Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Odchudzanie szpuli


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
40 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 11 styczeń 2011 - 11:51

Trafiłem na taki oto trick.

http://pages.videotr...hing/page2.html

Próbowałe ktoś tego? Chodzi raczej o idee, bo być może udałoby się użyć nawet innych materiałów. :D

#2 OFFLINE   wobler129

wobler129

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4453 postów
  • LokalizacjaLubuskie
  • Imię:Maciej
  • Nazwisko:Jagodziński

Napisano 11 styczeń 2011 - 14:12

Widziałem już szpulki z wierconymi otworkami itd itp, możliwości jest dużo. Spigot chyba się bawił :D

#3 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 11 styczeń 2011 - 15:46

Wiercenie wiadomo. Ale to wydaje się banalnie proste, choć po namyśle mam pewne wątpliwości. Trzeba będzie sprawdzić samodzielnie.

#4 OFFLINE   wobler129

wobler129

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4453 postów
  • LokalizacjaLubuskie
  • Imię:Maciej
  • Nazwisko:Jagodziński

Napisano 11 styczeń 2011 - 17:07

Wiercenie wiadomo. Ale to wydaje się banalnie proste, choć po namyśle mam pewne wątpliwości. Trzeba będzie sprawdzić samodzielnie.


Powiem szczerze, że nie widziałem, żeby ktoś robił tak jak Ci z podanego przez Ciebie linka :D Tylko chyba ten multik nie służy do miotania małymi/lekkimi wabikami więc nie wiem, czemu to ma służyć? Chyba przy większych przynętach waga szpulki nie przeszkadza?

A może lżejsza pozwala na dalsze rzuty nawet ciężkimi wabikami? :D

#5 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 11 styczeń 2011 - 17:46

Żartujesz :D , czemu to ma służyć? Zmianie momentu bezwładności szpuli. Odsunięcie wirującej masy linki na zewnątrz. Co zresztą autor napisał . Zasada podobna do założenia płytszej szpuli, tyle że aż takiej bezwładności nie osiągniesz, bo w dalszym ciągu zostaje masa wewnątrza. W teorii powinno to poprawić spinn szpuli, jednak osadzenie takiego wkładu idealnie centrycznie może być problemem.
Też nie widziałem, aby ktoś tak robił, ale co ztego? Teoretycznie pomysł jest dobry, czas pokaże czy działa.


#6 Guest__*

Guest__*
  • Guests

Napisano 11 styczeń 2011 - 18:06

.


Użytkownik J_J edytował ten post 26 czerwiec 2014 - 18:21


#7 OFFLINE   zamki

zamki

    klepacz blaszek

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 748 postów
  • Lokalizacjablisko fabryki slidera
  • Imię:Zbyszek
  • Nazwisko:Orzoł

Napisano 11 styczeń 2011 - 19:26

O ile pamiętam to koledzy próbowali tej metody. Wyniki były zachęcające, choć były problemy z trwałością wypełnienia.


Ano coś tam majstrowaliśmy wypełnieniem bodajże bawił się Tomek72.

#8 Guest__*

Guest__*
  • Guests

Napisano 11 styczeń 2011 - 22:24

.


Użytkownik J_J edytował ten post 26 czerwiec 2014 - 18:21


#9 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 11 styczeń 2011 - 22:34

A jednak ktoś próbował :D . Właśnie o korku też znalazłem jakieś info na forach. Wszelkie opisy będą bardzo cenne. Jakieś porównanie, przed i po.

#10 OFFLINE   Tomy

Tomy

    SUM

  • Twórcy
  • PipPipPipPipPip
  • 15988 postów

Napisano 11 styczeń 2011 - 22:37

Mc Giver też coś takiego kombinował.

#11 OFFLINE   Kamil Z.

Kamil Z.

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5317 postów
  • LokalizacjaWałbrzych/Wrocław
  • Imię:Kamil

Napisano 11 styczeń 2011 - 22:42

A jednak ktoś próbował :D . Właśnie o korku też znalazłem jakieś info na forach. Wszelkie opisy będą bardzo cenne. Jakieś porównanie, przed i po.

Słyszałem, że podobno linka lubiła się wciąć między szpulkę, a to wypełnienie. Jak jest rzeczywiście? to pewnie zależy od materiału wypełniającego(i jego przylegania).
Powyższa informacja to dane gdzieś wyczytane/zasłyszane- sam się w takie coś póki co nie bawiłem

Pozdrawiam
Kamil

#12 OFFLINE   king

king

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 680 postów

Napisano 12 styczeń 2011 - 12:04

Witam,
wyniki zabawy w odchudzanie musiały być zachęcające, ponieważ z jednej strony zmniejszyli masę szpulki i masę nawoju co zmniejszyło bezwładność, a z drugiej nawijając linkę daleko od osi obrotu po krawędzie zwiększyli możliwość pokonania bezwładności.
Pewno najlżejsza szpulka nawinięta po brzegi z odpowiednio hamującym obroty cast control to najlepsze rozwiązanie.

Pozdrawiam.

  • Wonsz lubi to

#13 OFFLINE   golsyl

golsyl

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 701 postów
  • LokalizacjaStockholm
  • Imię:Michał

Napisano 12 styczeń 2011 - 16:40

King ,masę szpulki raczej zwiększyli ,a nie zmniejszyli .Ale zwiększyli bezwładność oddalając masę linki od osi szpulki .A co za tym idzie szpulka kręci się dłużej przy lżejszych i mniej lotnych wabikach .

#14 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 12 styczeń 2011 - 17:43

Masę szpulki zmniejszyli w stosunku do sytuacji, gdyby była w całości wypełniona linką. Zarówno gęstość żyłki jak i plecionki jest większa niż korka czy grafitowych arborów.

#15 ONLINE   king

king

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 680 postów

Napisano 13 styczeń 2011 - 15:55

Golsyl, masę z pewnością zmniejszyli w stosunku do szpuli wypełnionej na full. Zanikającą linką na pewno też zmniejszyli bezwładność. O to chodziło.
Bezwładność szpulki z linką to masa i oczywiście jej odległość od osi. Jednak praktycznie decyduje masa i żeby to lepiej poczuć należy kombinować dosłownie pod górkę i z górki.
Rozpędzić łatwiej lżejszą szpulkę o mniejszym momencie bezwładności, większą energię ma kulająca już cięższa szpula o większym momencie bezwładności ale to ciężej kontrolować i hamować, a najłatwiej zatrzymać znowu tą lżejszą z małym momentem bezwładności.
Końska kombinacja choć z drugiej strony wszystko zależy od ciężarka i jego prędkości.

Pozdrawiam.


#16 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 15 styczeń 2011 - 16:30

http://www.ichibantackle.com/showproductdetail.asp?productid =249&name=AXIS%20100/101&manufacturename=SHIMANO

#17 OFFLINE   Myku1987

Myku1987

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 205 postów
  • LokalizacjaKowary

Napisano 18 styczeń 2011 - 11:38

Witam serdecznie.
Po przeczytaniu tego tematu postanowiłem spróbować. Zacznijmy od początku.
Moim pierwszym sprzętem jest Tim Dragon CW 30-70 z multikiem Abu Revo S. Od tego zaczeła się moja przygoda. Dolna granica przynęt jaką łowię jest 10cm kopyto na 10 gramowej główce. Ostatnio sprawiłem sobie Batsona SB 780 do 9 gram cw z myślą o pstrągach. Z braku multika postanowiłem spróbować odchudzić szpulę. Jako wypełniacza użyłem korka. Nawinełem plecionkę 0.06mm. I wiecie jakie były efekty?
Slider 5cm F leciał naprawdę pięknie. 5cm raczek z główka 5 gr latał na jakieś 25 do 30m Natomiast z mniej lotnych przynęt takich jak krakusek 5cm 3gr (bo tyle chyba waży) było już gorzej. Rzuty były do 10 metrów a co do celności to masakra. Może ktoś bardziej doświadczony lepiej ustawił by multik i lepiej by tym machał.

Czy warto? Sam nie wiem. Ja byłem zmuszony tym że czekam na nowy młynek.
Pozdrawiam.

#18 OFFLINE   Bezel

Bezel

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 404 postów
  • LokalizacjaKatowice

Napisano 18 styczeń 2011 - 11:51

Rzuty były do 10 metrów a co do celności to masakra. Może ktoś bardziej doświadczony lepiej ustawił by multik i lepiej by tym machał.


Myśle, że po prostu Twój Revo S i każdy inny Revo S nawet po takim tuningu nie będzie trafnym wyborem do przynęt rzędu tego Krakuska. Szpulka sama z siebie jest głęboka i ciężka ( 22,7g ) a korek również waży.

Swoją drogą był już kiedyś taki wątek o tym patencie. Pamiętam, że jakiś użytkownik jerkbait zaprezentował to samo wykorzystując pianke i Shimano Antaresa DC.

#19 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 18 styczeń 2011 - 14:12

Przeoczyłem ten wątek :D o takim odchudzaniu pisałem na forum kilka lat temu :D

Cześć,
Może zacznę od SMAK'a. To rzeczywiście japońska wersja Daiwy Viento ale z małymi zmianami. Po pierwsze została ona zakwalifikowana przez Daiwę jako multiplikator klasy Boat Reel co oznacza, że nie poleca się jej do łowienia finezyjnego na lekkie przynęty. Kołowrotek ten w wersji japońskiej ma inną korbkę zakończoną tylko jednym trzymadełkiem, z drugiej strony jest balans. Ponadto w pudełku SMAK'a znajdziesz tzw. pierścień korkowy. Pierścień ten służy do prowizorycznego zmniejszenia pojemności szpuli - czyli ponownie Daiwa przyznaje się, że przy tej pojemności szpuli i przy tej konstrukcji nie da się wygodnie rzucać lekkimi przynętami.


i tutaj http://www.jerkbait.pl/?p=226

Pozdrawiam
Remek

#20 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 19 styczeń 2011 - 14:12

@Myku1987, możesz napisać ile zostawiłeś mijesca pomiędzy korkiem a krawędzią szpuli w tym Revo?




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych