październik 2018 - 09:57

Witam. Pozwolę sobie odświeżyć  temat rzeczki Łojewek.

Słyszał może ktoś o złapaniu kłusownika na tej rzeczce w miejscowości Janczewo kilka dni temu.

Prawdopodobnie był to ktoś od Goduli.

Echo poszło już po okolicy.



#5 OFFLINE   szydłoś

szydłoś

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 595 postów
  • LokalizacjaBiebrzańska Kraina
  • Imię:Andrzej
  • Nazwisko:Sz.

Napisano 03 styczeń 2022 - 22:23

Dzierżawę zabrano gościowi ,którego wspomniał kolega powyżej Pan G... Niestety znając dobrze wody pstrągowe ,które miał przez lata. Niestety podobno po tym fakcie jak już mu odebrano Obwód nr 5 Narew itd. zrobił swoje i przepierdzielił prądem rzeki pstrągowe  :mellow:  :(  Dziadostwo w tym kraju chyba nie wyginie nigdy. 


  • grey lubi to

#6 OFFLINE   bogunow

bogunow

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 68 postów
  • LokalizacjaŁomża
  • Imię:Bogusław

Napisano 03 styczeń 2022 - 23:06

Przydałoby się tam trochę kontroli PSR, ale pewnie nikomu z nich nie chce się przedzierać przez krzaki w poszukiwaniu tubylców łowiących na robaka.

Rzeczka zostawiona sama sobie od wielu lat :(

Ostatnio pojawiło się jednak światełko w tunelu :)

Wody Polskie w zeszłym roku prowadziły tam zarybienie narybkiem pstrąga.
https://bialystok.wo...rzeki-pisa-nr-2


  • AdrianK lubi to

#7 OFFLINE   Waldi p

Waldi p

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 95 postów
  • Lokalizacjapodlaskie

Napisano 04 styczeń 2022 - 07:57

Zarybienie śmiechu warte . 400 szt. wiosennego wylęgu to kropla w morzu . A jeśli chodzi o kontrole to PSR nie wie że takie wodt są.


  • szydłoś i border river lubią to

#8 OFFLINE   Mysha

Mysha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 974 postów
  • LokalizacjaOstrołęka

Napisano 04 styczeń 2022 - 08:29

Jesiennego. To trochę inna para kaloszy. Trzeba natomiast przyznać, że Wody Polskie w porównaniu do PZW, są słabym gospodarzem. To jest państwowy moloch, dla którego my wędkarze, jesteśmy tylko mało istotnym elementem. Nie mają swoich ośrodków produkujących materiał zarybieniowy, który mogą pozyskać jedynie w drodze przetargu. Z perspektywy 25 lat mojego łowienie w łomżyńskim to mogę powiedzieć, że do PZW, ani GRŁ ani WP nie mają nawet startu.

#9 OFFLINE   ms80

ms80

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 447 postów
  • LokalizacjaPomorskie
  • Imię:Michał

Napisano 04 styczeń 2022 - 09:31

Jesiennego. To trochę inna para kaloszy. Trzeba natomiast przyznać, że Wody Polskie w porównaniu do PZW, są słabym gospodarzem. To jest państwowy moloch, dla którego my wędkarze, jesteśmy tylko mało istotnym elementem. Nie mają swoich ośrodków produkujących materiał zarybieniowy, który mogą pozyskać jedynie w drodze przetargu. Z perspektywy 25 lat mojego łowienie w łomżyńskim to mogę powiedzieć, że do PZW, ani GRŁ ani WP nie mają nawet startu.


Dzięki za ten post. Nie jestem specjalistą w tej dziedzinie, ale zawsze wydawało mi się, że możliwości WP są ograniczone w zakresie realnego „gospodarzenia” łowiskami. Dlatego dziwi mnie ten entuzjam w internecie na wieść, że WP po wygaśnięciu dzierżawy z PZW, nie będzie ogłaszać przetargów, gdyż WP chce wędkarzom udostępniać łowiska bezpośrednio. Mam obawy, jaki los spotka małe pstrągowe rzeczki, jeśli nie zajmą się nimi choćby np. jakieś kluby czy stowarzyszenia.

#10 OFFLINE   hi tower

hi tower

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1973 postów
  • Lokalizacja3miasto

Napisano 04 styczeń 2022 - 09:43

(...)Trzeba natomiast przyznać, że Wody Polskie w porównaniu do PZW, są słabym gospodarzem. (...) Nie mają swoich ośrodków produkujących materiał zarybieniowy, który mogą pozyskać jedynie w drodze przetargu. Z perspektywy 25 lat mojego łowienie w łomżyńskim to mogę powiedzieć, że do PZW, ani GRŁ ani WP nie mają nawet startu.

Powiedzmy sobie otwarcie że w skali kraju Okręgi PZW są najlepiej przygotowane do realizacji wędkarskiego modelu gospodarki rybackiej na wodach otwartych. I nie chodzi nawet o infrastrukturę (to da się wybudować/kupić), ale w głównej mierze o kadrę ichtiologiczne, często z wieloletnim doświadczeniem na danych obwodach rybackich. Takiej kadry nie da się "wykształcić" od ręki. Oczywiście nie można wszystkich Okręgów ładować do jednego worka, jak również wśród alternatywnych Użytkowników rybackich są przykładu  bardzo pozytywne (np. Parsęta). Jednak wbrew opinii wielu "internetowych krzykaczy" to właśnie istnienie PZW jest gwarantem powszechnego i obiektywnie taniego dostępu do dużej ilości wód dla wędkarzy.

 

Idą zmiany... Prawdopodobnie w tym roku objawi się nowy Departament w Wodach Polskich który będzie miał się zajmować gospodarką rybacką. I proszę nie liczyć na tanią "opłatę krajową" na wszystkie wody, bo WP są instytucją samopodtrzymującą i nikt tam nie pójdzie na to żeby rezygnować z większych przychodów w imię idei. Jeśli spełnia się czarne scenariusze i rzeczywiście nie będą przedłużane umowy na użytkowanie obwodów i będą one przechodziły spod PZW do WP to uwierzcie mi że pierwsi płakać za "starym" będą obecni krytycy PZW.



#11 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6246 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 04 styczeń 2022 - 10:18

W obecnym porządku prawnym jest konflikt pomiędzy organem sprawującym obowiązki właścicielskie a użytkownikiem rybackim. Trwają dyskusje, czy WP mogą użytkować obwody rybackie, nie jest to takie oczywiste, jak chcieliby tego niektórzy. Choćby element kontroli sposobu i jakości użytkowania, ale wątpliwości jest dużo więcej.

 

A krytykom PZW i jego działania polecam lekturę ustawy o rybactwie, szczególnie w zakresie udzielania zezwoleń na amatorski połów ryb   :ph34r:



#12 OFFLINE   Elendil

Elendil

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 151 postów
  • LokalizacjaMazury
  • Imię:Piotr

Napisano 04 styczeń 2022 - 17:09

Idące zmiany nie przyniosą nic dobrego. PZW nie jest bez winy i trzeba w nim dużo zmienić, ale oddanie wody do WP wg mnie odbije się czkawką wędkarzom, ich portfelom a może i całemu hobby (bo czy ktoś może zagwarantować, że prezes WP nie wydzierzawi wody koledze, koleżance, wójkowi, cioci lub kochance która powie, że nie chcę wędkarzy na wodzie i woli je samodzielnie siatami wyczyścić. A może ktoś sobie zażyczy 1k zł za wędkowanie?)
  • BartasL2 lubi to

#13 OFFLINE   rybarak

rybarak

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 366 postów

Napisano 04 styczeń 2022 - 20:58

Takiego chaosu w przepisach dotyczących gospodarki rybackiej jeszcze nigdy nie było. Urzędnicy zawiadujący tym bałaganem wyznający zasady: wdupiemamwszystko oraz uprzykrzęwamżycie są obecni w każdej instytucji związanej z tą branżą. Użytkownicy rybaccy pchają swój wózek pod coraz bardziej stromą górę. Dobrze, że chociaż wysiłki PZW doceniają jego członkowie 🤣.

Łojewek to urocza rzeczka, onegdaj, jeszcze za czasów PZW Łomża pstrągów było tam bez liku. Zazwyczaj brały takie do 40cm, pięknie wybarwione z ciemnymi malinowymi kropkami. Mięśnie miały ciemne od pochłanianych karotenoidów zawartych w kiełżach. Jak były na braniu to w każdym miejscu zdatnym do zamieszkania był kontakt. Nieraz przynętę odprowadzało kilka rybek jednocześnie. Najczęściej odwiedzałem okolice Taraskowa i Bożejewa.
  • tlok i Mysha lubią to

#14 OFFLINE   szydłoś

szydłoś

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 595 postów
  • LokalizacjaBiebrzańska Kraina
  • Imię:Andrzej
  • Nazwisko:Sz.

Napisano 04 styczeń 2022 - 22:45

Tak mnie zastanawia ,każdy pisze wspomina ....Kiedyś tak rzeczka darzył pięknymi kropkami....Na tej rzeczce w każdym dołku czekał co najmniej 30stak , "Jak były na braniu to w każdym miejscu zdatnym do zamieszkania był kontakt"   Czyli już nie ma w PL wód pstrągowych na których jest lepiej jak było 5-10 czy więcej lat temu??? Czy po prostu wspominamy tylko te które lata świetności mają za sobą jak Łojewek? A te które się odradzają są owiane tajemnicą ??  :rolleyes:  A ja zadam pytanie czy na coraz gorszy wpływ stanu/zasobności tych że perełek z przed lat nie ma np. rozwijające się rolnictwo, chemia , czy też budowy dróg i inne kwestie obniżające poziom wód w takich rzeczkach i przyczyniające się do coraz bardziej zarastania ich i braku wody w okresach letnich? A może zarybienia bez konkretnej wiedzy ludzi ,którzy to robią , bo jak oglądam filmy z zarybień na YT czy stronach okręgów to bardzo często wrzucają materiał gdzie popadnie, a raczej powinno się wytypować odpowiednie miejsca które służą do aklimatyzacji małych pstrązków itd.Gdzieś przyczyna musi być skoro wszędzie jest gorzej.Sądzę ,że świadomość wędkarska tym bardziej Pstrągarzy i stosunek do złowionych rybek raczej idzie do przodu i to  dobrym kierunku. Na pewno kiedyś ryb w kropki więcej wędkarze zabierali ,jak obecnie bo większość obecnie to pasjonaci. Gdzie jest za tym przyczyna ,jak to widzicie??


Użytkownik szydłoś edytował ten post 04 styczeń 2022 - 22:50

  • S.N. lubi to

#15 OFFLINE   S.N.

S.N.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4521 postów
  • LokalizacjaMazowieckie. Lubelskie.
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Nikt

Napisano 04 styczeń 2022 - 23:01

Ja zapytam tylko o WP. Po co tak naprawdę został powołany ten twór ? Nie wystarczyłoby wprowadzenie solidnych zmian w istniejących instytucjach ?
  • wujek lubi to

#16 OFFLINE   rybarak

rybarak

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 366 postów

Napisano 05 styczeń 2022 - 07:43

Gdzie jest za tym przyczyna ,jak to widzicie??[/background][/font][/color]



Przyczyn jest wiele, każda rzeka ma swój katalog. Jak jest obecnie na Łojewku nie wiem bo ostatnio tam łowilem kiedy jeszcze gosppdarował okręg w Łomży.

Moja główna rzeka skończyła się w wyniku wzrostu temperatury oraz zmniejszającej się ilości wody, wpływu na to PZW nie miało. Duża populacja ryb średnich i dużych zniknęła w przeciągu 4 ciepłych lat.
Palące słońce, brak opadów, obniżenie wód gruntowych spowodowało, że woda osiągała okresowo temp. 24-25 stopni. Brak chłodniejszej, wysiękającej jeszcze kilka lat wstecz z gruntu wody oraz gorące noce nie dawały rybom nawet chwilowego wytchnienia.
Jak rozpuszcza się tlen w takiej zupie to wiadomo, czym jest dla pstrągów spadek poniżej 5mg też.
Pstrągiem naszej przyszłości jest kleń 😕
  • tlok lubi to

#17 OFFLINE   papierzakilures

papierzakilures

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 199 postów
  • Imię:piotr

Napisano 05 styczeń 2022 - 07:48

Tworzenie takich struktur to typowe "dzialanie po polsku" i wszyscy najmniej przejmuja sie rybami.Jest majątek trzeba go zagospodarować swoimi w myśl zasady ukradnij teraz milion po co masz zarabiać 100tys przez 20 lat z korzyścią dla siebie i innych...


  • ms80 lubi to

#18 OFFLINE   papierzakilures

papierzakilures

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 199 postów
  • Imię:piotr

Napisano 05 styczeń 2022 - 07:58

Przyklad?Prosze: Wszyscy wiedzą że tworzenie zbiorników na rzekach nizinnych (zatory lodowe, erozja dna, niebezpieczne osady ,brak migracji) to debilizm a mimo to kolejne ekipy maja w planach tworzenie kilku naraz .



#19 OFFLINE   hi tower

hi tower

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1973 postów
  • Lokalizacja3miasto

Napisano 05 styczeń 2022 - 08:14

(...)
Pstrągiem naszej przyszłości jest kleń

A boleń trocią :P



#20 OFFLINE   ms80

ms80

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 447 postów
  • LokalizacjaPomorskie
  • Imię:Michał

Napisano 05 styczeń 2022 - 10:42

Na pewno kiedyś ryb w kropki więcej wędkarze zabierali ,jak obecnie bo większość obecnie to pasjonaci. Gdzie jest za tym przyczyna ,jak to widzicie??[/background][/font][/color]

Z moich obserwacji, to większość nadal zabiera ryby. Jeśli rzeka jest w pobliżu jakichś wielkich aglomeracji miejskich, to nad wodą jest duża presja wędkarska. Szczególnie, gdy krąży info o zarybieniach selektami. Kiedyś, w czasie kontroli strażnik zwrócił mi uwagę, że w rejestrze mam wpisane kreski i zapytał dlaczego tak tobię. Wyjaśniłem, że wypuszczam ryby, a przy okazji podpytałam jak wyglądają zapisy u innych wędkarzy. Strażnik odpowiedział, że 70-80% kontrolowanych zabiera pstrągi w moim okręgu. Także z tymi pasjonatami to bym nie przesadzał.
Na wielu wodach można zaobserwować niższy poziom wody. To nie tylko skutek mniejszych opadów, ale także działaności człowieka. Np. WP mają jakieś pieniądze na udrażnianie rzek, więc je wydają. Efekt, poziom wody jeszcze bardziej opada, a pstrągi nie maja schronienia.

Użytkownik ms80 edytował ten post 05 styczeń 2022 - 10:46





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych